İnsanlığın Sonunu Getirecek 7 Teknolojik Gelişme

6 min


144
68 shares, 144 points

Senelerden bu yana yapılan araştırmalar, dünya genelinde en zeki ve yaratıcı varlıkların şu ana kadar insanoğlu olduğunu göstermiştir. Binlerce yıldır var olmaya devam eden tür olarak, içimizde taşıdığımız yok etme duygusundan da vazgeçmiş değiliz. Durum böyle olunca insan soyunu yine ancak bizim bitireceğimiz kanısı pek çok tez için bile tartışma konusu olmuştur. Ancak önlenemez bir yükselişe sahip olan teknolojinin devreye girmesiyle bu algının hızla değiştiğini söylemekte güç olmaz. Evet, belki de bizi uzun vade de insanlığın sonunu getirecek teknolojiler ve daha fazlasına tanıklık edebiliriz. Peki, bunlar neler olabilir? Hadi, hiç zaman kaybetmeden hemen bir göz atalım.

1) Bilinçli Çalışan Makine Modelleri

Günümüzde hali hazırda ürettiğimiz robotların, genel açıdan işin ‘üretim’ kısmında rol oynadığını biliyoruz. Ancak yapay zekanın hızla ilerlemesi, çok daha ileri boyutta özelliklere sahip yazılımların ve akıllı sensörlerin kullanılması, yeni nesil robot modellerini ortaya çıkarmaktadır. Pek çok filme bile konu olup dünyayı istila edenler robotlar, bizler için ciddi bir tehdit olabilir. Tabi, bunu durduk yere yapmaları beklenemez, O bilince erişen robot üretmeye cesaret edenler, bir nevi kendi sonlarını hazırlamayı da göze alırlarsa bu ihtimal yüzleşmek zorunda olacağımız bir gerçeğe dönüşebilir. Biz yine de robotların hayatımızın üretim aşamasında kalan unsurlar olmasını temenni ediyoruz.

2) Elektronik Telepati Çalışmaları

Telepati, çok kısa bir tabir ile herhangi bir kişinin aklından geçenleri algılama potansiyelidir. Herhangi bir gereç kullanmadan yapıldığı takdir de buna 6. His denebilir. İnsanlığın sonunu getirecek teknolojiler listesinde elektronik telepati önemli bir yer tutuyor. Hali hazırda böyle bir cihaza gerek duymadan algılama becerisi olduğunu savunan kişi sayısı hiç az değil. Ancak bu durumun bilimsel olarak var olup olmadığını kanıtlayan net bir çalışma da bulunmuyor. Aklınıza ‘Elektronik Terapi ile insanoğlunun sonu nasıl gelebilir ki?’ sorusu gelebilir. Teknoloji ile doğru orantılı olan günümüzde bunu hackerlar rahatlıkla yapabilir. Dünyayı içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklemek için dijital dünyayı elektronik terapi ile adeta yok edebilirler.

3) Genetik Seçme Özelliğine Sahip Virüsler

Dünyada kaybettiğimiz manevi değerlerimize hiç baktınız mı? Huzur içinde, kardeşlik ve barış zemininde yaşamak herkesin ortak beklentisi. Ancak böyle bir beklentisi olmayan unsurlarda var. Bunlar arasında başı çeken başlık ise genetik bilimi olmaktadır. Sayısız bilim kurgu filminde gördüğünüz genetiği değiştirilmiş ve evrimleşmiş canlılar dünyayı yok etmek için görevlendirilir. Hali hazırda genetik biliminin insan yararına olacak şekilde deney ve çalışmalar yaptığı biliniyor. Ancak bunun tam tersi ihtimali olmasını düşünmek bile istemiyoruz. Genetik virüslerin, bir silaha dönüştüğü senaryoları pek çok kez izledik. Umarız bunlar dünyanın sonu gelene kadar asla gerçeğe dönüşmez.

4) Sanal Hapishaneler

Sanal gerçekçiliğin bizler için pek çok yararı olduğu gibi insanoğlunun sonunu getirecek teknolojiler arasında kendine yer bulması da ihtimaller arasında. Sanal gerçekçiliğin nirvanasını yaşayacağınız pek çok cihaz piyasaya sürülmek için hazırlanıyor. Örneğin dünyada yapamadığınız şeyleri yapmak, imkansız olarak nitelendirilen şeyleri gerçekleştirmek gibi özellikleriyle büyüleyebilir. Mesela bir yerden bir yere uçarak gitme arzunuzu sanal gerçeklik gözlükleri başta olmak üzere farklı ürünlerle tecrübe etmeniz olası. Başlığımızda belirttiğimiz sanal hapishane ile ilgili de tam bu noktada bilgi verebiliriz. Olası bir sanal esir evi 1 yıllık bir sürenin sanki 1000 yıldan fazla zaman almasını sağlayabilir. Literatür de yer alan müebbet hapis cezalarını sadece 1 senede gerçeğe dönüştürmek mümkün olabilir. Teknolojinin iyi yönünün kötü duruma evrilmesi olacak sanal hapishaneler de zihinsel tutsak deneyimin kimsenin yaşamak istemeyeceğini umuyoruz.

