Aksiyon Filmlerinde Rol Alan En Başarılı 30 Kadın Oyuncu

Kadın kahramanların yer aldığı aksiyon filmleri hem çok ilgi görüyor hem de kadın başrol oyuncuları başarıları ile göz dolduruyorlar. 9 min


151
78 shares, 151 points

Kadın kahramanların yer aldığı aksiyon filmleri hem çok ilgi görüyor hem de kadın başrol oyuncuları başarıları ile göz dolduruyorlar. Sinema tarihindeki kadın kahramanların yer aldığı en başarılı aksiyon filmlerindeki kadın kahramanlar listesini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1) Carrie-Anne Moss,Trinity

Carrie-Anne Moss,Trinity

Trinity sinema tarihinde görebileceğiniz kadın kahramanların  başında geliyor. Matrix serisi boyunca dövmediği eterkek kalmadı desek yeridir. O, Neo gibi bir süper kahramandan rol çalabilecek kadar da asi bir karakterdi.

2) Scarlett Johansson – Black Widow

Scarlett Johansson, Iron Man 2

Natasha Romanov karakteri ile Scarlett Johansson bu filmde casus, suikastçi ve süper kahraman rollerinde yer almıştı. Iron Man 2’de dar alanda görülmemiş bir aksiyona girerek beğeni kanamıştı.

3) Lara Croft – Angelina Jolie 

Lara Croft, Angelina Jolie - Tomb Raider - Aksiyon Filmlerindeki Kadın Kahramanlar

Video oyunundan filme uyarlanmıştır.  Lara, soylu bir İngiliz ailesinin kızı olsa da maceracı kişiliği onu gizemli mekanlara götürüyor.

4) Aeon Flux – Charlize Theron

Aeon Flux, Charlize Theron

Bir salgın sonucu insanların öldüğü ve öldürüldüğü 2415 yılında, insanlar dünyanın küçük bir yerinde duvarlar arasında yaşamaktadır. Ailesinin hükümet ajanları tarafından öldürülmesi nedeniyle onlara karşı bir grupla çalışan Aeon, onları öldüreceğine yemin etmiştir.

5) Lisbeth Salander, Noomi Rapace

Lisbeth Salander, Noomi Rapace- The Girl with the Dragon Tattoo - Aksiyon Filmlerindeki Kadın Kahramanlar

İsveçli yazar Stieg Larsson’un yarattığı Lisbeth Salander karakteri Avrupa’da o kadar çok beğenildi ki Amerikalı film yapımcıları bile bu güçlü kadının karizmasına ve hikayesine karşı koyamadı. İsveç yapımı film uyarlamalarında başrolü oynayan Noomi Rapace’in de çok şey kattığı Lisbeth, erkek egemen bir dünyada kendine has yöntemlerle hayatta kalmaya çalışan bir hacker. Geçmişinde yaşadığı trajik olaylar ise adeta zamanla onu bir intikam meleğine çevirmiş.

6) Furiosa – Charlize Theron

Furiosa, Mad Max: Fury Road, Charlize Theron 

İzlediğimiz filmin adı Mad Max fakat filmi taşıyan isim ve fimin asıl kahramanı Furiosa, Mad Max değil. Geçtiğimiz yıl vizyona giren yeni Mad Max filminde tanıştığımız ve Charlize Theron tarafından canlandırılan bu güçlü karakterin, esir tutulan kadınları özgürlüğe taşıma misyonuyla hareket ediyor

7) Sarah Connor – Linda Hamilton

Sarah Connor,Linda Hamilton, Terminator 2 - Aksiyon Filmlerindeki Kadın Kahramanlar

Annelik içgüdüsünün fiziksel güce dönüşmüş hali!Dövüşmesini, savaşmasını öğrenmiş, ölüm makinelerinden dahi korkmayan gözüpek cesur bir annenin muhteşem aksiyon performansı sinemada çok ses getirmişti.

8) Yu Shu Lien – Michelle Yeoh

Yu Shu Lien’in dövüş tekniği; zarafet, olgunluk ve tecrübeyi temsil ediyor.  bir Uzakdoğu dövüş sanatları filmi belki de ilk kez erkeklere has bir eğlence olmanın ötesine geçiyor, estetik ve seyre değer bir şov haline geliyor.

8) Uma Thurman “Kill Bill” Vol. 1 ve Vol. 2

Uma Thurman “Kill Bill” - Aksiyon Filmlerindeki Kadın Kahramanlar

Bruce Lee’nin “Game of Death” filmindeki sarı kostümünü giymesi dahil her şeyin bir Quentin Tarantino fantezisi olduğunu biliyoruz. Ne kadar kan dökerse döksün onda kırılgan, duygusal ve çocuksu bir yanı da vardı.

9) Hanna – Saoirse Ronan

Hanna (2011)

Saoirse Ronan'ın başrolünde yer aldığı 2011 yapımı Hanna, Finlandiya'da toplumdan uzakta bir yerde babası tarafından kusursuz bir suikastçi olarak yetiştirilen Hanna'nın tek başına Avrupa'ya yola çıkışını ve yıllardır hazırlandığı suikastinin peşine düşmesini anlatırken bir yandan da Hanna'nın yaşamaya başladığı varoluşsal sorunlara değiniyor.

10) Lorraine Broughton – Charlize Theron

Atomic Blonde (2017)

Kariyeri boyunca birçok aksiyon filminde yer alan Charlize Theron'ın başrolünde yer aldığı ve kritiklerce 'kadın John Wick olarak' adlandırılan Lorraine Broughton karakterine hayat verdiği Atomic Blonde, Soğuk Savaş esnasında gizli görev için Berlin'e gönderilen bir MI6 ajanının iş arkadaşı başka bir ajanın ölümünü araştırmasını konu ediniyor.

11) Anna – Sasha Luss

Anna (2019)

Luc Besson'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Anna, Kim olduğu ve kaç farklı ülkede, kaç farklı kimliği olduğu bilinmeyen tehlikeli suikastçi Anna Poliatova'nın yarattığı çember çevresinde ilerliyor. Sasha Luss'un Anna karakterine hayat verdiği filmin kadrosunda Helen Mirren, Cillian Murphy ve Luke Evans gibi isimler yer alıyor.

12) Ocean's Eight 

Ocean's Eight (2018)

Ocean's serisinin tamamı kadın karakterlerden oluşan bu yeni uyarlamasında, dolandırıcılık genetiğine işlemiş olan Debbie Ocean'ın başı çektiği kadın ekibinin New York'ta düzenlenen Met Gala'daki soygun girişimini anlatıyor.

13) Lucy – Scarlett Johansson

Lucy (2014)

Scarlett Johansson'un başrolünde yer aldığı Lucy, bir anda dahil olduğu tekinsiz bir anlaşma sonucunda insan beyninin sınırlarını aşan bir kapasiteye sahip, gözü hiçbir şeyi görmeyen bir savaşçıya dönüşen Lucy'nin hikâyesini anlatıyor.

14) Dominika Egorova – Jennifer Lawrence

Red Sparrow (2018)

Francis Lawrence'ın yönetmenliğini üstlendiği ve Oscar ödüllü Jennifer Lawrence'ın başrolünde yer aldığı Red Sparrow, Rus güvenlik ajanı Dominika'nın bir CIA ajanıyla yolunun kesişmesini ve bu her iki ajanının kendi ülkeleri için içine girdikleri mücadeleyi konu ediniyor.

15) Widows 

Widows (2018)

Ölen eşlerinin yasa dışı işlerini üstlenen ve onların niyetlendikleri soygun planını gerçekleştiren 4 kadının çevresinde gelişen Widows'ın yönetmen koltuğunda Steve McQueen otururken kadrosunda Viola Davis, Elizabeth Debicki, Liam Neeson ve Michelle Rodriguez gibi isimler yer alıyor.

16) Mary – Taraji P. Henson

Proud Mary (2018)

Boston'da bir mafya ailesi için tetikçi olarak çalışan Mary'nin küçük bir çocukla tanışması sonucunda hayatının alt üst oluşunu ve mesleğine yeniden bakması çevresinde gelişen Proud Mary'de ana karakter Mary'ye Taraji P. Henson hayat veriyor.

17) Rita Vrataski – Emily Blunt

Edge of Tomorrow (2014)

Emily Blunt ve Tom Cruise'un başrolleri paylaştığı Edge of Tomorrow, uzaylı bir ırkın dünyaya saldırması sonucunda bu ırkla mücadele içine giren ve amansız bir savaşın ortasına düşen Rita ve William'ın çevresinde gelişiyor. IKITA Anne Parillaud “Nikita” 1990 (La femme Nikita) O, ömrünü hapishanelerde geçirmek yerine derin devletin kirli işlerini yapmak zorunda kalan zoraki bir tetikçiydi

18) Nikita – Anne Parillaud

Nikita olarak da bilinen La Femme Nikita, Luc Besson tarafından yazılan ve yönetilen 1990 yapımı bir aksiyon gerilim filmidir. Filmde, silahlı bir eczane soygunu sırasında polisleri öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan genç bir suçlu olan Anne Parillaud başrolde.

