Reyting Rekorları Kıran Nostalji 25 Türk Dizisi

10 min


142
66 shares, 142 points

Türk televizyonlarında her yıl onlarca dizi başlıyor. Kimisi çok erken reyting kurbanı olurken kimisi fenomen olma yolunda ilerliyor. Dünyada Tük dizileri merakla takip edilirken ülkemizin bu sektörde oldukça başarılı olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Öyle ki imkânsızlıklara rağmen çekilmiş efsane Türk dizileri tekrar başlasa reytingleri alt üst edecek cinsten. İşte bu dizlerinden bir kaçı.

1) Bizimkiler

Bizimkiler - efsane Türk dizileri

Pazar akşamlarının değişmeyen efsanevi Türk dizisi, Bizimkiler! 13 yıl boyunca ekranlarda kalan Bizimkiler, Türk televizyon tarihinin en uzun süren dizi unvanına sahip. Bir apartmanda oturan 7 ailenin birbiriyle ilişkileri konu alıyor. Gözü açık kapıcı Cafer ile titiz yönetici Sabri Bey arasındaki sürtüşmelerin bol olduğunu dizinin yeri belki de hala doldurulamadı.

2) Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun

Bir absürt komedi örneği, Leyla ile Mecnun. Efsanevi karakterler Leyla ile Mecnun’un hikâyesi üzerine kurgulanmış bu yapım en iyi Türk Dizileri arasına girmeyi başarmıştır. Bir hayli takipçisi olan dizi, aynı gün doğan iki bebeğin hastane yan yana koyulması üzerine ailelerin şakasına “doğar doğmaz birbirlerini buldular” deyip birinin adını Leyla diğerinin adının Mecnun koymasıyla başlar.

3) Kaygısızlar

Kaygısızlar

Türk televizyon tarihinin efsane Türk dizleri arasında yer alan bir diğeri ise Kaygısızlar dizisidir. Memnun üç karısı 36 tane çocuğu olan geniş bir ailenin babasıdır. İş bulmak için geldiği İstanbul’da askerlik arkadaşı, tertibi İsmail’in yanında iş bulana kadar yerleşir. Memnun’un iş bulma konusundaki kaygısızlığı sade ve sakin bir hayatı olan Zeynep ve İsmail‘in düzenini alt üst eder.

4) Ekmek Teknesi

Ekmek Teknesi - Efsane Türk Dizileri

Bir zamanların efsanesi Ekmek Teknesi tekrar başlasa eminiz reyting rekorları kıracak. Seviyeli bir aile dizisi. Fırıncı Nusret eşi ve beş kızı ile mutlu mesut yaşarlar. Fırıncı Nusret ayrıca mahallede sözü geçen, sözüne itimat edilen ve herkesin babası denilebilecek bir şahsiyet. Mahalle sakinlerinin öyküleri hem komik hem de kendine özgü tarzda.

5) Süper Baba

Süper Baba

1993 yılında hayatımıza girmiş ve her Cuma keyifle izlenmiş efsane Türk dizisi Süper Baba. İstanbul’un Çengelköy Masalı olarak adlandırılmış dizi unutulmayacaklar arasında. Dizide, Süper Baba Fiko eşinden boşanmış ve üç çocuğuyla olan ilişkilerini konu alıyor. İlk aşkı İpek’e olan hisseleri tam depreşmişken İpeğin Amerika’ya gitmesi Fiko’yu tekrar yıkıma uğratır.

6) Deli Yürek

Deli Yürek - Efsane Türk Dizileri

Yayınlandığı dönemde büyük bir ilgi görmüş politik, dram konulu bir dizi. Derin devlet, mafya ve siyaset üçgeninin işlendiği dizi oldukça ses geçirmişti. Efsane Türk dizileri arasında yerini almış Osman Sınav yapımı Deli Yürek dizisi sonrasında bu konulu projelerin türemesine neden olmuştur.

7) Mahallenin Muhtarları

Mahallenin Muhtarları

90’lı yılların efsane Türk dizileri arasında yer alan Mahallenin Muhtarları en uzun süre devam eden diziler arasında olmuştur. Muhtarın kızı Fadime’nin peşinden koşan Temel uzun uğraşların sonunda nişanlanmayı başardı. Evlenecekleri gün çıkan yangında Fadime ölür ve sonrasında diziye Temel Şirin aşkı işlenir.

