Hepsi Birbirinden Başarılı En İyi 50 Netflix Dizisi

11 min


148
73 shares, 148 points

1) Squid Game

Tür: Aksiyon, Dram, Gizem
Yayın Yılı: 2021
IMDB Puanı: 8,1

Squid Game, Netflix tarafından 17 Eylül 2021 tarihinde Dünya çapında yayınlanan Güney Koreli bir drama dizisidir. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo- ryoung oynamıştır.

2) Mindhunter

Tür: Suç, Dram, Gerilim
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,5

Usta yönetmen David Fincher’ın imzasını taşıyan Mindhunter, suç ve gerilim kategorisinde alışılmışın dışına çıkarak izleyiciye psikolojik bir yolculuk vaat ediyor. Oldukça sürükleyici bir dizi olan Mindhunter’da, yalnızca David Fincher’ın değil, Charlize Theron, Josh Donen ve Cean Chaffin gibi deneyimli isimlerin de imzası var. Mindhunter, 13 Ekim 2017 tarihinde Netflix’te başlayan bir Amerikan suç drama internet dizisi. Konusu, Mark Olshaker ve John E. Douglas yazarları tarafından kaleme alınan Mind Hunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit romanı üzerinedir.

3) House of Cards

Tür: Siyasi, Drama
Yayın Yılı: 2013 – 2018
IMDB Puanı: 8,8

Son dönemin en başarılı politik dizilerinden biri olan House of Cards, ortaya koyduğu başarı neticesinde ekran hayatı boyunca pek çok ödüle layık görüldü. Dizi, Amerikan Dışişleri Bakanlığı için mücadele eden Frank Underwood karakterinin hikayesini anlatıyor. House of Cards, politik drama türünde, ilk Netflix orijinal dizisidir. Michael Dobbs’un aynı adlı romanını temel alan ve BBC’de yayımlanan mini diziden uyarlanmıştır. Dizinin 13 bölümden oluşan ilk sezonu 1 Şubat 2013 tarihinde Netflix adlı video akış hizmetinde yayımlanmıştır.

4) La Casa De Papel

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,6

La casa de papel, Álex Pina tarafından yaratılan İspanya yapımı polisiye dizi. Dizi, “Profesör” liderliğindeki ekibin İspanya Kraliyet Darphanesi’ni ve İspanya Merkez Bankası’nı soymasını konu edinir. La Casa De Papel, her ne kadar temelde bir soygun dizisi olsa da, akıllıca hazırlanmış senaryosu ile farklılığını kısa sürede kanıtlıyor. Dizi, Profesör önderliğinde toplanan 8 sabıkalının bankadan para çalmak yerine merkez bankasından para bastırmaya çalıştığı sürükleyici planın hikayesini anlatıyor. Bu süreçte başarılı müfettiş Raquel Murillo plana hiç beklemediği yerden dahil olarak kendisini olayların içerisinde buluyor.

5) Black Mirror

Tür: Bilim-Kurgu, Drama, Gerilim
Yayın Yılı: 2011 –
IMDB Puanı: 8,9

Toplumsal eleştiri misyonunu bilimkurgu tarzında başarıyla yerine getiren Black Mirror, aynı zamanda Netflix’in en ikonik işlerinden. Yayınlanmaya başladığı 2011 yılından itibaren dizi birçok toplumsal konuya değinerek güncel sorunlara ayna tutuyor. Bunu yaparken bilim kurgu tarzının sağladığı görsel imkanları da kullanmayı ihmal etmiyor. Black Mirror, drama, macera, hiciv ve bilimkurgu tarzında 4 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmaya başlayan İngiliz televizyon dizisi.

6) Stranger Things

Tür: Fantastik, Korku, Drama
Yayın Yılı: 2016 –
IMDB Puanı: 8,9

Stranger Things, ABD yapımı bilimkurgu-korku türündeki internet dizisi. Duffer Kardeşler tarafından yönetmenliği, senaristliği ve yönetici yapımcılığı üstlenilen dizi aynı zamanda Shawn Levy ve Dan Cohen tarafından üretilmiştir. Stranger Things, yayınlandığı andan itibaren Netflix’te fenomen haline gelen dizilerin başında geliyor. İçeriği ve sunumu ile diğer içeriklerden sıyrılan yapım, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı başardı. Yaratıcıları Duffer Kardeşler olan dizide yaşadıkları yerde gerçekleşen doğaüstü olayların peşinden giden bir grup çocuğun hikâyesi anlatılıyor.

7) Daredevil

Tür: Aksiyon, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2015 – 2018
IMDB Puanı: 8,7

Başarılı bir avukat olan Matt Murdock, çocukken geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybeder. Gözlerini kaybetmesine karşılık diğer duyularını geliştiren Murdock, kendini sürekli olarak psikolojik ve fiziksel olarak geliştirir. Marvel’ın en başarılı Netflix dizilerinden olan Daredevil, aynı adı taşıyan Marvel karakterini ekranlara taşıyor. Marvel evrenin en etkileyici karakteri olan Matt Murdock’un hikâyesine tanık olmak ve güçlü bir süper kahraman hikâyesi izlemek isteyenler için Daredevil, Netflix üzerinden ulaşabileceğiniz harika bir seçenek.

