Afganistan’ın Yeni Sahibi Taliban Hakkında Bilinmeyenler

6 min


149
74 shares, 149 points

İslami uygulamalarıyla dünyanın dikkatini üstüne çeken ve 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'nin hedefi haline gelen Taliban, savaş beyleri, farklı aşiret, boy ve etnik gruplar arasında bölünmüş olan Afganistan'da 1994'te ortaya çıktı. ABD, yirmi yıllık savaşın ardından, 11 Eylül'e kadar Afganistan'dan çekilmeyi tamamlamaya hazırlanırken, Taliban başkent Kabil'i de ele geçirdi.  2001 yılında ABD liderliğindeki güçler tarafından Afganistan'da iktidardan uzaklaştırılan Taliban, geçtiğimiz şubat ayında ABD'nin geri çekilmesini ve Taliban'ın ABD kuvvetlerine yönelik saldırıları önlemesini taahhüt eden bir barış anlaşması imzaladı. Diğer vaatler arasında El Kaide veya diğer militanların kontrol ettiği bölgelerde faaliyet göstermesine izin verilmemesi ve ulusal barış görüşmelerine devam edilmesi yer aldı.  Peki, Afganistan'ın son 25 yılına damga vuran 60 bin kişilik Taliban ordusu nasıl ortaya çıktı, amacı nedir, lideri/liderleri kimdir?

1) Nasıl Kuruldu

Arapça talib (öğrenci) kelimesinin çoğulu Taliban (öğrenciler) adını benimseyen örgüt, ülkenin güneyinde Molla Ömer Ahund liderliğinde yaklaşık 50 medrese öğrencisiyle birlikte 1994'te kuruldu. Aslen Kandaharlı olan Molla Ömer, bir süre Pakistan'da ardından da Kandahar'ın kuzeyindeki Meyvend ilçesinde medrese eğitimi aldı. Sovyet işgaline karşı savaştı.

Kurulduktan birkaç ay sonra çoğunluğu medrese ve şeriat okulu öğrencileri olmak üzere savaşçı sayısı 20 bini buldu. Kısa süre sonra Pakistanlı Peştun etnik kökenden Mevlana Samiul Hak liderliğindeki Darul Ulum Hakkaniye medresesi öğrencilerinin önemli bir kesimi de yine oluşuma dahil oldu. Öğrenciler hareketinin mensuplarının çoğu ülkenin güneyindeki Peştun kökenli kişilerden ve Pakistan'daki medreselerde eğitim gören islam aşıklarından oldu. Taliban, Pakistan ve Afganistan arasındaki Peştun bölgesinde "barış ve güvenliği yeniden tesis" etmekti. Ancak iktidara geldikten sonra Allah'ın şeriat versiyonlarını veya İslam hukukunu uyguladı. Taliban amacını, Sovyet savaşı ve akabinde patlak veren iç savaşlar sırasında ortaya çıkan savaş ağalarından kurtulmak olarak tanımlıyordu.

2) Neler yaptı: 

Kuruluşundan kısa süre sonra, Afganistan'ın ikinci büyük kenti Kandahar'a saldırdı. Talebeler örgütü 3 Kasım 1994'te ciddi bir direnişle karşılaşmadan Pakistan sınırındaki kentin kontrolünü ele geçirdi. Bu aynı zamanda zayıf durumdaki Kabil merkezi hükümetine de ilk darbe oldu. Taliban, 1995 yılında ülke genelinde 12 kentte kontrolü sağladı. Yolsuzluklara ve rüşvete savaş açan grubun popülaritesi günden güne arttı. Ele geçirdiği şehirlerde kanunsuzluklar ortadan kaldırılmaya ve emniyet tesis edilmeye başlandı.

