Netflix’in En İyi Gençlik Dizileri

11 min


131
55 shares, 131 points

1) Stranger Things

Yapım Yılı: 2016-Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,9

Stranger Things, ABD yapımı bilimkurgu-korku türündeki internet dizisi. Duffer Kardeşler tarafından yönetmenliği, senaristliği ve yönetici yapımcılığı üstlenilen dizi aynı zamanda Shawn Levy ve Dan Cohen tarafından üretilmiştir.  80’li yıllarda küçük bir kasabada, bir çocuğun ortadan kaybolmasını ve ardından yaşanan gizemli olayları akıcı bir şekilde anlatan dizi, nostaljik havasıyla izleyenleri kendisine bağlıyor. Oyuncu kadrosunda Winona Ryder gibi tanınan isimleri barındırmasının yanı sıra çocuk oyuncuların sergilediği performanslar diziyi daha etkileyici hale getiriyor.

2) 13 Reasons Why

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8

Ölmek İçin On Üç Sebep ya da İngilizce özgün adıyla 13 Reasons Why, Jay Asher’ın aynı adlı romanından Brian Yorkey tarafından Netflix için uyarlanan Amerikan gençlik web televizyon dizisidir.  Bir roman uyarlaması olan dizi, genç bir kızın intihar etmesinin ardından intiharına sebep olan olayları anlattığı kasetlerin ortaya çıkmasıyla başlıyor. İzlerken kendinizi Amerikan lisesinde hissedeceğiniz tarzda bir ergen dizisi olmasına rağmen intihar gibi bir konuyu anlattığı için psikolojik olarak da yoğun bir dizi. Merakınız bölümlerini art arda izlemenize sebep olacak.

3) The End Of The F***ing World

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,1

The End of the F***ing World, Charles Forsman’ın aynı adlı bir grafik romanına dayanan, İngiliz karanlık komedi-drama televizyon programıdır. Sekiz bölümlü program, 24 Ekim 2017’de İngiltere’de Channel 4’da ilk bölümünü başlattı ve ardından sekiz bölümün hepsi All 4’da yayınlandı.  Ailesiyle problemleri olan James ve Alyssa isimli iki gencin tesadüf sonucu bir araya gelip hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak için bir yolculuğa başlamaları ve bu yolculukta beklenmeyen olaylar yaşamaları anlatılır. Dizide karakterlerin iç dünyasının da gösterilmesi kara izleyiciyi bağlayan en önemli unsurlardan biri. Kara mizah seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.

4) Riverdale

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,3

Riverdale konusunun Archie Comics’in karakterleri üzerine olan bir Amerikan genç, drama televizyon dizisi. Dizi Archie Comics’in baş yaratıcı görevlisi Roberto Aguirre-Sacasa tarafından The CW için yaratıldı. Dizi Archie Comics karakterlerinden uyarlamadır. Oldukça sakin ve sıradan görünmesine rağmen Riverdale kasabasında bir lise öğrencisinin nehirde boğulması ve cesedinin bulunamaması gibi karanlık ve gizemli olaylar yaşanmaktadır. Dizide 4 gencin bir araya gelerek kasabadaki gizemli olayları araştırması anlatılmaktadır.

5) Anne with an E

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 8,4

Anne with an E, Lucy Maud Montgomery’nin klasik çocuk edebiyatı Anne Green of Green Gables’dan uyarlanan Kanadalı bir dizi televizyon dizisidir. CBC Television için Moira Walley-Beckett, Amy Shirley McNulty, Anne Shirley, Geraldine James Marilla Cuthbert, R. H. tarafından yaratıldı.  Lucy Maud Montgomery’nin “Anne of Green Gables” romanından uyarlanan dizide, anne ve babasını kaybeden Anne isimli genç kız yetimhanede yaşadığı bir karışıklık sonucunda ilk gördüğü andan itibaren çok seveceği bir kasabada, bir ailenin yanına yerleşir. Bu genç kızın içinizi ısıtacak büyüme hikayesinin anlatıldığı dizideki kasaba görüntülerini çok seveceksiniz.

