Marvel Dizilerinin İzleniş ( İzleme ) Sıralaması – Marvel Dünyası Rehberi

9 min


176
99 shares, 176 points

1) Agents of S.H.I.E.L.D

Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 7,5

Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D, yönetmenliğini Joss Whedon’un yaptığı, 2013 sonbaharında Amerikan ABC kanalında yayınlanmaya başlayan, Marvel Sinematik Evreninde geçen, S.H.I.E.L.D. adlı birimin maceralarını anlatan televizyon dizisi.  Amerikan ABC kanalında yayınlanan Agents of S.H.I.E.L.D dizisi Marvel dizi evreninde izlemenizi önerdiğimiz ilk dizi. Marvel’ın dizi dünyasına resmi olarak adım attığı ilk dizi desek hatalı olmayız. Dizinin çekimleri Los Angeles’ta geçmektedir.Diğer Marvel filmlerinden ziyade süper güçleri olmayan bir ekipten oluşuyor Shield. Müdürleri Nick Fury’le beraber kötülere karşı amansız bir mücadele veriyorlar. Bilim kurgu ve fantastik öğelerle çeşitlenmiş Agent of Shield dizisinde suç, aşk, dostluk, aksiyon gibi birçok farklı konuya şahitlik ederiz. Eğer yabancı dizi izlemeyi seviyorsanız ve Marvel evrenine daha fazla hakim olmak istiyorsanız haydi durmayın ve Shield’deki yerinizi alın.

2) Daredevil

Yapım Yılı: 2015 – 2018
IMDB Puanı: 8,7

Başarılı bir avukat olan Matt Murdock, çocukken geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybeder. Gözlerini kaybetmesine karşılık diğer duyularını geliştiren Murdock, kendini sürekli olarak psikolojik ve fiziksel olarak geliştirir.  Marvel dizi evreninin en başarılı dizilerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Daredevil Marvel – Netflix iş birliğinin en iyi örneklerinden. New York’ta geçen dizide 9 yaşında radyoaktif bir kaza geçiren ve gözlerine dökülen radyoaktif madde nedeniyle kör olan Matt Murdock’ın Daredevil’e evrime sürecini izleriz. Her ne kadar bu kaza sonucunda gözlerini kaybetse de diğer duyu organları daha fazla gelişir ve etrafındaki her şeyin şeklini ve konumunu halâ tespit edebilir. Kısacası gözünü kaybetmesiyle diğer duyu organlarının daha hassas ve güçlü olduğuna şahitlik ederiz. Matt’ın babasıysa bu kaza yüzünden vicdan azabı çeker ve işini bırakıp eskiden olduğu gibi boksa döner. Fakat bir boks maçı esnasında talimatlara uymadığı için öldürülür ve Matt’in baş düşmanlarını yaratır. Babasının katilleri! Hem babasının intikamı hem de şehri daha temiz bir yer yapmak için çabalayan Matt gündüzleri avukatlık yapmaktadır geceleriyse Daredevil olarak yargı dağıtmaktadır. Siz de aksiyon ve heyecan seviyorsanız Daredevil’i izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

3) The Punisher

Yapım Yılı: 2017 – 2019
IMDB Puanı: 8,6

Marvel’s The Punisher, Marvel kurgusal evreninde yaşayan Frank Castle adlı deniz piyadesinin hayatını anlatan TV dizisidir. Frank Castle rolünü Jon Bernthal oynamıştır. Dizinin ilk sezonu 17 Kasım 2017 tarihinde 13 bölüm olarak Netflix üzerinde yayınlanmıştır. Marvel’ın en asabi karakterlerinden birisindeyiz sıra. Daha önce Daredevil’de de karşımıza çıkan Punisher kendine has bir adalet sistemi olan bir kahraman. Frank Castle’ın karısının ve çocuğunun öldürülmesiyle o artık eski olduğu kişi olmayacaktır. İntikam hırsıyla büyünen Frank, Punisher’a dönüşecektir. New York sokaklarında elinden gelen her şeyi kötüleri yok etmek için kullanan Punisher, karısı ve çocuğunun intikamı için değil tüm şehri temizlemek için artık mesaisini harcayacaktır. Asabi bir kahraman olan The Punisher kesinlikle izlemenizi önerdiğimiz Marvel dizilerinden birisidir. Ayrıca The Punisher ile ilgili daha önce Netflix Dizileri yazımızda bilgi vermiştik. O yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