 

8) Maniac

Tür: Bilim-Kurgu, Drama, Komedi
Yayın Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,9

Maniac, 2 Eylül 2018’de Netflix’te galasını yapan ABD yapımı bir mini dizidir. Dizi Norveç yapımı aynı isimli diziye dayanmaktadır ve konusu Espen PA Lervaag, Håakon Bast Mossige, Kjetil Indregard, Ole Marius Araldsen ve Patrick Somerville gibi isimler tarafından şekillendirilmiştir. Maniac, Netflix arşivinde yerini aldığından beri ünlü oyuncu kadrosu sayesinde adından sıkça bahsettirdi. Oscar ödüllü oyuncu Emma Stone ve Jonah Hill’in başrolünü üstlendiği dizide, bugüne kadar birçok kez işlenen konular sıra dışı bir şekilde ele alınıyor.

8) The Crown

Tür: Drama, Tarih
Yayın Yılı: 2016 –
IMDB Puanı: 8,7

The Crown, Peter Morgan tarafından hazırlanan, Left Bank Pictures ve Netflix için Sony Pictures Television tarafından üretilen, tarihi bir televizyon dizisidir. Dizi, Kraliçe II. Elizabeth’in saltanat dönemini anlatan bir biyografi hikâyesidir. The Crown, II. Elizabeth’in saltanatını konu alan bir dönem dizisi. The Crown dizisinin Netflix dizileri arasında öne çıkmasını sağlayan en önemli özellik, güçlü oyuncu kadrosu ve görkemli prodüksiyonu ile başarılı bir görsellik sunması. Bu başarılı uyarlama yalnızca tarih meraklılarının değil, entrikalarla dolu bir mücadeleye şahit olmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor.

9) Tepedeki Ev

Tür: Drama, Korku, Gizem
Yayın Yılı: 2018 –
IMDB Puanı: 8,7

The Haunting: Tepedeki Ev, Netflix için Amblin Television ve Paramount Television prodüktörlüğünde Mike Flanagan tarafından yönetilen ABD doğaüstü korku dizisidir. The Haunting serisinin ilk dizisi olan yapım 12 Ekim 2018’de Netflix’te yayımlandı.  Shirley Jackson’un aynı adlı romanından uyarlanan mini dizi formatındaki Tepedeki Ev, korku ve gerilim türünde başarılı bir dizi tüketmek isteyen herkesi tatmin edecek bir yapıya sahip. Etkileyici anlatım ve bölümler içerisine dengeli bir şekilde yerleştirilmiş gerilim dozu sayesinde dizi kısa sürede en çok beğenilen yapımlardan biri haline geldi.

10) Dogs of Berlin

Tür: Aksiyon, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2018 –
IMDB Puanı: 7,5

Dogs of Berlin, Dark dizisinden sonra Netflix için üretilen ikinci Alman dizisi. İlk sezon 7 Aralık 2018’de Netflix’te yayınlandı. Oldukça zıt karakterlerde olan iki polisin birlikte çalışmak zorunda olmasıyla başlayan hikaye, suç örgütleriyle yaşanan çatışmalar ve politik meselelerle birleşince dolu dolu bir dizi ortaya çıkıyor. Janrının en güçlü örneklerinden biri olan Dogs of Berlin, toplumun farklı kesimlerine ışık tutma konusunda da oldukça başarılı.

11) The OA

Tür: Drama, Fantastik, Gizem
Yayın Yılı: 2016 –
IMDB Puanı: 7,8

The OA, Amerikan yapımı bilimkurgu, doğaüstü, fantastik televizyon dizisidir. Dizinin yapımcılığını Plan B Entertainmentve True Detective, The Knick dizilerinin üreticisi Anonymous Content şirketleri yapılmaktadır. Dizinin senaryosunu Brit Marling ve Zal Batmanglij üstlenmişlerdir.  Zal Batmanglij yönetmenliğinde çekilen dizi The OA, alışılagelmiş bilim kurgu dizilerinden hayli farklı bir duruşa sahip. Dram öğelerine de zaman zaman yer veren dizide, 7 yıl önce ortadan kaybolan görme engelli Prairie Johnson’ın bir anda görme yeteneğini kazanarak ortaya çıkışı anlatılıyor.

12) Narcos

Tür: Biografi, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2015 –
IMDB Puanı: 8,8

Amerika’nın fenomen uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatının anlatıldığı dizi, izleyenlere sıradan bir biyografiden çok daha fazlasını vaat ediyor. Her noktasında suç ve aksiyonun yer aldığı bu hikaye, aynı zamanda Amerika’nın önemli bir tarihine tanıklık etmenizi ve suçla savaşmak için nelerin yapıldığını da görmenizi sağlıyor. Narcos, Amerikan suç draması ve aksiyon dizisi. 28 Ağustos 2015 tarihinde Netflix’te yayına başladı.