5) Teknolojinin İleri Ürünü; Alcubierre Warp Drive

Fizik dalına ilginiz varsa doğal olarak uzayın gizemleri hakkında da araştırma yapmanız doğal. İnsanlığın sonunu getirecek teknolojiler sıralamasına 5. Olarak giren Alcubierre Warp Drive, insanların uzayda akıl almaz hız ile yolculuk yapmasını sağlayacak bir buluş olabilir.Eğer uzay düz bir kumaş gibi algılanırsa bu icadın gerçekleşmesi uzay ve zaman ekseninde istenilen bir esnemenin yaratılması anlamını taşıyacaktır. Böylesine bir gelişme sadece insanoğlunun geleceğinde risk oluşturmayacak, aynı zamanda güneş sisteminin bile çökmesinin temelini oluşturacaktır. Alcubierre Warp Drive ile ışık hızından daha yükseklere çıkabilmek ihtimal dahilinde görülüyor. Ancak ulaşılan hız sonrasında cihazın durması da hesaplanıyor ve açığa çıkacak enerjinin güneş sistemini yok etmek için yeterli olabileceği varsayılıyor.

Böylesine ürkütücü bir teorinin, hiçbir zaman gerçeğe dönüşmemesini temenni ediyoruz.

6) İnsansız Otonom Hava Araçları

İnsansız hava araçları artık günümüzün olmazsa olmaz teknoloji gereksinimleri. İnsan gücünü hafifletmek amacıyla savaş stratejisi olarak kullanılan uçak modellerinin dışında, hem lojistik anlamda küçük boyutlu taşımacılık hem de görüntü çekimi için yararlanılan drone alternatiflerine kadar geniş bir yelpaze hali hazırda mevcut. Ancak bu insansız hava araçlarının günün birinde tepemize bomba yağdırmayacağı garantisini kim veriyor ki?

Teknoloji ile bütünleşen ve geleceğin savaşı olarak bilinen araçlarla mükemmel bir gücü elinde bulundurmak kaçınılmaz. Özellikle de gelişmiş ülkelerin, diğer ülkelere göre olası bir savaşta kazanım elde etmesi fazlasıyla mümkün. İnsanlığın sonunu getirecek teknolojiler arasında otonomlar bize bomba ya da mermi yağdırır mı bilmiyoruz ancak bunun olma ihtimalini bile aklımızdan geçirmek istemediğimizi söylemeliyiz.

7) Nanobot ve Geliştirilmiş Silah Teknolojileri

Aslında Nanobot konusunu ele aldığımızda, bir önceki başlığımızda belirttiğimiz otonom ya da drone ürünlerinin bunun yanında daha az tehdit oluşturacağını dile getirebiliriz. Sağlık alanında pek çok hastalığın iyileştirilmesi amacıyla üretilmek istenilen nanobotlar, tam aksi olması durumunda istediği kişiyi, dilediği gibi hasta edebilecek güç ile hayatımızda yer bulabilir. Gözle görülmeyecek kadar minik boyutlarda olan nanobotların yaşam alanlarımıza salıverildiğini bir düşünün! Varlığından emin bile olmayacağımız nanabotlar, bizi kısa sürede yok edecek kadar da etkili olabilir. İnsan yaşamının ve diğer tüm canlıların sonunu getirmesi muhtemel bu cihazın bizden ırak olması en büyük arzumuz.

8) Bir İnsan Zihninin Dijital Platforma Aktarılması

İlk baktığınız zaman oldukça yararlı diye nitelendireceğiniz, ancak işin boyutunu derinlemesine düşündüğünüzde ne denli büyük bir risk olacağını anlayacağınız teknoloji diyebiliriz. Dijital ortama zihin aktarmanın oldukça fazla katkısı olabilir. Mesela ölen bir yakınınızın sanal bile olsa yansımasını görebilir, bir nevi ölümsüzlüğü keşfetmeyi başarabilirsiniz. Ancak insanlığın sonunu getirecek teknolojiler arasında böylesine bir gelişmenin getireceği kötü sonuçlara ne kadar hazırız? Varsayalım zihnimizi dijital dünyaya aktarıyoruz. Peki, önceki yıllarda dünyayı ele geçirmek için savaş ilan eden liderlerin yeniden sizi öldürmek için dehşet verici planlar yapmasını ister miydiniz? Böylesine sarsıcı bir senaryonun gerçeğe dönüşmesine evet diyebileceğinizi pek sanmıyoruz.


Like it? Share with your friends!

144
68 shares, 144 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format