8) Ezel

Ezel - Efsane Türk dizileri

Askerlik görevi bittikten sonra sevdiği kız olan Eyşan ile evlenmeyi planlayan ve babasının atölyesinde çalışan Ömer, cinayet suçlaması ile hapse girer. Tüm hayatı değişmek zorunda kalan Ömer hapiste tanıştığı Ramiz Dayı’yı baba olarak görmeye başlar. Ömer birçok estetik ameliyattan sonra yeni bir görünüme kavuşur ve Ezel adını alır. Artık onun için hapishanede geçirdiği günler için intikam alma zamanıdır. Replikleri ile dilimizden düşürmediğimiz, ses tonu ve vurguları ile insanı kendine hayran bırakan ve hiç susmasa dediğimiz ama aramızdan ayrılan usta oyuncu Tuncel Kurtiz’i, Ezel dizisinin Ramiz Dayı’sını buradan saygı ile analım. Nurlar içinde uyu büyük usta…

9) İkinci Bahar

İkinci Bahar

Senaryosunu Gani Müjde’nin yazdığı İkinci Bahar efsane Türk dizleri arasında yer almıştır. Kebap işleri ile uğraşan ve Samatya’da bir salonu bulunan Ali Haydar’ın eşi ölmüştür. Kızlarını kendisi büyüten Ali Haydar örnek gösterilen bir adamdır. Ali Haydar’ın kebapçı salonunda çalışmaya başlayan mağrur ve duygusal Hanım arasındaki sevdanın ve ikinci baharlarının hikayesi tüm izleyicileri ekran başına toplamıştır.

10) Hayat Bilgisi

Hayat Bilgisi - Efsane Türk Dizileri

Efsane Türk dizileri arasında yer alan ve Gani Müjde’nin yazdığı ünlü Hayat Bilgisi listemizin olmazsa olmazlarından. Afet Güçverir idealist bir öğretmendir. Rıdvan Kanat Lisesi’nin haşarı öğrencileri ile Afet öğretmen arasında geçen komik ve biraz da trajik serüvenlerini konu olarak işleyen dizi 137 bölüm sürmüş ve her bölümünde reytinglerde en üst sırada yer almıştı. Efsane Türk dizileri tekrar yayına alınsa Hayat Bilgisi tekrar aynı şekilde başarılı olacaktır.

11) Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

1960’lı yıllarda yaşam süren bir ailenin hikayesinin anlatıldığı film efsane Türk filmleri arasında yer alıyor. Osman, 6 yaşında bir çocuktur annesi ve babası arasında yaşanan sorunlar, babasının başka bir kadınla kaçışı Osman’ın hayatında değişikliklere ve travmalara yok açar. Ailenin yaşam mücadelesi ve 1960’lı yılların politik olayları ile harmanlanan dizi pek çok kalbe dokundu ve pek çok insana geçmişi yaşattı.

12) Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü - Efsane Türk Dizileri

Yaprak Dökümü ve Reşat Nuri Güntekin’i hangimiz bilmeyiz. Usta’nın romanından uyarlanan dizi, oyuncu kadrosu ile büyük ustanın eserini günümüze taşımıştır. Halil Ergün, Güven Hokna, Bennu Yıldırımlar, Tolga Karel, Deniz Çakır, Gökçe Bahadır, Fahriye Evcen gibi bir kadro ile birleşen dev eser milyonlarca kişi tarafından izlendi.

13) Perihan Abla

Perihan Abla

1980’li yıllarda TRT’de yayınlanan efsane dizi hem yüreğimize dokundu hem de bizi neşelendirdi. Perran Kutman oyunculuğu ile devleşen dizi efsane Türk dizileri arasında yer alıyor.

14) Asmalı Konak

Asmalı Konak

2002 yılında televizyon dünyasını kasıp kavuran dizi Asmalı Konak, Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’ın usta oyunculukları ile başarıyı yakalamıştı. Oyuncuların karakterler ile uyumu ve işlenen konu Çağan Irmak yönetimi ile birleşince ortaya başarısız bir dizi çıkmasını imkansız kılmıştır. Dizi lüks hayat içinden gelen Bahar ile yaşadığı yörede büyük saygı gören Seymen’in kesişen hayatlarını anlatıyordu.