13) Sense8

Tür: Drama, Bilim-Kurgu, Gizem
Yayın Yılı: 2015 –
IMDB Puanı: 8,4

Sense8, Amerikan bilimkurgu ve dram dizisi. Lana ve Lilly Wachowski ile J. Michael Straczynski tarafından Netflix için çekilen dizi Aml Ameen, Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre ve Brian J. Sense8’in başarısında kuşkusuz Matrix’in efsane yönetmenleri Wachowski kardeşlerin de payı var. Wachowski’ler, dizinin hem senarist hem de yönetmen koltuklarında oturarak ortaya etkileyici ve tutarlı bir bilim kurgu dizisi çıkmasını sağlamış. Dizide, birbiriyle bağlantılı olan 8 farklı karakterlerin yaşadığı doğa üstü olaylar ve bu 8 kişinin bir araya gelme süreci anlatılıyor.

14) Reasons Why

Tür: Drama, Gizem
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,0

Ölmek İçin On Üç Sebep ya da İngilizce özgün adıyla 13 Reasons Why, Jay Asher’ın aynı adlı romanından Brian Yorkey tarafından Netflix için uyarlanan Amerikan gençlik web televizyon dizisidir.  13 Reasons Why, lisede karşılaştığı zorbalıklar sonucunda hayatına son veren Hannah Baker’ın, arkasında bıraktığı 13 kasetin hikayesini anlatıyor. Bu kararı vermesinde etkili olan kişileri ve olayları açıkça anlattığı kasetler, uzun vadede pek çok olayın fitilini ateşliyor. İzleyen herkesin dersler çıkarıp yoluna devam edeceği dizi, toplumun genç kesimine olan farkındalığı da arttırıyor.

15) Bojack Horseman

Tür: Animasyon, Komedi, Drama
Yayın Yılı: 2014 –
IMDB Puanı: 8,5

Netflix’in son dönemde ilgiyle takip edilen animasyon dizisi Bojack Horseman, işlediği konu itibariyle diğerlerinden hayli farklı. Eski bir yıldız olan Bojack Horseman, dizi içerisinde eski ününe kavuşmanın yollarını ararken hep peşinde koştuğu mutluluğun ne olduğuna dair sık sık içsel sorgulamalar yaşıyor. Bu süreç, izleyicilerin de mutluluk kavramını BoJack ile yeniden keşfetmesini sağlıyor. BoJack Horseman, Raphael Bob-Waksberg tarafından oluşturulan bir Amerikan yetişkin animasyonu web televizyon dizisidir. Will Arnett, Amy Sedaris, Alison Brie, Paul F. Tompkins ve Aaron Paul yer almaktadır.

16) Orange is the New Black

Tür: Komedi, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2013 –
IMDB Puanı: 8,1

Orange Is the New Black, Jenji Kohan tarafından yaratılan ve ilk olarak 11 Temmuz 2013’te çevrimiçi video dağıtım ağı Netflix’te yayınlanan Amerikan komedi-drama dizisi. Hem kitapta hem de dizide, sıradan hayatını bırakıp eski kız arkadaşı ve uyuşturucu satıcısı Alex Vause yüzünden hapse giren Piper Chapman’ın hayatı işleniyor. Piper, burada Alex ile karşılaşarak hapishane hayatında mücadele etmeye başlıyor. Oldukça sürükleyici bir anlatıma sahip olan dizi, yayınlandığı andan itibaren güçlü bir seyirci kitlesine sahip olmayı başardı.

17) Love, Death and Robots

Tür: Animasyon, Komedi, Fantastik
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,8

Love, Death & Robots; Netflix’te yayınlanan animasyon, bilimkurgu ve seçki bir dizidir. 15 Mart 2019 tarihinde ilk sezon 18 bölüm olarak yayınlanmıştır. Dizinin yapımcılığını Joshua Donen, David Fincher, Jennifer Miller, ve Tim Miller üstlenmektedir. Her bölüm farklı bir yerde ve farklı bir konu üzerinde durmaktadır.  Netflix’in en deneysel dizilerinden biri olan Love, Death and Robots’ta zaten aşina olduğunuz pek çok konu ve kavram etkileyici bir üslupla anlatılıyor. Bu nedenle dizinin konusunu ilgi çekici bulmayanlar da bu diziye bir şans vererek kendini etkileyici bir anlatımın kollarına bırakabilir.

18) Big Mouth

Tür: Animasyon, Komedi, Romantik
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,1

Big Mouth, Netflix için Andrew Goldberg, Nick Kroll, Mark Levin ve Jennifer Flackett tarafından yaratılan, Amerikan yetişkin animasyonlu bir yaşlanma durum komedisidir. Big Mouth, büyüm çağında olan bir grup çocuğun bu süreçte yaşadığı olayları mizahi bir üslupla anlatıyor. Ancak dizide işlenen hikayenin ergenlik olması, yetişkin izleyicilerin bundan keyif almayacağı anlamına gelmesin. Big Mouth, her yaş grubundan insanın keyifle takip edebileceği, zekice diyaloglarla bezeli bir dizi.

19) The Umbrella Academy

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,2

Kısa zaman önce Netflix’teki yerini alan The Umbrella Academy, kendisine bu adı veren bir süper kahraman ailesinin Dünya’nın sonunu getirecek olan felaketi önlemeye çalışmasını konu alıyor. Birbirinden farklı güçlere sahip olan kardeşler, babalarının ölümüyle birlikte bir araya gelerek bu gizemi çözmeye çalışıyor. The Umbrella Academy dizinin kendi adından olan The Umbrella Academy adlı romandan uyarlanmış Amerikan bilimkurgu dizisidir. Dizinin 1 sezonu 10 bölüm olmak üzere 2 sezon 20 bölüm Netflix’te yayınlanmıştır. 3. Sezon 2020 Kasım ayında onaylanmış, ve 2021 Şubat ayında çekimlerine başlanmıştır.

