Kadir İnanır’ın Yer Aldığı En Başarılı Filmler

Oyunculuğu, karizması ve bakışlarıyla yeşil çamın en usta oyuncularından biri olan Kadir İnanır kendinden çok söz ettirmiştir.7 min


146
70 shares, 146 points

Oyunculuğu, karizması ve bakışlarıyla yeşil çamın en usta oyuncularından biri olan Kadir İnanır kendinden çok söz ettirmiştir. Kimi zaman sert mizacıyla bir ağır abiyi, kimi zamansa karizmasıyla çapkın bir kişiliği oynamıştır. Filmlerinde usta oyunculuğuyla bizlere sanki gerçek bir yaşantıyı algılatmaktadır. Peki, Kadir İnanır kimdir ve Kadir İnanır filmleri

Kadir İnanır Kimdir?

kadir inanır kimdir

1949 senesinde ordu Fatsa içesinde Dünyaya gelen Kadir İnanır 14 kardeşten en küçüğüdür. Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünden mezun olan oyuncu 1969 yılında Saklambaç gazetesi tarafından düzenlenen “foto-roman artisti yarışması”nda birinciliği ele alan usta oyuncu ilk defa kameralar karşına başrollerini Türkan Şoray’la beraber oynadığı Kara Gözlüm filminde çıkmıştır. Hayatı boyunca 182 film ve 7 dizide rol almıştır.

1) Kara Gözlüm

kara gözlüm

Yeşilçam filmlerinin ayrılmaz ikilisi olan Türkan Şoray ve Kadir İnanır ilk defa 1970 yılında vizyona giren Kara Gözlüm filminde kaşımıza çıkmıştır. Balıkçı kızı Azize ile fakir bestekâr Kenan’ın hayat hikâyesini anlatan filmde Azize’nin balık satarken söylediği şarkıdan dolayı gazinocular kralı tarafından keşfedilmesi ve şöhret basamaklarını adım adım çıkması anlatılmaktadır. Şarkı söylediği gazinoda garsonluk yapan Kenan, Azize’ye âşık olur ve kimliğini gizleyerek ona yaptığı besteleri farklı yollarla iletir.

2) Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım

Belki de Türk filmleri arasında en iyi aşk filmidir. İlyas ile birbirini seven ve dillerden düşmeyen aşka sahip olan Asya aldatıldığını öğrendikten sonra bebeğini alarak evden uzaklaşır ve Cemşit adında bir adamın yanına sığınır. Kadir İnanır günler hatta aylardan sonra Asya’nın nerde yaşadığını öğrenir ve yarım kalan aşklarını kaldıkları yerden devam ettirmek ister. Asya kendine evini açan Cemşit ile sevdiği İlyas arasında kalmıştır. Kadir İnanır filmleri arasında eşsiz bir yapımdır ve günümüzde halen daha tekrar tekrar izlenmektedir.

3) Devlerin Aşkı

Devlerin Aşkı - Kadir İnanır Filmleri

Süreyya Bey başarılı ve zengin bir iş adamıdır, rakipleri tarafından öldürülmek istenildiği sırada Tarık isimli genç tarafından kurtarılmıştır. Bu gence vefa borcunu ödemek için yanında bir iş vermiş ve sağ kolu yapmıştır. Ancak Süreyya Beyin âşık olduğu kadın Türkan, hayatta en güvendiği ve can dostu olan Tarık’ın eski sevgilisidir. Talihsiz bir tanışma sonucu tekrardan bir araya gelen ikili arasında yaşanılan olaylar Süreyya Beyin de dâhil olmasıyla daha da karmaşık bir hale gelmiştir.

4) Uyanık Kardeşler

Uyanık Kardeşler

Bizleri gülümseterek ekrana bağlayan filmlerden uyanık kardeşler ’de Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen ve Kadir İnanır gibi usta oyuncular oynamaktadır. Oğullarını okutarak fabrikanın başına geçmeleri için uğraş gösteren babalarını kandıran iki kardeşten biri müzisyen diğeri de futbolcudur aslında. İkisi de kendi branşların da başarı ödülleri alsalar da babalarına söyleyememektedirler. Gün gelir babaları her iki kardeşin yaptığı meslekleri öğrenir ve evlatlıktan red eder. Bu süreçte babaları fabrikayı iflasa sürükler ve fabrikayı kurtaran yine bu iki genç olmaktadır.

5) Tövbekâr

Tövbekâr - Kadir İnanır Filmleri

Kabadayı Murat rolüyle karşımıza çıkan Kadir İnanır sert mizacını bu filmde de izleyicilere sergilemiştir. Hapishaneden çıkmasıyla her şeye tövbe eden Murat’ın yakasını geçmişi bırakmamaktadır. Elini ayağını bu işlerden çekip ailesiyle sade bir yaşam sürmek isterken öldürdüğü adamın kardeşleri Murattan intikam alma arayışındadırlar. Murat’ın oğlu Sezercik kendinden büyük bir işe kalkışıp babasını bu adamların elinden kurtarmak istemektedir.

6) Evlidir Ne Yapsa Yeridir

Evlidir Ne Yapsa Yeridir

Hülya Koçyiğit ile Kadir İnanır’ın başrollerini aldığı film de aynı apartmanda yaşayan ve benzer sorunlarla karşılaşan üç çiftin öyküsünü anlatmaktadır. Örnek aile tablosunu göstermek için konuk oldukları televizyon programında kavga ederler ve bu kavga yüzünden kadınlar ve erkekler olarak ülke ikiye bölünmüştür.

7) Tatar Ramazan

Kerim Korcan'ın aynı isimli eserindeki 9 hikayeden sürgüne gönderilişine kadar olan hikayeleri içeren bu ilk filmin konusu; toprak sahiplerinden Abidin Ağa'nın oğlunu vuran Tatar Ramazan dört yıl hapis yatmıştır. Çıktığında Zeynep ailesinin baskısına rağmen Tatar Ramazan'ı karşılar, köye dönerler. Oda sahnesinde, Ramazan evi satıp beraber İzmir ya da İstanbul'a gitmeyi planladığını söyler. Fakat Abidin Ağa'nın oğlu Necmi yakasını rahat bırakmaz ve kısa bir süre sonra yağmurlu bir günde Hamdi'yle birlikte Ramazan'ı sıkıştırır, Ramazan yaralanır fakat bıçağıyla Hamdi'yi öldürür. Necmi kaçar. Bu olay üzerine 11 yıl hapis yiyen Ramazan tekrar hapishaneye düşer. Bu arada Zeynep de sürekli aile baskısı altındadır. Gittiği hapishanede kimseye bulaşmamaya çalışan Tatar Ramazan esrar satan, kumar oynatan bir koğuş ağasıyla karşılaşır. Başlarda "rahat durmadı demesinler" diye kimseye bulaşmamaya çalışır. Aynı zamanda hapishanede İdamlık Hüseyin'e de ağabeylik eder ve hapishane müdürüne Ankara'ye mektup yazması için konuşur. Fakat bu konuda da hapishane müdürü onu aldatır. Zamanla koğuş ağasının (Koca Mustafa ve Cıbıl Halil) da gardiyanlarla beraber olduğunu görür. Sonunda dayanamayarak Mustafa'ya bir tokat patlatır. Gariban kesimi arkasına alır ve gariban kesim arasında sevilen sayılan birisi olur. Mustafa bu tokadı sindiremeyerek geceleyin Tatar Ramazan'ı arkadaşlarıyla öldürmek ister fakat Ramazan olayı anlar ve Mustafa'yı bıçaklayarak öldürür. 7 sene daha alır ve sürgüne gönderilir…700 kasaba.70 vilayet.7 düvelde namı söylendi…

8) Yürek Yarası

Salcılık yaparak geçimini sağlayan Davut köyün güzel kızlarından Zeynep’e âşıktır. Ancak Zeynep’in gönlü Haydar Ağa’nın oğlu Mustafa’dadır. Üstelik Zeynep’in babası Recep, Haydar Ağa’ya yüklü miktarda borçlanmıştır. Bu nedenle Mustafa’nın Zeynep’e olan ilgisi onun da işine gelir. Haydar Ağa’nın Zeynep’i istettiğini duyan Davut fırsat kollar ve köyde yapılan bir düğün sırasında kızı kaçırır. Ancak Davut, Zeynep’in Mustafa’yı sevdiğini bilmemektedir. Durumu öğrenince kızı serbest bırakır. Ancak Zeynep’in adına leke bulaşmıştır. Haydar Ağa adı çıkmış bir kızı kendine gelin etmeye yanaşmaz.

9) Yılanların Öcü

Fakir Baykurt'un aynı eserinden Metin Erksan tarafından senaryolaştırılıp filme alınan Yılanların Öcü, sansür karşısında yılmayan ve cesaretle film çekmeye devam eden yönetmenin en sert eserlerinden birisi. Dönemin siyasi sahnesinde yankı bulan, basının uzun bir süre ilgisini çeken Yılanların Öcü, "köy gerçekleri" konusunu işleyen toplumsal gerçekçi bir film. Yaşlı anası Irazca, karısı ve üç çocuğuyla küçük toprağını ekerek geçimini sağlayan Kara Bayram'ın yoksul hayatını izleyen film, muhtarın köyün ortak arazisinden bir bölümü Deli Haceli'ye satmasıyla Haceli'nin yapacağı evin kendi evinin tam önünde olması sonucu huzursuzlanır.
Fakirliği fazla göze sokmadan gerçek ve dirençli karakterler yaratan Erksan, mülkiyet temasının altını çizer. Yılanların Öcü, 1966 yılında Kartaca Film Şenliği'nde en iyi film seçildi.


Like it? Share with your friends!

146
70 shares, 146 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format