Dünyanın En İyi ve En Büyük 15 Kütüphanesi

6 min


140
65 shares, 140 points

15) Benedictine Manastırı Kütüphanesi – Admont, Avusturya

İsveç Ulusal Kütüphanesi – Stockholm, İsveç: Değer Okulları, En Havalı Kütüphaneler

Bu, dünyadaki en büyük manastır kütüphanelerinden biridir. 1400 ve 900 incunable’ın el yazmaları ile 70000 cildi vardır. Manastır 1074 yılında Başpiskopos Gebhard tarafından kurulmuştur. Kütüphanenin tavanı, insan bilgisinin ilerlemesini detaylandıran yedi kubbe ile tasarlanmıştır.

14) İsveç Ulusal Kütüphanesi – Stockholm, İsveç

Benedictine Manastırı Kütüphanesi – Admont, Avusturya: Dünyanın En İyi Kütüphaneleri

Tüm İsveççe basılı ve A/V içeriği bu kütüphanede korunmaktadır. Bu kütüphane, ‘Şeytanın İncil’inin 13. yüzyıldan kalma bir kopyasını bulundurmasıyla ünlüdür. Bu kütüphane yirmi milyondan fazla materyali tutmayı başardı.

13) Avusturya Ulusal Kütüphanesi – Viyana, Avusturya

Avusturya Ulusal Kütüphanesi – Viyana, Avusturya: Üniversite kütüphaneleri, halk kütüphaneleri

Avusturya’nın yayın koleksiyonunun çoğu bu kütüphane tarafından yönetilmektedir. Ayrıca, dördüncü yüzyıldan en iyi küresel koleksiyona ve bazı nadir kitaplara sahiptirler. Bu kütüphane 7,4 milyon materyali barındırıyor ve Hofburg Sarayı’nda bulunuyor.

12) Saint Gall Manastır Kütüphanesi – St. Gallen, İsviçre

Saint Gall Abbey Kütüphanesi – St. Gallen, İsviçre: özel kütüphaneler, En İyi Değer Okulları

Bu, İsviçre’de bulunan en eski kütüphanedir. Bu kütüphane Saint Othmar tarafından kurulmuştur ve dünyanın en eski kütüphanelerinden biridir. Bu kütüphane, 1900’den fazla kitabı çevrimiçi olarak paylaşmak için devasa bir elektronik veri tabanına sahiptir.

11) Seattle Merkez Kütüphanesi – Seattle, Washington, ABD

Bu kütüphane 2004 yılında en son mimari tasarımla kurulmuştur. 1,45 milyon kitap var ve çeşitli medya içerikleri saklanıyor. Bu pahalı yenileme ile en büyük kütüphanelerden biridir.

10) Thomas Fisher Rare Book Library  – Toronto, Kanada

Bu kütüphane Toronto Üniversitesi ile işbirliği içinde başladı. Newton’un Principia (1687), Nuremberg Chronicle (1493) ve Babylonia çivi yazılı tablet (1789) gibi çok nadir kitap koleksiyonlarına sahiptirler. Ayrıca, çok nadir bir kitap koleksiyonuna da sahipler.

9) New York Halk Kütüphanesi – New York, ABD

New York Halk Kütüphanesi – New York, ABD: özel kütüphaneler, En Değerli Okullar, En Havalı Kütüphaneler

Bu, Kuzey Amerika’daki en büyük kütüphanelerden biridir. Elli milyon malzeme tutuyorlar ve 3,5 milyon kişiye hizmet veriyorlar. Amerika’nın ilk Gutenberg İncili bu kütüphanede saklanmaktadır ve ayrıca birçok Americana literatürüne sahiptir.

8) Parlamento Kütüphanesi – Ottawa, Kanada

Parlamento Kütüphanesi – Ottawa, Kanada: halk kütüphaneleri, özel kütüphaneler

Bu kütüphane çok ünlüdür ve on dolarlık banknotun üzerinde benzerliği yazılıdır. Altı yüz binden fazla malzeme içerir ve 300 personel tarafından korunur. Bu kütüphane halka sınırlı erişime sahiptir.

7) Boston Halk Kütüphanesi – Boston, Massachusetts, ABD

Boston Halk Kütüphanesi – Boston, Massachusetts, ABD: En Değerli Okullar, En Havalı Kütüphaneler

Bu, 1848 yılında kurulmuş ve 22 milyon malzemeye sahiptir. Bu kütüphane Shakespeare gibi çok nadir koleksiyonları içerir ve ayrıca Nathaniel Bowditch ve John Adams gibi Amerikan tarihini içerir.