6) Sex Education

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,4

Sex Education, 11 Ocak 2019 tarihinde Netflix’te yayınlanan, Laurie Nunn tarafından yaratılan İngiliz komedi-dram türünde bir web dizisidir.  Annesinin seks terapisti olması nedeniyle cinsel hayat konusunda bilgili olan Otis’e okuldan arkadaşı Maeve bir iş teklifinde bulunur. Maeve okulda cinsel hayat konusunda problem yaşayan kişiler bulup Otis’e getirir Otis ise bu müşterilere tavsiyelerde bulunur. Dizi Otis ve Maeve’nin bu macerasını anlatıyor.

7) The Umbrella Academy

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,1

The Umbrella Academy dizinin kendi adından olan The Umbrella Academy adlı romandan uyarlanmış Amerikan bilimkurgu dizisidir. Dizinin 1 sezonu 10 bölüm olmak üzere 2 sezon 20 bölüm Netflix’te yayınlanmıştır. 3. Sezon 2020 Kasım ayında onaylanmış, ve 2021 Şubat ayında çekimlerine başlanmıştır. Zengin ve girişimci bir adam aynı gün doğan ve süper güçlere sahip olan 43 çocuktan 7 tanesini evlat edinerek dünyayı kurtarmak için The Umbrella Academy’yi kurar. Süper güçleri izlemeyi seviyorsanız, zamanda yolculuk yapabilme, ölülerle konuşabilme gibi süper güçlere sahip olan bu çocukların hikayesinin anlatıldığı diziyi bir çırpıda izleyeceksiniz.

8) Famous in Love

Yapım Yılı: 2017-2018
IMDB Puanı: 7

Famous in Love, 18 Nisan 2017’de Freeform’da yayınlanan ve aynı adı Rebecca Serle’nin romanına dayanan bir Amerikan drama televizyon dizisidir. Dizide Bella Thorne, Charlie DePew, Georgie Flores, Carter Jenkins, Niki Koss, Keith Powers, Pepi Sonuga ve Perrey Reeves rol alıyor.  Bir üniversite öğrencisi Paige, ev arkadaşının da desteğiyle bir Hollywood filminin seçmelerine katılır ve seçilir. Dizide, filmin kadrosuna dahil olmasının ardından Paige’nin yoğun iş hayatına ayak uydurmaya çalışması ve bir yandan da arkadaşlarıyla ilişkilerini eskisi gibi tutma çabasını izlemekteyiz.

 9) A Series of Unfortunate Events

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDB Puanı: 7,8

Netflix tarafından çekilen ve Daniel Handler’ın Talihsiz Serüvenler Dizisi’nden uyarlanan 2016 yapımı internet dizisi. Başrollerinde Malina Weissman, Louis Hynes, Neil Patrick Harris ve Patrick Warburton yer almaktadır. Yapımcılığını ve başrolünü Tony Ödüllü aktör Neil Patrick Harris’in üstlendiği dizi, aynı isimli kitap serisini ekranlara taşıyor. Yayınlandığı dönemde büyük bir hayran kitlesi elde eden kitap, daha önce Jim Carrey’nin başrolü olduğu bir filmle 2004 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştı. Anne ve babasını kaybeden 3 çocuğun talihsizliklerle dolu öyküsünü konu alan dizi, Netflix macerasını 3. sezonu ile noktaladı.

10) Big Mouth

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 8,1

Big Mouth, Netflix için Andrew Goldberg, Nick Kroll, Mark Levin ve Jennifer Flackett tarafından yaratılan, Amerikan yetişkin animasyonlu bir yaşlanma durum komedisidir. Bir arkadaş grubunun çocukluktan ergenliğe geçişini anlatan bir animasyon dizisi. Ergenliği cesur bir şekilde anlatan bu dizi tam bir absürt komedi niteliği taşıyor. Karakterlerin hissettikleri duyguların, yaşadıkları korkuların, sevinçlerin aslında hepimizin ergenlik döneminde yaşadığı şeyler olması dizinin izleyicileri kendine çekmesinde önemli bir etken.

