Dünyanın En Başarılı ve En İyi Üniversiteleri

8 min


144
69 shares, 144 points

1)  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) / QS Puanı 100

Dünyanın en iyi üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversitesi ;Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT). 1861 Yılında kurulan MIT 11.000 den fazla lisans ve lisan üstü öğrenciye eğitim vermektedir. Bünyesinde yapılan pek çok araştırma geliştirme faaliyeti özel sektörde kullanılmaktadır. Bilimsel çalışmaların yanında 30 farklı dalda en büyük üniversite spor programını bünyesinde barındırmaktadır. Kampüsünde 12 sanat müzesi ve galerisi bulunmaktadır. Yine üniversite bünyesinde 60’tan fazla müzik, dans vb aktivitelerin yapıldığı kulüpler bulunmaktadır. 168 Dönümlük alan üzerine kurulu olan üniversite mezunları şimdiye kadar 30.000’den fazla şirket kurmuş, 4,6 Milyon dolar yatırım yapmış ve 1,9 Trilyon dolar gelir elde etmişler. Şöyle örneklemek gerekirse MIT mezunlarından oluşan bir ulus Dünyanın en güçlü 10 Ekonomisine eşdeğer bir ülke olur.

2) Stanford Üniversitesi / QS Puanı 98,4

Dünyanın en prestijli üniversiteleri Standfortn UNİVERSTY

Stanford Üniversitesi, Stanford Amerika Birleşik Devletleri. Stanford Üniversitesi, Yahoo, Google, Hewlett-Packard gibi birçok ileri teknoloji şirketine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nin kalbinde yer almaktadır. Silikon vadisi, Stanford mezunları ve fakültesi tarafından yönetilmektedir.  8.180 Dönümlük arazisi ile ABD”nin en büyük üniversitelerinden biridir. 1885 Yılında, tek çocukları tifodan ölen bir çift tarafından çiftliklerinde kurulmuştur. O günden bu güne mezunları 19 Nobel ödülü almıştır. 11000 den fazla öğrencinin %60’ı kampüs içerisinde yaşamaktadır. MIT’de olduğu gibi 36 Üniversite sporu ve 32 kulüp sporu yapılmaktadır. Kampüs içerisinde 1. sınıf 2 adet müze ve sanat evleri bulunmaktadır. Mezunlarından oluşan bir ulus kurulsa idi, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olurlardı.

3) Harvard Universitesi / QS Puanı 97,9

Dünyanın en prestijli üniversiteleri Harvard

Harvard University, Cambridge United States. 1636’da kurulan Harvard, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski yüksek öğretim kurumudur ve etkisi, itibarı ve akademik geçmişi açısından yalnızca ABD’de değil, aynı zamanda dünyada da lider bir üniversite olarak kabul edilmektedir. 209 dönümlük kampüs üzerinde, Radcliffe İleri Araştırma Enstitüsü, iki tiyatro ve beş müzeye ek olarak 10 fakülteye ev sahipliği yapıyor. 18 milyon cilt, 180.000 seri başlık, tahmini 400 milyon el yazması eser ve 10 milyon fotoğraf ile dünyanın en büyük akademik kütüphane sistemine ev sahipliği yapmaktadır. Harvard’ın mezunları arasında sekiz ABD başkanı, birkaç yabancı devlet başkanı, 62 yaşayan milyarder bulunmaktadır. Öğrenciler ve mezunlar da aralarında 108 Olimpiyat madalyası kazanmıştır.

4) California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) / QS Puanı 97

Dünyanın en prestijli üniversiteleri

California Teknoloji Enstitüsü (Caltech), Pasadena Amerika Birleşik Devletleri. 1891 Yılında kurulan üniversite , Jet Propulsion Laboratuvarı (NASA’ya ait), Caltech Sismolojik Laboratuvarı ve Uluslararası Gözlemevi Ağı gibi birçok yüksek kaliteli tesise sahiptir. Bugün, Albert Einstein’ın mülkünden seçilen makaleleri korumayı, tercüme etmeyi ve yayınlamayı amaçlayan bir girişim olan Einstein Kağıtları Projesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, doğrudan güneş ışığından yakıt üretmenin devrim niteliğindeki yöntemlerini keşfetmeyi amaçlayan bir enerji inovasyon merkezi kurmuştur. 124 Dönümlük arazisi üzerinde sosyal aktiviteler, kulüpler, dernekler ve dinlenme tesisleri göz dolduruyor. 13 Üniversite spor dalına ev sahipliği yapmaktadır.

