Türkan Şoray’ın Oynadığı En Başarılı 10 Film

7 min


145
69 shares, 145 points

1) Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) (IMDB 8,6)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Atıf Yılmaz tarafından yönetilen filmin, müziğini Cahit Berkay yapmaktadır. Cengiz Aytmatov’un aynı adlı romanından uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım’ın başrollerinde Türkan Şoray, Ahmet Mekin, Kadir İnanır, Elif İnci oynamaktadır. Film de Asya rolünde oynayan Türkan Şoray’ın oyunculuğu tabiri caizse nirvana’ya ulaşmıştır. Filmin konusu; Kamyon Şoförü olan kocasının kendisini aldattığını gören Asya, çocuğu olan Sameti alarak evi terk eder. Yolda karşılaştığı Çemşit adında bir adamın kendisini ve çocuğunu sahiplenmesiyle rahata kavuşur. Aradan yıllar geçer ve karşısına bir anda eski kocası İlyas çıkar. Bir seçim yapmakta olan Asya, hayatının aşkını mı yoksa ona kol kanat geren adamı mı seçecek?

2) Vesikalı Yarim (1968) (IMDB 8,0)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Lütfi Ömer Akad’ın yönettiği, başrollerinde İzzet Günay, Türkan Şoray, Ayfer Feray olduğu romantik-dram filmidir. Safa Önal, filmi Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşe Vadisi adlı hikayesinden uyarlamıştır. Bir Türk Klasiği olan Vesikalı Yarim, konu olarak; İşinde gücünde olan Manavcı Halil, arkadaşlarının ısrarı üzerine bir akşam pavyona gider. Pavyona görüp beğendiği Sabiha ile tanışır ve aşık olur. Sabiha’da, Halil’i çok sever hatta evine taşınmasını ister. Ancak Sabiha’nın yakın arkadaşı Müjgan, Halil hakkında dikkatli olmasını, ondan uzaklaşması gerektiğini söyler. Kafası karışan Sabiha, Halil’i araştırdığında bir ailesinin olduğunu öğrenir. Halil’in karısı ve çocukları vardır.

3) Dönüş (1972) (IMDB 8,0)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Türkan Şoray’ın yönettiği, senaryosunu Safa Önal’ın yazdığı romantik-dram filmidir. Filmin başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır, Bilal İnci oynamaktadır. Türkan Şoray’ın oynadığı efsane filmi dönüş izleyicileri hüzne boğmuştur.  Dönüş, filminin konusuna gelecek olursak; Gülcan ve İbrahim adında iki genç büyük bir aşk ile evlenmiştir. İbrahim maddi durum ve sosyal çevreden dolayı Almanya’ya gitme kararı alır. Almanya’ya giden İbrahim her gün Gülcan’a mektup yazar. Gülcan’ın okuma yazması olmadığı için köydeki insanlardan yardım ister ve okutur. Aradan zaman geçer. Köyün ağası, Gülcana musallat olmaya başlar. Sürekli evlenme teklifi eden Köyün ağası aldığı hayır cevaplarıyla daha da kinlenir ve Gülcan’ın etrafındaki herkesi ondan uzaklaştırır. Gülcan mektuplarını okutacak kimse bulamayınca köyün öğretmeninden yardım ister. Bunu gören köy ağası, köy de yaygara çıkararak Gülcan’ın öğretmen ile birlikte olduğunu söyler ve Gülcan’ın kocasına mektup yollar. İbrahim, mektubu alır ve namusunu temizlemek için köye gelir. Ancak köye yeni karısı ve çocuklarıyla gelir.

4) Sultan (1978) (IMDB 7,6)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Kartal Tibet’in yönetmen koltuğunda oturduğu başrollerinde Türkan Şoray, Bulut Aras, Şener Şen, İhsan Yüce’nin oynadığı aşk-dram filmidir. Sultan, konu olarak; İstanbul’un alt gelirli bir mahallesinde yaşayan Kenan, yakışıklı maddi durumu yerinde olan bir gençtir. Minibüs şoförlüğü yapmakta olan Kenan, muhtarın oğludur. Bütün kızları peşinde koşturan Kenan, sadece mahallenin dul kadını olan Sultan ile çıkmamıştır. Sultan dört çocuk annesi, yiğit bir kadındır. İlk başta bir oyun olarak başlayan bu koşuşturma Kenan’ın, Sultana aşık olmasıyla biter. Babasına gelen iş adamlarının mahalleyi yıkacağını öğrenen Kenan, Sultan ile birlikte gider.

5) Dila Hanım (1978) (IMDB 7,4)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Orhan Aksoy tarafından yönetilen aşk-dram filmidir. Filmin, başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır, Erol Taş, Zerin Egeliler oynamaktadır. Dila Hanım’ın müziklerini Cahit Berkay yapmaktadır. Film, konu olarak; Arazi anlaşmazlığı yüzünden kocası ölen Dila Hanım, bu olayı yapan kişiyi bulup öldüreceğine yemin eder. Kocasının katilini aramaya başlayan Dila Hanım, Rıza adında bir çiftlik ağasıyla karşılaşır ve aşık olur. Rıza ile daha da yakınlaşan Dila, kocasının katilinin başucunda olduğunun farkında değildir.

