Dünyanın En Sıra Dışı 8 Soygunu

3 min


128

Şimdilerde soygunlar tabi teknolojinin ilerlemesiyle daha çok sanal ortamda oluyor. Öyle filmlerde gördüğümüz soygunlar eskilerde oluyormuş. Evet, geçmişte öyle soygunlar oluyordu ki hepsi birbirinden ilginç hikâyeye sahip.  Bizde Dünya’da gerçekleşen en büyük ve en sıra dışı hırsızlık olaylarını sizler için derledik. İşte Dünyanın en büyük soygunları…

1) Dunbar Zırhlı Araç Soygunu

Belki de Amerika Birleşik Devletlerinin tarihinde gerçekleşmiş en büyük nakit para hırsızlığı. Kaliforniyadaki Dunbar Armaured zırhlı araç tesisinin çalışanı olan Allen Pace bu soygunu planladı. 12 Eylül 1997 yılında gerçekleşen soygunda tam 18 milyon dolar nakit parayla kayıplara karıştı. Ancak en sonunda yakalanan soyguncular 20’şer yıl hapis cezası aldı.

2) Kuzey Banka Soygunu

Netflix ünlü dizilerinden olan La Casa de Papel’in belki de ilham kaynağı olan soygunda 50 milyon doların üzerinde bir parayı çalmayı başardılar. Bunun için bankada görevli polis memurlarının işi yönetmesi, birkaç rehine ve hiç olmadığı kadar cesaret yeterliydi. Hala arandıkları söyleniyor.

3) Cellini Salt Cellar Soygunu

Benvenuto Cellini’nin altın sofra heykeli Mayıs 2003’te Viyana’da bulunan Kunsthistorisches Müzesinden çalan Robert Mang ilginç bir şekilde teslim oldu.

4) Stephane Breitwieser Soygunu

Aslında bir garson olan Stephane Breitwieser 1995 yılının Mart ayında oldukça değerli olan resim ve sanat eserlerini çalmayı başardı. Bunun gibi 172’den fazla müzeyi soyan usta hırsızın 1,2 milyar dolarlık serveti olduğu söyleniyor.

5) Şehir Tahvilleri Soygunu

Bir İngiliz bankasına ait olan ve içinde bankaya ait mevduat belgelerinin bulunduğu araca çarpan hırsızlar mevduat belgelerini çalarak kayıplara karıştı. Her bir belgenin 1 milyon sterlin olduğunun anlaşılması üzerine FBI belgelerin bulunması başardı ancak hırsızları yakalamayı başaramadı.

6) Gardner Müzesi Soygunu

18 Mart 1990 tarihinde Aziz Patrick Günü kutlamalarını fırsat bilen hırsızlar Isabella Stewar Gardner Müzesi’nden üç değerli sanat eserini çalmayı başardılar. Hırsızların bulunamaması nedeniyle Gardner Müzesi çalınan eserlerin iadesi karşılığında 5 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul etmişti.

7) Knightsbridge Güvenlik Mevduat Merkezi Hırsızlığı

İtalyan hırsız Valerio Viccei İngiltere’deki Knightsbridge Güvenli Para Yatırma Merkezini soymak için buraya taşınmış. Müşteri kılığında kasa kiralamak isteyen Viccei 1987 tarihinde banka kapandıktan sonra bankanın yönetici ve çalışanlarını esir alarak 60 milyon euro çalmış ve kayıplara karışmıştır.

8) Bührle Sanat Müzesi Soygunu

Değişik maskeleriyle Zürih’teki Bührle Sanat Müzesini girmeyi başaran üç hırsız 139 milyon dolar değerindeki dört tabloyu çalarak izlerini kaybettirmişlerdir. Eserler ve hırsızlardan hala bir haber yok.

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

128
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın