90’ların En Çok Sevilen 20 Pop-Slow Şarkıcısı

1 min


141
71 shares, 141 points
 1. 20 Serdar Ortaç


  Serdar Ortaç, 16 Şubat 1970 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk öğretimini Kocamustafapasa’da ve ortaokul öğretimini Suadiye Lisesi’nde tamamladı. Haydarpaşa Meslek Lisesinde torna-tesviye bölümünde liseyi bitirdi. Yüksek öğretimine Bilkent Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümünde başladı. Fakat tahsilini tamamlamadan üniversiteden ayrıldı. 1993 yılında istanbul’da özel radyolarda program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Programlarını dinleyen bir plak yapımcısı tarafından Raks müzik şirketi ile anlaşma yapması teklif edildi. Böylelikle o gune kadar yazdıgı şarkılarını, kendi sesi ile seslendirme şansını yakaldı ve ilk albümünü yaptı.  1994 yılında ilk albümü “Aşk İçin-Karabiberim” ile müzik dünyasına merhaba dedi. 1996 yılında ikinci albümü olan “Yaz yağmuru”nu yaptı. Bu albümün tamamını ispanyolca seslendirdi. Meksikada bir albüm yaptı. Daha sonra Türkiye’de de bu albümü, ispanyolca bir single olarak hazırladı.

 2. 19 Demet Sağıroğlu


  Pop müzik sanatçısı. 5 Aralık 1966, Erzurum doğumlu. Mühendis bir baba ve öğretmen bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Demet Sağıroğlu ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümüne girdi. Ancak çok istediği için aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Şan Bölümüne burslu olarak geçiş yaptı. 1993 'te katıldığı Pop Show Şarkı Yarışması'nda ikinci olan Sağıroğlu; 1994 yılının Eylül ayında aranjörlüğünü Uzay Heparı'nın, prodüktörlüğünü Şehrazat'ın yaptığı ve albüme adını da veren “Kınalı Bebek” ile büyük başarı yakaladı. Albümde sözü ya da müziği kendisine ait olan “Arnavut Kaldırımı”, “Hazan Mevsimi”, “Yadigar”, “Gönlünce Yaşa” gibi şarkılara da yer veren Demet Sağıroğlu ilk albümüyle Türk pop müzik dünyasında kalıcı olacağının sinyalini verdi ve parçaları Türk Pop Müziği'nin unutulmaz eserleri arasına girdi. Klipleriyle görsellik üzerine yeni bir dönem başlattı. “Kınalı Bebek” Amerika MTV' de yayınlandı, “Arnavut Kaldırımı” ise MCM'de en iyi klipler dalında Türkiye'ye 3.lüğü kazandırdı.

 3. 18 Levent Yüksel


  Müzisyen, pop müzik şarkıcısı. 21 Ekim 1964, Antalya doğumlu. İlköğrenimini Özel Antalya İlkokulu’nda, orta öğrenimini Antalya Hızır Reis Ortaokulu’nda tamamladı. Müziğe ilgisi küçük yaşlarda başlayan Yüksel, ortaokul yıllarından itibaren gitar ve bağlama çaldı. Levent Yüksel askerliğini tamamladıktan sonra aralarında Fatih Erkoç, Aşkın Arsunan ve Sertab Erener’in de yer aldığı bir orkestrada yer aldı. İki yıl bu orkestrada görev yaptıktan sonra Aykut Gürel aracılığıyla Sezen Aksu ile tanıştı ve Aşkın Nur Yengi’nin ilk albümü olan “Sevgiliye”de yer alan “Bile Bile” adlı şarkıda sanatçıya Harun Kolçak’la birlikte vokal yaptı. Vokal ve müzisyenlik çalışmalarıyla oldukça deneyim kazanan sanatçı, 1993 yılında ilk solo albümü “Med-Cezir”i çıkardı. Sezen Aksu’nun prodüktörlüğünde yayınlanan albümde Erdem Sökmen ve kendisinin yaptığı iki parça dışındaki tüm düzenlemeler Uzay Heparı’ya aitti. “Tuana”,  “Medcezir”, ve “Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk” adlı parçalar eleştirmenler tarafından beğenilirken albüm 1990’ların klasikleri arasına girdi. 1995 yılında ikinci albümü “Levent Yüksel’in 2. CD’si” piyasaya sürüldü. İki yıl sonra Temmuz 1997’de piyasaya sürülen “Bi’Daha” adlı single çalışması yine müzik dünyasında oldukça ses getirdi ve satışlarda ilk sıralara yükseldi. 

