Tarihin En Zeki 10 İnsanı

1 min


120
42 shares, 120 points

(Bu liste sadece IQ düzeyleri ile ilgili değildir . Yaptıkları büyük işler sıralama da etkili olmuştur.)

 1. 10 Büyük İskender


  Zekasının ve zekasının belirleyici anı, sadece 16 yaşındayken Makedonya krallığını İskender'in omuzlarına bahşeden babasının güveniydi. Sıtma yüzünden öldüğünde Asya'nın çoğunu yönetiyordu.

 2. 9 Michelangelo


  Bu adamın sanat eserleri ile Da Vinci arasındaki fark, her iki adam da sanatta ustalaşmış olsa da, sadece stildir - eski günümüz modern sanat ve Batı sanatı üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Bu adam havada asılı dururken resim yapma sinirlerine sahipti ve böylece sanata olan tutkusu tavanda zamansız bir tablo yaratmasına neden oldu. Tüm zamanların ünlü bir sanatçısı olan Michelangelo ve eserleri, sanat öğrencileri arasında ilgi odağıdır.

 3. 8 Nikola Tesla


  Tesla, dehası ayrıntılı tasarımları hayalinde canlandırabilen, oldukça yaratıcı bir insandı. Edison ise daha çok deneme yanılma yöntemiyle çalışan bir mucitti. Toplamda Edison'un 1,093, Tesla'nın ise 112 patenti vardır. Ancak Edison bir ekiple, Tesla ise tek başına çalıştı. "Tesla'nın buluşları onun 'elektrik çağının babası' sıfatını Edison'dan, Steinmetz'den veya herhangi bir kişiden daha çok hak ettiğini kanıtlıyor. Buluşunu yaptığı 700 patenti bulunuyor ve bunlardan birkaç tanesi bile bir çağı kapatıp yenisini açmaya yetecek nitelikte. Fakat artık tekrar tekrar çılgın damgası yemekten kurtulamıyor…

 4. 7 Leonardo Da Vinci


  Leonardo hakkında konuştuğumuzda, bu kişinin gerçekte kim olduğunu merak ediyoruz. Sanatçı mıydı? Bir bilim insanı? Bir örnek? Heykeltıraş mı? Ressam? Hepsi olduğu ortaya çıktı. Da Vinci, 3D modelleme ve boyama konusunda ustalaştı . Ünlü eserleri arasında Mona Lisa'nın portresi ve Vitruvius Adamı yer alıyor. Ayrıca ilk helikopter / uçak için prototip yaptı.

 5. 6 William Shakespeare


  Birçok yeteneğe sahip bir adamdı ve adının yüzyıllardır korunduğu gibi ve bundan sonra da bir ömür sürebilir. Shakespeare , çoğumuzun “e” harfini kaçırdığımız için bizi azarlayan bir öğretmene sahip olduğu adının zor yazılışı nedeniyle meslekten olmayan kişiler tarafından daha çok bilinir. Efsanevi oyun yazarının kadın karakterlere kadın düşmanı muamelesinden çok daha fazlası olduğunu ancak daha sonra öğrendik. Bizim için 36 oyun yazan Shakespeare, tarihin ürettiği en büyük oyun yazarlarından biridir . Onu bu aşamaya götüren, farklı bir perspektiften düşünme yeteneği oldu.

 6. 5 Galileo Galilei


  O bize gökyüzünün ötesine bakmamızı sağlayan adam. Galileo, insanın evrenin gizli sırlarını keşfettiği teleskopu icat etti, bugüne kadar bize sadece küçük bir yüzdesi açıklandı. Bu adamın çalışmasının mevcut askeri istihbarat sisteminin üzerine inşa edildiği temel olduğunu düşünmek bize garip bir zevk veriyor. NASA'nın temelinde, yüzyıllar önce var olan bu adamın keşiflerinin ve çabalarının yattığını söylememe gerek var mı ?

 7. 4 Stephen Hawking


  Bu adam bu listede olmayı hak ediyor. Stephen , Einstein'ın teorilerinin çoğunu da kanıtladığı için üst sıralarda yer alan bir dahidir. . Einstein, ortak aklın deşifre etmeyeceği fikirleri sunduğu için birçok kişi tarafından reddedildi. Hawking, kuantum teorisini , genel görelilikle birleştirdiğinde, insanları gerçeği kabul etmekten alıkoyanın olasılıklar değil, zihnin sınırlılıkları olduğunu kanıtladı.

 8. 3 Isaac Newton


  Tanımı gereği bir matematikçi olan bu adam, bize günümüzün en karmaşık deneylerini gerçekleştirmek için kullandığımız Fiziğin temellerini sağladı. Newton'un fikirlerini okulda anlamak kolaydı - muhtemelen çalışmaları bizimki gibi sıradan beyinler tarafından anlaşılabilir olan tek bilim insanıydı. Ünlü Hareket ve Yer Çekimi kanunlarını verdi .

 9. 2 William James Sidis


  William James Sidis, olağanüstü matematik ve dil becerilerine sahip, 290-300 IQ ortalaması ile tüm zamanların en zeki insanı olarak kayıtlara geçmiş Amerikalı matematikçiydi. Dünya kamuoyunun dikkatini ilk defa 1920'de yayımladığı karanlık madde, entropi, ve yaşamın kökenini termodinamik bağlamda ele aldığı Animate & Inanimate isimli kitabı ile çekti. William, oğlunun yetenekli olmasını isteyen babası psikolog Boris Sidis tarafından özel bir şekilde yetiştirildi. 11 yaşında Harvard'a girdi ve birçok yetişkin profesöre ders verdi.Harika çocuk olarak doğan William, henüz sekiz yaşında iken anadili İngilizce haricinde İbranice, Latince, Yunanca, Fransızca, Almanca, ve Rusça ve Türkçe'yi ileri düzeyde konuşabiliyordu. Hayatı boyunca toplamda 25 dil öğrenip, birde Windergood isminde bir dil yarattığı bilinmektedir. Bazı insanlar tarafından William'ın zekâsına inanılmadı ancak, dönemin New York Times dergisinde yayımlanan William'ın dehâsı hakkında köşeyazıları ve yine aynı dönemin Norbert Wiener, Daniel Frost Comstock, ve William James gibi başarılı profesörlerin tanıklıkları da, William'ın olağanüstü bir zekâya sahip olduğuna ispat niteliğinde oldu.

 10. 1 Albert Einstein


  Bilim açısından dünyayı dolaşan en zeki insanlardan biri olduğunu hepimiz biliyoruz . Beyninin ortalama bir insandan yaklaşık yüzde 4 daha fazla çalıştığını söylüyorlar. Bu bize ekstra beyin işlevselliği nedeniyle yaşayan dünyanın pek çok sırrını ortaya çıkaran "Lucy" yi hatırlatıyor. Einstein'ın zihni ve görünüşte tuhaf fikirleri de bu işlevselliğin bir sonucu muydu? Einstein'ın adı da sonradan popüler kültürde ve kent dilinde kendine özgü bir kelime olarak anıldı ve anıldı. Örneğin, birisi birine Einstein diyorsa, bu, böyle bir kişinin sonsuz yaratıcılıkla mükemmel olduğunu gösteren en cömert ve en yüksek iltifatlardan biri olarak kabul edilebilir.


Like it? Share with your friends!

120
42 shares, 120 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Başarılı Başarılı
3
Başarılı
Sinirli Sinirli
2
Sinirli
Keyifli Keyifli
2
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
4
Yok Artık
Artist Artist
2
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format