20) After Life

Tür:Komedi, Drama
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,5

After Life, Ricky Gervais yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı kara mizah türündeki İngiliz internet dizisi. İlk bölümü 8 mart 2019 tarihinde Netflix’de yayımlanmıştır. Karısının ölümünden sonra bunalıma giren ve sık sık intihar seçeneğini düşünen umutsuz bir adamın içine düştüğü absürt olayları anlatan dizide, dram olduğu kadar komedi de kendine yer bulmuş. Zekice diyaloglar, akıcı hikayeyle birleşince ortaya mutlaka izlenmesi gereken bir iş çıkmış.

21) The Witcher

Tür : Fantezi

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,4

The Witcher, senaryosu Lauren Schmidt Hissrich tarafından yazılan ve Netflix’te yayımlanan fantezi drama türündeki Amerikan yapımı internet dizisi. Andrzej Sapkowski’nin aynı adlı kitap serisine dayanan dizinin ilk sezonu 20 Aralık 2019 tarihinde yayımlanmıştır. Kitaplara ve oyunlara konu olan Geralt, bu kez Netflix dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Henry Cavill’in canlandırdığı Rivia’lı Geralt, elfler, cüceler ve canavarlarla savaşarak adaleti sağlamaya, aynı zamanda kaderinin bir olduğu Siri’yi bulmaya çalışıyor. Sevilen fantastik eserin yönetmen koltuğunda ise Lauren Schmidt Hissrich oturuyor.

22) Messiah

Yapım Yılı: 2020
IMDb Puanı: 7,8

Messiah, Michael Petroni tarafından yaratılan, Amerikan gerilim türünde bir dijital platform dizisidir. İlk sezon, 1 Ocak 2020’de Netflix’te yayınlanan on bölümden oluşuyor. Messiah, Netflix’e iddialı bir giriş yaparak kısa sürede izleyenlerin takdirini topladı. Dram ve gerilim türündeki dizide aniden ortaya çıkan Mesih, Orta Doğu’yu birbirine katıyor. Mesih olduğunu iddia eden mucizeler yaratan gizemli kişinin müridleri her geçen gün artarak CIA için tehdit oluşturmaya başlıyor. Yavaş ilerleyen ve izleyiciyi hayran bırakan dizinin başrolünde, Mesih performansı ile Mehdi Dehbi yer alıyor.

23) You

Yapım Yılı: 2018
IMDb Puanı: 7,8

You, Greg Berlanti ve Sera Gamble tarafından geliştirilen Amerikan psikolojik gerilim türündeki televizyon dizisidir.  2. sezonuyla ekranlara geri dönen You, Joe isimli bir kitapçının aşık olduğu kadınlarla olan hastalıklı ilişkisini konu alıyor. Joe, kitapçıda karşılaştığı Beck’i elde edebilmek için her türlü sakıncalı yolu deniyor. Dur durak bilmeyen Joe için işler sarpa sarınca elini kana bulamaktan da çekinmiyor. Dizinin başrolünde, Gossip Girl dizisiyle tanıdığımız yakışıklı oyuncu Penn Badgley yer alıyor.

24) Sex Education

Yapım Yılı: 2019
IMDb Puanı: 8,3

Sex Education, 11 Ocak 2019 tarihinde Netflix’te yayınlanan, Laurie Nunn tarafından yaratılan İngiliz komedi-dram türünde bir web dizisidir. Otis, çok fazla arkadaşı bulunmayan bir lise öğrencisidir. Seks terapisti annesi yüzünden, yaşıtlarının aksine bu konularda oldukça bilgilidir. Bu uzmanlık, Otis’in okulda popülerleşmesine ve bir sürü insanla tanışmasına neden olur. Otis’in verdiği gizli cinsel derslere Maeve eşlik etmektedir. Başrolde Asa Butterfield, Emma Mackey ve Gillian Anderson yer alır.

25) Dead to Me

Yapım Yılı: 2019
IMDb Puanı: 8,1

Dead to Me, Liz Feldman tarafından yaratılan ve yönetmenliğini Feldman, Will Ferrell, Adam McKay ve Jessica Elbaum'un üstlendiği Amerikan kara komedi yayın televizyon dizisidir. Liz Feldman’ın yönetmenliğini yaptığı dizide kocasını kaybeden acılı bir kadın anlatılır. Jen, alaycı ve öfkeli bir kadındır. Kocasının kaybını atlatamadığı için kendine ve çevresine zor zamanlar yaşatmaktadır. Böyle bir dönemde tanıştığı Judy, Jen’le arkadaşlık kurarak depresyondan çıkarmaya yardımcı olur.

26) Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

Yapım Yılı: 2020
IMDb Puanı: 7,4

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J.Walker, 20 Mart 2020'de Netflix'te prömiyeri yapılan A'Lelia Bundles'ın On Her Own Ground biyografisine dayanan bir Amerikan drama yayınlı sınırlı televizyon dizisi. Netflix’in yeni mini dizisi Self Made, Amerika’da efsane bir ilham figürüne dönüşen kadın girişimci C. J. Walker’ın hikayesini konu alıyor. Irkçı ve cinsiyetçi baskının en yoğun olduğu dönemde kendine iş kuran siyahi karakter, azmi sayesinde Amerika’nın ilk kadın milyoneri oldu. C. J. Walker’ın ilham veren başarı öyküsü, Oscar ödüllü Octivia Spencer tarafından bu 4 bölümlük dizide anlatılıyor. Spencer’a oyuncu kadrosunda Blair Underwood ve Tiffany Haddish eşlik ediyor.

27) Unorthodox

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,3

Unorthodox, 26 Mart 2020'de Netflix'te çıkış yapan bir Alman-Amerikan yapımı dram mini dizisi. İlk olarak Yidiş olan ilk Netflix serisi, gevşek olarak Deborah Feldman'ın 2012 otobiyografisi Unorthodox: Hasidik Köklerimizin Skandal Rejeksiyonuna dayanıyor. Unorthodox, çok ses getiren ilk sezonu ile Netflix’teki yerini aldı. Anna Winger’ın yaratıcısı olduğu dizi, kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Baskıcı bir toplumda büyüyen Etsy, dini gereği küçük yaşta zorla evlendirilmeye çalışılır. Etsy, yaşadığı yerden ve çevresindeki insanlardan kaçarak hayallerinin peşinden koşar.

28) Master of None

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,3

Master of None 6 Kasım 2015'te Netflix'te yayınlanmaya başlayan Amerikan komedi-drama televizyon dizisi. Aziz Ansari ve Alan Yang tarafından yaratılan dizi New York City'de geçer. Master of None, üç Emmy Ödülü ve bir Altın Küre kazandı. Master of None’ın başrolünde yer alan Aziz Ansari’yi, Michael Douglas’ın Parks and Recreation dizisindeki rolüyle tanımıştık. Ünlü komedyen, bu kez kendi yazıp yönettiği bu Netflix komedisinde Dev Shah karakterine hayat veriyor. Dev, hayatını günlük figürasyon işlerinden kazanan, dikiş tutturamamış bir oyuncudur. 30 yaşındaki başarısız aktörün sektördeki çabaları ve sosyal hayatındaki iniş çıkışlar Master of None’a konu olur. 2 sezonluk dizide Ansari’ye Noel Wells, Kelvin Yu, Eric Wareheim ve Lena Waithe eşlik eder.

29) The End of F***ing World

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 8,1

Sevilen gençlik dizisi The End of F***ing World, Charles Forsman tarafından yazılan aynı adlı çizgi romandan uyarlanmıştır. Senaryosunu Charlie Covell’in yazdığı ve Jonathan Entwistle’ın çektiği dizi, James ve Alyssa arasındaki tuhaf ilişkiyi konu alır. Şiddet eğilimi bulunan James, öldürme isteğini dindirmek için okul arkadaşı Alyssa’yı kurban seçer. Ancak Alyssa da en az James kadar sıra dışı bir gençtir. Hayatlarından umudu kesen ikili, beraber maceralarla dolu bir yolculuğa çıkar. Ana karakterlere Jessica Barden ve Alex Lawther hayat verir.

30) GLOW

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,0

GLOW, Netflix için Liz Flahive ve Carly Mensch tarafından oluşturulan bir Amerikan komedi-drama internet televizyon dizisidir. Dizi, 1980'lerde sendikal kadın profesyonel güreş pisti David McLane tarafından kurulan Muhteşem Bayanlar Güreş'in karakterlerinin ve hilelerinin kurgulanması etrafında dönüyor. Emmy Ödül’lü komedi dizisi Glow, Liz Flahive ve Carly Mensch tarafından çekildi. Dizi, 1980’lerin Amerika’sında bir grup kadın güreşçiyi konu alıyor. Başroldeki Ruth, piyasada bir türlü dikiş tutturamayan işsiz bir oyuncudur. Hayatını kazanmak için ringe çıkmayı deneyen Ruth, burada harikalar yaratır. Renkli kostümleri ve eğlenceli tavırları ile 14 kadın, koç Sam’in yardımıyla güreşte ustalaşmaya başlar. Dizi, 80’lerin gerilimli politik havasını da izleyiciye yansıtmaktadır.

31) I Am Not Okay With This

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,6

I Am Not Okay with This, Charles Forsman'ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan, Amerikan reşit olma kara komedi televizyon dizisidir. Dizi, 26 Şubat 2020'de Netflix'te yayınlandı ve özellikle Lillis ve Oleff'in performansları için övgüyle olumlu eleştiriler aldı. 15 yaşındaki Sydney’in hayatı yolunda gitmemektedir. Gün içinde birçok kez sinir krizi yaşayan Sydney, bu krizlerde olağan dışı bir şey olduğunu keşfeder. Sydney, telekinetik güçlerini keşfetmeye çalışırken aile ve ilişkiler konusunda da mücadeleler verir. Netflix’in sevilen gneçlik dizisinde Sophia Lillis başrolü canlandırıyor.