 4. 17 Yonca Evcimik


  Pop müzik şarkıcısı. 16 Eylül 1963 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Müzik kariyerinin yanı sıra dansçı, oyuncu, yapımcı ve sunucu kimliği ile de bilinen yetenekli sanatçı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü'nden mezun oldu. 1978-1990 yılları arasında müzikallerde uzman dansçı ve şarkıcı olarak çalıştı. Aynı tarihlerde birçok tiyatroda oyunculuk yaptı. İlk albümü olan “Abone”yi 1991 yılında piyasaya sürdü. Albüm arabesk furyasının hâkim olduğu bu dönemde ilginç bir şekilde öne çıkmıştı. Yonca Evcimik TRT'de yayınlanan Yarım Elma isimli programa dansçılarıyla birlikte katıldı ve o programdan sonra yıllar boyunca gündemden düşmeyecek bir popstar oldu. Albüm 2009 yılında açıklanan rakamlara göre 2 milyon 800 bin satmıştır. Bundan sonra çıkardığı bütün albümlerin toplamı bu rakama ulaşamamıştır. Abone isimli şarkı Türk pop müziğinin milat şarkısı olarak görülmektedir. Evcimik, sanat hayatı boyunca daha bir çok başarılı albüme imza atmış ve Sezen Aksu gibi bir çok değerli isim ile çalışmıştır. Yonca Evcimik'in “Abone” ile başlayan müzik maratonunda aldığı ödüller arasında “En Çok Satan Albüm Ödülü”, “Ümit Vaad Eden Sanatçı Ödülü”, Türkiye'de dönemin en önemli ve etkili video müzik kanalının düzenlediği organizasyonda “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı Ödülü” bulunmaktadır.

 5. 16 Bendeniz


  Pop müziği şarkıcısı, besteci, şarkı sözü yazarı. 25 Temmuz 1973, İsviçre doğumlu, Gerçek adı Deniz Çelik’tir. İlk albümü olan “Bendeniz I”i 1993 yılında Raks Müzikten çıkardı. Çok kısa sürede büyük ses getiren ve Garo Mafyan, Zeynep Talu gibi isimlerle çalışılan albüm, bir buçuk milyonu aşan bir tiraj elde etti.  ‘’Ya Sen Ya Hiç’’ MTV’de yayınlanan ilk Türk klibi oldu. İlk albümün ardından Harun Kolçak’la birlikte iki düet şarkının ve versiyonların yer aldığı “Biz” adlı single yayınlandı. Bu çalışma Türkiye’nin ilk single’larından biri olarak dikkat çekti. 1995’te sanatçı, Onno Tunç, Ozan Çolakoğlu, Murat Yeter gibi isimlerle birlikte 12 şarkıdan oluşan albümü “Bendeniz II”yi müzikseverlerin beğenisine sundu. 1996 yılında bu kez önceki albümlere göre daha sert bir alt yapıya sahip “Bendeniz III” albümü dinleyici ile buluştu.  "Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı", "Turnayı Gözünden Vurdum", "Sana Mı Kaldım", "Bir Gün İstersin" albümün ilk hitleri oldu.