4) Jessica Jones

Yapım Yılı: 2015 – 2019
IMDB Puanı: 8,0

Marvel’den Jessica Jones, ya da kısaca Jessica Jones, aynı isimli Marvel Comics karakterine dayalı, Netflix için Melissa Rosenberg tarafından yaratılan bir web dizisidir.  Marvel’ın en sevilen kadın karakterlerinden birisi olan Jessica Jones’u inceleyelim şimdi de. Özellikle Krysten Ritter gibi güzel ve başarılı bir kadının karakteri canlandırması ve karakterin asi tarafını çok iyi ortaya koyması dizinin başarılı olma sebeplerinden birisidir. Dizide New York’ta özel dedektiflik yapan Jessica Jones’un daha önce yaşadıkları ve geçmişinin onu takip etmesiyle yaşadığı huzursuzluk sonucu ortaya çıkan olaylara tanıklık ederiz. Jessica Jones başına gelen kötülüklerle savaşırken aynı zamanda kendi gücünü keşfedecek ve derinlerinde yatan kudretin farkına varacaktır. Dizide kötü adam Killgrave karakterini daha önce Doctor Who dizinde karşımıza çıkan David Tennant’ın oynamasıysa diziyi izlememiz için bambaşka bir sebep.

5) Luke Cage

Yapım Yılı: 2016 – 2018
IMDB Puanı: 7,4

Marvel’s Luke Cage, Cheo Hodari Coker tarafından Netflix için aynı adlı Marvel Comics karakterine dayanarak geliştirilen Amerikan web dizisi. Marvel Sinema Evreni’nde geçen Daredevil ve Jessica Jones ile devamlılık sergileyen Luke Cage, 2017’de ekrana gelen mini dizi The Defenders öncesi yayınlanan üçüncü dizidir.  Luke Cage Marvel dizi evreninin en sevilen karakterlerinden birisi hiç şüphesiz. Hapishanede maruz kaldığı işkenceler ve deneyler sonucunda inanılmaz güçlü bir deriye sahip olan Luke Cage’in bedenine bıçaklarla ya da silahlarla hatta ve hatta bombalarla bile zarar vermek çok zor. Netflix – Marvel iş birliğinin ortaya çıkardığı bir başka dizi olan Luke Cage’i ilk olarak bir önceki yazıda bahsettiğimiz Jessica Jones dizisinde görmekteyiz. Kronolojik sırayı güzelce takip edebilmek için Luke Cage’i de izlemenizi öneririz.

6) Agent Carter

Yapım Yılı: 2015 – 2016
IMDB Puanı: 8,0

Marvel’s Agent Carter ya da kısaca Agent Carter, ABC tarafından yayımlanan ve Christopher Markus ve Stephen McFeely tarafından tasarlanan Marvel Comics karakteri Peggy Carter’ın Captain America: The First Avenger filminden sonraki yaşadıklarını anlatan Marvel Sinematik Evreni dizisidir.  Aslında Marvel dizi evreninin ilk filmlerinden biri olsa da bize göre bu kronolojik sıraya göre izlemeniz çok daha önemli. Agent Carter, Captain America Steve Rogers’ın sevgilisidir ve 1946 senesinde Steve’i kaybetmesiyle üzüntü içerisinde boğulur ve zamanla gizli görevler yapmaya başlar. Aynı zamanda gizli bir örgüt için de çalışan Carter’ı Hayley Atwell gibi güzel bir kadının canlandırması da izlemek için bambaşka bir sebep.

