Netflix’in En İyi Korku Dizileri

9 min


127
50 shares, 127 points

1) The Haunting of Hill House

Yapım yılı: 2018

IMDb: 8.7

The Haunting: Tepedeki Ev, Netflix için Amblin Television ve Paramount Television prodüktörlüğünde Mike Flanagan tarafından yönetilen ABD doğaüstü korku dizisidir. The Haunting serisinin ilk dizisi olan yapım 12 Ekim 2018'de Netflix'te yayımlandı. Shirley Jackson’ın aynı isimli romanından uyarlama Netflix yapımı dizi, beraber büyüyüp yolları ayrılan 5 kardeşin trajik bir olay sonrası perili köşk olarak ünlenen evlerinde buluşmasıyla başlıyor. Dizi ailenin bu evde yaşadığı mistik olayları anlatırken, aile ilişkileri ve psikolojik-tramvatik çözümlemelere de etkili bir şekilde yer veriyor.

2) Bates Motel

Yapım yılı: 2013 – 2017

IMDb: 8.2

Bates Motel, Universal Television tarafından A&E'de yayınlanmak üzere yapılan, Lost dizisinden tanınan Carlton Cuse, Kerry Ehrin ve Anthony Cipriano tarafından geliştirilen ABD drama televizyon dizisi. Alfred Hitchcock’un kült filmi The Psycho’dan esinlenerek yapılan dizinin konusu, sinemaseverlere çok da yabancı gelmeyecek. Dizide, sinema tarihinin kült gerilim kahramanlarından biri olan Norman Bates’in annesiyle ilişkisi ve gençliği anlatılıyor. Yaşadıkları trajik bir olay sonrasında Norman ve annesi normal bir motel satın alarak sakin bir yaşam sürmek istemektedirler ancak işler hiç de tahmin ettikleri gibi ilerlemeyecektir.

3) Stranger Things

Yapım yılı: 2016

IMDb: 8.9

Stranger Things, ABD yapımı bilimkurgu-korku türündeki internet dizisi. Duffer Kardeşler tarafından yönetmenliği, senaristliği ve yönetici yapımcılığı üstlenilen dizi aynı zamanda Shawn Levy ve Dan Cohen tarafından üretilmiştir. 80’li yıllarda küçük bir kasabada bir çocuğun gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından, ailesinin ve arkadaşlarının onu aramaya başlamasıyla karşılaştıkları doğaüstü olayları izliyoruz. Hissettirdiği duygular, nostaljik havası ve çocuk oyuncuların muhteşem performanslarıyla başından kalkmadan bir solukta bitireceksiniz.

4) Chilling Adventures of Sabrina

Yapım yılı: 2018

IMDb: 7.7

Chilling Adventures of Sabrina, Roberto Aguirre-Sacasa tarafından Netflix için aynı adlı Archie çizgi roman serisinden uyarlanmış, Amerikan doğaüstü korku web televizyon dizisidir. Dizi, Warner Bros. Television, Berlanti Productions ve Archie Comics ortaklığında üretilmiştir. Dizi, yarı cadı yarı ölümlü olan Sabrina’nın maceralarını anlatıyor. Cadı geleneklerine göre Sabrina’nın 16 yaş gününde İblis Kitabı’na adını yazıp fani hayatını geride bırakması gerekiyor. Sabrina şüpheli olduğu için bunu yapmıyor ve bütün cadıları karşısına alıyor. Sabrina ile ona ve çevresine zarar vermek isteyen karanlık güçlerin mücadelesini mutlaka izlemelisiniz.

5) Santa Clarita Diet

Yapım yılı: 2017 – 2019

IMDb: 7.9

Santa Clarita Diet, Victor Fresco tarafından yayınlanan Netflix yayın filmi için Drew Barrymore ve Timothy Olyphant'ın oynadığı bir Amerikan korku-komedi internet televizyon dizisidir. İlk sezonunda 10 bölüm bulunuyor.  Komedi ve korkuyu başarıyla bir araya getiren dizi, Sheila Hammond isimli bir kadının ölüye dönüşmesiyle başlar. Sheila ve kocası Joel, ölmeyi hak ettiğini düşündükleri insanları öldürerek Sheila’ya yemek bulmaya çalışırlar. Bu dizide, korkunç şeyleri gülümseyerek izleyeceksiniz.

