Modern Çağın Yeni Hastalığı Nomofobi Nedir ?

5 min


141
66 shares, 141 points

1) Nomofobi Nedir ?

Son zamanlarda, bir kişinin cep telefonu olmadan yaşadığı bir korku durumunu tanımlayan “nomofobi” terimi her yerde trend oluyor . Bu sadece telefonların kaybolmasını, unutulmasını veya kırılmasını değil, aynı zamanda cep telefonlarıyla temas etmemeyi de içerir. İnsanlar telefonlarını özlediklerinde veya pilleri bittiğinde ya da şebeke kapsama alanı olmayan bir bölgedeyken stres ve endişe havası yaşayabilir, hatta korku veya panik hissedebilirler. Cep telefonlarının olmadığı bu korku hissi, pek çok psikoloğun akıl sağlığı üzerinde zararlı bir etkiyle karşılaştıklarına inandığı dijital cihazların garip kullanımının işareti olarak kabul edilmektedir.

2) Nomofobiye Genel Bakış

Bilimsel terim nomofobi “cep telefonu fobisi ” olarak kısaltılabilir ve İngiltere Posta Ofisi bu terimi 2008’de ortaya attı. Nomofobi üzerine yapılan çalışma, korkunun etkisinin çok güçlü olacağını ve etkilenen insanların asla cep telefonlarını kapatmaya niyet etmeyeceklerini keşfetti , Gece saatlerinde ve telefonlarını kullanmadıkları zamanlarda bile. Etkilenen kişilerin %55’ine nedenlerini sorarken, arkadaşları ve aileleri ile iletişim halinde olmaları gerektiğini, %10’u iletişim amacıyla ihtiyaç duyduklarını ve %9’u telefonlarını kapatırken endişeli hissettiklerini söylüyor. Son bulgular, nomofobinin günümüzde birçok insan arasında oldukça yaygın hale geldiğini kanıtlıyor. Yakın tarihli bir araştırma, yarışmacıların %22’sinden fazlasının ciddi nomofobi belirtileri gösterdiğini ve yarışmacıların yaklaşık %60’ının bu durumun bazı hafif belirtilerini yaşadığını belirtmektedir. Burada değinilmesi gereken bir nokta da, Cambridge Üniversitesi’nin son raporlarına göre nomofobinin yılın en çok aranan anahtar kelimesi haline gelmesidir .

3) Nomofobiyi Belirten Belirtiler

Nomofobiyi Belirten Belirtiler

Tıp camiasında devam eden bir tartışma, nomofobinin bir anksiyete bozukluğu mu, yoksa yaşam tarzı bozukluğu mu, fobi mi, hatta bir bağımlılık mı olduğunu sorguluyor. Bugüne kadar nomofobi belirli bir klinik tanı altına girmedi ve DSM-5’e yeni yerleştirildi. Etkilenen kişide yaygın olarak tanımlanan başlıca semptomlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Cep telefonlarını kapatamamaları.
 • Bildirimler için sürekli telefonlarını kontrol etmek.
 • Cep telefonlarını tamamen şarj olduktan sonra aşırı şarj etmek.
 • Cep telefonlarını gittikleri her yere, hatta banyolarına götürürler.
 • Telefonlarının yanlarında olduğundan emin olmak için tekrar tekrar kontrol etmek.
 • Ağ kapsama alanı, Wi-Fi bağlantısı veya hücresel veri olmadan kalma korkusu.
 • Her zaman olumsuz şeyler hakkında endişelenir ve herhangi bir yardım isteyemez.
 • Cep telefonlarıyla zaman geçirmek için planlanmış etkinliklerden veya durumlardan kaçınmak.

Ayrıca, etkilenen kişi aynı zamanda duygusal, psikolojik ve fizyolojik belirtiler de yaşar. Kişi daha hızlı nefes alabilir, daha fazla terleyebilir, kalp atışı hızlanabilir, sarsılabilir ve titreyebilir. Ayrıca, kendilerini baygın veya zayıf hissetmeye de başlarlar. Şiddetli vakalarda panik atak olasılığı olabilir. Ne yazık ki, nomofobi son zamanlarda yılın en trend anahtar kelimesi olarak kabul edildi .

