Mitoloji Temalı En İyi 25 Film

1 min


125
48 shares, 125 points
 1. 25 (King Arthur) Kral Arthur


  Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri efsanesini, arkeolojik bulgulara uygun olarak efektlerle harmanlayan 2004 yapımı Kral Arthur (King Arthur); Clive Owen, Keira Knightley, Mads Mikkelsen ve Ioan Gruffudd gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

  IMDb Puanı: 6,3

  Yapım Yılı: 2004

 2. 24 (The Forbidden Kingdom) Yasak Krallık


  Şimdi ise Antik Çin filmiyle listemize devam ediyoruz. 2008 yılında vizyona giren Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom); Jackie Chan ve Jet Li gibi iki usta ismi bünyesinde barındırıyor. Eski Çin’de bir kahraman olan Maymun Kral’ı kurtarmak için gelecekten geçmişe yolculuk yapan Bostonlu Jason’ın hikayesi anlatılıyor.

  IMDb Puanı: 6,6

  Yapım Yılı: 2008

 3. 23 Robin Hood


  Birçok kez filmi yapılan ve efsanevi bir kahraman olan hırsızlar prensi Robin Hood’un hikayesini gerçekçi bir dille ele alan bu 2010 yapımı film, Ridley Scott yönetiminde huzurlarınıza geliyor. Russell Crowe, Cate Blanchett, Oscar Isaac, Mark Strong ve yaşayan efsane Max Von Sydow gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 6,6

  Yapım Yılı: 2010

 4. 22 M.Ö. 10.000


  2008 yılında vizyona giren, bol görsel efektli M.Ö. 10.000, bir mamut avcısının avdan dönüşünde köyünün yağmalanmasını ve sevgilisinin kaçırılmasını görmesi ile başlıyor. Sevgilisini bulmak ve köyün intikamını almak için daha önce hiç gitmediği ilginç yerlere giden bu kişi acaba sevgilisini kurtarabilecek mi? IMDb’den aldığı düşük puan ve hakkında ki yorumların yarısının kötü eleştiri olması sizi filme karşı itebilir. Fakat sıradışı senaryosu ve ilginç karakter analizleri ile şekillenen bu yapımı listemize koymak istedik.

  IMDB Puanı: 5,1

  Yapım Yılı: 2008

 5. 21 (Ondine) İlahların Aşkı


  Poseidon’un kızı Ondine’in şövalyeye aşık olması ve sonrasında ise aşkı uğruna ölümsüzlükten vazgeçmesini konu alan Ondine efsanesi, şövalyenin Ondine’i aldatması ve Poseidon tarafından cezalandırılması ile devam ediyordu. 2010 yapımı İlahların Aşkı (Ondine) filmi ise bu efsaneyi, günümüze uyarlayarak karşımıza getiriyor.

  IMDb Puanı: 6,8

  Yapım Yılı: 2009

 6. 20 Jumanji: Vahşi Orman


  1990’larda vizyona giren Jumanji filminin, beyaz perdeye aynı konuyla yeniden uyarlanmış olan Jumanji: Vahşi Orman, son derece keyif verici. Bir video oyunu bulan 4 arkadaş, bu oyun sayesinde kendilerini daha önce görmedikleri bir yerde büyümüş şekilde bulurlar. Burada ise onlara karşı savaşan birçok düşman vardır. Amaçları buradan kurtulmaktır. Dwayne Johnson, Karen Gilan, Kevin Hart ve Jack Black’in başrolü üstlendikleri filmi, Jake Kasden yönetiyor.

  IMDb Puanı: 6,9

  Yapım Yılı: 2017

 7. 19 Thor: Karanlık Dünya


  İskandinav tanrıları Odin, Thor ve Loki’nin yanı sıra bekçi Heimdallr, Eir ve Tyr gibi karakterleri de bünyesinde barındıran Marvel Comics çizgi roman uyarlaması Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World) da en iyi mitoloji filmleri arasında yer alıyor. Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Idris Elba ve Stellan Skarsgard gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

  IMDb Puanı: 6,9

  Yapım Yılı: 2013

 8. 18 Beowulf: Ölümsüz Savaşçı


  Bir Anglosakson destanından ilham alınarak, 2007 yılında motion capture tekniği ile beyazperdeye uyarlanan Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Beowulf), güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmişti. Angelina Jolie, Ray Winstone, Anthony Hopkins ve Crispin Glover’ın yer aldığı bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Robert Zemeckis oturuyor.