6) Ghoul

Yapım yılı: 2018

IMDb: 7.2

Ghoul, Arap folklor canavar gulyabanisine dayanan bir Hint korku yayınlı televizyon dizisi ve Sacred Games'ten sonra Hindistan'dan ikinci orijinal Netflix dizisidir. Netflix’in Hindistan yapımı dizisi Ghoul, 3 bölümden oluşan bir mini dizi olarak yayınlandı. Yakın gelecekte Hindistan’da mezhep çatışmalarının artması sebebiyle askeri sıkıyönetim uygulanmaktadır. Nida Rahim, gizli bir gözaltı merkezine atanır. Çok geçmeden Nida paranormal olaylar yaşamaya başlar.

7) Penny Dreadful

Yapım yılı: 2014 – 2016

IMDb: 8.2

Penny Dreadful. John Logan tarafından, Showtime ve Sky Atlantic kanallarının işbirliğiyle hazırlanan korku-drama tarzındaki Britanyalı-Amerikan dizisidir. Dizi birkaç Amerikan ve Birleşik Krallık ülkesinde yayınlanmak için planlansa da sonunda Showtime ve Sky Atlantic kanallarında yayınlanmaya başlamıştır. Victoria dönemi Londrasında geçen dizide Dracula, Dr.Frankestein gibi edebiyat dünyasının efsanevi karakterlerini bir araya getiriyor. Dizi, kurt adam, vampir, büyücü gibi karakterlere yer verdiğinden oldukça zengin bir yapıya sahip. Doğaüstü olaylara karşı insanları korumak için birleşen 4 karakterin yaşadıklarını izlediğimiz bu dizi korkuseverler için tatmin edici.

8) The Returned

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 8,2

The Returned Amerikan doğaüstü dram televizyon dizisi. Fransız televizyon dizisi "Les Revenants"'ın adaptasyonudur. Dizi, küçük bir kasabada yaşayan insanların yıllardır ölü olan yakınlarının yeniden hayata dönmesi ile altüst olan yaşamlarını incelemektedir. The Returned, ünlü Fransız yapımı Les Revenants’tan uyarlandı. Ölen bir grup insan, küçük bir kasabada tekrar hayata döner. Ancak yaşama geri dönen insanların öldüklerinden haberi yoktur. Bu olay, kasabada büyük bir krize neden olur. Carlton Cuse’un yönettiği dizide Kevin Alejandro, Agnes Bruckner ve India Ennenga başrolü paylaşır.

9) Death Note

Yapım Yılı: 2006-2007

IMDb Puanı: 9,0

Death Note, Japonya'da Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeshi Obata tarafından resimlenen bir mangadır. On yedi yaşındaki lise öğrencisi Light Yagami'nin, bir şinigaminin düşürdüğü doğaüstü bir defteri bulup kendini nasıl "Yeni Dünyanın Tanrısı" yaptığını anlatır.  Tsugumi Ohba ve Takeshi Obata tarafından yaratılan manga efsanesi Death Note, 2006’da diziye uyarlandı. Bu efsane korku öyküsünde Death Note isimli gizemli defteri ele geçiren bir lise öğrencisi L’i konu alır. Bu defter, üzerine ismi yazılan kişiyi kısa sürede öldürmektedir. Bu güçle başa çıkamayan L, birçok hataya sebebiyet verir.

10) Dark

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 8,7

Dark, Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan bilimkurgu ve gerilim türündeki Alman İnternet dizisi. Almanca olan ilk Netflix orijinal dizisidir ve 1 Aralık 2017'de yayınlanmaya başlamıştır. Dark, girift zaman çizgisi ve karmaşık olayları ile Netflix’in en sevilen bilimkurgu dizilerinden biri. Doğaüstü olaylarında korku öğelerine de yer veren dizi, sakin bir kasabada sırra kadem basan küçük bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Olayı araştıran kasaba sakinler, bu esrarengiz kaybın geçmişte de yaşandığını keşfedince iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

11) Castlevania

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 8,2

Castlevania, Konami'nin aynı adlı Japon video oyun serisine dayanan bir Amerikan yetişkin animasyonlu web televizyon dizisidir .  Warren Ellis tarafından çekilen dizi, özel bir soydan gelen Simon Belmont’un korku dolu hikayesini konu alır. Simon Belmont, Avrupa’nın büyük bir kısmını etkisi altına alan vampirleri durdurmak için vampir avcılığı yapmaktadır. En büyük düşmanı olan Vlad Dracula, Simon’ın üzerine öteki dünyadan oluşan ordusunu gönderince Simon köşeye sıkışır. Dizinin uyarlandığı çizgiromanda da Warren Ellis’in imzası bulunur.