 6. 15 Reyhan Karaca


  Pop şarkıcısı, dizi ve sinema oyuncusu. 8 Kasım 1970 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ahmet Karaca ile Sevim Karaca’nın kızları. “Sevdik Sevdalandık” ve “Gölge Çiçeği” parçalarıyla tanınan Reyhan Karaca müzik yaşamına İstanbul Çocuk Korosu’nda başladı. Küçük yaşta müziğe olan yeteneği keşfedilen sanatçı, ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümünde eğitimine devam etti. Sanatçının profesyonel müzik çalışmaları 1987 yılında başladı. Birçok isme vokal ve enstrüman ile eşlik etti. 1988 yılında Melih Kibar ile Eurovision Türkiye elemelerinde solistlik yaptı. 1989 yılında Zerrin Özer ile çalışmaya başlayan Reyhan Karaca, 1991 yılında İzel, Can ve Reyhan üçlüsü olarak Eurovision’da, “İki Dakika” adlı parça ile Türkiye’yi temsil etti. Bu parça ile Türkiye elemelerinde 1., yarışmada ise 12. oldu. Eurovision deneyiminden sonra birçok reklam cıngılında ve dizi müziğinde yer aldı. 1993 yılında ilk albüm çalışması “Başlangıç” ile Türk Pop Müziği listelerine girdi. Bir yandan sahne çalışmalarına devam eden sanatçının yükseliş yapması, 1995 yılında Star TV’de yayımlanan “Gölge Çiçeği” adlı dizinin müziğini seslendirmesi ile oldu. Aysel Gürel’e ait olan ve dizinin ismini taşıyan parçada etkili vokali ile adından söz ettirmeyi başardı. Ardından 1997 yılında çıkış yaptığı “Sevdik Sevdalandık” adlı albümünü piyasaya çıkardı. Aynı yıl Kral TV’nin düzenlediği yarışmada “En iyi Çıkış Yapan Pop Müziği Kadın Şarkıcı” ödülünü aldı.

 7. 14 Gülay


  Müzisyen, tv programcısı. 24 Mayıs 1970, İstanbul doğumlu. Tam adı Gülay Sezer olan sanatçı daha çok “Gülay” ismiyle tanınmaktadır. Müzik hayatına, babası ünlü müzisyen ve besteci Eyüp Ercan Sezer’in bağlama ile çaldığı türkülere eşlik ederek beş yaşında başladı ve onun tarafından eğitildi. Gülay, ilk albümü olan “Cesaretin Var mı”yı BMG Müzik etiketiyle 1995 yılında piyasaya sürdü. Bu albümü iki yıl sonra “Bir Sevi Masalı” adlı çalışma izledi. Daha sonra bir süre albüm çalışmalarına ara veren sanatçı, 1999 yılında Kıbrıs’ta yayın yapan BRT’ye (Bayrak Radyo Televizyonu) “Damlalar” adlı bir halk müziği programı hazırlayıp sundu.

 8. 13 Oya - Bora


  1992 yazında çıkardıkları "Seni Bana Yazmışlar" adlı albümde ilk kez Grup Denk yerine "Oya-Bora" adını kullanmışlardır. Bu albümden "Seni Bana Yazmışlar", "Ara Beni" ve Goran Bregoviç'in Çingeneler Zamanı film müziğine Türkçe söz yazarak seslendirdikleri "Sevmek Zamanı" adlı şarkılarıyla en popüler dönemlerine ulaşmışlardır. 1995 yılı Ocak ayında çıkarttıkları "Saraylı" albümü ile başlayan farklı tarz arayışları, bir önceki albümün başarısını getirmemiştir. 1997'de gelen "Aşk, İhanet vs." adlı albümün çıkış şarkısı "Yalancı Sevgilim" yaz dönemi boyunca listelerde yer alsa da ikili 1992'teki başarıyı tekrarlayamamıştır.

 9. 12 Rengin


  Sezen Aksu'nun müzik dünyasına kazandırdığı isimlerden biri olan Rengin özellikle doksanlı yıllarda hit olmuş "Le Le Le", "Aldatıldık" ve "Yalnız Gece" gibi şarkılarıyla tanınır. 1996 yılında bir müzik albümü çıkarmıştır. Bu albümün ses getiren şarkısı "Aldatıldık" halen doksanlı yılların en beğenilen şarkılarından biridir.

 10. 11 Candan Erçetin


  10 Şubat 1963'te Kırklareli'nde dünyaya geldi. Annesi Priştinalı, babası Üsküplüdür. Göçmen bir ailenin kızıdır. Candan Erçetin'in ilk albümü Hazırım, 1995 Ağustos'unda çıktı. 12 şarkıdan oluşan albümde Gökhan Kırdar, Sezen Aksu, Yusuf Bütünley ile Ahmet Akkaya besteleri ve Balkan halk ezgileri bulunmaktadır. 1996 yılında çıkan Sevdim Sevilmedim, Candan Erçetin'in ilk remix EP olup toplamda ikinci albümü oldu. 17 Haziran 1997'de Çapkın albümü, sanatçının ikinci stüdyo albümü, toplamda 3. albümü oldu. Albümde yer alan "Yalan]" ve "Onlar Yanlış Biliyor" şarkılarıyla ödüller alan sanatçıya, "Her Aşk Bitermiş" adlı parçaya çektiği video klipden yurtdışında en iyi klip ödülü verilmiştir. 1998 Ağustos'u sonuna doğru yayınlanan ve Candan Erçetin'in 2. remix EP albümü olan Oyalama Artık albümü 7 şarkıdan oluştu.

 11. 10 Ege


  Şarkıcı, besteci, söz yazarı. 1968, İzmir doğumlu. Gerçek adı Levent Ak’tır. Çocukluğunda klavyeli saz eğitimi alarak müziğe adımını attı. Daha sonra hayranı olduğu ünlü sanatçı Maria Rita Epik ile tanıştı. Sanatçıdan uzun süre gitar ve bestecilik dersleri aldı. 1995 yılında ilk albümü “Senden Uzak”ı müzikseverlerin beğenisine sundu. Albüm gerçekten sanatçının beklediği ilgiyi gördü. Albümde dokuz şarkının söz ve müziği sanatçıya aitti. Albümdeki “Delice Sevda”, “Yaz Aşkım” ve “Senden Uzak” şarkıları 1995 yazına damgasını vurdu. Sanatçı 1997’de ikinci albümü “Sevildiğini Bil Yeter”i çıkardı. Albümde yer alan parçaların düzenlemesinde Ozan Doğulu, İskender Paydaş, Özkan Turgay, Sarp Özdemiroğlu gibi ustalar yer aldı ve Deniz Seki, Aylin gibi isimler de vokalleriyle albüme renk kattılar.

 12. 9 Rafet El Roman


  25 Ağustos 1968 tarihinde Edirne Havsa'da doğmuştur. Asıl adı Rafet Yaşdut'dur. 1984 yılında 16 yaşında ilk söz ve bestelerini yazmaya başladı. 1985 yılında 17 yaşındayken Midnight Entertaintment film şirketine figuran olarak başvurdu ve çalışmaya başladı. 1988 yılında ilk sahne çalışmalarına başladı. 1992 yılında Saarlaendischer Rundfunk Radio Kurumu tarafından Almanya'da "Yılın En İyi Yeteneği" seçildi. 1994 yılında Frankfurt Kültür Festivali'nde Media Artist Avard - Medya Sanat Ödülü aldı.1995'de Türkiye'ye gelerek "Gençliğin Gözyaşı" adlı ilk solo albümünü çıkardı. 1999 yılında yönetmen ve senaristliğini Sinan Çetin'in yaptığı "Propaganda" adlı filmde Kemal Sunal, Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Ali Sunal, birlikte başrol oynadı.