6) Devlerin Aşkı (IMDB 1976) (7,4)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman F. Seden’in yaptığı romantik-dram filmidir. Filmin başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır, Savaş Başar, Elif Pektaş oynamaktadır. Devlerin Aşkı, konu olarak; Tarık adında yakışıklı bir genç, ünlü bir iş adamı olan Süreyya’yı kurtarır. Süreyya bu iyiliğin karşılığı olarak Tarık’a iş teklifi eder ve sağ kolu olmasını ister. Tarık bu teklifi ilk başlarda kabul etmese de sonunda ikna olur. Biraz zaman geçtikten sonra Süreyya ile Tarık yakın arkadaş olurlar. Süreyya, Tarık’a aşık olduğu kadın gösterir. Tarık, kadını gördüğü anda yıkılır. Çünkü o kadın eski unutamadığı sevgilisidir.

7) Kara Gözlüm (1970) (IMDB 7,1)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Atıf Yılmaz tarafından yönetilen aşk-drama filmidir. Filmin başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır, Müjdat Gezen, Ali Şen, Mürevvet Sim, Mualla sürer gibi birçok usta oyuncu oynamaktadır. Filmin müziklerini Orhan Gencebay ile Metin Bükey yapmaktadır. Kara Gözlüm konu olarak; Dedesi ile birlikte balıkçılık yapan Azize hayat dolu güzel bir kızdır. Kenan ise müziyen kimliği dışında gazinolarda garsonluk yapan genç yakışıklı bir delikanlıdır. Azize ile tesadüfen karşılaşan Kenan, büyük bir aşk besler. Ancak bu aşk uzun süre sürmez. Gazinocular kralı geçtiği yol sırasında bir sese kulak verir ve büyülenir. Bu ses Azize’nin sesidir. Gazinocular kralı, Azize’ye bir teklif sunar ve onun kendi gazinosunda şarkıcı olarak çıkmasını ister. Azize teklifi kabul eder ve yaşadığı toplumdan tamamen kopar. Şımarık bir kız olan Azize, etrafındaki insanları yavaş yavaş kaybeder.

8) Sultan Gelin (1973) (IMDB 7,0)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Cahit Atay’ın aynı adlı oyunundan esinlenen dram filmidir. Yönetmen koltuğunda Halif Refiğ’in oturduğu filmin, başrollerinde Türkan Şoray, Selim Kaya, Renan Fosforoğlu, Handan Adalı oynamaktadır. Sultan Gelin, konu olarak; Güzel, genç bir kadın olan Sultan, ailesinin istediği parayı en yüksek veren kişi olan Osman ile evlendirir. Osman yaşadığı hastalıktan dolayı yataklara düşer eve bakamaz olur. Sultan ev işleriyle kendisini derbeder eder. Kocasının ölümü üzerine tek başına kalan Sultan, ailesinin yapacağı haysiyetsiz davranıştan sonra tamamen yıkılır. Aile, başlık parası boşa gitmesin diye daha yeni yürümeye başlayan oğulları ile Sultan’ı evlendirir.

9) Acı Hayat (1962) (IMDB 6,8)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Dönemin başyapıtlarından sayılan ve siyah beyaz ekran ile izleyicilerin karşısına çıkan Acı Hayat, romantik-dram filmidir. Filmin yönetmenliği Metin Erksan yapmaktadır. Acı Hayat’ın başrollerinde Türkan Şoray, Ayhan Işık, Ekrem Bora, Nebahat Çehre gibi usta oyuncular oynamaktadır. Filmin, konusu; Mehmet ve Nermin adında iki genç birbirlerine çok aşıktır. Evlenmek üzere olan çift maddi durumun yetersizliğinden dolayı bir türlü evlenemez. Bir gün Nermin, Ender adlı yakışıklı zengin bir genç ile tanışır. Ender ilk bakışta aşık olur ve evlenme teklifi eder. Nermin yaşadığı olumsuz koşullar nedeniyle bıkar ve Ender’in evlenme teklifini kabul eder. Kendisine ihanet edildiğini öğrenen Mehmet, intikam için yemin eder.

10) Mahpus (1973) (IMDB 6,8)

Türk Sinemasının 'Sultanı' Türkan Şoray'ın Oynadığı En İyi 10 Film

Nejat Saydam tarafından yönetilen başrollerinde Türkan Şoray, Hakan Balamir, Orçun Sonat, Muazzez Arçay olduğu dram filmidir. Türk klasik yapıtların başında gelen Mahpus, konu olarak; Birbirlerine deliler gibi aşık olan Ümmühan ile Selman mutlu bir evlilik yaşamaktadırlar. Aradan zaman geçer ve Selman tedirgin olmaya başlar, evin huzurunu kaçırır. Ümmühan, Selman’ın neden tedirgin olduğunu anlamak için olayı araştırır ve Selman’ın kan davasından kaçtığını öğrenir. Selman ile kan davaları olan Hamza ve Müsellime kasabaya gelir. Bunu duyan Ümmühan aşkı için kan davalılar ile konuşmaya gider. Ancak aldığı ret cevabı karşısında ne yapacağını bilemeyen Ümmühan, iki kan davalısını evliliği için öldürür. Cezaevine götürülen Ümmühan, kendisine kimse uğramayınca üzülür. Aradan zaman geçer ve öğrenir ki Selman bir başka kadınla evlenmiştir.


Like it? Share with your friends!

145
69 shares, 145 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format