Sinema Tarihimizde Gönüllere Taht Kuran Kemal Sunal’ın En Başarılı Filmleri

Türk sinema tarihinde gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından olan Kemal Sunal, her zaman bizleri kendine hayran bırakan bir kişilik olmuştur.5 min


172
97 shares, 172 points

 Halen filmlerini hiç sıkılmadan izlediğimiz ve filmlerinde güldüren, düşündüren, bizlere duygu dolu anlar yaşatan rollere bürünmüştür. Filmlerini her izlediğimizde ilk günkü heyecanını hiç kaybetmeden bizleri yine ekrana kilitlemektedir.

Kemal Sunal Kimdir?

kemal sunal kimdir

Kemal Sunal; 11 Kasım 1944 yılında Malatya’ da dünyaya gözlerini açan koca bir çınardır. Üç kardeşten en büyüğü olan Kemal Sunal babasına sima olarak benzemektedir. Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olmadan bırakmak zorunda kalan Sunalı, öğretmeni Belkıs Bakır eğitimini tamamlaması için ikna etmiştir.

1) Tosun Paşa

Tosun Paşa

Tellioğulları ve Seferoğulları ile aklımızda kalan Osmanlı dönemindeki iki düşman ailenin birbiriyle olan çekişmelerini komik bir dille izleyicilerine sunan bir filmdir. Yeşil vadiyi alabilmek adına verdikleri savaşta Tosun Paşa yerine Şaban karakteri olan Kemal Sunal’ı tanıtmalarıyla filmin akışı daha da komik hal almıştır.

2) Hababam Sınıfı

hababam sınıfı

Birbirinden usta oyuncuların yer aldığı Hababam Sınıfı’nın serisinde Kemal Sunal başrol oyuncularından biridir. İnek Şaban tiplemesiyle karsımıza çıkan usta oyuncu gerek saf tavırları gerekse bizlere çok keyifli eğlenceli dakikalar yaşatmaktadır.

3) Süt Kardeşler

Süt Kardeşler

1976 yılında izleyicilerin karşısında yer alan bu film, Halit Akçatepe ve Kemal Sunalın başrollerini oynamasıyla dikkatleri üzerine toplamıştır. Süt Oğlan Şaban rolüyle karşımıza çıkan Kemal Sunal bu filmde de, Melek hanımın elmasını bulabilmek için kılıktan kılığa girmiş ve saf tiplemeleriyle yine izleyicileri ekrana kilitlemeyi başarmıştır.

4) Kibar Feyzo

Kibar Feyzo

Feyzo rolüyle karşımıza çıkan Kemal Sunal, Askerden döndüğünde gönül verdiği Gülo ile evlenmek istemiş ancak başlık parası yüzünden kavuşamamışlardır. Bu parayı biriktirebilmek için çeşitli yollar denemiş ancak sonuç alamayacağını anlayınca şehirde çalışarak başlık parasını kazanmaya karar vermiştir. Feyzo şehir de gördüğü yaşam koşullarını köyünde de uygulamaya çalışmasını komik tavırlarıyla izleyicilere bu filmde göstermiştir.

5) Kapıcılar Kralı

Kapıcılar Kralı

Karısı ve iki çocuğuyla İstanbul’a göç eden Kemal Sunal bu filmde Seyit rolüyle karşımıza çıkmıştır. Bir apartmanın kapıcısı olan Seyit ve ev temizliği işlerinde çalışan eşinin o dönemde ekonomik olarak hayatın zorluklarıyla nasıl baş ettiği ele alınmıştır. Kıvrak zekâsıyla apartman sakinlerini parmağında oynatması ve sonun da apartman sahibi olmasıyla sergilediği tavırlar izleyicilerini kahkaha tufanına sürüklemiştir.

6) Çöpçüler Kralı

Çöpçüler Kralı

Karmaşık ve esprili insanların yaşadığı mahalle ve burada çöpçülük yapan Kemal Sunal burada da Apti rolüyle karşımıza çıkmıştır. Âşık olduğu kızın gönlüne girmeye çalışan Apti çeşitli yolları denese de kızın gönlüne girmeyi başaramamıştır. Şans eseri girdiği gazino da bülbül sesiyle, sahnede sergilediği komik tavırlarla insanları kendine hayran bırakmıştır.