6) San Marco Ulusal Kütüphanesi – Venedik, İtalya

San Marco Ulusal Kütüphanesi – Venedik, İtalya: Dünyanın En İyi Kütüphaneleri

Bu kütüphane, dünyadaki en önemli eski kitap koleksiyonlarına sahiptir. Kütüphanenin koleksiyonu, yapım süresinin uzun olması nedeniyle 1468 yılı başlarında başlasa da 1537 yılına kadar başlamamıştır. Bugün itibariyle 13000 el yazması, 2883 incunabula ve on altıncı yüzyılın yirmi dört binden fazla materyal koleksiyonu bulunmaktadır.

5) Vatikan Kütüphanesi – Vatikan Şehri, Roma

Vatikan Kütüphanesi – Vatikan Şehri, Roma: Üniversite kütüphaneleri, halk kütüphaneleri, özel kütüphaneler

Bu kütüphane en eski kütüphanelerden biridir ve Roma Katolik Kilisesi’nin yetkisi altında faaliyet göstermektedir. Bu kütüphane 1475’te kuruldu ve 600 yıldan uzun bir süredir eski kitapların büyük koleksiyonunu elinde tutuyor. Şu anda 1,1 milyon basılı kitap, 75000 el yazması ve 8500 incunabula tutuyorlar. 2012’den beri nadir bulunan malzemeleri dijital ortama aktarmaya başladılar. Ayrıca bu kütüphane, en eski eksiksiz İncil elyazmasını tutmasıyla ünlüdür. Aynı zamanda Vatikan için gizli arşivler olarak hizmet eder ve hukuk, teoloji, bilim, tarih ve felsefe araştırmalarına yardımcı olur.

4) Yale University Beinecke rare book and manuscript library – New Haven, Connecticut, USA

Bu kütüphane, nadir bulunan kitapların ve el yazmalarının korunmasına hizmet eder, bu nedenle dünyanın en iyi kütüphanelerinden biridir ve 1963 yılında kurulmuştur. Bu kütüphane, benzersiz yumuşak ışık ve doğrudan ışığı engelleyen cam duvarlara sahiptir. Gutenberg İncilinin kırk sekiz kopyası var. Ayrıca bu kütüphane, özel tasarımı ve çalışmaları nedeniyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Tüm materyaller dağıtılmaz ve yalnızca referans olarak kullanılabilir.

3) British Museum’daki Okuma Odası – Londra, İngiltere

British Museum’da Okuma Odası – Londra İngiltere: Dünyanın En Havalı Kütüphaneleri, En İyi Kütüphaneleri

Bu okuma odası, 1857 yılında kurulan British Museum’da, Müze’nin büyük avlusunda yer almaktadır. Özel iç tasarıma sahip kubbeli yapı, özgün bir konsept olarak kalmaktadır. Ancak 2000 yılında yeni British Library’ye pek çok kitap gönderilmiştir. Sadece kayıtlı kullanıcılara erişim sağlanmış, aynı zamanda randevu esasına göre halka da açılmıştır.

2) Bodleian Kütüphanesi – Oxford, Birleşik Krallık

Bodleian Kütüphanesi – Oxford, Birleşik Krallık: halk kütüphaneleri, özel kütüphaneler

Bu kütüphane 1602 yılında kurulmuş ve Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biri olarak kalmıştır. Gruenberg İncili ve Shakespeare’in İlk Folyosu (1623) gibi on bir milyondan fazla materyal var. Bu kütüphane, doğu el yazmaları ve çok iyi yerel tarih ve İngiliz edebiyatı koleksiyonları içerir. Ayrıca 13 milyon basılı materyalleri, el yazmaları gibi özel koleksiyonları var. Kütüphane sadece kayıtlı üyelere erişim sağlıyor. Ancak, halk bir çevrimiçi portal üzerinden erişebilir.

1) Kongre Kütüphanesi – Washington DC, ABD

Kongre Kütüphanesi – Washington DC, ABD: Dünyanın En İyi Kütüphaneleri, özel kütüphaneler

Bu kütüphane en eski federal kültür kurumudur ve milli kütüphane olarak hizmet vermektedir. Bu kütüphane sadece üç binadan oluşsa da raf alanı dünyanın en büyüğüdür. Bu kütüphane daha çok turist çekiyor. Ancak, araştırma kurumu Yargıtay yargıçlarına ve üst düzey yetkililere açıktır. Kütüphane, kitapların bir kısmını dijital biçimde muhafaza eder ve çevrimiçi katalogda bulunur. Genel olarak bu kütüphanede 164 milyon materyal bulunmaktadır.

BONUS : Millet Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Türkiye’nin Ankara şehrinde yer alan bir kütüphanedir. 134 farklı dilde 4 milyondan fazla kitap koleksiyonu ve 120 milyon makale ve raporla ülkenin en büyük kütüphanesidir.


Like it? Share with your friends!

140
65 shares, 140 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format