Eski Dünyanın Kadim 10 Ülkesi

Dünya tarihinde yer edinmiş ve günümüzde de hala varlığını sürdüren 10 ülke4 min


123
47 shares, 123 points

1) Mısır

Eski Mısır uygarlığı, Nil Nehri Vadisi’ndeki çeşitli avcı-toplayıcı kabilelerin yerleşimiyle yaklaşık MÖ 6000’e başlasa da, Mısır’ın ilk hanedanlığı MÖ 3100 civarındadır.
Bu sıralarda Kral Menes, Yukarı ve Aşağı Mısır’ı tek bir krallıkta birleştirdi – Menes, Mısır’da kurucu anlamına gelen kelimedir ve birçok tarihçi Mısır’ın kurucusunun Narmer adında bir hükümdar olduğunu düşünür. Sonuç olarak, Mısır dünyanın en eski ülkesidir.

2) Hindistan

Yaklaşık MÖ 3300 ‘den beri, insanlar İndus Vadisi Uygarlığı’ndan başlayarak Hint alt kıtasının bölgesinde yaşadılar. Bu ilk halklar dünyanın en eski kentsel uygarlıklarından birini yaratmış olsalar da, MÖ 1500’den MÖ 600’e kadar uzanan Vedik Dönem, Hindistan’ın bir ülke olarak doğuşuna işaret ediyordu. Sözlü olarak Vedik Sanskritçe yazılan ve Vedik uygarlığının tanımlarını sunan Vedalar bu döneme adını vermiştir.

3) Afganistan

MÖ 3000 gibi erken bir tarihte İndus Vadisi Uygarlığının Afganistan’da bir koloni kurduğu söylenir.
Günümüz Kandahar’ının yakınında, dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Mundigak’ı kurdular.
Arkeologlara göre, Afganistan’ın diğer bölgelerinde de daha küçük İndus Vadisi Uygarlığı yerleşimleri keşfedildi.

4) Çin

MÖ 2070’den MÖ 1600’e kadar hüküm süren Xia Hanedanlığı, en eski Çin hanedanıydı.
Çin’in kayıtlı tarihi Shang Hanedanlığı ile başladığından (yaklaşık MÖ 1600 – MÖ 1046), Xia Hanedanlığı’ndan ilk elden hiçbir kayıt yoktur; bununla birlikte, Xia Hanedanlığı, Bamboo Annals, the Classic of History ve Records of the Grand Historian gibi tarihi vakayinamelerde atıfta bulunulmaktadır.

5) Gürcistan

Gürcistan’ın tarihi, Colchis ve Karlti/Iberia’nın efsanevi krallıklarına kadar uzanabilir. Avrasya’nın Tunç Çağı’nda, yaklaşık MÖ 1500’de, her iki krallık da güçlüydü. Colchis, Yunan mitolojisinde, özellikle Altın Post ve Jason ve Argonotların hikayelerinde sıkça yer aldı. Bu gelenekler kurgu olsa da, güçlü kabileler MÖ 12. yüzyılda Gürcistan’da küçük hükümetler kurdular.

6) Etiyopya

Modern insanın atası olabilecek maymun benzeri bir yaratık olan Australopithecus afarensis’e ait bölgede keşfedilen iskelet parçalarına göre, Etiyopya’da milyonlarca yıldır insan yaşamı var. İskelet parçalarının 3.4 milyon ile 2.9 milyon yıl arasında olduğu tahmin ediliyor. Etiyopya’da yaşam geliştikçe karmaşık medeniyetler ortaya çıkmaya başladı ve ortaya çıkan en eski krallıklardan biri, MÖ 980’den MÖ 400’e kadar süren Dmt idi.

7) Yunanistan

Yunanistan’daki Arkaik dönem, modern batı medeniyetinin temellerini atmakla tanınan Klasik dönemin temelini oluşturduğu için ülke tarihindeki en önemli dönemlerden biridir.
Yunanistan, MÖ 800 civarında Karanlık Çağlardan çıkmaya başladıktan sonra, Yunan tarihinde bu dönem başladı.

8) Japonya

Japonya’nın ilk İmparatoru, İmparator Jimmu, tahta geçti ve Japonya’nın imparatorluk hanedanını MÖ 660’ta başlattı, bu da yaygın olarak ülkenin kuruluş yılı olarak anılır. Monarch Jimmu, güneş tanrıçası Amaterasu’nun soyundan geldiği söylenen Japonya’nın mitolojik efsanevi hükümdarıdır. İki erken vakayinamede, Kojiki ve Nihon Shoki’de Japonya’nın ilk imparatoru olarak bahsedilir. İmparator Jimmu’nun ardından, Japonya’nın ilk yöneticilerinin, yaşadıklarına dair hiçbir kanıt olmadığı için efsane olduğu varsayılır.

9) İran

Ahameniş İmparatorluğu, 1935 yılına kadar Batı dünyasında Pers olarak bilinen MÖ 550 civarında Eski İran’ı yarattı
. Pers İmparatorluğu’nun yükselişinden önce daha sonra İran olacak olan bölgede, Elamitler de dahil olmak üzere birkaç insan grubu yaşıyordu. -Günümüz İran’ının uzak batı ve güneybatı bölgelerine yerleşen İran uygarlığı ve Persler devreye girene kadar İran’ın büyük bir kısmını kontrol eden Medler

10) San Marino

Diğer birçok ülkenin daha uzun geçmişleri olsa da, San Marino, ülkenin MS 301’den beri egemen bir devlet olması nedeniyle bazen dünyanın en eski şehri olarak anılır.Saint Marinus, 3 Eylül 301 CE’de Monte Titano’da bir şapel inşa ettiğinde, ulus resmen kuruldu. Bu küçük şapel, küçük ülkenin başkenti San Marino şehrine dönüştü.


Like it? Share with your friends!

123
47 shares, 123 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format