Virüs – Salgın Konulu En İyi 15 Film

1 min


133
55 shares, 133 points
 1. 15 (Outbreak) Tehdit


  California’da bir kasabada ortaya çıkan salgın hastalık, zamanla Amerika’ya da sıçramıştır. Virüs kontrol altına alınmazsa önce tüm Amerika, sonrasında ise tüm Dünya yok olacaktır. Bu konuda uzman olan Albay Sam, bu problemi çözmek için mücadele eder.1995 yapımı Tehdit’i, Wolfgang’ın gözünden izliyoruz.  Oyuncu kadrosunda ise Dustin Hoffman, Morgan Freeman ve Rene Russo gibi ünlü isimler yer alıyor. Filmin senaryosu ve çekim teknikleri son derece başarılı. Filmin soft sahneler ile desteklenmesi de son derece keyifli dakikalar geçirmenize neden olacak.

  IMDb Puanı: 6,6

  Yapım Yılı: 1995

 2. 14 (Blindness) Körlük


  Filmin senaryosunda Jose Saramago’nun Ensalo Sobre a Cegueira adlı romanından esinlenilmiştir. Konusu, çekimi ve aldığı ödüller söz konusu olduğunda listemizde ki diğer bütün filmlerden farklı bir yapıya sahiptir. Evet ortada bir salgın var fakat bu salgın insanların kör olmasına neden oluyor. Bu durumu araştırmak ve kontrol altına alınması için kör olan insanlar karantina altına alınıyorlar. Bu karantina bölgesinde ki bir adamın kendini kral ilan etmesi ve yemek stoğunu ele geçirmesi ile filmimiz bambaşka olaylara konu oluyor. Bir salgın filminden fazlası olan bu film toplumsal açıdan bir çok konuda alt mesajlar veriyor.Dünyaca ünlü Fernando Meireless’in yönetmenliğini yaptığı filmde, Mark Ruffalo, Julianne Moore ve Gael Garcia Bernal oynuyor.

  IMDb Puanı: 6,6

  Yapım Yılı: 2008

 3. 13 (Contagion) Salgın


  Salgın, 2011 yapımı bir film olmasına rağmen, 2020’nin en çok izlenen filmlerinden biri olmayı başardı. Bunun nedeni ise filmde ele alınan salgın hastalığının, günümüz sorunu Corona ile aynı etkileri göstermesi. Filmin yeniden gündeme gelmesi üzerine senaristi Scott Z. Burns ise bu olayın sadece tesadüf olduğunu açıkladı. Film ile ilgili şikayetçi olduğumuz tek konu, IMDb’den aldığı puan. O yüzden puana bakmadan izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla bulaşan hastalık, panik halindeki halk ve çözüm arayan insanlar… Iron Man ile yıldızı parlayan Gwyneth Paltrow’un başrolü canlandırdığı filmi, Steven Soderbergh yönetiyor.

  IMDb Puanı: 6,6
  Yapım Yılı: 2011

 4. 12 (Resident Evil) Ölümcül Deney


  2000’li yılların belki de en sevilen filmlerinden bir tanesi olan Ölümcül Deney’i izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Özel bir şirkete ait olan genetik araştırma merkezinde denek olan hırsız, içeride geliştirmeye çalıştıkları bir virüsü ele geçirir ve bu araştırma merkezinin çalışanlarını etkilemek için virüsü kullanır. Virüsten etkilenen insanlar zombiye dönüşmüşlerdir. Bu zombileri yöneten ise bu merkezin yapay zekasıdır. Bu kadar tehdit varken bir ekip bu merkezi temizlemek için yola çıkar… Paul W.S. Anderson’un yazıp yönettiği filmde, başrolü Milli Jovovich ve Michelle Rodriguez paylaşıyor. Devam filmleriyle de karşımıza gelen müthiş seri, bol aksiyon sahneleri ile büyüleyici anlar sunmayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 6,7

  Yapım Yılı: 2002

 5. 11 (Flu) Grip


  Geçmiş senelerde, dünya üzerinde birçok toplumun zarar gördüğü ve toplumsal yıkımalara neden olan bulaşıcı hastalıklar meydana gelmiş. Biz bunların bir çoğunu bilmiyoruz. Fakat 2020’nin en çok konuşulan konusu; neredeyse Dünya’nın her tarafına yayılmış olan Corona(COVID-19) virüsü. Filmimizde ki bulaşıcı hastalığın belirtileri de Covid-19 ile birbirine çok yakın. Bu yüzden izlemenizi ve bu konular hakkında filmlerden de işinize yarayabilecek bilgiler kazanmanızı isteriz. Sung-su Kum’un yönettiği filmde; Roxanne Aparicio ve Hyuk Jang başrolleri paylaşıyor.