7) Iron Fist

Yapım Yılı: 2017 – 2018
IMDB Puanı: 6,6

Marvel’s Iron Fist, ya da kısaca Iron Fist, aynı adı taşıyan Marvel Comics karakterine dayanan Scott Buck tarafından Netflix için hazırlanmış bir Amerikan web televizyon dizisidir.  Yine Marvel ve Netflix iş birliğine şahitlik ettiğimiz güzel bir Marvel dizisiyle karşınızdayız. 13 bölümden oluşan dizinin yapımcıları arasında yaratıcısı Stan Lee de vardır. Dizide özel yeteneklerle donatılmış bir nevi süper kahraman olan Dany Rand’in hayatına şahitlik ederiz. Bir nevi deme sebebimiz ise tam anlamıyla bir süper kahraman olmasından ziyade kendi başarısıyla kazanım elde ettiği yetenekleri olmasıdır. Birçok dövüş tekniğine ve savaş sanatına hakim olan Dany Rand’in en büyük özelliğiyse demir bir yumruğa sahip olması ve düşmanlarını demir yumruğuyla yok etmesidir. Dizide 15 yıllık bir süreç boyunca saklanan ve sonrasında ortaya çıkan Dany Rand’in aile şirketi başkalarının eline geçmiştir ve hem şirketi almak için intikam planları hem de yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eden birisi haline gelmiştir.

8) The Defenders

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,4

Marvel’s The Defenders, Douglas Petrie ve Marco Ramirez tarafından Netflix için geliştirilen Amerikan web mini dizisi. Geldik en güzel kısımlardan birine. Marvel film evreni nasıl karakterlerin tek tek filmlerini yapıp ardından hepsini Avengers filminde birleştirip yepyeni yolculuklara ve serüvenlere imza attıysa Marvel dizi evreni de aynısını The Defenders’la uygulamıştır. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist gibi kahramanların bir arada toplanması ve hep beraber yepyeni bir yolculuğa çıkması bu dizide esas konu olmuştur.

9) Marvel’s Inhumans

Yapım Yılı: 2017
IMDb Puanı: 5,0

Marvel’s Inhumans ya da Inhumans, aynı adlı Marvel Comics ırkı baz alınarak Scott Buck tarafından ABC için yaratılmış Amerikan dizisi. Marvel Sinematik Evreni’nin bir parçası olan dizi ayrıca imtiyazın dizileri arasındadır. Inhumans, Stan Lee ve Jack Kirby’nin aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanmıştır. Dizide, daha önce Marvel Sinematik Evreninde anlatılmayan Black Bolt ve etrafında gelişen olaylar anlatılır. Kral Black Bolt, darbe sonucu evini terk etmek zorunda kalır. Hawaii’de sıra dışı bir grup insanın yardımıyla evine dönmeye çalışır. Başrolde Anson Mount, Eme Ikwuakor, Serinda Swan, Iwan Rheon, Isabelle Cornish ve Ellen Woglom yer alır.

10) Marvel’s Runaways

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 7,1

Marvel’s Runaways veya basitçe Runaways, aynı adı taşıyan Marvel Comics süper kahraman ekibine dayanan Josh Schwartz ve Stephanie Savage tarafından Hulu için oluşturulan bir Amerikan web televizyon dizisidir. Marvel Sinematik Evreni’nde, filmlerle ve franchise’ın diğer televizyon dizileriyle sürekliliği paylaşıyor.  3 sezon süren Marvel dizisi Runaways, Hulu aracılığıyla ekranlara geldi. Dizi, bir grup gencin geçmişlerine dair gizemli bir bilgiyi öğrenmesiyle başlıyor. Ebeveynlerinin süper-kötü olduğunu öğrenen gençler, bunu telafi etmek ve kaderlerini değiştirmek için harekete geçer. Yönetmen koltuğunda Josh Schwartz ve Stephanie Savage yer alır.

11) Legion

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 8,3

Legion Noah Hawley tarafından FX için, Marvel Comics karakteri David Haller / Legion’a dayanan bir Amerikan televizyon dizisi. Yapımından FX Productions ve Marvel Television sorumlu olduğu dizide Dan Stevens başroldedir. Dan Stevens, genç yaşta şizofreni teşhisi konan bir “mutant” olan Haller’ı canlandırıyor. Marvel’ın televiyondaki en iddialı işi olan Legion, merkezine David Haller isimli gizemli bir karakteri koyuyor. David, çocukluğundan beri kendisini takip eden sesi şizofreni sanarak bir akıl hastanesine yatar. Burada aslında telepati yeteneği olan bir mutant olduğunu keşfetmeye başlar. Zeka dolu senaryosu ile öne çıkan dizide David Haller rolünü Dan Stevens canlandırır.