  IMDb Puanı: 6,2

  Yapım Yılı: 2007

 9. 17 (The Mummy) Mumya


  Aslında bir korku filmi olmasına rağmen, eğlenceli sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanan Mumya (The Mummy); Eski Mısır mitolojisinde yer alan firavunların ve büyücülerin de yaşantısını gözler önüne seriyor. Eski Mısır rahiplerinden İmotep’in bir mumya olarak geri dönüşü konu ediliyor.

  IMDb Puanı: 7,0

  Yapım Yılı: 1999

 10. 16 Aladdin


  Vizyona girmeden birçok kötü eleştiride bulunulan fakat izleyenleri pişman ettirmeyen ve IMDb’den ortalama bir puan alan 2019 yapımı Aladdin, Keyifle izleyebileceğiniz eğlenceli bir yapım. Aslında konusuna animasyon filminden bir çoğumuz aşinayız, bu filmde de değişen çokta birşey yok. Will Smith’in cini ve Mena Massoud’un genç delikanlıyı canlandırdığı filmi, John August ve Guy Ritchie ikilisi canlandırıyor.

  IMDb Puanı: 7,0

  Yapım Yılım: 2019

 11. 15 (Stargate) Yıldız Geçidi


  Roland Emmerich tarafından 1994 yılında çekilen Yıldız Geçidi (Stargate); bilim kurgu türünü farklı bir şekilde işleyen ve en iyi mitoloji filmleri arasına adını yazdıran etkileyici bir yapımdır. Aynı zamanda dizisi ve devam filmleriyle de sinema dünyasına damgasını vuran Yıldız Geçidi, Eski Mısır mitolojisini konu alıyor.

  IMDb Puanı: 7,1

  Yapım Yılı: 1994

 12. 14 Medea


  1969 yapımı etkileyici bir yapım olarak karşımıza gelen Medea, vizyona girmiş olduğu dönemlere damgasını vurmuştu. İtalya, Fransa ve Almanya ortak yapımı bir film olarak karşımıza gelen Medea; Altın Post’u almak için mücadele veren İason’un, bu yolda kardeşini ve çocuklarını öldürebilecek bir canavara dönüşmesini konu alıyor.

  IMDb Puanı: 7,1

  Yapım Yılı: 1969

 13. 13 (The Trojan Women) Truvalı Kadınlar


  Usta oyuncu Katherine Hepburn’ün başrollerinde oynadığı Truvalı Kadınlar (The Trojan Women) ya da diğer adıyla Troyalı Kadınlar; Truva düştükten sonraki dönemi konu alıyor. Truva Kraliçesi Adromemache, Hector’un dul eşi ve oğlu Astyanax’ın savaş sonrası yükselmesi gerektiğini bekleyen Cassandra’nın hikayesinin anlatıldığı bu yapım da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,1

  Yapım Yılı: 1971

 14. 12 (Troy) Truva


  Türkiye’de Kaz Dağı eteklerinin Çanakkale sınırları içerisinde bulunan Troya ya da diğer adıyla Truva; Homeros’un İlyada destanı ile oldukça tanınır hale gelmiştir. Bu destandan ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan Truva (Troy) filmi de Truva’nın çöküşünü ve dönemin meşhur kahramanlarını konu almaktadır. Brad Pitt, Diane Kruger, Eric Bana, Orlando Bloom, Sean Bean ve Rose Byrne gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vurmayı başarmıştır.

  IMDb Puanı: 7,2

  Yapım Yılı: 2004

 15. 11 Altın Postlu Cengaver


  1963 yılının en başarılı filmlerinden olan Altın Postlu Cengaver (Jason & The Argonauts); Argonautika şiirindeki İason (Jason) ve Argo gemisindeki denizcileri konu alan fantastik bir filmdir. Babasını öldürerek tahta geçen kraldan öcünü almak isteyen Jason, Herkül’ün de bulunduğu en iyilerden oluşan bir grup askerle Altın Post’u bulabilmek için yola çıkar. Bu yolculukta Jason’a tanrıça Hera yardım edecektir.

  IMDb Puanı: 7,3

  Yapım Yılı: 1963

 16. 10 (Whale Rider) Balinanın Sırtında


  Keisha Castle-Hughes’in En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandığı Balinanın Sırtında (Whale Rider), gelenekler arasında çıkmaza girmiş bir kültüre meydan okuyan genç bir kızın hikayesi anlatılıyor. Yeni Zelanda’nın Maori mitolojisinden ilham alınan bu yapım da en iyi mitolojik filmler arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,5

  Yapım Yılı: 2002

 17. 9 300 Spartalı


  Gerard Butler, Lena Headey, Michael Fassbender, Rodrigo Santoro ve David Wenham’ın olağanüstü performanslarıyla 2006 yılına ve sinema dünyasına damgasını vuran 300 Spartalı (300), en iyi mitoloji filmleri arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Çekimlerin neredeyse tamamı stüdyoda gerçekleşmesine rağmen, izleyicileri olağanüstü görselleriyle büyülemeyi başarmış bir başyapıttır.