11) Chilling Adventures of Sabrina

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,6

Chilling Adventures of Sabrina, Roberto Aguirre-Sacasa tarafından Netflix için aynı adlı Archie çizgi roman serisinden uyarlanmış, Amerikan doğaüstü korku web televizyon dizisidir. Dizi, Warner Bros. Television, Berlanti Productions ve Archie Comics ortaklığında üretilmiştir. Teenage Witch Sabrina hikayesini yeniden uyarlayan dizi, Sabrina’nın karanlık dünyası ile normal dünyası arasındaki çatışmayı konu alır. Arkadaşları ve ailesi ile normal bir hayat sürmeye çalışan Sabrina, bu sırada karanlık dürtülerle de başa çıkmak zorundadır. Yönetmenliğini Roberto Aguirre-Sacasa’nın yaptığı dizide Sabrina karakterine Kiernan Shipka hayat verir.

12) Atypical

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 8,3

Atypical Otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam Gardner’in hayatını anlatan Netflix yapımı dizi. Birinci sezon, 11 Ağustos 2017’de yayınlandı.  Atypical, otizm hastası Sam’in hayatını konu alır. 18 yaşındaki Sam, sosyal becerileri zayıf olması nedeniyle çok fazla arkadaşa sahip değildir. Ancak terapistinin de desteğiyle dünyaya açılmaya ve bir kız arkadaş edinmeye karar verir. Bu süreçte en büyük engeli ise Sam’in hazır olmadığını düşünen annesidir. Başrolü, Kanadalı oyuncu Keir Gilchrist üstlenmektedir.

13) Élite

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,6

Elite, Carlos Montero ve Darío Madrona tarafından Netflix için oluşturulan bir İspanyol gerilim, gençlik drama dizisidir. Dizi, kurgusal elit bir ortaokul olan Las Encinas’ta geçiyor ve bursla okula kayıtlı üç işçi sınıfı genç öğrencisi ve varlıklı sınıf arkadaşları arasındaki ilişkiler etrafında dönüyor.  Netflix’in sevilen İspanyol dizisi Elite, ülkenin en zengin okuluna transfer olan 3 alt sınıf öğrencinin burada yaşadığı olayları konu alır. Gençliğin getirdiği tüm acımasızlığı ve heyecanı ekrana yansıtan dizinin oyuncu kadrosunda Maria Pedraza, Miguel Herran, Jamie Lorente, Itzan Escamilla ve Aron Piper yer alır.

14) Derry Girls

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,4

Derry Girls, 4 Ocak 2018’de yayımlanmaya başlayan, Lisa McGee’nin geliştirdiği İngiliz televizyon dizisidir. 1990’ların başında, Kuzey İrlanda’nın Londonderry veya Derry’de geçer. Lisa McGee tarafından kaleme alınan gençlik dizisi Derry Girls, yayınlandığı yıl olan 2018’de “En İyi Senaryo” ödülüne sahip oldu. 6 bölümlük dizi, 90’ların İrlanda’sında geçiyor. Londonderry şehrinde lise okuyan 5 genç, dini, politik, siyasş ve toplumsal faktörlerin etkisiyle hareketli bir hayat yaşıyor. Başrollerde Saoirse Monica Jackson, Louisa Harland, Jamie-Lee O’Donnel, Dylan Llewellyn ve Nicola Coughlan hayat veriyor.

15) Glee

Yapım Yılı: 2009-2015

IMDb Puanı: 6,7

Glee, Fox Broadcasting Company’de yayınlanan Amerikan müzikal drama televizyon dizisi. Okul korolarının yarıştığı bir yarışmada lisenin glee kulübü New Directions’ın mücadelesiyle kulüp üyelerinin ilişkilerine, cinsel yaşamlarına ve sosyal sorunlarına odaklanmaktadır.  William McKinley Lisesi’nde müzik klubüne koçluk yapan Will Schuester, müziğe tutkuyla bağlı olan 5 öğrenciyi bir araya getirerek yarışmalara hazırlamaya başlar. Ancak okulun “cheerios” kulübünü yöneten Sue, Glee kulübünü batırmak için elinden geleni yapar. Will Schuester ve öğrencileri, Glee kulübü’nde hayallerinin peşinden koşarken dostluğu ve sevgiyi de keşfeder. Ryan Murphy’nin yaratıcı olduğu dizide Lea Michelle, Matthew Morrison, Darren Criss, Cory Monteith ve Chris Colfer başrolü paylaşır.

