Metin Akpınar’ın En Başarılı 10 Filmi

3 min


133

Türk sineması ve yeşilçam denildiğinde unutulmaz isimlerden birisi de Metin Akpınar olmaktadır. Uzun yıllardır usta oyunculuğu, kendine has micazı ve sesiyle etkileyen ismin filmleri de senelerden beri keyifle izlenmektedir. Bizde, Metin Akpınar filmleri arasında en çok seyredilen 11’ini derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Metin Akpınar Filmleri

Zeki Alasya ile beraber ayrılmaz ikili olan ve oynadıkları tiyatrolarla izleyenleri kahkahalara boğan Metin Akpınar, sinema sektörünün unutulmaz isimleri arasında yer almaktadır. Adete yaşayan bir efsane olan isim, bazı filmleri ile de hiç unutulacak gibi görünmüyor.İşte Metin Akpınar'ın rol aldığı en güzel 11 film…

1) Köyden İndim Şehire – 1974

Hayret, Gayret, Saffet ve Himmet, köyden İstanbul’a gelirler ve aradıkları hazineyi bulurlar. Ancak sonrasında yaşadıkları sizleri fazlasıyla güldürecektir.

2) Salak Milyoner – 1974

Film aslında Köyden İndim Şehre filminin öncesi gibi. Yine bu 4 kardeşin hazine aramak için Kayseri’den İstanbul’a gelişlerini konu alıyor. Yönetmen koltuğunda ise büyük usta Ertem Eğilmez oturuyor.

3) Mavi Boncuk – 1974

İlk iki filmde olduğu gibi Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’a , Tarık AkaN, Münir Özkul, Adile Naşit ve Emel Sayın eşlik ediyor. Gazinoda kendilerine kötü muamele edenlerden dolayı Emel Sayın’ı kaçırırlar. Emel Sayın ile evin yakışıklısı arasında ki duygusal yakınlaşma izlemeye değer.

4) Güle Güle – 2000

Zeki Ökten’in yönetmen koltuğunda olduğu film, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak, Haluk Bilginer ve Zeki Alasya isimlerine sahip. Çocukları aynı ada da geçen 4 adam ve 1 kadın yine aynı yerde bir araya gelirler.

5) Propaganda – 1999

1946 senesinde yaşanmış bir olayı ele alıyor. Tel örgü ile ayrılmış köyde yaşananları aktaran Metin Akpınar filmleri arasında Kemal Sunal’ın da son oynadığı film olma özelliği taşıyor.

6) Canım Kardeşim – 1973

Hasta olan kardeşini mutlu etmek için her yolu deneyen Ferit, bu uğurda her şeyi yapıyor. Metin Akpınar ise filmde Tarık Akan ile beraber birçok usta oyuncuyla rolleri paylaşıyor.

7) Nereye Bakıyor Bu Adamlar – 1976

Beklenilmedik bir anda reklam yıldızı olan ikilinin başlarından geçenlerle beraber arabuluculuk yapmalarını da konu edinmiştir. Ayrılmaz ikili olarak Metin Akpınar'a Zeki Alasya eşlik etmektedir.

8) Oh Olsun – 1973

Ferit, zengin bir iş adamı oğludur. Fakir bir kıza aşık iken başka biriyle nişanlanınca ortalık karışır. Ferit rolünde Tarık Akan’ı izliyoruz.

9) Hasip ile Nasip – 1976

Hasip ve Nasip senelerden beri rakiptirler. Hele bir de atanan Kaymakamın kızına aşık olurlarsa seyredin cümbüşü. Defalarca kez izlenecek Metin Akpınar filmleri listesinde kesinlikle olmalıdır.

10) Aslan Bacanak – 1977

Metin Akpınar mahallesinin kabadayısı Halim rolündedir. Mahalleye yeni taşınan şoför Selim ( Zeki Alasya) Halim’in kız kardeşine aşık olur.

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

133
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın