Ülkemizin Maneviyat Atmosferini Oluşturan En Muhteşem Mekanlar

4 min


156
81 shares, 156 points

Onlarca medeniyeti bu topraklarda ağırlamış, ev sahipliği yapmış ülkemizde tarihi güzelliklerinin yanında manevi iklimiyle de bizi etkileyen birçok kutsal mekânın olduğunu biliyoruz. Bu yerlerin ülkemizin farklı şehirlerine yayılmış olması da, bu şehirlere ayrı bir hava ayrı bir huzur katmaktadır. İslam coğrafyasının izlerini taşıyan bu iklim, ülkemizin birçok yerinde kendini gösteriyor. Bazen manevi şahsiyetlerin bazen kutsal mabetlerin şehrin maneviyatını yükselttiğini biliyoruz. Peki, hangi şehirlerde bu hava daha yüksek gelin hep birlikte bakalım…

1) İstanbul-Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Bursa Emirsultan Square

Ebû Eyyub el-Ensari, Peygamber Efendimize ev sahipliği yapmış, hizmetinde bulunmuş bir sahabe. İstanbul denilince akla gelen ilk manevi şahsiyet. Nasıl olmasın ki? Peygamber Efendimiz ile birlikte Bedir, Uhud, Hendek savaşlarının yanı sıra Mekke’nin fethine de katılmış. Bu büyük sahabe İstanbul’un Haliç kıyısındaki türbe ve camisi ile şehrin maneviyatına önemli katkı sağlıyor.

2) Bursa-Ulu Camii

Bursa-Ulu Camii

Bursa, kadim şehir! İçinde birçok tarihi ve kutsal yapıyı barındırsa da Ulu Cami’nin havası bir başka! Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’da Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan bu mabet, Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa ve Emeviye Camisinden sonra ibadet noktasında en yüksek mertebeli cami olarak biliniyor. Ulu Camii haricinde Emir Sultan Camisi, Yeşil Türbe, Orhangazi Camisi gibi birçok manevi mekânı bulunuyor.

3) Konya-Mevlana Müzesi

Konya-Mevlana Müzesi

Konya’nın ve ülkemizin önemli maneviyatı yüksek mekânlarından birisi. Selçuklu mimarisinin güzide örneklerinden birini taşıyan bu yapı her yıl binlerce ziyaretçi ağılıyor. Başta Mesnevi olmak üzere birçok eserinin hala dillerde olduğunu Mevlana’nın türbesi mutlaka görülmesi gereken bir yer. Konya’nın Mevlana’nın haricinde Şems-i Tebrizi Türbesi, Şeyh Sadreddin Konevi türbesi gibi maneviyatı yüksek yerleri var.

4) Edirne-Selimiye Camii

Edirne-Selimiye Camii

Osmanlı’nın ünlü mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii, Edirne’nin manevi atmosferinin en çok yaşandığı mekân. Camii hem Dünya kültür mirası listesinde yer alırken hem de ibadet nokrasında insanın iştahını kabartıyor. Kusursuz mimarisi ve işçiliği ile görülmesi ziyaret edilmesi şart. Eski camii ve üç şerefeli camii gibi mekanları da görmeyi unutmayın.

5) Ankara-Hacı Bayram Camii ve Türbesi

Ankara-Hacı Bayram Camii ve Türbesi

Ankara’nın manevi iklimi nerede fazla diye sorar olursanız tabi ki Hacı Bayram Veli Camii ve türbesi olur. Hacı Bayram Veli 14. YY’da doğmuş adından gelen bir tarikat kurmasının yanında şiirleri ile de birçok eseri günümüze kadar ulaşmıştır. Bu mübarek zatın türbesi ve bulunduğu yerdeki camii Ankara’nın maneviyatına oldukça katkı sağlıyor.

6) Diyarbakır-Ulu Cami

Diyarbakır-Ulu Cami

Diyarbakır’ın tarihi ve manevi sembolü haline gelmiş Ulu Camii kent merkezinde bulunuyor. Selçuklu Sultanı Melikşah’ın yaptırdığı bu kutlu mabet buram buram maneviyat kokuyor. Diyarbakır’da Ulu Camii’nin haricinde 7 adet peygamber mezarı, birçok sahabe Ashab-ı Keyf mağarası, Hz. Süleyman türbesi ve Peygamber makamları gibi birbirinden değerli manevi özelliklere sahip.

7) Şanlıurfa-Balıklı Göl

Şanlıurfa-Balıklı Göl

Peygamberler şehri de denilen Urfa, manevi iklimiyle inanç turizminin başında geliyor. Topraklarında birçok peygamber yaşamış Şanlıurfa’nın özellikle Balıklıgöl sembol yerlerinden birisi. Nemrut’un Hz.İbrahim’i yakma isterken ateşin suya, odunların balığa dönüştüğüne inanılan Balıklıgöl mutlak ziyaret edilmeli. Ayrıca Halil-ür Rahman ve Rizvaniye Camiisi gibi manevi değeri yüksek ibadet haneleri de unutmamak gerekir.

8) Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii veya Sultânahmed Camiî, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırılmıştır.

9) Ayasofya Camii

Ayasofya veya resmî ismiyle Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi, eski ismiyle Ayasofya Kilisesi, İstanbul'da yer alan bir cami, eski bazilika, katedral ve müze.


Like it? Share with your friends!

156
81 shares, 156 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format