Ailecek İzlenmesi Gereken En İyi 20 Yeşilçam Filmi

1 min


145
70 shares, 145 points
 1. 20 Şabanoğlu Şaban (1977)


  Aynı yerde askerlik yapan iki arkadaş Şaban ve Ramazan’ın askerlik esnasında ve sonrasında başlarına gelen rastlantısal olaylara karşı verdikleri tatlı mücadeleye odaklanır. Şaban’ın sakarlıkları yüzünden komutan Hüsamettin defalarca yaralanmış, iyice çileden çıkmıştır. Askerlik bittiğinde, bir gazinoda çalgıcı olarak işe giren ikili, tesadüf eseri bir suçlunun yakalanmasını sağladıklarında Nazır Paşa tarafından gizli polis olarak atanırlar. Nazır Paşa ve ailesini ziyaret ettikleri bir gece, Paşa’nın damadının eski komutanları Hüsamettin çıkmasıyla zor anlar yaşarlar. Fakat sadece bu da değildir! Aynı gece evden çalınan elmas, ortalığı iyiden iyiye karıştırır. Tatlı sakar ikili elması bulabilecek midir?

 2. 19 Aaah Belinda (1986)


  Serap, iyi eğitim almış, entelektüel diye tabir edebileceğimiz bir tiyatro oyuncusudur. Günün birinde Belinda isimli bir şampuan firmasının reklamında oynayacak olması başta masumane bir iş gibi gözükse de Serap’ı bilinmezlerle dolu bir maceraya hapsedecektir. Nitekim Serap, reklam filminde canlandırdığı Naciye olmuş ve iki çocuklu bir ev hanımı olarak başka bir boyuta geçiş yapmıştır. En başta bu duruma anlam veremeyen Serap, zamanla Naciye olmayı kabul edecek ve yeni hayatına uyum sağlamaya çalışacaktır. Bu dakikadan itibaren aile hayatına getirdiği özgün bakış açısıyla dikkat çeken ve kadının toplumdaki yerini sorgulamasıyla fark yaratan Aaah Belinda, bu yönüyle tarihimizin de en özgün filmlerinden biri olmayı başarmıştır. 

 3. 18 Yusuf ile Kenan (1979)


  Kan davasından kaçıp, ceplerindeki üç kuruş parayla İstanbul’a gelmek zorunda kalan Yusuf ile Kenan, bu hiç tanımadıkları şehirde bir başlarına kalmıştır. Bu dakikadan itibaren hayatın onları götürdüğü noktaya doğru amansızca sürüklenen bu iki kardeş, bir yandan dönemin kaotik atmosferinden fazlasıyla etkilenecek, öbür yandan İstanbul’un arka sokaklarında hayatta kalmak için çaba sarf edecektir. Ancak onların birbirinden başka tutunacak dalı da yoktur.Bu dakikadan itibaren, realitesini iki kardeşin zedelenmez bağı ile güçlendiren Yusuf ile Kenan, bir yandan dönemin aynası olurken, öbür yandan kardeş olmaya getirdiği özgün bakış açısıyla dikkat çekmektedir.

 4. 17 Piano Piano Bacaksız (1991)


  Her ne kadar çekildiği yıl Yeşilçam dönemini pek kapsama da, gerek anlatısının içtenliği gerekse anbean vadettiği samimiyetle Piano Piano Bacaksız’ı da Yeşilçam döneminin içine katmak mümkün. Kemal ismindeki bir çocuğun gözünden, İkinci Dünya Savaşı yıllarını kendine has bir şekilde aktaran film, merkezine aldığı konak vesilesiyle dönemin sosyo-ekonomik yapısına da bir bakış atmaktadır. Tabii bu süre zarfı içerisinde tüm zor koşullara rağmen birbirine destek olan ve her ne olursa olsun kenetlenmeyi kendisine pusula edinmiş bir grup insanın varlığı da anlatının gücünü iki katına çıkarmaktadır.

 5. 16 Sultan (1978)


  İstanbul’un varoş mahallerinden birinde yaşayan Sultan, güzelliği ile nam salmış dul ve fazlasıyla dişli bir kadındır. Kemal ise minibüsçülük yapan ve muhtar babasından dolayı tuzu kuru bir gençtir; aynı zamanda da çapkınlığı ile meşhurdur. Günün birinde Kemal’in Sultan’a gönlünü kaptırması ve hemen akabinde babasının tüm mahalle halkının evini fahiş fiyata satışa çıkarması, olayları bambaşka bir boyuta taşıyacaktır.Bu dakikadan itibaren birbirine kenetlenmek ve deyim yerindeyse aile olabilmekten başka çaresi kalmayan mahalle halkının mücadelesi ve buna ek olarak Kemal ile Sultan’in imkânsızlıklar etrafına örülü aşk hikayesi, dokunaklı bir anlatıyı huzurlarımıza getirmektedir.

