Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

5 min


126
50 shares, 126 points

1) Çince, Mandarin

Toplam konuşmacı sayısı söz konusu olduğunda Çince üstünlüğe sahiptir, ancak bu çoğunlukla anadili çok sayıda konuşmacıdan kaynaklanmaktadır. 1,3 milyar konuşmacı ile dünya nüfusunun yaklaşık %15’ini oluşturuyor, ancak tamamen tek bir ülkede yoğunlaşıyor. Çince dünya çapında yaygın olarak konuşulmasa da, anadili olarak konuşanların sayısı çok fazladır. Yakın zamana kadar çok az ülke Mandarin’i bir dil olarak çalışmakla ilgileniyordu. İnsanlar Çince hakkında sanki tek bir dilmiş gibi konuşuyorlar ama öyle değil. Mandarin, Çince’yi oluşturan birkaç ilgili dilden biridir ve açık ara en önemlisidir. Çin Cumhuriyeti (Tayvan), Çin Halk Cumhuriyeti ve Singapur, resmi dilleri olarak konuşurlar.

2) İngilizce

Tüm dünyada 1.13 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Küçük bir anadili konuşan nüfusa sahip olmasına rağmen, gezegende en çok konuşulan dillerden biridir. Ayrıca tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Orijinal dilleri olmasa da çoğu ulus onu resmi ulusal dili olarak benimser. Afrika’da farklı kabilelerde bile ve İngilizce bir süredir ülkelerinin resmi dili. Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’nın resmi dili İngilizce, örneğin Kenya’da her biri kendi diline sahip 43 kabile varken Tanzanya’da 47’den fazla kabile var. Swahili ve İngilizce bu ülkelerin resmi dilleri olarak belirlendi.

3) Hintçe

Hindistan, nüfusuna göre çok sayıda anadili konuşur. Yaklaşık 250 milyon ana dili olmayan insanlarla, Hintçe konuşanların toplam sayısının 615 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Dil, öncelikle Mandarin gibi Hindular tarafından konuşulur. Hintçe Hindistan’ın ulusal dili olmasına rağmen, Fiji, Nepal, Guyana ve Mauritius’ta da konuşulmaktadır. İngilizce iletişim kurabiliyorsanız, muhtemelen Hintçe de iletişim kurabileceğinizi biliyor muydunuz? Guru, karma, yoga, orman, avatar ve bungalov, Hintçe kelimelerin sadece birkaç örneğidir. Dilin adı Hintçe ve Urduca’nın bir karışımı olan Hindustani’dir.

4) İspanyolca

İspanyolca, toplam konuşmacılar açısından dünyanın en çok konuşulan dördüncü dilidir. Sadece anadili olarak düşünürsek, Mandarin’den sonra ikinci sıradadır. Dünya çapında toplam 534 konuşmacısı var, bunların 443’ü anadili. Dil, İspanya’nın Kale bölgesinden, dolayısıyla “Castilian” – Castellano adından gelmektedir. İspanyolca, Güney ve Orta Amerika’nın yanı sıra Karayipler’de de yaygın olarak konuşulur ve bazı konuşmacılar Güneydoğu Asya ve Afrika’dadır. Afrika’da İspanyolca’nın resmi dil olduğu tek ülke Ekvator Ginesi’dir.

5) Fransızca

Bazı insanlar Fransızca ve İspanyolca arasındaki farkı anlayamaz. Fransızca, işleri kolaylaştırmak için romantizm dili ve 27’den fazla ulusun resmi dilidir. Fransa, Belçika, Kanada ve İsviçre, en fazla Fransızca konuşan nüfusa sahiptir. Şaşırtıcı bir şekilde, Orta ve Batı Afrika, Karayip Adaları ve Güney Amerika kıtasının bazı bölümlerinde de yaygın olarak konuşulmaktadır. Almanca ve Kelt dillerinin romantizm dili üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Dil ve ulus, adını, dilleri Frankish olan, Romantikten ziyade Cermen olan bir grup ortaçağ kabilesi olan Franks’ten almıştır.

6) Arapça

Dünya genelinde 26 ulusun resmi dilidir. Bazıları bunun tek bir dilden ziyade dillerin bir karışımı olduğuna inanıyor. Bunu bir süreliğine görmezden gelelim ve Arapça’nın geniş bir kelime hazinesine sahip tek bir dil olduğunu farz edelim. 400 milyondan fazla insan dili konuşuyor ve bunların 130 milyondan fazlası anadili değil. Dilin Arap Yarımadası’ndan geldiği ve daha sonra Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Afrika’nın bazı bölgelerine yayıldığı söyleniyor. İslam’ın dili Arapçadır. Müslümanların çoğunluğu anadili Arapça olmasa da, dil onlar ve inançları için benzersiz bir öneme sahiptir.

7)Türkçe

Türkçe’nin millattan önceki yıllara uzanan bir geçmişinin olduğunu anlatan Günşen, “Türkçe, dünyada en çok konuşuru bulunan beşinci büyük dildir. Türkçe’nin bugün dünyada aşağı yukarı 250 milyon konuşuru vardır. Türkçe, doğudan batıya Çin Seddi’ne, Sibirya’dan Hindistan’a ve Akdeniz kıyılarına kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada konuşulan bir dildir. Bu coğrafyada pekçok Türk dili kolu vardır.” dedi.

8) Rusça

Rus dili, yaklaşık 267 milyon konuşmacı ile dünyanın en çok konuşulan dilleri arasındadır. Ülkede anadili olmayan 113 milyon kişi var, geri kalanı anadili. Rusça, Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Kırgızistan’da ve diğer Slav ülkelerinde konuşulan bir Slav dilidir. Aynı zamanda birçok eski Sovyetler Birliği ülkesinde yaygın olarak konuşulmakta ve çok sayıda alt-ulusal alanda resmi statüye sahiptir. Rusça, ana dili konuşanların toplam sayısına göre Avrupa’da en çok konuşulan dildir. Ukraynalılar ve Belaruslular en yakın kuzenleridir.

9) Bengalce

İngilizce konuşanların çoğu buna Bangla diyor ve çoğunlukla Hindistan ve Bangladeş’te konuşuluyor. Genellikle Fransızca’dan sonra en güzel ikinci dil olarak kabul edilir. Dünya çapında yaklaşık 206 milyon anadili ve 60 milyon anadili olmayan kişi var ve bu toplamda yaklaşık 265 milyon konuşmacı var. Hintçe’den sonra, Hindistan’ın en sık konuşulan ikinci dilidir. Çoğu insan Bengalce’nin dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında olmasını beklemiyor. Bengalce, Hint-Avrupa dil ailesinin bir parçası olan bir Hint-Aryan dilidir.

10) Portekizce

Toplamda yaklaşık 230 milyon konuşmacıya sahip olan Portekizce, dünyanın en çok konuşulan dilleri listemizde son sırada yer almaktadır. Yaklaşık 11 milyon anadili olmayan ve 218 milyon anadili konuşmacıya sahiptir. Aynı zamanda Latince’den türemiş ve çağdaş İspanyolca ile bağlantılı romantik bir dildir. Lusofonlar Portekizce konuşan insanlardır. Lusophone, şimdi Portekiz olarak bilinen bölge için bir Roma terimidir. Lusophones’un çoğunluğu, dünyanın geri kalanının toplamından iki kat daha fazla Portekizce konuşana sahip olan Brezilya’da yaşıyor. Öğrenmesi ve konuşması güzel bir dil olduğu için çoğu insan Brezilya Portekizcesine bayılır.


Like it? Share with your friends!

126
50 shares, 126 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format