  IMDb Puanı: 6,7
  Yapım Yılı: 2013

 6. 10 (Warm Bodies) Sıcak Kalpler


  Filmin senaryosunda, ünlü yazar Isaac Marion’un Sıcak Bedenler adlı romanından esinlenilmiştir. Filmimiz komik, romantik ve zombi olaylarını konu alıyor. Ana karakterimiz zombi R ile Julie’nin yaşadığı aşk anlatılıyor. “Zombi ve insan aşk yaşayabilir mi?” Sorusunun cevabını bu filmde bulabilirsiniz. Nicholas Hoult ve Teresa Palmer’in başrolü üstlendikleri filmi, Jonathan Levine yönetiyor.

  IMDb Puanı: 6,9

  Yapım Yılı: 2013

 7. 9 (World War Z) Dünya Savaşı Z


  Bir filmde Brad Pitt oynarsa o film güzeldir, gibi bir cümleyi kurmamıza neden olan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Çin’de ortaya çıkan ve insanların yaşamsal birçok fonksiyonlarını etkileyen bir hastalık sonucunda insanlar ve virüsü taşıyan hastalar arasında bir savaş yaklaşmaktadır. Peki bu savaşın kazananı insanlar mı yoksa hastalar mı olacaktır? Brad Pitt ile beraber, Mireille Enos ve Daniella Kertesz’in başrolü paylaştıkları Dünya Savaşı Z’i, Marc Forster yönetiyor.

  IMDb Puanı: 7,0

  Yapım Yılı: 2013

 8. 8 (Perfect Sense) Yeryüzündeki Son Aşk


  Aşk ve dram dolu Yeryüzündeki Son Aşk, listemizde ki filmler arasında bizim favorimiz. Dünya üzerinde ki insanlar, bir salgın hastalık yüzünden sevme duygularını kaybetmeye başlarlar. Bu hastalık ortaya çıkmadan kısa bir süre önce ise bir doktor ve şef, ikili ilişkide birbirlerine karşı yakınlaşmaya başlarlar. Tüm insanlığın elinde olmadan kaybettiği aşka, bu ikili tutunabilecek mi? David Mackenzie’nin yönettiği filmin başrolünü, Ewan McGregor ve Eva Green üstleniyor.

  IMDb Puanı: 7,1

  Yapım Yılı: 2011

 9. 7 Uzay Mikrobu (The Andromeda Strain)


  Micheal Crichton’un bir hastalık ile ilgili yazmış olduğu romandan esinlenilen film, 1971 yapımı olmasına rağmen günümüz filmlerinin bir çoğundan başarılı. ABD tarafından uzaya gönderilen uydunun, bir kasabaya düşmesi ve bu olaydan sonra orada yaşayan insanların bir çoğunun ölmesi üzerine ülke kırmızı alarma geçer. Kasaba karantina altına alınır ve alanında uzman birçok bilim insanı bu durumu çözmek için çalışmalara başlarlar. Robert Wise’nin yönettiği Uzay Mikrofonu’nun oyuncu kadrosunda, James Olson ve David Wayne bulunuyor.

  IMDb Puanı: 7,2

  Yapım Yılı: 1971

 10. 6 (I Am Legend) Ben Efsaneyim


  Kanser hastalığına tedavi bulan bilim insanları, kanseri ortadan kaldırmışlardır fakat farklı bir hastalığın doğmasına neden olmuşlardır. İnsanlığın neredeyse hepsi zombiye dönüşmüştür. Kahramanımız ise her gün bu hastalığın çözümünü bulmaya ve aynı zamanda dünyanın farklı noktasında hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışıyor. Son dönemlerin adeta bir kült filmi olan Ben Efsaneyim, aksiyon sahneleri ve hızlı ilerleyişi ile görsel şölen sunmayı başarıyor. Will Smith’in başrole hayat verdiği filmi, Francis Lawrence yönetiyor.