 6. 15 Baba Bizi Eversene (1975)


  Karmaşalar silsilesinden çıkardığı eğlenceli aşk hikayesiyle dikkat çeken ve yavaş yavaş bir aileye evrilme konusunda güçlü adımlar atan iki gencin hikayesini merkezine alan Baba Bizi Eversene, bir yandan da Hulusi Kentmen’in her zaman ki tatlı-sert baba figürüyle anlatısını güçlendirmektedir. Özellikle Barış Manço‘nun ekran cazibesi ile anlatısını güçlendiren ve her saniyesinde kahkaha attırma potansiyeli taşıyan film, aynı zamanda Mahir ve Sevim’in evlenmek için ortaya koyduğu çabayla da akıllarda farklı bir tat bırakmaktadır.

 7. 14 Sev Kardeşim (1972)


  Bir ev düşünün. Bu çatı altında, bir sağır, bir kör, bir kekeme, bir güzel kız ve bir baba var. Sahi, kulağa fazlasıyla absürt bir hikayeyi çağrıştırmıyor mu? İşte, Sev Kardeşim anlatısını temellendirdiği bu çatı altından çıkardığı harikulade anlatımı ve içtenliği ile hafızlara kazınmış bir film. Adıyla müsemma bir şekilde sevginin önemini merkezine alan, sevgi karşısında para dahi tüm kavramların yıkılabileceğini özenle işleyen film, bir yandan da usta oyuncuları vesilesiyle içimize işlemeye başarıyor.

 8. 13 Salak Milyoner (1974)


  Saffet, Himmet, Gayret ve Hayret… Babalarının ona verdiği haritaya güvenerek, köylerini terk eden ve define bulmak adına İstanbul’a gelen bu dört kardeş, burada Mehmet Çavuş’un evine yerleşir. Onlar bir yandan birbirini atlatma peşindeyken, öbür yandan da birlik olup hazineye ulaşmak için çabalar. Özellikle dört kardeşin İstanbul çıkarmasının fazlasıyla eğlenceli anları beraberinde getirdiği Salak Milyoner, bir yandan da kardeş olmanın para ile olan ilişkisine getirdiği özgün bakış açısıyla dikkat çekmeyi başarmaktadır.

 9. 12 Mavi Boncuk (1974)


  Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı, senaryosunda ise Sadık Şendil ve Zeki Alasya‘nın imzası bulunan Mavi Boncuk, altı kafadarın Emel Sayın’ı kaçırmasını konu alır. En başta bu ünlü şarkıcıyı hesabı ödeyemedikleri için dayak yedikleri gazinocudan intikam almak adına kaçıran ancak sonrasında Emel Sayın ile de sıkı dost olan bu altı arkadaşın hikayesi fazlasıyla eğlenceli anları da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda aile olabilmek için kan bağına gerek olmadığına, birlikte gülüp, beraber ağlamanın da bu kavramın en önemli bileşeni olabileceğine de değinen Mavi Boncuk, bir yandan Emel Sayın’ın güzelliği ile büyülerken, öbür yandan da içtenliğini ile cazibesini yukarı çekmektedir. Münir Özkul, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Tarık Akan, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe’nin başrolleri paylaştığı film, halihazırda dahi sinemamızın en unutulmaz filmlerinden biridir.

 10. 11 Aslan Bacanak (1977)


  Türk sinemasının güldürü ikilisi olan Zeki Alasya – Metin Akpınar işbirliğinin en özel örneklerinden olan Aslan Bacanak, aynı zamanda finale doğru yükselttiği aile olgusuyla da dikkatleri üzerine çeken bir iş. Selim, mahalleye yeni taşınan deyim yerindeyse zıpır bir gençtir. Onun, mahallenin kabadayısı olarak tanımlayabileceğimiz Halim’in kardeşine aşık olması, içinden çıkılması zor birçok hadiseyi beraberinde getirecektir. Nitekim bu dakikadan sonra Selim, sevdiği kızı görebilmek için evlerin damında gezecek, Halim’e yakalanmamak için kırk takla atacaktır. En başta, Selim’e fazlasıyla soğuk yaklaşan Halim’in, bu iki aşığın güçlü sevgisi karşısında git gide yumuşaması da zamanla gelişecek aile kavramının habercisidir.