16) On My Block

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,1

On My Block, Lauren Iungerich, Eddie Gonzalez ve Jeremy Haft tarafından yaratılan bir Amerikan gençlik komedi-drama televizyon dizisidir. On bölümden oluşan ilk sezon 16 Mart 2018’de Netflix’te yayınlandı. 13 Nisan 2018’de dizi ikinci sezon için yenilendi ve 29 Mart 2019’da prömiyer yaptı.  Bir grup lise öğrencisinin hayatını konu alan dizide Eddie Gonzalez, Lauren Iungerich ve Jeremy Haft yönetmen koltuğunda oturur. Bu bir grup arkadaş, Los Angeles’taki lise hayatları boyunca birbirleriyle ve dış dünya ile sınanarak kendilerini keşfetmeye çalışır. Dizi, 8.1 IMDb Puanı ile Netflix’in en sevilen gençlik dizilerinden biridir.

17) The Society

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 7,0

The Society, Christopher Keyser tarafından yaratılan ve 10 Mayıs 2019’da Netflix’te yayınlanan bir Amerikan gizemli genç drama televizyon dizisidir.  The Society’i hikayesini “Sineklerin Tanrısı” gibi güçlü bir romandan alan gençlik dizisidir. Başroldeki bir grup genç, yaşadıkları yerin tıpatıp aynısı olan ancak tanıdıkları kimsenin olmadığı bir yere gönderilir. Bu yabancı yerde hayatta kalmak ve ailelerini bulmak zorundadırlar. Christopher Keyser’in yönettiği dizide Kathryn Newton, Gideon Adlon ve Sean Berdy başrolü paylaşır.

18) I Am Not Okay With This

Yapım Yılı: 2020

IMDb Puanı: 7,6

I Am Not Okay with This, Charles Forsman’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan, Amerikan reşit olma kara komedi televizyon dizisidir. Dizi, 26 Şubat 2020’de Netflix’te yayınlandı ve özellikle Lillis ve Oleff’in performansları için övgüyle olumlu eleştiriler aldı. The End Of The F***ing World’ün yaratıcıları Jonathan Entwistle ve Christy Hall, bu kez fantastik bir gençlik dizisine imza atıyor. 15 yaşındaki Sydney, telekinetik güçleri olduğunu keşfeder. Ancak bu güçleri kontrol edemeyen Sydney’nin özel hayatında da işler yolunda gitmemektedir. Sydney karakterine genç oyuncu Sophia Lillis hayat verir.

19) Skins

Yapım Yılı: 2007-2013

IMDb Puanı: 8,2

Skins, Bristol, Güneybatı İngiltere’de yaşayan bir grup ergenin lise eğitimlerinin son iki yılını konu alan bir Birleşik Krallık TV dizisi. Ekranların fenomen gençlik dizisi Skins, yakın zamanda Netflix’e geldi. 2007 yılında başlayan dizide Bristol’da yaşayan sorunlu gençlerden oluşan bir arkadaş grubu anlatılıyor. Farklı geçmişlere ve travmalara sahip olan bu grupta herkes hayatının iplerini almaya çalışıyor. Skins, çok geniş bir spektrumdaki her türlü gençlik derdini masaya yatırarak gerçekçi bir gençlik dizisi olmayı başarıyor. Başrolde Nicholas Hoult, Kaya Scodelario, Dev Patel ve Jack O’Connell gibi ünlü isimler var.

20) Everything Sucks!

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,5

Herşey Berbat! Ben York Jones ve Michael Mohan tarafından 1990’ların ortasındaki gençlik kültürünün parodisini yapan bir Amerikan komedi-drama yayın yapan televizyon dizisidir. Netflix tarafından yarım saatlik on bölüm sipariş edildi ve dizi 16 Şubat 2018’de yayınlandı. 1996 yılında geçen dizi, liseye yeni başlayan bir grup öğrencileri konu alır. Oregon’da bulunan bu lisede medya ve drama kulübündeki öğrenciler film çekmek birbirine girer. Sevilen komedi dizisinde Ben York Jones ve Michael Mohan yönetmen koltuğunda bulunur.

21) The Order

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 6,9

The Order, Dennis Heaton tarafından oluşturulan ve Heaton, Shelley Eriksen, Rachel Langer, Jennica Harper, Penny Gummerson ve Jason Filiatrault tarafından yazılan bir Amerikan korku drama internet televizyon dizisidir. Dizi, 7 Mart 2019’da Netflix’te gösterime girdi. Fantastik sevenlere müjde! The Order, Harry Potter özlemini dindirmek isteyen izleyiciler için büyü dolu bir evrenin kapılarını aralıyor. Başroldeki Jack Morton, sahip olduğu güçleri keşfederek korkutucu canavarların karanlık büyülerin karşısına dikiliyor. İki sezonu bulunan dizide Jake Manley başrolde.

22) Spinning Out

Yapım Yılı: 2020

IMDb Puanı: 7,7

Spinning Out, 1 Ocak 2020’de Netflix’te prömiyeri yapılan Samantha Stratton tarafından yaratılan Amerikan drama yayın yapan bir televizyon dizisidir. Şubat 2020’de dizi bir sezon sonra iptal edildi.  Netflix’in spor ve dram türündeki dizisinde buz pateni sporcusu Kat Baker’ın hayatı anlatılıyor. Obsesif annesi yüzünden kariyerinde zorluklar yaşayan bu içine kapanık kız, geçirdiği bir kazadan sonra buz pateninin bırakmak zorunda kalır. Bu durum, buz patenine tutkuyla bağlı olan Kat’i büyük bir çıkmaza sürükler. Bu sırada tanıştığı Justin ise Kat’in eski haline dönmesine yardımcı olur.

23) Gilmore Girls

Yapım Yılı: 2000-2007

IMDb Puanı: 8,1

Gilmore Girls, 2000 – 2007 yıllları arasında toplam yedi sezon olarak yayınlanmış olan ABD yapımı televizyon dizisidir. Emmy Ödülü kazanmış, Altın Küre ödüllerine aday olmuş dizinin türü dramdır. Dizi, Amy Sherman-Palladino tarafından yaratılmış ve başrolleri Lauren Graham ve Alexis Bledel tarafından paylaşılmıştır. Amy Sherman-Palladino’nun ekrana taşıdığı Gilmore Girls, gerçekçi bir anne kız öyküsünü konu alır. Stars Hollow’da yaşayan Rory, kendi yaptığı hataları kızının tekrarlamaması için baskın bir rol oynamaktadır. Ancak çabaları, Rory’nin kendi hayatında hatalar yapmasının önüne geçemeyecektir.

24) American Vandal

Yapım Yılı: 2017-2018

IMDb Puanı: 8,2

American Vandal, 15 Eylül 2017’de Netflix’te prömiyeri yapılan ve Tony Yacenda tarafından oluşturulan bir Amerikan sahte belgesel yayın yapan televizyon dizisidir. Dizi, Making a Murderer ve Serial gibi gerçek suç belgesellerinin bir parodisidir. Üniversitede okuyan Dylan Mcwall, okulundaki bir eylemden sorumlu tutulmaktadır. İlişkisi olmayan bu durumdan kurtulmak için bir film yapımcısından yardım alır. İkili, eylemin gerçek sorumlusunu araştırarak Dylan’ı aklamaya çalışır.

25) Daybreak

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 6,7

Daybreak, Brad Peyton ve Aron Eli Coleite tarafından yaratılan, Brian Ralph’ın çizgi roman serisine dayalı, Amerikan yapımı bir kıyamet-sonrası, komedi-drama türündeki internet dizisidir. İlk bölümü 24 Ekim 2019’da Netflix’de yayınlanmıştır. Sıra dışı bir macerayı konu alan dizi, bir post apokaliptik komedidir. Olay, Dünya’yı yerle bir eden bir kıyametten sonra geçmektedir. 17 yaşındaki Josh, farklılığı nedeniyle lisede sürekli dışlanmaktadır. Kız arkadaşı bu tehlikeli evrende kaybolunca gözünü karartıp aramaya çıkar. Ancak bu yol Josh için son derece tehlikeli olacaktır.


Like it? Share with your friends!

131
55 shares, 131 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format