12) Cloak & Dagger

Yapım Yılı: 2018-2019
IMDb Puanı: 6,8

Marvel’s Cloak & Dagger, ya da sadece Cloak & Dagger, Joe Pokaski’nin Freeform için yarattığı, aynı adlı Marvel Comics karakterlerini temel alan bir Amerikan süper kahraman televizyon dizisidir. Joe Pokaski’nin yönettiği 2 sezonluk dizi, güçlerini kahramanlık için kullanan Tandy ve Tyrone’un yolculuğunu konu alıyor. Tandy ve Tyrone, zaman içinde birbirlerine bağlı olduklarını keşfederek Cloak ve Dagger adını alıyor. Başrolde Aubrey Joseph ve Olivia Holt yer alıyor.

13) The Gifted

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 7,4

Gifted, Fox tarafından Matt Nix tarafından yaratılan ve Marvel Comics’in X-Men özelliklerine dayanan, X-Men’in kaybolduğu alternatif bir zaman çizelgesine dayanan bir Amerikan süper kahraman televizyon dizisidir. Gösteri 20th Century Fox Television tarafından Marvel Television ile ortaklaşa, Nix’in showrunner rolünde. X-Men filmlerini aratmayan dizide sıradan bir aile, çocuklarının özel yetenekleri olduğunu fark ediyor. Aile, mutantlara karşı düşmanca duyguları olan insanlardan çocuklarını koruyarak, güçlerini keşfetmelerini sağlıyor. The Gifted aile, toplum ve iktidar gibi değerler üzerinden bir grup gencin kahramana dönülmesini konu alıyor. Matt Nix tarafından çekilen dizide Stephen Moyer, Amy Acker ve Sean Teale başrolde.

14) WandaVision

Yapım Yılı: 2020

IMDb Puanı: 8,0

WandaVision, idealize edilmiş bir banliyöde yaşayan süper kahramanlar Wanda ve Vision’a odaklanıyor. Yorucu bir hayatı arkalarında bırakmak isteyen süper kahramanlar Wanda ve Vision, güçlerini kullanmak zorunda olmadıkları bir hayatı arzular. Bunun için de sıradan bir yaşam sürebilecekleri idealize edilmiş bir banliyöde yaşamaya başlarlar. Artık geçmişte yaşadıkları zorlukları arkalarında bırakıp, sonunda istedikleri hayata kavuştuklarını düşünen Wanda ve Vision, çok geçmeden hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Disnet+ platformu üzerinden izleyicilerle buluşmaya gün sayan WandaVision, Avengers filmleri ile tanıdığımız iki karakterin ilişkisini konu alacak. Dizinin başrollerinde, film tarafında da gördüğümüz Elizabeth Olsen ve Paul Bettany yer alacak.

15) Loki

Yapım Yılı: 2021

IMDb Puanı: 8,3

Loki, Michael Waldron tarafından Disney+ için oluşturulan ve 9 Haziran 2021’de dijital platformda yerini alan Amerikan mini internet dizisidir. Marvel Evreni’nin en sevilen kötüsü Loki, Disney+ platformunda yerini alacak dizilerden. Komedi tonuna da sahip olan dizinin yazarlığını, Rick and Morty dizisinin yazar kadrosunda da bulunan Michael Waldron yer alıyor. Loki rolünde, her zamanki gibi Tom Hiddleston bulunuyor. Kısacası Marvel dizi evreni de en az Marvel sinematik evreni kadar kapsamlı ve eğlencelidir. Fakat filmlerde çok büyük çaplı rating rekorları kıracak kahramanları kullandıkları için dizi karakterleri küçümseniyor olabilir. Fakat kronolojik sıramızı takip ederek izleyeceğiniz Marvel dizilerinde siz de en az filmleri izlemiş kadar keyif alacaksınız emin olabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

176
99 shares, 176 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format