Alfred Hitchcock İmzali En İyi Gerilim Filmleri

2 min


140

1) Sapık (1960) (8,5)

Gerilim Filmlerinin Efsane Yönetmeni Alfred Hitchcock'un 5 Filmi

Robert Bloch’un aynı adlı romanından uyarlanan korku-gerilim filmidir. Başrollerinde Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin vardır. Alfred Hithock’un başyapıt filmi olan Sapık filminin konusu; Marion adlı güzel bir kız emlakçı da çalışmaktadır. Sevgilisi Sam ile evlenmek isteyen Marion, maddi durumdan dolayı evlenememektedir. Bir gün patronu ona yüklü bir miktar para emanet eder. Marion o parayı çalar ve sevgilisi Sam ile birlikte bir otele yerleşir. Ancak Marion burada sevgilisiyle rahat vakit geçiremez. Çünkü otelin sahibinin çocuğu Norman, saplantılı bir gençtir.

2) Arka Pencere (1954) (8,4)

Gerilim Filmlerinin Efsane Yönetmeni Alfred Hitchcock'un 5 Filmi

Başrollerinde James Stewart, Grace Kelly, Thelma Riter, Raymond Burr’ün oynadığı gerilim filmidir. Film konu olarak; Fotoğrafçı L.B. Jeffries geçirdiği kaza sonucu evinde istirahat etmektedir. Vaktinin büyük bir çoğunluğunu teleskop ile komşularının dairesine bakan Jefrries gördüğü olay karşısında şoka uğrar. Komşusunun, karısını öldürdüğünü düşünür.

3) Ölüm Korkusu (1958) (8,3)

Gerilim Filmlerinin Efsane Yönetmeni Alfred Hitchcock'un 5 Filmi

Başrollerinde James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Tom Helmore gibi önemli isimlerin yer aldığı gerilim filmidir. Filmin konusu; Scottie adlı bir dedektif,  ortağının yüksek bir yerden düşmesini engelleyemez ve bundan dolayı yükseklik korkusu başlar. Dedektifliği bırakan Scottie özel dedektif olmaya karar verir. Bir gün kendisine eski lise arkadaşı olan Gavin gelir ve ondan karısını takip etmesini ister.

4) Şüphenin Gölgesi (1943) (7,8)

Gerilim Filmlerinin Efsane Yönetmeni Alfred Hitchcock'un 5 Filmi

ABD Ulusal Film Arşivinde bulunan psikolojik-gerilim filmidir. Alfred Hitchcock’un en sevdiği filmlerinden olan Şüphenin Gölgesinin başrollerinde Teresa Wright, Joseph Cotten, Macdoland Carey oynamaktadır. Filmin konusu; Genç bir kız olan Charlie’nin uzun süredir görmediği amcası kendisini ziyarete gelir. Çocukluğundan beri en özendiği kişi olan amcasından yavaş yavaş şüphelenmeye başlayan Charlie, onu takip etmeye başlar. Amcasının seri bir katil olduğunu ve kendisini öldürmesi için plan yaptığını görür.

5) Kuşlar (1963) (7,7)

Gerilim Filmlerinin Efsane Yönetmeni Alfred Hitchcock'un 5 Filmi

Alfred Hitchcock’un tatil yaptığı sırada yaşanan olay sonrasında kaleme aldığı ve yönettiği korku-gerilim filmidir. Başrollerinde Tippi Hedren, Rod Taylor, Jessica Tandy oynamaktadır. Filmin konusu; Genç ve güzel bir kadın olan Melanie, petshop dükkanına girer ve orada Mitch adlı bir avukat ile tanışır. Mitch, kız kardeşi için nadir bulunan bir evcil kuş alır. Tam bu sırada kasabanın çevresinde kuşlar tuhaf hareketler sergilemeye başlar. Önlerine gelene saldıran kuşlar, kasabada büyük bir kaosa yol açar.

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

140
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın