Ramazan Ayında Okunması Gereken 20 Kitap

Ramazan ayında mutlaka okunması gereken 20 dini kitabı sizler için derledik.7 min


134
58 shares, 134 points

1) Kuran-ı Kerim 

Elbette ilk sırada Kuran-ı Kerim yer alacaktı. İslam dininin kutsal kitabını indirildiği ayda okumamak zaten başlı başına fiyasko olurdu. Böylesi yücce kitabı , içinde onlarca sosyal konuyu içinde barındırması hasebiyle sadece ramazan ayında değil tüm aylarımızda baş ucu kitabı yapmamız gerekiyor.

2) Bostan ve Gülistan / Sadı-ı Şırazı

Şiraz'lı Sadi'nin kaleme aldığı Bostan ve Gülistan adlı iki kitap dünya edebiyatının sayılı eserleri arasında gösterilmektedir. Eserlerde, insanoğlunu mutluluğa ulaştıracak reçeteler verilmiştir. Kitabın bir bölümünden alınan paragraf; Ey zenginleri öven ve fakirlere eziyeti haklı gören zat! Bilmiş ki, nerede gül varsa orada diken de vardır. Şarabın bulunduğu yerde sarhoşluk olur. Define bulunan mahalde yılan ve inci bulunan yerde de timsah ve köpek balığı bulunur. Dünya hayatının lezzetinin arkasında ecel lokması vardır. Cennet nimetlerinin önünde hilekâr şeytan bir duvar gibi dikilmiştir.

3) Çöle İnen Nur / Necip Fazıl Kısakürek

Usta şair Necip Fazıl Kısakürek bu eserinde Efendimiz (s.a.v)'in hayatını kaleme almıştır. Necip Fazıl kitabı için 'gaye eserim' yorumu yapmıştır.

4) Mesnevi / Mevlânâ Celâleddîn Rûmî

Mesnevî; Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'nin altı ciltlik Farsça eseridir. Mesnevî bizlere Kur'an-ı Kerîm'in anlatmak istediklerini hikayeler ve kıssalar eşliğinde ifade eder.

5) Niyazi Mısri Divanı

Halvetiye tarikatının Niyâziyye veya Mısriyye kolunun kurucusu, tasavvuf edebiyatı ustası Niyâzî-i Mısrî'nin 17. yüzyılda kaleme aldığı şiirlerden oluşan divan da okunması gereken eserlerden biri.

6) Mihmandar / İskender Pala

Usta yazar İskender Pala, Mihmarder isimli eserinde Ebu Eyyüp el-Ensari 'yi anlatıyor. Bir Eyüp Sultan Romanı olan kitabın kapağında şu ifadeler yer alıyor: Eyüp Sultan, diğer bir adı ile Ebu Eyyüp el-Ensari Türk İslam tarihinde oldukça önemli bir yer tutar. Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye göç ettiğinde O'nu evinde ilk misafir eden kişi olan Eyüp Sultan bu yüzden Mihmandar-ı Nebevi olarak da anılmaktadır. İstanbul kuşatması sırasında öldüğü ve kendi arzusu ile surların dibine gömüldüğü söylenmektedir. İstanbul'daki Eyüp semtinin adı ondan gelir ve hem kendi adına bir Türbesi vardır hem de Eyüp Sultan Camii onun adından gelir.

7) Mahrem ve Münzevi / Nurullah Genç

Şair Nurullah Genç'in Allah ve Peygamber sevgisi üzerine yazdığı şiirlerin yer aldığı kitabı, keyifle okuyacaksınız.

8) Hakikate Giden Yol / İmam Gazali

1058-1111 yılların arasında yaşayan ünlü İslam âlimi, filozofu, mutasavvıfı ve müderrisi İmam Gazali'nin eseri, halen beğeniyle okunuyor.

9) Hz. Aişe / Reşit Haylamaz

Reşit Haylamaz eserini şu sözlerle tanımlıyor: Hz. Aişe (r.a) gibi mümtaz bir şahsın hayatını hiç eksiksiz yazmak elbette mümkün değildir. Biz bütün gönlümüz ve samimiyetimizle mümkün olanı yapmaya gayret gösterdik. İman peteğimizin muhabbet balını damla damla her satır üzerine düşürdük. Ve ömür nefeslerimizin incilerini bu yolda heba ettik.

10) Mevlana / İskender Pala

İskender Pala eserinde, Mevlana'nın hayatını kaleme almış. Söz konusu eser, okurlardan da ciddi bir talep gördü.

11) Ölüm ve Sonrası / İmam Gazali

İmam Gazali eserinde ölüm ve sonrasında yaşananları dile getirmiş.