32) Ozark

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,4

Ozark, Bill Dubuque ve Mark Williams tarafından Netflix için yaratılan ve Media Rights Capital tarafından üretilen bir Amerikan suç drama televizyon dizisidir. Dizide başrol olarak Jason Bateman ve Laura Linney, ailesiyle kara para aklamak için Ozark Gölü'ne taşınan evli bir çift olarak rol alıyor.  Marty Byrde, saygın bir finansçı ve sevgi dolu bir aile babasıdır. Sahip olduğu danışmanlık şirketinin yasadışı bir uyuşturucu ticaretine karışması ile Marty’nin başı derde girer. Marty, ailesini olanlardan korumak için karısı ve iki çocuğu ile birlikte Ozark Platosu’na kaçar. Başrolde yer alan Jason Bateman, aynı zamanda dizinin yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlenmiştir.

33) Pose

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,6

Pose, ilk bölümü 3 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan Amerika Birleşik Devletleri yapımı drama türündeki dizidir. Ryan Murphy’nin aışıltılı dünyasından çıkan Pose, 1980’lerin New York’undan geçer. New York’un farklı kültür ve sosyo ekonomik şartlarına sahip insanlarını konu alan dizide dans, müzik, ışık ve renk geniş yer tutuyor.

34) Living With Yourself

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 7,3

Living with Yourself, Timothy Greenberg tarafından yaratılan ve 18 Ekim 2019'da Netflix'te yayınlanan bir Amerikan komedi-drama dizisidir. 8 bölümlük Timothy Greenberg dizisinde başrolü yıldız isim Paul Rudd canlandırır. Miles, hayatını yoluna koymaya çalışan kaybolmuş bir adamdır. Bir zamanlar yaptırdığı gizemli bir tedavi sonucunda kendisinin daha iyi bir versiyonu, beden bulmuş bir şekilde karşısına çıkar. Miles, evliliği ve kariyeri ile ilgili sorunları çözmek için kendisinin bu versiyonu ile mücadele etmek zorundadır.

35) Atypical

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

Atypical Otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam Gardner'in hayatını anlatan Netflix yapımı dizi. Birinci sezon, 11 Ağustos 2017'de yayınlandı.  18 yaşındaki Sam, otizm hastalığı yüzünden sosyal konularda çok iyi değildir. Terapistinin de desteğiyle insanlarla bağ kurmaya ve kız arkadaş edinmeye karar verir. Ancak önce endişeli annesini atlatması gerekmektedir. Atypical, otizmli bir gencin dış dünyadaki mücadelesini mizahi bir dille anlatır. Sam rolüne genç oyuncu Keir Gilchrist hayat verir.

36) The Spy

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 7,9

The Spy, ilk bölümü 6 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan ve Gideon Raff tarafından yaratılan, İsrail'in Mossad casusu Eli Cohen'in gerçek hayatına dayanan, casusluk türündeki Fransız Canal + ve Amerikan Netflix ortak yapımı internet dizisi. Dizi, Uri Dan tarafından yazılan İsrail'den gelen casus kitabından ilham alıyor. The Spy, Suriye’de görev yapmak zorunda alan yetenekli bir ajanı konu alır. Eli Cohen, 1960’larda görev alan ünlü bir İsrail ajanıdır. Görev için gittiği Şam’da hızlıca sosyeteye karışır ve dönemin ünlü olaylarına yön vermeye başlar. Sacha Baron Cohen’in başrolü canlandırdığı dizide Gideon Raff senaristlik ve yönetmenlik yapmaktadır.

37) Unbelievable

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,5

Unbelievable, Susannah Grant, Ayelet Waldman ve Michael Chabon tarafından yaratılan, başrollerinde Toni Collette, Merritt Wever, ve Kaitlyn Dever'ın olduğu Amerikan mini dizisi. Dizi 13 Eylül 2019 tarihinde Netflix de yayınlanmaya başladı. Unbelievable, gerçeğin peşindeki iki kadın dedektifi ve şaibeli bir davayı konu alıyor. Tecavüze uğradığını iddia eden Marie, araştırmalardan bir sonuç çıkmayınca iftira ile suçlanır. Davayı aydınlatmaya çalışan iki kadın dedektif, Marie’nin peşine düşer. Gerçek olaylardan uyarlanan bu dizide Lise Cholodenko yönetmen koltuğundadır.

38) Russian Doll

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,9

Russian Doll, başrolünde Natasha Lyonne, Leslye Headland ve Amy Poehler olan 1 Şubat 2019'da Netflix'te yayınlanan bir Amerikan komedi-drama televizyon dizisidir. Dizi, aynı gece sürekli olarak ölen ve devam eden bir zaman döngüsünde sıkışan bir oyun geliştiricisi olan Nadia Vulvokov'u hikâyesini anlatıyor.  Netflix’in çok ses getiren komedi-fantastik dizisinde Nadia, eğlenmek için gittiği partide esrarengiz bir şekilde ölür. Ancak Nadia’nın hikayesi bununla bitmez. Genç kadın, her sabah aynı güne uyanarak aynı şeyleri yaşayacak, sonunda da esrarengiz bir şekilde öldürülecektir. Russian Doll, tek bir güne hapsolan Nadia’nın gizemli ve eğlenceli hikayesini anlatır.