12) Wynonna Earp

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,4

Wynonna Earp, doğaüstü bir Batı korku televizyon dizisidir. Emily Andras tarafından geliştirilen Kanada-Amerikan programı, Beau Smith'in çizgi roman serisine dayanıyor. Melanie Scrofano, efsanevi kanun adamı Wyatt Earp'ün büyük-büyük-torunu olan ünvanlı karakteri oynuyor. Yine bir çizgi roman uyarlaması olan dizi, Syfy ekranlarından izleyiciyle buluştu. Dizide, cesareti ile nam salmış ünlü haydut avcısı Wyatt Earp’ün torunu Wynonna’nın hikayesi anlatılır. Wynonna, yıllar önce terk ettiği kasabaya, amcasının canezesi için geri döner. Bu dönüş, Wynonna’ya tekerrür eden iblis istilasına karşı savaşmak zorunda bırakır. Wynonna karakterine, Melanie Scrofano hayat verir.

13) Scream

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,2

Çığlık, Wes Craven'ın yönettiği 1996 ABD yapımı slasher filmi. Senaryosunu Kevin Williamson'ın yazdığı filmin dağıtım şirketi Dimension Films'tir. Lakewood kasabasında geçen dizide bir genç, siber zorbalığa uğrayarak hayatını kaybeder. Olaydan şüphelenen arkadaşları, bu cinayetin perde arkasını araştırmak için kolları sıvar. Ekibe, kasabanın cinayet şerifi de yardım eder. Gerçekler açığa çıktıkça, bunun sıradan bir cinayet olmadığı anlaşılır.

14) Crazyhead

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,3

Crazyhead, aynı zamanda şirketi Urban Myth Films ile programın yürütücü yapımcılığını üstlenen Howard Overman tarafından yaratılan bir komedi korku televizyon dizisidir. Altı bölümlük serinin prömiyeri 19 Ekim 2016'da Birleşik Krallık'ta ve uluslararası olarak 16 Aralık 2016'da Netflix'te yapıldı.  Efsane fantastik dizi Misfits’in yaratıcısı Howard Overman, bu kez Crazyhead adında korku komedisi kaleme aldı. Dizinin başrol oyuncuları Cara Theobold ve Susan Wokoma, iblis avcılarını canlandırıyor. İkili, bu dünyaya musallat olan ölü ruhları kovalayarak düzen sağlıyor.

15) The Order

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 6,8

The Order, Dennis Heaton tarafından oluşturulan ve Heaton, Shelley Eriksen, Rachel Langer, Jennica Harper, Penny Gummerson ve Jason Filiatrault tarafından yazılan bir Amerikan korku drama internet televizyon dizisidir. Dizi, 7 Mart 2019'da Netflix'te gösterime girdi. Netflix’in yeni korku dizisi The Order, fantastik olaylarla bezeli bir evrende geçiyor. Jack Morton, The Order’la tanıştıktan sonra canavarlar ve tehlikeli ruhlarla karşılaşarak bunlara mücadele etmeyi öğreniyor. Zaman içinde Jack, ailesine dair karanlık sırları da keşfediyor.

16) Slasher

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 6,7

Slasher, Aaron Martin tarafından yaratılan bir antoloji korku televizyon dizisidir. 4 Mart 2016'da Chiller'de ve 1 Nisan 2016'da Super Channel'da gösterildi. İkinci sezonun lisans hakları Ocak 2017'de Netflix tarafından satın alındı. İkinci sezon 17 Ekim 2017'de yayınlandı. Ailesini bebekken kaybeden Sarah, doğduğu eve yıllar sonra kocası Dylan ile geri döner. Waterbury kasabasındaki bu gizemli ev, geçmişte birçok korkutucu olaya şahit olmuştur. Sarah’nın kasabaya geri dönüşü ile lanet tekrar ortaya çıkar.

17) Ghost Wars

Yapım Yılı: 2017-2018

IMDb Puanı: 6,3

Ghost Wars, Simon Barry tarafından yaratılan paranormal aksiyonlu bir televizyon dizisidir. Prömiyeri 5 Ekim 2017'de Syfy'de yaptı ve 4 Ocak 2018'de sona erdi. Seri için on üç bölüm üretildi. Dizi, 2 Mart 2018'de İngiltere'de Netflix'te yayınlandı. Roman Mercer, Alaska’nın tenha bir kasabasında yalnız bir hayat sürmektedir. Herkesten gizlediği psişik güçleri, kasabanın hayatının tehlikeye girmesi ile ortaya çıkar. Roman, kasabayı doğaüstü güçlerden kurtarmak için güçlerine başvurur. Ancak ilk önce kasaba halkını güçlerine inandırması gerekir.


Like it? Share with your friends!

127
50 shares, 127 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format