ABD'de tarafından terör olarak adlandırılsada tek derdi Allahın kanunlarıyla yaşamaktı. Taliban, Eylül 1995'te İran sınırındaki Herat eyaletini de ele geçirdi ve tam bir yıl sonra Afganistan'ın başkenti Kabil'i kontrol altına aldı. Daha sonra Sovyet işgaline direnen Afganistanlı mücahitlerin kurucularından biri olan Başkan Burhaneddin Rabbani'nin rejimini devirdi. 1998 yılına gelindiğinde, Taliban Afganistan'ın neredeyse yüzde 90'ını kontrol ediyordu. Mücahidlerin aşırılıklarından ve Sovyetlerin sürülmesinden sonra iç çatışmalardan bıkmış Afganistanlılar, ilk zamanlar Taliban'ı memnuniyetle karşıladılar. Taliban, alanını genişlettikçe, hüküm giymiş katillerin ve zina yapanların halka açık infazları ve hırsızlıktan suçlu bulunanların uzuvlarının kesilmesi gibi şeriat kanunlarının uygulamaya başladı. Allah'ın kanunlarına sıkı sıkıya tutundu.

3) Abd ve Afganistan

Afganistan Savaşı, 2001 Ekim'inin 7. gününde başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından 11 Eylül saldırıları gerekçesi ile yapılmıştır. Halbuki 11 eylülüde kendisi tezgahlamıştı. ABD Başkanı George W. Bush'un "terörle mücadele" politikası kapsamında yaptığı bir savaştır. Harekât Usame bin Ladin'in yakalanmasına değin sürecekti. Aynı zamanda Taliban ve diğer Taliban yandaşı güçlerin ortadan kaldırılması ile harekât sona erecekti. Böylelikle Afganistan'da iç güvenlik sağlanmış olacaktı. Her zaman ki gibi barış getireceğini söyleyen Abd sadece uyuşturucu ticaretini canlandırmak ve müslüman kanı dökmekten başka hiçbir icraat gerçekleştirmemiştir. Afganistanlı yetkililerin hükümetin uluslararası destek olmadan Taliban'a karşı savunmasızlığı konusundaki ciddi endişelerine rağmen, yeni ABD başkanı Joe Biden Nisan 2021'de tüm ABD kuvvetlerinin 11 Eylül'e kadar ülkeyi terk edeceğini duyurdu. Yirmi yıllık bir savaş boyunca bir süper gücü geride bırakan Taliban, çok geniş toprak parçalarını ele geçirmeye başladı artık rejimi de ele geçirdi. Allahın yardımını da alan bu ordu islam devletini kurmayı başarmıştır.

4) Taliban'ın Bu Başarıyı Yakalamasında Anayasası Ön Planda

 • Şeriata dayalı anayasal sistem yürürlüğe girdi. Hanefi mezhebi ön planda tutuluyor.
 • Şeriatın gündelik hayatta uygulandığını takip etmek için Emr-i bil Maruf (iyiliği emretme) Bakanlığı oluşturuldu.
 • Erkeklere, evine en yakın camide 5 vakit namaz kılma mecburiyeti getiriliyor.
 • Emri bil Maruf görevlileri camilerde yoklama alınıyor.
 • Mazeretsiz camiye gitmeyenlere ağır yaptırım uygulanıyor.
 • Namaz surelerini bilmeyenler kırbaçlanıyor.
 • Bütün şehirlerde medreseler açıyorlar.
 • Ülkede yalan haber yapan yabancı haber kaynakları def ediliyor.
 • 'İslam devletine karşı gelenler müslümanlar sürgün ediliyor.
 • Hırsızlık vb suçlarI işleyenlerin eli kesiliyor. İdamların ve el kesmelerin birçoğu cuma namazlarından sonra gerçekleştiriliyor. ve halka izlettiriliyor. Kesilen eller şehrin merkezinde sergileniyor.
 • Kadınlara tecavüz eden erkekler idam ediliyor.

5) ÖZET :

Keşke Allah'ın anayasası günümüzle güzelce entegre edilierek uygulansa. Günümüzde ki kadın cinayetleri ,tecavüzler ,hırsızlıklar,faiz üzerinden haksız kazançlar, aile hayatını zora sokan kumar vb. günahlar,insanları dolandırarak hayatına devam eden suçlular gibi bir çok probleme cevap bulabiliriz. Tabiki katı islam dışı şeyleri islamdanmış gibi gösteren insanlar böylesi büyük bir hukuk sistemini reddediyorlar. Halbuki avrupanın adaleti topluma huzur vermiyor.  WPR istatistiklerine göre  İsveç, Belçika, Norveç, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde tecavüz oranları bir hayli yüksek hatta ilk sıraları çekiyorlar .


Like it? Share with your friends!

149
74 shares, 149 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format