  IMDb Puanı: 7,2

  Yapım Yılı: 2007

 11. 5 (Dawn of the Dead) Ölülerin Şafağı


  Sarah Polley, Ving Rhames ve Mekhi Phifer gibi isimler başrolü üstlenirken, Zack Snyder ise yönetmenliği yapıyor. Gelde bu filmi izleme. Karakterimiz Ana, bir hastanede hemşire olarak çalılşmaktadır. İşten çıktığı bir akşam eve döner ve herşey çok normal ilerlemektedir. Fakat sabah kalktığında insanların zombiye dönüşmeye başladığını fark eder. Bu durum karşısında hala sağlıklı olan insanlar ortak bir nokta da toplanıp kendilerini savunmaya çalışırlar.

  IMDb Puanı: 7,3

  Yapım Yılı: 2004

 12. 4 Ölüm Çığlığı (REC)


  Filmin konusuna geçmeden önce şunu söyleyelim, filmin çekim tekniği izlediğimiz filmlerin bir çoğundan farklı kullanılmış. Bütün filmi amatör bir gazetecinin kamerasından izliyoruz, bu da film boyunca gerilim dolu dakikalar yaşamamıza neden oluyor. Gelelim konusuna… Yıllardır gazeteci olan Angela ve kameraman Pablo, bir ev kazası ihbarı üzerine itfaiye ekipleri ile beraber olay yerine giderler. Burada ise karşılaştıkları şey ev kazasından fazlasıdır. Ben Efsaneyim’i izleyen ve gerilim türünü sevenler bu filmi kesinlikle izlemeli. Jaume Balaguero ve Paco Plaza’nın yönettiği filmde, Manuela Velasco, Jorge-Yamam Serrano ve Ferran Terreza gibi oyuncular yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,4

  Yapım Yılı: 2007

 13. 3 (28 Days Later) 28 Gün Sonra


  Londra’da ki bir laboratuvarda, maymunlar üzerinde çeşitli deneyler yapılmaktadır. Bu deneyler sonucu insanlığın yararına çalışmalar yapmayı planlıyorlardır. Bir grup insan tarafından bu maymunların serbest bırakılması sonucu bir virüs ortaya çıkar. İnsanlar maymunların yakınlarında oldukları zaman etkileniyor ve aynı zamanda virüsü diğer insanlara da taşıyorlardır. Bu hastalık ise bulaştığı insanları son derece agresif, sinirli ve delirmiş bir ruh haline sokmaktadır. İşin en kötü kısmı şudur ki hastalığın bulaştıktan sonra vücutta aktif olması yalnızca 15 saniye sürmektedir. Alex Garland’ın kaleminden ve Danny Boyle’nin gözünden izlediğimiz filmde; Cillian Murphy, Christopher Eccleston ve Naomle Harris başrolü paylaşıyor.

  IMDb Puanı: 7,6

  Yapım Yılı: 2002

 14. 2 (Children of Men) Son Umut


  Dünyada üremenin son bulması ve bunun beraberinde insanlığın yok olacağını düşünen insanlar son derece huzursuzlanmışlardır. Bu durumlar beraberinde birçok siyasi sorunları da beraber getirir. Dünya üzerinde ki sistemlerin bir çoğu çöker ve ülkelerde problemler yaşanmaya başlanır. Bir tarafta insanlığın geleceği için araştırma yapanlar, bir tarafta yaşanan olaylara karşı kendini bırakmış ve anı yaşayan insanlar, bir tarafta ise insanlara psikolojik ve fiziksel destek verenler… Alfonso Cuaron’un senaryoyu ve yönetmenliği üstlendiği filmde, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor ve Julianne Moore gibi usta isimler rollerin hakkını veriyorlar.

  IMDb Puanı: 7,9

  Yapım Yılı: 2006

 15. 1 (Twelve Monkeys) 12 Maymun


  Son derece tehlikeli ve aynı zamanda bulaşıcı olan bir hastalık insanlığın sonunu getirmek üzeredir. Bunun için bir insan, zaman makinesi ile geçmişe gönderilir ve amacı ortaya çıkan bu hastalığın çözümünü bulmak veya başlamadan bitirmektir. Eğer ki listede izlemediğiniz filmler arasında bu yapım varsa, önce 12 Maymun’u izleyin. Bruce Wills’in başrol olarak şov yaptığı yapımı, Terry Gilliam yönetiyor. İyi Seyirler.

  IMDb Puanı: 8,0

  Yapım Yılı: 1995


Like it? Share with your friends!

133
55 shares, 133 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
2
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
2
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format