 11. 10 Gırgıriye (1981)


  80 Askeri Darbesi‘nin de etkisiyle, siyaseti tamamen kapı dışarı eden ve politik ögelerin minimize edilmesiyle dikkat çeken Gırgıriye, iki düşman ailenin birbiri ile olan yakın ilişkisini odağına alırken, aslında kavganın da sevginin en önemli göstergesi olduğunu betimlemesiyle fark yaratmaktadır. Müjdat Gezen, Gülşen Bubikoğlu, Münir Özkul, Adile Naşit, Ayşen Gruda gibi büyük oyuncuların performansıyla devleştiği film, aile filmleri kategorisinde de kendine özgü bir yer edinmeyi başarmıştı

 12. 9 Aile Şerefi (1976)


  Rıza, kıt kanaat geçinen bir ailenin reisidir. Onun hayattaki tek gailesi, bakmakla yükümlü olduğu ailesini aç ve açıkta bırakmamaktadır. Türlü zorluklarla hayatına devam eden bu aile, hiçbir zaman halinden şikayet etmez ve her daim babalarına minnettar olduklarını dile getirir durur. Ancak günün birinde evin küçük oğlu Murat’a, Oktay’ın kullandığı arabanın çarpması, hayatlarından oldukça memnun olan bu aileyi bambaşka bir haleti ruhiyeye sokacaktır. Nitekim Oktay‘ın gaddar babası Fehmi Bey, oğlunun ceza almaması için elinden geleni ardına koymayacaktır. Bu dakikadan itibaren mutlu mesut bir ailenin, çaresizce parçalanmasını merkezine alan film, bir yandan birlik olabilmenin önemine ve ailenin ne denli kutsal bir çatı olduğuna açtığı parantezle de dikkat çekmektedir. 

 13. 8 Garip (1986)

  5f2027d22269a22dacf9be58.gif?fit=710%2C430&ssl=1

  Kemal, hayatına tek tabanca devam eden, geçinmek için birçok farklı iş yapan bir gençtir. Günün birinde kundakta bulduğu çocuğu bırakacak kimse bulamayınca onu sahiplenmeye karar verir. Fatoş adındaki bu kız çocuğu ile Kemal’de büyüyecek ve tam anlamıyla hayata tutunacaktır. Artık tam anlamıyla bir baba-kız olan Kemal ile Fatoş için, hayatın hazırladığı sürprizler ise daha başlamamıştır bile. Bu dakikadan sonra Kemal ile Fatoş’un ayrılmamak için verdiği çabayı merkezine alan Garip, bir yandan duygusal atmosferi ile izleyenin bam teline dokunurken, öbür taraftan da ailenin, daha da öteye giderek gerçek birer baba-kız olabilmenin ne denli kutsal bir değer olduğuna açtığı parantezle de anlatısını güçlendirmektedir.

 14. 7 Gülen Gözler (1977)


  Doğramacılık yaparak hayatını idame eden ve ailesini geçindiren Yaşar Usta’nın, İsmet, Fikret, Nedret, Hikmet ve Hasret isminde beş kızı vardır. Evlilik çağı gelen kızlarının, yavaş yavaş talipleri çıkmakta ve Yaşar Usta‘da onları telli duvaklı gelin yapmaktadır. Tabii bu noktada her ailenin olmazsa olmazı olan sırlar da bir bir açığa çıkacak ve deyim yerindeyse Yaşar Usta’yı çileden çıkaracaktır.  Bu dakikadan itibaren samimiyetinden ödün vermeyecek şekilde, bir ailenin dinamiklerine kendine has bakış açısıyla göz gezdiren Gülen Gözler, bir yandan güldürürken, bir yandan da geniş aile olabilmenin zorluklarına açtığı parantezle hikayesini güçlendirmektedir.

 15. 6 Bizim Aile (1975)


  Yaşar Usta ve Melek Hanım, ikinci evliliklerini yapmış, boyları kadar çocukları olan iki yetişkindir. Onların artık tek bir çatı altında yaşayacak olmaları ise, evlatlarını bir hayli rahatsız edecektir. İlk başta birbirlerine düşmanca yaklaşan bu çocuklar, zamanla yaşanacak olumsuz hadiseler neticesinde birbirlerine sıkı sıkıya kenetlenecektir. Özellikle Yaşar Usta’nın, zamanla evin tam anlamıyla reisi olması, Melek Hanım‘ın da herkese anne şefkati ile yaklaşması bu çatıyı tam anlamıyla bir aile yapacaktır.