15) Bir İstanbul Masalı

Bir İstanbul Masalı

İstanbul’da yaşayan Arhanlar ve hizmetlileri Kozanlar arasında yaşanan çekişmelerin anlatıldığı filmde Arhanların iki oğlunun Kozanların kızı Esma’ya olan aşkları aileyi karıştırmıştı.

16) Hatırla Sevgili

Hatırla Sevgili

1960’lı yıllarda geçen dizi efsane Türk filmleri arasında politik yapısı ile dikkat çekti. Dönemin siyasi olaylarının öne çıktığı dizide olaylar; hısımken hasım olan iki arkadaş ve ikisinin de çocuklarının birbirine aşık olması ile gelişmeye başlar.

17) Yedi Numara

Aynı üniversitede okuyan ve aileleri başka şehirde yaşayan dört kız arkadaş, yurtta rahat edemedikleri için beraber bir ev kiralamaya karar verirler.Fakat oturabilecekleri, beğendikleri evlere ya maddi güçleri yetmez ya da ev sahipleri evlerini öğrenciye kiralamaz.
Sonunda iki katlı ahşap 7 numaralı evin kiralık olduğunu görürler. Hiç çocukları olmamış ama birbirine çok düşkün Vahit ve Zeliha çiftinin olan bu ahşap evin üst katını, 4 kız arkadaş kiralar. Fakat bakkal Vahit’in saf, taşralı amca oğulları da İstanbul’a gelip aynı evin alt katına yerleşince cümbüş başlar!

18) Aşkı Memnu

İstanbul’un sayılı zenginlerinden biri olan Adnan Bey’in, çok sevdiği karısı İnci öldükten sonra çocukları Nihal ve Bülent Ziyagil köşkünde yalnız kalır. Çocuklarının eğitimi için köşke yerleşen Matmazel De Courton, zaman içerisinde köşk halkıyla da iyi ilişkiler kurar. Adnan ile aralarında söze dökülmeyen bir yakınlaşma olsa da, Adnan kendisinden oldukça genç Bihter Yöroğlu’na aşık olur ve onunla evlenir. Önce Bihter bir süre sonra da annesi Firdevs Yöroğlu köşke yerleşirler. Eşini kaybeden Firdevs’in hayattaki tek amacı lüks içerisindeki yaşam standartlarını sürdürebilmektir. Bihter maddiyat için evlendiği Adnan’ı aralarındaki yaş farkına rağmen başlar da sevse de, bir süre sonra Adnan’ın yeğeni Behlül ile yakınlaşır. Behlül ise amcasının kızı Nihal’in küçüklüğünden beri ona aşık olduğunu anlamamazlıktan gelerek uzatmalı okuduğu üniversitede çapkın yaşamına devam eder; ta kii evlerine yeni taşınan Bihter’e aşık oluncaya kadar…

19) Fatmagül’ün Suçu Ne ?

Fatmagül, ağabeyi Rahmi ve yengesi Mukaddes ile bir sahil kabasında sıradan ve sakin bir hayat sürdürmektedir. Bir yandan da nişanlısı Mustafa ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır.
Fakat sahil beldesinin ileri gelen ailelerinden Yaşarangillerin verdiği davet hayatını zindana çeviren bir dönüm noktası olur. Kasabanın bir diğer sakini olan Kerim, bu varlıklı aileden gelen Selim, Erdoğan ve Vural ile çocukluk arkadaşıdır.
Nişan davetinin verildiği gece fazla alkol alan dörtlü, Fatmagül’ü ıssız bir alanda yalnız başına sıkıştırarak tecavüz ederler. Fatmagül’n hayatı geri döndürülemeyecek bir çıkmaza doğru sürüklenir…

20) Çocuklar Duymasın

Çocuklar Duymasın, 2002-2019 yılları arasında yayımlanan aile ve durum komedisi türündeki Türk televizyon dizisi. MinT Motion Pictures tarafından hazırlanan dizinin yönetmenliğini Bora Tekay yapmaktadır. Dizide birbirine katlanamayan, ayrılığın eşiğinde yaşayan karı-koca ve onların evli kalmalarını zorunlu hâle getiren iki çocuktan oluşan bir ailenin, birbirleri ve dostlarıyla olan ilişkileri anlatılır.

21) Tatlı Hayat

İhsan ve eşi Sevinç, İhsan’ın kuru temizleme işinden bolca para kazanmış ve sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan’ın hayatta yükselme çabaları dâhilinde Gültepe’de bir gecekondudan Etiler’deki yeni lüks evlerine taşınmışlardır. Üst kat komşuları Türk-Rum çifti Feraye ile Yorgo, kızları Pelin, yan komşuları kitapkurdu İrfan ve İhsan’ın annesi Cevriye Hanım (dizinin ilerleyen bölümlerinde hakkın rahmetine kavuşmuştur) ile alışık olmadıkları bu yeni “Tatlı Hayat” hem onları yeni ufuklara taşıyacak hem de yepyeni sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır.

22) Muhteşem Yüzyıl

Dizinin konusu Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı İmparatorluğu tarihine damga vuran Hürrem Sultan etrafında kurgulanmıştır. Dizi, henüz şehzade olan Süleyman’ın, babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine tahta geçmesi ve bu zamanlarda saray haremine cariye olarak getirilen Hürrem Sultan ile birbirlerine âşık olmalarıyla başlar. Hürrem Sultan’ın intikam için başladığı iktidar oyununa, Valide Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ve Şehzade Mustafa’nın annesi Mahidevran Sultan en büyük engel olur. Aşkı ile devleti arasında kalan Kanuni Sultan Süleyman ve oğulları için iktidar mücadelesine giren Hürrem Sultan ekranlara yansıtılmıştır.

23) Kurtlar Vadisi

Yurt dışında KGT adına birçok başarılı operasyonda bulunan Ali Candan; en son Kosova’da iken emrinde olduğu Aslan Akbey tarafından yurda çağrılmış ve kendisine en kritik görev olan Kurtlar Vadisi Operasyonu görevi verilmiştir. Bu görevdeki amaç; mafyanın en tepesindeki güç olan ve Mehmet Karahanlı’nın baron olduğu Kurtlar Konseyi’nin çökertilmesidir. Bu görev hiç kolay değildir ve Kurtlar Konseyi çok güçlüdür. Öyle ki konsey, Türkiye’nin yıllık millî gelirinin yarısı kadar bir paraya hükmetmektedir.

24) Doktorlar

Türkiye’nin en iyi hastanesinde Opr. Dr. Haldun Göksun yönetiminde, yeni asistanlarla yeni bir gün ve dönem başlamaktadır. Ela, Zenan, Burak, Kader ve Hasan farklı karakterleri ama ortak bir hedefleri vardır; iyi bir doktor olmak! Ela ünlü bir cerrahın kızıdır ve herkesin düşündüğünün aksine bu durum hayatını hep daha da zorlaştırır. Pek de hoş bir tanışma geçirmediği başarılı, sürprizlerle dolu, yakışıklı romantik biraz da gizemli beyin cerrahı Levent ile ilk tanıştıkları andan itibaren aralarında kopmayacak bir bağ oluşur ve aşk yaşarlar. Zenan diğerlerine hiç benzemez. Sert, kuralcı, hırslı biridir ve en az Levent kadar parlak bir kariyere sahip olan Dr. Suat’a aşık olur. Suat’ın ise tek bir amacı vardır: Haldun’dan boşalacak yere geçebilmek. En büyük rakibi de Levent’tir elbet.

25) Avrupa Yakası

Kardeş olan Volkan ile Aslı anne ve babası ile birlikte Nişantaşı’nda yaşamaktadır. Sütçüoğlu ailesinde huzur içinde bir yaşam sürmeyi amaçlayan evin annesi İffet ve evin babası Tahsin’e karşı Volkan ile Aslı sürekli didişir. Sütçüoğlu ailesi ve çevresindekiler ile Aslı’nın çalıştığı Avrupa Yakası isimli moda derginde çalışanların maceralarının anlatıldığı dizinin senaryosunu Gülse Birsel kaleme alıyor. Maceralar, aşklar ve entrikaların konu edildiği dizinin oyuncu kadrosunda ise Gülse Birsel, Ata Demirer, Gazenfer Özcan, Hümeyra Akbay, Levent Üzümcü, Engin Günaydın gibi isimler yer alıyor.


Like it? Share with your friends!

142
66 shares, 142 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

3 Comments

Bir Cevap Yazın

    1. Saxta evlilik konulu saxat evleniyorlar sonara bi birlerinə aşık oluyorlar böyıe bir tür dizisi istiyorum ama bulamıyorum nolur bana yardımcı olun

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format