 13. 8 Sertab Erener


  4 Aralık 1964'te İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Diyarbakırlıdır. Çocukluğunu Pierre Loti'de geçirdi. Annesinin ailesi Yugoslavya'da yaşarken buradaki savaşlardan kaçıp Ayvalık, Balıkesir'e yerleşmişti.   İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda başladığı müzik eğitimine Devlet Konservatuvarı'nda devam etti. Gelecek vaad eden bir sopranoydu. Altı yıllık eğitimin ardından profesyonel müzik kariyerine ses rengiyle, güçlü yorumuyla, perforansıyla hızlı ve sağlam adımlar atmaya başladı. İstanbul'un tanınmış ve elit kulüplerinde kendi orkestrasıyla, çeşitli büyük gruplarda, Sezen Aksu gibi ünlü sanatçıyla birlikte söyleyerek amacına doğru ilerledi. 1990'ların başında adı iyice duyulmaya başladı. Sezen Aksu, Sertab Erener'in en büyük destekçilerinden biriydi ve onun ilk albümünün prodüktörlüğünü üstlendi. Sezen Aksu'nun sözleri ve bestelerinin ağırlıkta olduğu ilk albümü "Sakin Ol" 1992'de yayınlandı. 950.000'lik resmi kayıtlı satışıyla, "En çok satan Albüm" olmayı başaran "Sakin Ol"dan sonra, 1994 yılında "Lal" geldi. Serdab Erener'in güçlü yorumuyla, Fahir Atakoğlu'nun melodik yapısı birleştiği "Lal"i, 1996'de "Sertab Gibi" izledi. Toplam 1.500.000'luk satış gerçekleşti. Dünyanın en iyi klasik müzikçilerinden biri olan Jose Carreras'la İstanbul'daki konserinde düet yapan Sertab, klasik müzikte de çok başarılı bir yorumcu olduğunu kanıtladı. 1999 yılında dördüncü albümü "Sertab"ı çıkaran Sertab Erener, müzik listelerinde 1 numaraya yükseldi. Piyasaya çıkışından 3 ay gibi kısa bir sürede 500.000 gibi bir satışa ulaşan bu albümüyle, Sony Music International tarafından platin plak ile ödüllendirildi.

 14. 7 Yıldız Tilbe


  16 Temmuz 1966, İzmir doğumlu. İlk klibini Cenk Torun'la birlikte oynadığı "Delikanlım" adlı parçaya çekti. Sonraki albümlerinde da başarılı çıkışlar yaptıysa da, ilk albümünde yakaladığı popülariteyi yakalayamadı. Bu süreçte adı daha farklı nedenlerle anıldı. Yıldız ise söz konusu süreci ve bunun müziğine yansımalarını, "Yaşadıklarımla anıldığım için, şarkılarım dikkate alınmadı" şeklinde yorumluyor. Yıldız Tilbe, doğal insancıl ve yaptıklarından gerektiği zaman pişmanlık duyabilen biri. "Delikanlım" albümünden sonra yayınladığı "Dillere Destan" (1995) albümü de iyi eleştiriler aldı ve çok satan bir albüm oldu.

 15. 6 Çelik


  5 Mayıs 1966 yılında İstanbul, Silahtar’da doğdu. Tam adı Çelik Erişçi’dir. 1994 yılında "Ateşteyim" isimli ilk albümünü çıkardı. 11 parçanın yer aldığı albüm, tüm müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü ve başta "Ateşteyim", "Güle Güle", "Meyhaneci" olmak üzere hemen her parçası hit haline geldi. Albümün ulaştığı yüksek satış rakamları Çelik’in solo kariyeri tercih etmesindeki haklılığı ortaya koyuyordu. Sanatçı, kısa bir aranın ardından 1995’te ikinci albümü "Benimle Kal" ile başarısını sürdürdü. Bir önceki albümünde olduğu gibi "Benimle Kal"daki tüm şarkıların da söz ve müziğini yazarak, düzenlemeler yaparak müziğin tüm aşamalarında yetenekli olduğunu gösterdi. Nitekim artık bir "klasik" haline gelen ve sanatçıyla bütünleşen "Hercai" adlı şarkısı, 1995 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Beste’ ödülüne layık görüldü. "Sevemem" adlı parçasıyla Makedonya’da aldığı ödülü başka birçok ödül izledi. Erişçi, bu albümde yer verdiği "Atam" adlı şarkısıyla başlayarak Mustafa Kemal Atatürk'e ithaf ettiği şarkılar bir gelenek halini aldı. 1996 yılında piyasaya sürülen "Yaman Sevda" albümünde, alışılagelen Çelik müziğinden farklı olarak rock etkileri göze çarptı. Supervizör'lüğünü yine Ahmet Özden'in yaptığı albümde Şebnem Ferah, Gür Akad gibi kalburüstü sanatçıların eşlik ettiği birbirinden güzel on parça yer aldı. "Yaman Sevda", "Bu Şehirde" başta olmak üzere üçüncü albümüyle hayranlarının gönüllerindeki yeri sağlamlaştırdı.