  IMDb Puanı: 7,6

  Yapım Yılı: 2006

 18. 8 (Wo hu cang long) Kaplan ve Ejderha


  Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının sahibi olan 2000 yapımı Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long) filminin başrollerinde ise Michelle Yeoh ve Chow Yun-fat gibi iki usta oyuncu paylaşıyor. Antik Çin’de iki savaşçının hikayesini anlatan; Çin, Hong Kong, Tayvan ve ABD ortak yapımı Kaplan ve Ejderha filmi de en iyiler arasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,8

  Yapım Yılı: 2000

 19. 7 Alaaddin


  Dünyaca ünlü Binbir Gece Masalları’ndan beyazperdeye uyarlanan 1992 yapımı Aladdin (Alaaddin), başarılı bir animasyon filmi olmasının yanı sıra sihirli lambalar, uçan halılar, lamba cinleri gibi birçok miti de bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1992

 20. 6 Die Nibelungen: Siegfried


  Nibelugen destanından ilham alınarak 1924 yılında beyazperdeye uyarlanan Die Nibelungen: Siegfried, sessiz sinema filmidir. Pagan ve Hıristiyan inançlarının harmanından oluşmaktadır. Aynı zamanda Orta Çağ’a ait öğeleri de bünyesinde barındıran bu eser Siegfried’ın hayatını anlatmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,1

  Yapım Yılı: 1924

 21. 5 (How to Train Your Dragon) Ejderhanı Nasıl Eğitirsin


  Viking efsanesinden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan ve tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon); balıkçılık ve avcılıkla hayatlarını sürdüren Vikinglerin, ejderhalarla arasındaki mücadeleyi konu alıyor. Fakat sonrasında bu düşmanlık, etkileyici bir dostluğa sahne oluyor.

  IMDb Puanı: 8,1

  Yapım Yılı: 1992

 22. 4 (El Laberinto del Fauno) Pan’ın Labirenti


  Satirlerin ve çobanların tanrısı olarak bilinen Pan’dan esinlenilerek oluşturulan gerçeküstü bir karakterin, İspanya İç Savaşı’nda küçük bir kız olan Ofelia’nın hayatını değiştirmesini konu alan Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno), Oscar ödüllü bir filmdir.

  IMDb Puanı: 8,2

  Yapım Yılı: 2006

 23. 3 (Braveheart) Cesur Yürek


  Unutulmaz efsane filmler arasına adını yazdıran Cesur Yürek (Braveheart) da Gladyatör gibi birçok mitolojik öğeyi bünyesinde barındırmıyor olsa da, İskoç efsanesi William Wallace’ın hayatını etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Mel Gibson’ın hem yönetmen hem senarist hem de başrolde karşımıza çıktığı bu yapım da tam bir mitoloji filmi olmamasına rağmen, listemize girmeye hak kazanıyor.

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 1995

 24. 2 (Gladiator) Gladyatör


  “Maximus! Maximus! Maximus!” 2000 yılında vizyona giren ve dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Gladyatör (Gladiator), özellikle de Roma dönemine ışık tutuyordu. Tam olarak bir mitoloji filmi olmamasına ve doğaüstü yaratıklardan oluşan bir dünyayı anlatmamasına rağmen, Maximus adında bir Roma generalinin hem yükselişini hem de düşüşünü konu ediniyor.

  IMDb Puanı: 8,5

  Yapım Yılı: 2000

 25. 1 Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)


  Orta Çağ hiç bu kadar etkileyici bir şekilde gözler önüne serilmemişti. Elfler, cüceler, büyücüler, insanlar, orklar ve hobitler gibi daha birçok canlıdan meydana gelen Orta Çağ dünyası, etkileyici efektler ile süslenerek Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisiyle bizleri heyecanlandırmayı başarıyor. İlk olarak 2001 yılında Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmiyle karşımıza gelen bu seri, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve Kralın Dönüşü filmleriyle de kalbimizi fethetmişti. Hobbit serisi ile birlikte toplam 6 film bu dünyayı sadece bize anlatmakla görevli. 


Like it? Share with your friends!

125
48 shares, 125 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format