 16. 5 Tosun Paşa (1976)


  İki düşman ailenin Yeşil Vadi’yi kazanmak için canhıraş uğraşı, Tellioğulları ve Seferoğulları arasındaki büyük düşmanlığı da günden güne tetiklemektedir. İki ailenin, birbirine üstünlük sağlamak için uğraşı ne var ki her defasında geri tepmektedir. Bu noktada Tellioğullarından Lütfi‘nin aklına gelen dahiyane plan, Tosun Paşa olarak tüm İskenderiye’de nam salmış Tosun Paşa’yı kendi akrabalarıymışçasına tanıtmaktadır. Bunun için kimsenin tanımadığı evin hizmetlisi Şaban’ın seçilmesi ise, eğlenceli birçok hadiseyi beraberinde getirecektir. Bu dakikadan itibaren iki düşman ailenin mücadelesinin farklı bir boyuta taşınmasını işleyen Tosun Paşa, maaile izlenecek özel komedilerden biri olmayı başarıyor ve sinema tarihimiz de adını altın harflerle yazdırmayı biliyor. 

 17. 4 Neşeli Günler (1978)


  Kazım ile Saadet, katır inadına sahip, çocuktan daha çocuk olabilen 6 çocuk sahibi iki yetişkindir. Günün birinde turşu suyu yüzünden kavga etmeleri, olayların büyümesine ve boşanmalarına yol açar. Üç çocuğu Saadet, üç çocuğu da Kazım almış ve yıllar yılı birbirleriyle iletişimi kesmişlerdir. Günün birinde iki kardeşin tesadüf eseri karşılaşması ise, iki tarafın yeniden birleşmesi için bir umut doğuracaktır. Bu dakikadan itibaren, yıllardır bihaber yaşayan altı kardeşin, ailelerini tekrardan birleştirmek adına verdiği çabaya tanıklık ettiren film, dokunaklı yapısıyla herkesin bam teline temas etmeyi başarmaktadır.

 18. 3 Canım Kardeşim (1973)


  Babasını kaybetmesinin ardından, küçük kardeşi Kahraman’ın sorumluluğu iyiden iyiye üzerine binen Murat, başta bu durumdan epey şikayetçidir. Ancak küçük kardeşinin hasta olduğunu öğrenmesi, Murat’ı bambaşka bir insan haline getirecek ve yakın dostu Halit ile birlikte Kahraman‘ın üzerine titremesine vesile olacaktır. Bu dakikadan itibaren her bir saniyesiyle gözyaşı vadeden ve izleyen herkesin kalbine bir ok saplayan Canım Kardeşim, adıyla müsemma bir şekilde kardeşliğin ne denli kutsal ve değerli bir olgu olduğuna getirdiği bakış açısıyla da değer kazanmaktadır.

 19. 2 Hababam Sınıfı (1975)


  Hababam Sınıfı için salt bir komedi yakıştırması yapmak, bu destansı anlatıya haksızlık olacaktır. Nitekim Rıfat Ilgaz’ın eserinden Ertem Eğilmez’in sinemaya aktardığı ve sonrasında büyük bir seriye evrilen film, öğretmeninden öğrencisine, okul çatısında yer alan her bir bireyin ne büyük bir aileyi temsil ettiğini betimlemesi hasebiyle de oldukça özel bir yerde durmaktadır. Evet, Mahmut Hoca, Hafize Ana, İnek Şaban, Güdük Necmi ve Damat Ferit arasında bir kan bağı yoktur; ancak onlar aile olduğunu iddia eden birçok gruptan daha fazla aile olabilmeyi başarmıştır. Birlikte ağlayıp, beraber gülmüşlerdir. Bu da Hababam Sınıfı’nın neden toplumun her kesimine rahatlıkla hitap edebildiğinin en açık göstergesidir.

 20. 1 Süt Kardeşler (1976)


  Sinemamıza “Gulyabani” kavramını yerleştiren ve ilk korku-komedi olarak hafızlarımızda yer eden Süt Kardeşler, aynı zamanda merkezine aldığı konak vesilesiyle de harikulade bir aile anlatısını sunmayı başarmaktadır. Bir yandan Melek Hanım’ı Gulyabani numarasıyla delirtip konağını almaya çalışan Kerami Bey, diğer tarafta ise onun ekmeğine taş koymakta kararlı olan Hüsamettin önderliğindeki Şaban, Ramazan ve Bayram… Esasen bu hikayede kimin kim olduğu, hangi adla çağrıldığı dahi büyük bir karmaşayı beraberinde getirmektedir. Ancak bilinen tek bir şey vardır ki, o da konakta yer alan herkesin büyük bir aileyi simgelemesidir.


Like it? Share with your friends!

145
70 shares, 145 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Artist Artist
1
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format