 16. 5 Nilüfer Örer


  31 Mayıs 1955 tarihinde İstanbul, Cihangir'de dünyaya geldi. 1992'de çıkan "Yine Yeni Yeniden" adlı albümde yer alan "Şov Yapma", "Yeniden Sev", "Haram Geceler", "Kavak Yelleri" gibi birçok şarkı hit oldu ve bu albüm bir milyondan fazla satış yaparak en çok satan albümler arasında yer aldı. Nilüfer, bu albümde Onno Tunç, Adnan Ergil ve Kayahan gibi zamanın en iyi bestecileriyle çalıştı. Bu albümü, 1994'te "Ne Masal Ne Rüya" adlı albüm izledi. Albümün hitleri arasında "Eğrisi Doğrusu", "Son Perde", "Sevgi Tam Olmalı", aynı zamanda Bosnalı çocuklar için hazırlanan "Bosna'da Bıraktım Kalbimi" adlı şarkı da yer aldı. 1996 Eylül'ünde çıkarmış olduğu "Nilüfer'le" adlı albümde Kayahan'a ait "Mavilim", "Çok Uzaklarda" gibi şarkılara yorumuyla hayat verirken, Adnan Ergil ve Fahir Atakoğlu'yla da birlikte çalıştı. Bu çalışmasıyla başta Kral TV Video Müzik Ödülleri olmak üzere birçok ödüle layık görüldü ve 1996 yılının en iyi kadın sanatçısı seçildi.

 17. 4 Harun Kolçak


  (D. 15Temmuz 1955, İstanbul - Ö. 19 Temmuz 2017, İstanbul). Sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğludur. 1986 yılında Eurovision Türkiye elemelerinde Aşkın Nur Yengi ve kendisinin Grup Periyod’la seslendirdikleri “Haydi Söyle” adlı şarkıyla müzik piyasasında ismini iyice duyurmaya başladı. 1987’de Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetle katıldığı “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması”nda birinci oldular. Sanatçı ilk albümünü 1991 yılında “Gir Kanıma” ile yaptı ve büyük bir çıkış gerçekleştirdi. Bir anda gençlerin sevgilisi haline gelen sanatçının bu albümdeki bazı şarkıları yıllarca dillerden düşmeyen şarkılar arasında yer aldı. Albümdeki söz ve müziklerin çoğun kendisine aitti. Uzun yıllardır tanıdığı ve birlikte birçok çalışmaya imza attığı Onno Tunç’un ölümünden sonra İskender Paydaş ile çalışmaya başladı ve ikinci albümü “En Büyük Aşk”ı çıkardı. 1994 yılında BenDeniz birlikte “Biz” adlı bir single çalışması ile sevenlerinin karşısına çıktı. Bir yıl sonra üçüncü albümü “Yanımda Kal” ile sevenleriyle buluştu.

 18. 3 Aşkın Nur Yengi


  3 Temmuz 1970, İstanbul doğumlu. 1986 yılında Harun Kolçak’la birlikte “Haydi Söyle” adlı şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerine katıldı. Bir yıl sonra Kuşadası altın Güvercin Şarkı Yarışmasında “Yeniden”,  1988 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde “Portakal Çiçeği”, bir sonraki yıl Çeşme Müzik Festivalinde “Artık Hiç Ağlama” adlı şarkılarla uluslararası alanlarda birincilik ödülleri kazandı. 1990 yılında çıkardığı “Sevgiliye” albümüyle müzikseverlerin beğenisini topladı ve albüm büyük satış rakamlarına ulaşarak adını 90’ların başarılı sanatçıları arasına yazdırdı. Daha sonra çıkardığı yeni albümlerinin tanıtımı için yurtdışında Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, Hollanda gibi birçok ülkeye turneye çıktı. İngiltere ve Malta’da albümündeki şarkılar için klipler çekti. Sonraki yıllarda “Hesap Ver”, “Sıramı Bekliyorum”, “Karaçiçeğim”, “Haberci”, “Aşk Kazası” ve son olarak da “Gözümün Bebeği” adlı albümleri ile müzik piyasasında boy gösterdi. 2007 yılında ise Sevgiliye, Hesap Ver, Sıramı Bekliyorum ve Karaçiceğim albümlerinden seçilmiş 13 şarkılık albümü Aşk'ın Şarkıları'nı yayımlandı. Aşkın Nur Yengi, müzik albümlerinin yanı sıra değişik projelerde de yer aldı. Bu çerçevede 1980’li yıllardan bu yana birçok reklam müziklerini seslendirdi, 1994 yılında Kurtuluş adlı TV dizisinde Atatürk’ün akrabası Fikriye Hanımı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı.