12) Ona Secde Yakışıyor / Ahmed Günbay Yıldız

Kitapta, bir gencin yaşadığı sıkıntıların ardından isyana düşmemek için şeytani seslere karşı verdiği mücadele anlatılıyor.

13) Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu / Necip Fazıl Kısakürek

Eserde ilk çağ batı felsefesi ve İslam felsefesi ince bir çizgiyle anlatılmış.

14) Cahit Zarifoğlu / Yaşamak

Cahit Zarifoğlu'nun hatıra türünde yazdığı kitap, şairin iç dünyasını gözler önüne seriyor.

15) Nurettin Topçu / Var olmak

Kitap şu sözlerle tanıtılıyor: Cemiyeti yuğuracak ruh, eski Asya`nın hikmetiyle Kur`an`daki ilhamı kendinde birleştirdiği halde, Garb`ın dört asırlık ilmine zihniyetine sahip, felsefesine aşina olacak Anadolu dervişinin ruhudur.

16) Marifetname  / Erzurumlu İbrahim Hakkı

Marifetname, Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın ikinci ana eseridir. Ansiklopedi türündedir; 1757'de yazılmıştır. 1836 ve 1864'te Mısır'da 1868, 1889 ve 1914'te İstanbul'da basılmıştır. Ortalama 600 büyük sayfadır.

17) Salihlerin Hikayeleri  / İmamı Yafii

Veliler Allah tarafından çok sayıda nimetlere, rahmete ve hoşnutluğa kavuşmuşlardır. Yüce Allah onları cennet bahçelerine yerleştirmiştir. Onlar Allah’ın nimet verdiği peygamberler, sıddîklar, salihler ve şehidler ile beraber nimetlenmişlerdir. Allah-u Teâlâ, iki cihanda onları en yüksek makamlara yükseltmiştir. İmam Yafii, Allah’ın bu veli kullarını konu alan kitabını kaleme alış sebebini ve eserini hazırlarken nelerden istifade ettiğini şöyle açıklar: Ben evliyaları ve salih kimseleri çok seven, zevk ve şevk ehli, ilim ve irfan sahibi sofilere âşık biri olduğum için, onların sözlerine, hakikat kitaplarında olan hikâyelerine gönül verdiğim için böyle bir eseri yazmayı uygun gördüm

18) Dil Belası  / İmamı Gazali

Eser, büyük İslam alimi İmam Gazali'ye ait İhya'dan bir bölümün tercümesidir. İçinde her insanın cennete veya cehenneme gitmesinde en önemli sebep olan dilin afet ve hastalıkları işlenmektedir.
Eserde, dilin yirmi çeşit hastalığından ve dille düşülen tehlikelerden bahsedilmekte, tespitten sonra tedavi yolları gösterilmektedir. Günümüz insanın en fazla müptela olduğu yersiz, gereksiz ve ölçüsüz konuşma hastalığına kesin ilaç olacak bir kitap.

19) Kalplerin Keşfi  / İmamı Gazali

Mukaşefetü'l Kulüb konu itibariyle tasavvufi bir eserdir. İçerik itibariyle kalpleri hassas bir İslami hayata sevk etmeyi, oraya saf bir İslami hayatı sıkıştırmayı hedef edinen bir eserdir. Mukaşefetü'l Kulüb bir “Kalpleri ihya” kitabıdır. Durumlarını tespit ve keşfedip aralayarak, ortaya çıkararak ıslaha çalışmayı öğreten bir eserdir. Tasavvuf kalp ile meşgul olan bir ilimdir. Malumdur ki, kalp nasıl olursa dış aza ve yaşayış da ona uygun bir manzara arz eder. Allah Tela'nın; “Her kulun kalbini günde birkaç kere kontrol ettiği” hadisinin manasına itibarla tasavvufta amellerin zuhur mahalli olan kalp ele alınmıştır.

20) Riyâzu's Sâlihîn / İmam Nevevî 

Buhranlı bir çağda yaşıyoruz. Problemlerimizi çözebilmek için en doğru yolun İslâm olduğunda hemfikiriz. İslâm'ı en doğru şekilde anlamanın yolu ise okumaktan geçer. İnsana en doğru yolu gösterecek birinci kaynağın Kur'an, ikinci kaynağın ise Hadis olduğunun bilincine vararak okumak. İnsanların en büyük felaketlere sürüklendiği asrımızda cehaletin her türlüsünden kurtulmak İslâm Kültürünün bu ana kaynaklarına sarılmakla ancak mümkündür.


Like it? Share with your friends!

134
58 shares, 134 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format