5) Oxford Üniversitesi / QS Puanı 96,7

Dünyanın en iyi 20 Üniversitesi- Oxford

Wellington Meydanı, Oxford, GB, Oxford Birleşik Krallık. Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesidir ve aslında o kadar eskidir ki, kuruluş tarihi bilinmemektedir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan OXFORD, İngiltere’deki en büyük kütüphane sisteminin yanı sıra 44 kolej ve salondan oluşur. %40 Uluslararası öğrenci olmak üzere 22 Bin öğrenciyi ağırlamaktadır. Üniversitenin bir kampüsü yoktur. Ülkenin en eski yerleşkesinin içinde dağınık haldedir. Oxford, 120’den fazla Olimpiyat madalyası, 26 Nobel Ödülü sahibi, yedi şair ödüllü ve 30’dan fazla modern dünya lideri (Bill Clinton, Aung San Suu Kyi, Indira Ghandi ve 26 Birleşik Krallık Başbakanı) dahil olmak üzere 250.000’den fazla kişiden oluşan bir mezunlar ağına sahiptir. .Tim Berners-Lee, Stephen Hawking ve Richard Dawkins Oxford mezunudur.

6) ETH Zürih – İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü / QS Puanı 95

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi – ETH Zürih

1855’te İsviçre Federal Politeknik Okulu olarak kuruldu ve bir buçuk yüzyıl sonra üniversite, büyük Albert Einstein’ın kendisi de dahil olmak üzere 21 Nobel ödüllü, 2 Fields Madalyası, 2 Pritzker Ödülü ve 1 Turing Ödülü sahibi mezun verdi. Okul Zürih şehir merkezinde ve şehrin eteklerinde bir tepede olmak üzere iki kısımdan oluşur. Her yıl 10 bin dansçı ve müzikseverin katıldığı partisi için üniversite ana binası harika bir şekilde dekore edilir. Ayrıca 140 km’lik bir mesafede gerçekleşen 900 takımın katıldığı SOLA bayrak yarışı yapılmaktadır.

7) Cambridge Üniversitesi / QS Puanı 94,3

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi – Cambrige

Antik Cambridge kentinin merkezinde bulunan Cambridge Üniversitesi, dünyanın her köşesinden 18.000’den fazla öğrenciye hizmet veren, 150 Fakülteden oluşan bir üniversite kamu araştırma kurumudur. 1209’da kurulan Cambridge Üniversitesi’nin 800 yıllık tarihi, onu dünyanın dördüncü en eski üniversitesi ve İngilizce konuşulan dünyanın en eski ikinci üniversitesi yapar. Akademik açıdan üniversite, toplamda 15 milyondan fazla kitap barındıran 100’den fazla kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca halka açık olan Kettle’s Yard ve Fitzwilliam Müzesi gibi dünyaca ünlü dokuz sanat, bilim ve kültür müzesinin yanı sıra bir botanik bahçesi de bulunmaktadır. Üniversite seçkin matematikçiler, bilim adamları, politikacılar, hukukçular, filozoflar, yazarlar, aktörler ve devlet başkanları yetiştirmiştir. Doksan sekiz Nobel ödüllü ve 15 İngiliz başbakanı mezun vermiştir.

8) Imperial Collage London / QS Puanı 93,6

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi

Güney Kensington Kampüsü, Londra Birleşik Krallık. Kuruluşu  Prince Albert ve Sir Henry Cole’un bilim ve sanatın bir araya geleceği bir alan için 19. yüzyıl vizyonuna dayanmaktadır. Imperial’in komşuları arasında Bilim, Doğa Tarihi ve Victoria ve Albert müzeleri de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen kültürel organizasyonları; Kraliyet Sanat ve Müzik Kolejleri; İngiliz Ulusal Balesi; ve tüm öğrencilerinin mezun olduğu Royal Albert Hall bulunmakta. Eğitim şekli gerçek dünyanın zorluklarını temel almaktadır ve bu yönünü geliştirmek amacı ile 1. sınıf öğrencileri dahil profesyonel araştırma gruplarına dahil edilerek eğitim verilmektedir. Öğrencilerinin %59 140 farklı ülkeden Uluslararası öğrencilerdir.

9) Chicago Üniversitesi / QS Puanı 93,1

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi

Chicago Üniversitesi, Chicago Amerika Birleşik Devletleri. 1856 yılında kurulan Chicago Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Chicago’nun şehir merkezinde bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. Büyük bir yangın ve haciz atlatan okulun armasında Anka kuşu bulunmaktadır. Kayıtlı 16000 civarında öğrencisi bulunmaktadır. Öğrencilerin sadece + / 1 i uluslararası öğrencilerdir.

10) UCL / QS Puanı 92,9

Dünyanın en iyi üniversiteleri

UCL Bloomsbury, Londra Birleşik Krallık. 1826 Yılında kurulan üniversitenin sadece uluslar arası 18 bin öğrencisi bulunmaktadır. Eski personeli ve öğrencileri arasında Nobel ödüllü almış 30 kişi bulunmaktadır.

11 ) Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) / QS Puanı 91,5 /Singapur

Singapur Ulusal Üniversitesi, Singapur’da bulunan bir araştırma üniversitesidir. Üniversite, 1905 yılında kurulmuş olup ülkenin en eski ve en büyük üniversitesidir. Ana kampüsü güneybatıda Kent Ridge’de yer almaktadır. Yaklaşık 35.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır.

12) Princeton Üniversitesi / QS Puanı 9 /ABD

Princeton Üniversitesi, New Jersey’de yer alan özel bir üniversitedir. Ivy League’e ait 8 üniversiteden birisidir. İlk olarak Elizabeth, New Jersey’de 1746’da New Jersey Koleji adıyla kurulmuştur. 1896 yılında ise adı Princeton Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

13) Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) / QS Puanı 89,9 /Singapur

Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur ( NTU ) bir olduğu ulusal araştırma üniversitesi merkezli Singapur . Singapur’daki en eski ikinci özerk üniversitedir ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. NTU, çoğu sıralamaya göre sürekli olarak dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasında yer almaktadır ve şu anda Haziran 2021 itibariyle QS Dünya Üniversite Sıralamasında dünya çapında 12. sıradadır.  Ayrıca QS World tarafından genç üniversiteler arasında 1. sırada yer almıştır. Nisan 2021 itibariyle 2015’ten bu yana Üniversite Sıralaması

14) EPFL / QS Puanı 89,6 / İsviçre

École polytechnique fédérale de Lausanne, İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan, doğa bilimleri ve mühendislikte uzmanlaşmış bir araştırma enstitüsü ve üniversitedir. İsviçre’de bulunan iki Federal Teknoloji Enstitüsünden biridir. Eğitim, araştırma ve teknoloji transferi, EPFL’nin misyonlarıdır.

15) Tsinghua Üniversitesi / QS Puanı 89,2 / Pekin- Çin

Tsinghua Üniversitesi, Çin’in başkenti Pekin’de bulunan, elit C9 Ligi’ne üye olan araştırma üniversitesidir. 1911’de kurulan Tsinghua Üniversitesi, Çin’deki en seçici ve en saygın üniversitelerinden biri sayılır ve uluslararası sıralamalara göre Pekin Üniversitesi’yle beraber Çin’deki en iyi iki üniversiteden biridir.

16) Pensilvanya Üniversitesi / QS Puanı 88,6 /ABD

Pennsylvania Üniversitesi, Philadelphia, Pensilvanya’da bulunan Sarmaşık Ligi üyesi özel araştırma üniversitesi. Birleşik Devletler’in ve en eski 4 yüksek eğitim enstitüsünden biridir.

17) Yale Üniversitesi / QS Puanı 88 /ABD

Yale Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde bulunan özel bir üniversitedir. ABD’nin üçüncü en eski üniversitesi ve en prestijli okullarından biridir. Ülkenin en tanınmış sekiz özel üniversitesini bir araya getiren Sarmaşık Ligi üyesidir.

18) Cornell Üniversitesi / QS Puanı 87,6 /ABD

Cornell Üniversitesi; ABD’de New York Eyaleti’nin Ithaca şehrinde bulunan bir özel üniversitedir.

19) Columbia Üniversitesi / QS Puanı 86,5 /ABD

Columbia Üniversitesi ABD’nin New York şehrinde bulunan özel bir Amerikan araştırma üniversitesidir. New York eyaletinin en eski, Amerika’nın ise beşinci eski üniversitesidir. Amerikan Devrimi’nden önce kurulan 9 üniversiteden biri ve Sarmaşık Ligi’ni oluşturan 8 üniversiteden biridir.

20)  Edinburgh Üniversitesi / QS Puanı 85,8 / Birleşik Krallık

Edinburgh Üniversitesi, İskoçya’nın başkenti, Edinburgh’da bulunan bir üniversitedir. 14 Nisan 1582 tarihinde Kral VI. James tarafından yasalaştırılan Edinburgh Üniversitesi 1583 yılında kurulmuştur.


Like it? Share with your friends!

144
69 shares, 144 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format