 19. 2 Tarkan


  17 Ekim 1972’de Almanya’nın Alzey kentinde doğdu. Soyadı Tevetoğlu’dur. Aslen Rize’nin İkizdere ilçesinden gelen altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğudur. İstanbul Plak ile 1992’de bir anlaşma imzalandı. “Yine Sensiz” adlı albümü müzik dünyasında geniş yankılar uyandırdı. Albümün çıkış şarkısı “Kıl Oldum Abi” kısa sürede ulusal radyoların ve gece kulüplerinin vazgeçilmez gözdesi oldu. “Çok Ararsın Beni” ve “Vazgeçemem” de çok aranan, vazgeçilemeyen şarkılar arasındaydı. Tarkan, çocuksu sevimliliği, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, içten davranışlarıyla yalnız gençlerin değil, gençliklerini anımsattığı her yaştan müzikseverin hayranlığını kazandı. Türkiye’nin dört bucağını aşıp sınırların ötesine uzanacak bir sevginin, bir coşkunun ilk habercisiydi bu ilk albüm. Satışlar 700.000’i aştı.Bir sonraki albüm 1994 yılında çıktı, “Aacayipsin”. Albüme adını veren şarkıda Tarkan, ünlü sanatçı Sezen Aksu ile birlikte çalıştı. Bu albümün yaklaşık 2,5 milyonluk bir satışı oldu ve yeni bir hit şarkının yolunu açtı. Kısa bir süre sonra Atlantic Records’un kurucusu ve dünyaca ünlü müzik yapımcısı Ahmet Ertegün ile tanıştı. Ahmet Ertegün, yakın dostlarına şunları söylemiştir: “Türkiye değerli müzik sanatçıları yetiştiren bir ülke ama dünya çapında bir yıldız olarak üne kavuşabilecek bir ikinci Tarkan göremiyorum.” Ahmet Ertegün’ün Tarkan’ın sanat ve meslek yaşamında her zaman çok önemli bir yeri oldu. 1997 yılında satışa sunulan albümü “Ölürüm Sana”nın çıkış şarkısı olan “Şımarık”ın kazandığı benzersiz başarı sonucu, Tarkan 1998’de, dünyaca ünlü müzik şirketi Universal’in Fransa’daki temsilcisi ile lisans anlaşması imzaladı. Albüm “Tarkan” adıyla yeniden derlenerek Poly Gram etiketiyle uluslararası çapta satışa sunuldu. Dünya müzik sektöründe patlama yaratarak “Billboard Charts Hot 100” listesinin üst sıralarına yerleşen “Şımarık” başta İngilizce olmak üzere, Rusça, Yunanca gibi pek çok farklı dilde seslendirildi ve özellikle İngiltere’de çok başarılı oldu. Şarkının albenili video klibinin yarattığı etki ile, Tarkan, biletleri satışa çıktığı anda tükenen konserlerden oluşan bir Türkiye turnesi yaparak başarısını zirveye taşıdı. Türkiye turnesinin ardından Güney Amerika’da gittiği birkaç başkentten sonra Avrupa’nın 17 şehrini de dolaştı. Büyüleyici sesi, dinamik dansı ve görkemli sahne şovları ile tüm dünyayı çarpıcı biçimde etkileyen Tarkan’ı gittiği her yerde, kollarını ve kalplerini açmış onu dinlemeye hazır kalabalıklar bekliyordu. “Ölürüm Sana”nın Türkiye’de 2 milyonu aşan satış adedinin yanı sıra “Tarkan” albümünün tüm dünyada 1.5 milyon adetlik satışı Tarkan’a, Meksika’da platin plak; Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Kolombiya’da ise altın plak ödülleri kazandırdı. Bu başarıları sonucunda Tarkan, Monaco’da düzenlenen “1999 Dünya Müzik Ödülleri” nde “En iyi yabancı sanatçı” ödülüne layık görüldü.