39) Locke & Key

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,4

Locke & Key, Joe Hill ve Gabriel Rodríguez'in aynı adlı çizgi roman serisine dayanan Carlton Cuse, Meredith Averill ve Aron Eli Coleite tarafından geliştirilen 2020 Amerikan doğaüstü korku drama televizyon dizisidir. 7 Şubat 2020'de Netflix'te gösterime girdi. Uzun süredir görüşmeyen 3 kardeş, babalarının ölüm haberinden sonra büyüdükleri eve geri döner. Ancak bu kez evde gizemli bir anahtarla karşılaşırlar. Anahtar, her birine özel bir güç vermektedir. Güçlerini keşfetmeye çalışan üçlü, anahtarın getirdiği tehlikelerle de yüzleşmek zorunda kalır.

40) Aşk 101

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,6

Aşk 101, ilk sezonu 24 Nisan 2020'de Netflix platformunda yayımlanan, senaryosu Meriç Acemi tarafından kaleme alınan, yönetmenliğini Ahmet Katıksız ve Deniz Yorulmazer'in birlikte yaptığı gençlik, komedi ve drama türündeki Türk internet dizisi.  Türkiye’nin yeni Netflix dizisi Aşk 101, bir grup lise öğrencisinin yaşadığı uyumsuzluğu konu alıyor. Okulun düzenini bozdukları için defalarca disipline giden Eda, Kerem, Sinan ve Osman her defasında Burcu Hoca’nın çabaları ile okulda kalmayı başarır. Tek kurtarıcıları olan Burcu Hoca’nın tayini çıkınca ekip Burcu Hoca’yı okulda tutmanın yollarını aramaya başlar. Meriç Acemi’nin kaleme aldığı dizide Mert Yazıcıoğlu, Kubilay Aka, Selahattin Paşalı, Alina Boz ve İpek Yazıcı başrolde.

41) Unbreakable Kimmy Schmidt

Yapım Yılı: 2015-2019

IMDb Puanı: 7,6

Unbreakable Kimmy Schmidt; Tina Fey ve Robert Carlock tarafından yaratılmış bir Amerikan sitcom dizisidir. 2015 yılının Mart ayından beri Netflix'te yayınlanan diziye ismini veren baş karakter olan Kimmy'i Ellie Kemper'ın canlandırmaktadır.  Netflix’in sevilen komedi dizisi Unbreakable Kimmy Schmidt’te Ellie Kemper başrolü canlandırıyor. Kemper’ın canlandırdığı Kimmy, yıllar sonra özgür olabilmek için yaşadığı yeri terk ederek New York’a kaçar. Burada kendisine yeni bir hayat kurmaya çalışan Kimmy’nin geçmişte içinde bulunduğu tarikat peşini bırakmayacaktır.

42) Peaky Blinders

Yapım Yılı: 2013-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,8

Peaky Blinders, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham, İngiltere'de faaliyet gösteren "Peaky Blinders" adlı çeteyi anlatan suç-drama konulu televizyon dizisidir. Senaryosunu Steven Knight, yapımcılığını ise Caryn Mandabach ve Tiger Aspect Yapımcılık üstlenmiştir.  Kısa sürede tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve mafya furyasını yeniden gündeme getiren dizide sinema perdesinde gördüğümüz birçok yıldız isim yer alıyor. Cillian Murphy, Tom Hardy ve Paul Anderson bu isimler arasında. Karakterlerimiz, 1940’ların İngiltere’sinde suç dünyasını domine eden Blinders ailesidir. Çete, yanlış giden bir soygun sonucunda başlarına bela alır. Yönetmen koltuğunda Steven Knight yer almaktadır.

43) Better Call Saul

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,7

Better Call Saul, 8 Şubat 2015'te AMC'de gösterilmeye başlanan Amerikan suç/drama dizisidir. Vince Gilligan ve Peter Gould tarafından yaratılan dizi, daha önce Gilligan tarafından yaratılan Breaking Bad'in devamı niteliğindedir ve öncesindeki olayları ekrana taşımaktadır.  Efsane dizi Breaking Bad’in spin-offu olan dizi, Breaking Bad dizisinde gördüğümüz Saul Goodman karakterini merkeze alıyor. Saul, karakterlerimizin illegal işlerini aklayabilen başarılı bir avukattı. Better Call Saul’da bu dolandırıcı karakterin maceraları anlatılıyor. Başrolde, Breaking Bad’deki aktör Bob Odenkirk yer alıyor.

44) Dark

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,7

Dark, Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan bilimkurgu ve gerilim türündeki Alman İnternet dizisi. Almanca olan ilk Netflix orijinal dizisidir ve 1 Aralık 2017'de yayınlanmaya başlamıştır. Bilimkurgu ve gerilim türündeki Dark, gizemli bir kasabada geçiyor. Bu kasabada, küçük bir çocuk ortadan kaybolur. Çocuğu bulmak için birleşen 4 aile, gizemin bu kayıpla sınırlı olmadığını ve geçmişlerinin de gizemlerle dolu olduğunu keşfeder. Alman yapımı dizide Baran bo Odar ve Jantje Friese yönetmen koltuğunda oturur.