7) Şaban Oğlu Şaban

Askerde kumandanı Hüsamettin’i sürekli yaralayan ve türlü sakarlıklar yapan Şaban ile askerlikten sonra bir eğlence yerinde birlikte çalgıcılık yaptığı asker arkadaşı Ramazan, çalıştıkları yerde kanto yapan Nigar’a aşık olurlar. Sivil hayatta bir polis olan Hüsamettin ve teşkilatının aylardır yakalayamadığı Kadırgalı Eşref’i tesadüfen yakalayıp Hüsamettin’in kayınpederi olan Nazır Paşa’nın gizli polisi olurlar. Nazır Paşa onlara kızkardeşinin kaybolan elmasını bulma görevi verecektir.

8) Davaro

Almanya’ya çalışmaya giden Memo, istediği parayı kazanıp köyüne döner ve sözlüsü Cano’yla evlenmek ister. Memolar’ın kan davalı oldukları Sülo da hapisten çıkarak karısı Ayşo’nun yanına gelir. Bunu duyan Hamo, düğünü durdurur ve oğlu Memo’nun, Sülo’yu öldürmesini ister. Ancak, Memo buna pek yanaşmaz. Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo’ya bir teklifte bulunur. Memo’nun kendisini öldürmemesi durumunda köyden uzaklaşacağını söyler. Evlenmek için başka çaresi kalmayan Memo, Sülo’nun planını kabul eder ve köy meydanında Sülo’yu yalandan vurur. Köy halkı da bu numaraya inanır. Daha sonra dağdaki bir eşkıyanın yanında tekrar karşılaşan Memo ve Sülo yine birbirine düşer. Eşkıyanın altınlarını gören Sülo’nun iştahı kabarır ve şehirde kalmaktan vazgeçer.

9) Tokatçı

Osman köyün ağası Hasan Ağa’nın kızını sever. Hasan Ağa ise kızı için çok para ister. Bunun üzerine Osman İstanbul’a gider orada çoğu zaman aç kalarak başlık parasını biriktirir ancak köyüne dönerken yolda tokatlanır(soyulur). Daha sonra Osman İstanbul’a tekrar gider ve bir tesadüf eseri asker arkadaşı Şevket’le karşılaşır. Şevket Osman’a tokatçılığı öğretir. Osman çok para kazanır ve köye döner. Şevket’le birlikte bir plan hazırlayıp Hasan Ağa’yı da tokatlar.

10) Salako

Emine’yi babası sevmediği bir adamla evlendirmeye çalışır. Emine ağanın kızıdır ve babasına karşı gelmek neredeyse imkânsızdır. Emine kaçmak ister ama dağlara tek başına gidemez ve kimse Emine’yi kaçırmaya cesaret edemez. Emine Salako ile kaçmayı tercih eder ve Salako, Emine’ye âşıktır ve onunla beraber dağlara kaçarlar. Emine ise Salako’yu her gün oyalar ve sonunda eski sevgilisi Hamido’ya kavuşur ama Hamido, Emine’yi reddeder ve babasına yollamak ister. Emine tekrar Salako ile dağlara kaçar. Salako ise Hamido’yu öldürür ve kasabanın eşkıyası olur. Salako filmi Çatalca İnceğiz mağaraları ile Çatalca’nın Kestanelik ve Örcünlü köylerinde çekilmiştir.

11) Şaşkın Damat

Şaşkın Damat

Yaşlı bir adamın yanında bahçıvan olarak çalışan Kemal Sunal burada da Apti rolüyle karşımıza çıkmıştır. Film aslında genç bir kız ve amcası arasında yaşanılan miras kavgasını anlatmaktadır. Apti ise bu rolde saf ve çocuksu bir kişiliği oynayarak filmi kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlenceli hale sokmuştur.

12) Doktor Civanım

Doktor Civanım

Şehirde bir hastanede hademe olarak görev alan Kemal Sunal ailesine kendisini doktor olarak tanıtmıştır. Köyüne döndüğünde kendisinden önce namı gittiği için doktor rolünü oynamayı sürdürmüştür. Burada insanlara para almadan hizmet vermiş ve onların tedavilerini ilaç değil de daha çok bitkilerle çözme yolunda ilerlemiştir. Doktor Kemal rolünün hakkını vermiş olan oyuncu bu filmde de bizi yine gülümsetmeyi başarmıştır.


Like it? Share with your friends!

172
97 shares, 172 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format