 20. 1 Sezen Aksu


  Ses sanatçısı, besteci, şair ve şarkı sözü yazarı. 13 Temmuz 1954’te Sarayköy / Denizli’de doğdu. Gerçek adı Fatma Sezen Yıldırım’dır. Selanik’ten mübadelede gelen göçmen bir aileden Fen bilgisi öğretmeni Şehriban Hanım ile Pazar / Rize kökenli matematik öğretmeni Sami Yıldırım Beyin kızıdır.  Attila Özdemiroğlu ile‘Firuze’albümünü yayımlayan sanatçı,Heydergisi tarafından 1983’te ‘Yılın Kadın Sanatçısı’ seçildi. Eurovision şarkı yarışması için hazırladığı ama katılamadığı şarkısı‘Heyamola’çok satan bir çalışma olmuş ve “Yılın Şarkısı” seçilmişti. 1984’te Onno Tunç’un desteği ile çıkan‘Sen Ağlama’, çalışması çok başarılı oldu.‘Geri Dön’,‘Dağlar Dağlar’şarkıları listelerde baş sıralarda yer aldı. Daha sonra‘Git’(1986)’,‘Sezen Aksu88’(1988) ve‘Sezen Aksu Söylüyor’(1989) çalışmalarıyla aynı başarıyı sürdürdü.  Sezen Aksu, 1990’larda yapımcı olarak çalışmalar yaptı. Vokalistleri olan Aşkın Nur Yengi, Sertap Erener, Levent Yüksel gibi şarkıcıları Türk pop müziğine kazandırdı. Bu arada Göksel ve Işın Karaca’ya da destek oldu. 1991’de müzik yönetmenliğini Onno Tunç’un yaptığı, Kemal Burkay’ın şiiri üzerine bestelenen‘Gülümse’büyük başarı kazandı. Bu albümdeki‘Hadi Bakalım’çalışması Avrupa’da da satışa sunuldu. 1990 yılında yönetmen Yavuz Özkan’ın yaptığı‘Büyük Yalnızlık’filminde oynayan Aksu, 1992’de Sertap Erener’le birlikte‘Sakin Ol’albümünü çıkardı ve 1993’de‘Deli Kızın Türküsü’adlı albümü yayımlandı. Bu albümde birlikte çalıştığı Uzay Hepari’nin ölümü üzerine‘Yas’adlı bir şarkı besteledi. Aksu, 1995’te‘Işık Doğudan Yükselir’albümünü yayımladı. Bu albümde‘Anadolu’müziklerinin yanı sıra Yunus Emre’den, Mevlâna’dan ve Aşık Daimi’nin şiirleri üzerine yaptığı besteler ile ayrıca Fahir Atakoğlu’nun besteleri de yer aldı.


Like it? Share with your friends!

141
71 shares, 141 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
1
Korktum
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Başarılı Başarılı
3
Başarılı
Sinirli Sinirli
2
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
1
Artist
Listeland

3 Comments

Bir Cevap Yazın

 1. Emel müftüoğlu,mustafa sandal,ebru gündeş,sibel can,ferda anıl yarkın,ajda pekkan,gökhan kırdar,gülşen,izel,nazan öncel,kenan doğulu,fatih erkoç,burak kut,hakan peker,erdal,seden gürel,sibel tüzün,deniz seki,emrah,gülben ergen,zerrin özer,nükhet duru,yeşim salkım,ayşegül aldinç,suat suna,soner arıca,şebnem ferah,mirkelam,ümit sayın,yaşar,teoman,haluk levent,akın,göksel,pınar aylin,ah canım ahmet,ragga oktay,uhde seçik ve daha niceleri

 2. Kenan Doğulu, Fatih Erkoç, Burak Kut, Seden Gürel, Emel Müftüoğlu, Erdal Çelik, Hazal, İzel, Nazan Öncel nerde 🤣

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format