Unutulmaya Yüz Tutmuş Eski 10 Çizgi Film

6 min


134
59 shares, 134 points

1) Bugs Bunny

Ben Hardaway tarafından 1938 yılında ‘Mutlu Tavşan (Happy Rabbit)’ adıyla yaratılan sevimli ve komik tavşan, 1940’ta Bugs Bunny adını almıştır. Warner Bros. film yapım şirketi bir tavşan karakteri tasarlayarak, tüm zamanların en sevilen çizgi film karakterleri arasında yer alan Bugs Bunny’i ortaya çıkarmıştır. Merrie Melodies ve Looney Tunes serilerinde, birçok farklı karakterle farklı maceralar yaşamış ve sayısız filmde boy göstermiştir. Zaman içinde başka sanatçılar tarafından seslendirilse de orijinal sesi Mel Blanc’a aittir. Türkçesini Serkan Altunorak’ın seslendirdiği Bugs Bunny, havuç yerken hep söylediği ‘Nasıl gidiyor canım? (What’s up, doc?)’ lafıyla aklımıza kazınmıştır.

2) Casper

Casper karakteri, ilk olarak 1939 yılında yazar Seymour Reit ve çizim sanatçısı Joe Oriolo tarafından bir çocuk kitabında geçmektedir. 1945 yılına gelindiğinde Dost Canlısı Hayalet (the Friendly Ghost) adlı çizgi film serisiyle ünlenmiştir. Serinin her bölümünde Casper ve üç amcasının maceraları anlatılır. Casper, iyi niyetli bir hayalettir ve kimsenin onu umursamadığını düşünür. Canlılarla arkadaş olmak ister ama onlar Casper’dan korkar. Amcaları kötü hayaletlerdir ve insanları korkuturlar. Bu yüzden sevimli hayaletimiz onları durdurmaya çalışır ve bölümün sonunda başarılı olur. İngilizce versiyonunu birçok sanatçının seslendirdiği Casper’ın Türkçesini Fatih Özkul seslendirmiştir.

3) Garfield

Yazar Jim Davis’in yarattığı tembel ve şişman kedi karakteri, 1978’de yayınlanan “Garfield” adlı çizgi roman serisiyle hayatımıza girmiştir. Garfield’ın ilk çizgi filmi ise 2004 yılında ortaya çıkmıştır. Filmlerde Garfield’ın ev sahibi Jon Arbuckle ve onun Odie adlı köpeği ile yaşadığı eğlenceli maceraları işlenir. Garfield, yemek yemeyi ve uyumayı bağımlılık derecesinde sever, özellikle de lazanyaya bayılır. Portakal renkli bencil kedimiz, mizahi ve iğneleyici yönüyle öne çıkar. Pazartesi günlerini ve şubat aylarını hiç sevmez, o zamanların kötü şans getirdiğine inanır. Garfield’ı orijinalinde komedyen Bill Murray seslendirirken Türkçede Okan Bayülgen seslendirmiştir.

4) Mickey Mouse

Walt Disney Şirketi’nin 1928 yılında yarattığı Mickey Mouse karakteri, tüm zamanların en eski çizgi film karakterlerindendir. Zamanla Walt Disney’in en sevilen maskotuna dönüşmüştür. İri gözlere ve koca kulaklara sahiptir. Kırmızı şortu, sarı ayakkabıları ve beyaz eldivenleriyle insana benzer bir yapısı vardır. İlk ortaya çıktığı zamanlarda afacan bir fare olsa da zamanla çocuklar için örnek alınan bir karakter haline gelmiştir. Miki Fare, yaratıldığı andan itibaren uzun süreler Walt Disney tarafından seslendirilmiştir. Disney’in ardından da başka sanatçılar kahramanımızın sesi olmuştur. Sevimli faremizin Türkçe seslendirmesini ise Sercan Gidişoğlu yapmıştır.

5) Scooby-Doo

Tüm zamanların en sevilen çizgi film karakterleri arasında yer alan bir diğer karakterimiz Scooby-Doo. İlk olarak ‘Scooby-Doo Neredesin?’ serisiyle hayatımıza girmiştir. 1969 yılında Hanna-Barbera şirketi tarafından yaratılmıştır. Aşırı derecede korkak ve iştahı açık dedektif köpeğimiz, kurabiyelere çok düşkündür. Hatta, bir kurabiye karşılığında yapmayacağı şey neredeyse yoktur. Ayrıca, kahramanımız konuşkan bir karakterdir. Her bölümün sonunda söylediği “Scooby-Dooby-Doo!” repliği ise hafızalara kazınmıştır. Çizgi filmlerinde Scooby-Doo ile dört arkadaşı gizemli maceralar yaşar ve suçluları gün yüzüne çıkarırlar. Scooby-Doo, birçok Türk ve yabancı sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

6) SüngerBob

SüngerBob karakteri, ilk olarak 1999 yılında Nickelodeon adlı bir kanalda yayın dünyasına girmiştir. Karakteri yaratan deniz biyolojisi eğitimcisi, seslendirme sanatçısı ve animatör Stephen Hillenburg’tur. Her yaştan izleyiciye hitap eden çizgi filmde SüngerBob ve arkadaşlarının Bikini Kasabası adlı su altı şehrinde yaşadıkları maceralar anlatılır. SüngerBob, evcil salyangozu Gary ile ananas evde yaşayan enerjik bir karakterdir. Yengeç Restoran’da çok lezzetli burgerler yapar. Hobileri deniz anası avlamak ve baloncuk üflemektir. Ehliyete sahip olmayı çok ister, bunun için sürücü kursuna gider. SüngerBob’un orijinal seslendirmesini ise Tom Kenny, Türkçe seslendirmesini Murat Prosçiler ve Fatih Özkul’dur.

7) Tom ve Jerry

MGM stüdyolarında William Hanna ve Joseph Barbera tarafından 1940 yılında yaratılan Tom ve Jerry karakterleri, hafızalardan silinmez adeta muhteşem bir ikilidir. Tom; güvenilir ve öfkeli bir ev kedisiyken Jerry, kurnaz ve özgür bir faredir. Serinin her bölümünde bu iki karakterimizin birbiri ile çatışması işlenir ve ikili birbirlerine acımasız şakalar yapar. Örneğin Jerry, Tom’un kuyruğunu kapana sıkıştırır; Tom ise eline geçirdiği nesnelerle Jerry’e saldırır. Genelde Jerry kazanır. Çünkü, Tom’dan daha hızlı ve zekidir. Tom’un bazı bölümlerde şarkı söylemesi dışında çizgi filmde neredeyse hiç konuşma geçmez. Görselliğin yanında fon müzikleri ve ses efektlerinden yararlanılır.

8) Tweety ve Sylvester

Sylvester ve Tweety ikilisi, 1947 yılından beri ayrılmayan Warner Bros. yapım şirketinin ortaya çıkardığı karakterlerdendir. Tweety’nin yaratıcısı animatör Bob Clampett iken, Sylvester ve Tweety ikilisinin son halini Friz Freleng vermiştir. Ünlü Looney Tunes çizgi film serisinde maceralarıyla izleyenlerini eğlendirmeyi başarmıştır. Sylvester, Tweety’yi yakalayıp yemek isteyen sinsi bir ev kedisiyken Tweety, her zaman onun elinden kurtulmayı başaran kurnaz bir sarı kanaryadır. Özellikle “Bir kedi gördüm sanki” repliğiyle Tweety hafızalara kazınmıştır. Seslendirmesini Mel Blanc dahil birçok sanatçı yapmıştır. Türkçe seslendirmesini ise Berrak Kuş (Tweety) ile Yekta Kopan ve Engin Alkan (Sylvester)’dır.

9) Pokemon

Pikachu karakteri, 1995 yılında oyun tasarımcısı Satoshi Tajiri’nin yarattığı Pokémon Şirketi’ne aittir. Pokémon çizgi filminin en sevilen karakterlerindendir. Pikachu, sarı renkli ve sırtında kahverengi çizgileri olan bir tavşanı andırır. Sevimli, cana yakın ve elektrik tipi bir Pokémon’dur. Yanaklarında iki kırmızı nokta vardır. Bu noktalardan saldırı ya da savunma amacıyla elektrik salınımı yapar. Kahramanımızın Japonca sesi Ikue Otani’ye aittir. Türkçe seslendirmesini ise çoğunlukla Emre Şahin yapmıştır. Oyunları ile daha popüler hale gelen bir çizgi film karakteri olarak Pikachu, aynı zamanda tüm zamanların en sevilen Pokémon karakterleri arasındadır.

10)1 Winnie-the-Pooh

İlk olarak 1926’da yayımlanan Winnie-the-Pooh, yazar A.A. Milne’nin çocuk kitabında yer alan bir karakterdir. Sevimli ayı Winnie, sanatçı E.H. Shepard tarafından resmedilmiştir. Winnie-the-Pooh karakteri ise 1977 yılında Disney tarafından çizgi film olarak izleyicilere sunulmuştur. O günden bugüne ayı Winnie, tüm zamanların en beğenilen ve popüler çizgi film karakterleri arasında yer almaktadır. Kırmızı tişört giyen Winnie, sakin ve obur bir ayıdır. İyi niyetli kahramanımız bala olan düşkünlüğü dolayısıyla kendisi ve arkadaşlarını tehlikeli maceralara sürükler. Orijinal seslendirmesi Jim Cummings, Türkçe seslendirmesi ise Bülent Kayabaş tarafından yapılmıştır.


Like it? Share with your friends!

134
59 shares, 134 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format