19) Alice – Milla Jovovich

Ölümcül Deney, 2002 yapımı bilimkurgu türünde bir gerilim filmi. Resident Evil film serisinin ilk filmidir. Yönetmenliğini Paul W. S. Anderson'ın yaptığı film, Capcom'un Resident Evil adlı ünlü video oyunu serisinden uyarlanmıştır. Oyundan filme çevrilse de, hikâye bakımından oyunuyla bir bağlantısı yoktur.

20) Selene – Kate Beckinsale

Karanlıklar Ülkesi veya orijinal ismiyle Underworld, 2003 tarihli bir korku/aksiyon filmidir. Filmin konusu vampir ve kurtadamların gizli tarihidir; hikâyede kurtadamlara Lycan denir, bu lycanthrope yani "likantrof", likantrofi hastası, kurt veya başka bir vahşi hayvan olduğuna dair delüzyonlar sahibi kişi".

21) Katniss Everdeen- Jennifer Lawrence

Katniss Everdeen, Suzanne Collins'in Açlık Oyunları serisinin baş kahramanıdır. Panem adlı ülkedeki 12. Mıntıka'da yaşamaktadır. İlk kitapta 16, 2. ve 3. kitaplarda ise 17 yaşındadır. Romanda, Katniss kardeşi Primrose'un yerine Açlık Oyunları'na katılır.

22) Wonder Woman – Gal Gadot

Wonder Woman, aynı adlı DC Comics karakterinden uyarlanan 2017 yapımı Amerikan süper kahraman filmi. DC Extended Universe'in dördüncü yapımı olarak tasarlandı. Film Patty Jenkins tarafından yönetilirken senaryo Jason Fuchs tarafından yazıldı.

23) Mera – Amber Heard

Mera, DC Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir süper kahraman ve savaşçıdır. Jack Miller ve Nick Cardy tarafından yaratılan karakter, ilk olarak Aquaman #11'de bir deniz kraliçesi olarak ortaya çıktı. 

24) Carel Danvers – Brie Larson

Captain Marvel, Marvel Comics karakteri Carol Danvers'tan uyarlanan 2019 yapımı Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Studios tarafından yapımı üstlenilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından dağıtılan film, Marvel Sinematik Evreni kapsamındaki yirmi birinci filmdir.

25) Harley Quinn – Margot Robbie

Harley Quinn, Bruce Timm ve Paul Dini tarafından oluşturulmuş kurgusal bir karakterdir. İsmi Commedia dell'Arte'ta yer alan Harlequin'den türemiştir. DC Comics'teki kötü kahramanlardan ve Batman'in düşmanlarından biridir. İlk olarak Batman: The Animated Series'in 22. bölümünde görülmüştür.

26) Supergirl – Melissa Benoist

Supergirl aynı adlı DC Comics çizgi romanından uyarlanmış 2015'te yayınlanmaya başlamış dizive karakter ismi.

27) Jessica Jones – Krysten Ritter

Marvel'den Jessica Jones, ya da kısaca Jessica Jones, aynı isimli Marvel Comics karakterine dayalı, Netflix için Melissa Rosenberg tarafından yaratılan bir web dizisidir. 

28) Cat Woman – (Anne Hathaway – Michelle Pfeiffer – Halle Berry)

Kedi Kadın, DC Comics karakteri Batman ile bağlantılı olan kurgusal bir karakterdir. Bill Finger ve Bob Kane tarafından yaratılmış bir süperkötüdür. Bob Kane karakteri yaratırken özellikle de kuzeni Ruth Steel'den ilham aldı.

29) Hela – Cate Blanchett

Hela, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir karakterdir. Asgard ölüm tanrıçası, İskandinav tanrıçası Hel'e dayanmaktadır. Hel ve Niflheim'ın hükümdarı olan karakter, Thor'un sık sık düşmanı olmuştur.

30) Susan Storm – Jessica Alba

Görünmez Kadın, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir süper kahramandır. Karakter, Fantastik Dörtlü'nün kurucu üyesidir ve Marvel'in Çizgi Romanların Gümüş Çağı'nda yarattığı ilk kadın süper kahramandır.


Like it? Share with your friends!

151
78 shares, 151 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format