45) Homeland

Yapım Yılı: 2011-2020

IMDb Puanı: 8,3

Homeland ABD yapımı politik gerilim Tv dizisidir. Howard Gordon ve Alex Gansa tarafından İsrail TV dizisi Hatufim temel alınarak geliştirilmiş ve Gideon Raff tarafından yaratılmıştır. Dizi Showtime kanalında yayınlanmaktadır. Ekranların sevilen drama dizisi Homeland, bir CIA ajanı ve bir şüphelinin sürükleyici öyküsünü anlatıyor. Uzun yıllardır Irak’ta kaldıktan sonra ülkesine dönen Scott Brody, El-Kaide üyesi olmakla suçlanmaktadır. Olayı araştıran CIA ajanı Carrie Anderson, Scott Brody’nin bir terör saldırısına hazırlandığını düşünür. Dizinin kadrosunda Claire Danes, Damien Lewis ve Mandy Patinkin gibi ödüllü isimler vardır.

46) Call My Agent

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

Dix pour cent, komedi ve drama türündeki Fransız televizyon dizisi. 2015'ten beri Fransa’da France 2, Kanada'da ICI ARTV, İsviçre'de RTS Un tarafından yayınlanmaktadır ve Netflix'te Call My Agent! adıyla mevcuttur.  Fransız yapımı komedi dizisi Call My Agent, Paris’te yaşayan bir grup hevesli menajerin hayatını konu alıyor. Menajerler, ilham dolu bu kentte yetenek ararken birçok sıra dışı olayla karşılaşır. Dizi, 4. sezonu ile ekranlara veda etmeye hazırlanmaktadır.

47) The Kominsky Method

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,2

The Kominsky Method, 16 Kasım 2018'de Netflix'te yayınlanan, Chuck Lorre tarafından yaratılan bir Amerikan komedi-drama yayın yapan televizyon dizisidir. Sinemanın iki devini başrolde barındıran dizi, başarılı bir kara komedi örneğidir. Michael Douglas’ın canlandırdığı Sandy Kominsky, bir zamanlar oyunculuk yapan eski bir Hollywood aktörüdür. Şimdilerde ise saygın ve sakin bir hayat sürmektedir. Kominsky’nin yıllardır menajerliğini yapan Norman, aynı zamanda en yakın arkadaşıdır. Norman karakterine de usta oyuncu Alan Arkin hayat verir.

48) The Originals

Yapım Yılı: 2013-2018

IMDb Puanı: 8,2

The Originals, The CW tarafından 3 Ekim 2013'te yayınlanmaya başlanan Amerikan televizyon dizisi. Aynı zamanda The Vampire Diaries dizisinin bir yan ürün'üdür. Seri vampir Klaus Mikaelson kendisi ve ailesi New Orleans'ın doğaüstü politikalarından ötürü karmakarışık durumunu konu alır. 5 sezonu bulunan dizi, The Vampire Diaries isimli efsane fantastik dizinin spin-off’udur. Dizide, The Vampire Diaries’te bahsedilen Kökenler anlatılmaktadır. The Originals, The Vampire Diaries’e göre korku öğelerinin daha yoğun olduğu bir dizidir. Başrolde Joseph Morgan, Daniel Gillies ve Claire Holt yer alır.

49) How To Get Away With Murder

Yapım Yılı: 2014-2020

IMDb Puanı: 8,1

How to Get Away with Murder, ilk gösterimini 25 Eylül 2014'te ABC kanalında yapan, ABD yapımı bir televizyon dizisi. Peter Nowalk'ın yaratımcısı olduğu dizinin yapımcılığını Shonda Rhimes, dağıtımını ise ABC Studios üstlendi. Shonda Rhimes imzalı dizide bir grup hukuk öğrencisi ve kriminal savunma profesörü, büyük çaplı bir cinayet davasına karışır. Ekip, güvenlikleri ve itibarları için suçludan kaçınmaya çalışır. Başrolde ünlü oyuncu Viola Davis yer alır.

50) Vis a Vis

Yapım Yılı: 2015-2019

IMDb Puanı: 8,3

Başlangıçta İspanyolca olarak Vis A Vis olarak adlandırılan Locked Up, Globomedia tarafından ilk olarak İspanyol Ağı Antena 3 ve daha sonra Fox İspanya için üretilen bir İspanyol drama televizyon dizisidir. İlk bölümü 20 Nisan 2015'te, son bölümü ise 4 Şubat 2019 yayınlandı. Bu süre zarfında 4 sezon, 40 bölüm çekildi.  Dizinin ana karakteri Macerena, patronuna umutsuzca aşık olan bir kadındır. Macerena, patronun manipülasyonu sonucu şirketten para kaçırarak tutuklanır. Aşkına kurban giden kadın Cruz del Sur hapishanesinde 7 yıl boyunca hayatta kalmaya çalışır.

BONUS : Punisher 

Marvel's The Punisher, Marvel kurgusal evreninde yaşayan Frank Castle adlı deniz piyadesinin hayatını anlatan TV dizisidir. Frank Castle rolünü Jon Bernthal oynamıştır. Dizinin ilk sezonu 17 Kasım 2017 tarihinde 13 bölüm olarak Netflix üzerinde yayınlanmıştır.


Like it? Share with your friends!

148
73 shares, 148 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format