4) Nomofobinin Nedenleri

Uzmanlar, insanların nomofobi semptomları yaşamalarına bağlı olarak çok çeşitli nedenleri tanımlamaktadır. Nomofobinin dikkate değer kökenleri aşağıda belirtilmiştir.

 1. Günlük Görevler için cep telefonlarının kullanılması – Mobil cihazların yardımseverliği nomofobide önemli bir rol oynar. Özellikle akıllı telefonlar bunda daha geniş yer kaplıyor ve davranışsal bağımlılık ortaya çıkıyor. Çünkü günümüz kuşağı tüm önemli görevler için cep telefonlarını kullandığından, insanlar kendilerini yalnız hissettiklerinde veya bu önemli hususları yapamadıklarında bu fobiden etkileneceklerdir.
 2. Her Gün Kullanım Kapsamı – 2014 yılında yapılan bir araştırma, öğrencinin cep telefonunda günde dokuz saatten daha fazla zaman geçirdiğini söylüyor. Akıllı telefonlar öğrencilerin internette daha fazla bilgi bulmasına yardımcı olur, ancak sürekli kullanımda stres yaratmanın ana nedeni olarak ortaya çıkarlar.
 3. Teknoloji Hakkında Farkındalık – Bu çağda, yetişkinler ve gençler arasında telefondan ayrılma kaygısı çok yaygındı. Çünkü bu genç yetişkinler dijital teknoloji çağında doğdular ve yaşıyorlar. Zaten internete, bilgisayara ve akıllı telefonlara erişimleri vardı.

5) Nomofobi Teşhisi

Nomofobi Anketi (NMP-Q), bilim adamları tarafından nomofobi semptomlarını değerlendirmek için geliştirildi ve ayrıca çalışmalar, bu anketlerin, etkilenen kişinin cep telefonu olmadığında gösterdiği korkuyu ölçmeye yardımcı olduğunu öne sürüyor. Etkilenen kişiden, anketlerde verilen ifadelere ne kadar katı bir şekilde katılıp katılmadıklarını derecelendirmeleri istendi. Bu fobi özellikle öğrenciler ve gençler arasında trend oldu . Bir çalışma, NMP anketinin, diğer bozukluklarla komorbiditeye sahip olabileceklerini düşündüren aşırı nomofobi seviyelerini ölçebildiğini bulmuştur. Araştırmalar, hem panik bozukluğu hem de kaygıdan etkilenen kişilerin de nomofobi geliştirme şansına sahip olabileceğini söylüyor.

6) Nomofobi Tedavisi

Bir kişi nomofobi belirtileri gösteriyorsa, bir psikoloğa danışabilir. Nomofobinin kesin bir tedavisi olmasa da, bir psikolog danışana bilişsel-davranışçı terapi ve maruz bırakma terapisi önerebilir; Bazı durumlarda ilaçlar da reçete edilir.

 • Maruziyet Terapisi – Bu davranışsal terapidir ve hastaların korkuyla yüzleşmeyi giderek daha fazla öğreneceği bir terapidir. Nomofobide hasta yavaş yavaş telefonu olmadan dışarı çıkar.
 • Bilişsel-Davranışçı Terapi – Bu süreç, uyumsuz davranışlara neden olan irrasyonel ve olumsuz düşünce ana hatlarını bildirir. Terapist, hastanın düşünce süreciyle başa çıkmasına ve düşünceleri daha dengeli ve gerçekçi olanla değiştirmesine yardımcı olur.
 • İlaçlar – Nomofobi tedavisi için FDA tarafından onaylanmış bir ilaç olmamasına rağmen, doktor veya psikiyatrist bu semptomların bazıları için antidepresanlar veya anti-anksiyete ilaçları reçete edebilir. Ayrıca, seçici serotonin geri alım inhibitörleri, normal olarak, depresyon ve anksiyete için birinci basamak tedaviler olarak reçete edilir.

“Önlemek tedavi etmekten iyidir” sözünün meşhur ahlakını herkes bilir; Bu nedenle bireylerin nomofobiden etkilenmeden önce akıllı telefonların neden olabileceği bu tür davranışsal bağımlılıkların farkında olmaları gerekmektedir.


Like it? Share with your friends!

141
66 shares, 141 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format