Uyuşturucuyu Konu Alan En İyi 25 Film

1 min


129
57 shares, 129 points
 1. 25 (Half Nelson) Tepetaklak Nelson


  Ryan Gosling ve Anthony Mackie gibi isimlerin yer aldığı Tepetaklak Nelson (Half Nelson) filmi de konusu itibariyle izleyicileri etkilemeyi başarıyor. Yoksul bir semtin lisesinde uyuşturucu bağımlısı bir öğretmen olan Dan, derslerde ise öğrencileriyle sıkı bir bağa sahip olan özgürlükçü bir yapıya sahiptir. Uzun bir süre boyunca bu iki kimliğini de birbirine karıştırmadan işini layığıyla yapmaya devam eder. Fakat öğrencilerinden Drey, Dan’i uyuşturucu kullanırken yakalar. Ancak onu şikayet etmez ve aralarındaki bağ daha da güçlenir.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 2006

 2. 24 (No Quarto da Vanda) Vanda’nın Odasında


  Pedro Costa tarafından yazılıp yönetilen Vanda’nın Odasında (No Quarto da Vanda), gelmiş geçmiş en çok konuşulan filmlerden bir tanesidir. Bu Portekiz yapımı etkileyici film, Lizbon’un fakir mahallesinde yaşayan bir bağımlının, hayatını anlatan Vanda’nın Odası izleyicileri tamamıyla sarsacak.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 2000

 3. 23 (Enter the Void) Boşluk


  Tokyo’da küçük çaplı bir torbacı olan Oscar’ın gözünden anlatılan Boşluk (Enter the Void) filmi, hem sahneleri hem de konusuyla seyircileri ekran karşısına kilitliyor. Gece baskınında vurularak öldürülen Oscar’ın ruhu dünyada kalır ve kız kardeşi Linda’yı korumak için onu takip etmeye başlar.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2009

 4. 22 Candy


  Heath Ledger ve Abbie Cornish ikilisinin harikalar yarattıkları Candy filmi de hayranlık uyandırmayı başarıyor. Avustralyalı genç bir adamın hem eroine hem de Candy adında bir kadına olan bağımlılığını anlatan bu film, aşk ve dramı da kusursuz bir şekilde gözler önüne seriyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2006

 5. 21 (The Basketball Diaries) Günlük


  Günlük (The Basketball Diaries); Leonardo DiCaprio ve Mark Wahlberg gibi isimlerin yıldızının daha da parladığı olağanüstü bir filmdir. Amerikalı yazar ve müzisyen olan Jim Carrol’ın hayatını anlatan bu film bünyesinde barındırmış olduğu birçok sahneyle bizleri sarsmayı başarmıştır

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1995

 6. 20 Drugstore Cowboy


  70’lerin Amerika’sında bir gurup bağımlının hayatını konu alan Drugstore Cowboy, Matt Dillon ve Kelly Lynch gibi isimleri bünyesinde barındırıyor. Uyuşturucu temin etmekte zorlanan bu gurup, ABD’nin kuzeybatısına doğru yolculuk etmeye karar verir. Seyahat esnasında yol üzerindeki eczane ve hastaneleri soymaya başlarlar. Ancak almış oldukları yüksek dozda uyuşturucu bir felakete yol açacaktır.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1989

 7. 19 Easy Rider


  Başrollerinde Peter Fonda, Dennis Hopper ve Jack Nicholson’ın yer aldığı etkileyici bir yol filmi olan Easy Rider, para kazanmayan ancak fazlasıyla para harcayan bireylerin yaşamını gözler önüne sermektedir. Madde satışından kazandıkları parayla ABD’yi motosikletleriyle karış karış gezen hippilerin yaşadıklar macerayı konu alan Easy Rider, ABD Ulusal Film Arşivi’ne girmeyi başarmış olağanüstü filmlerden bir tanesidir.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1969

 8. 18 (The Man with the Golden Arm) Altın Kollu Adam


  Frank Sinatra gibi bir efsanenin başrolünde yer aldığı 1955 yapımı Altın Kollu Adam (The Man with the Golden Arm), Kim Novak ve Eleanor Parker gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Hapisten yeni çıkmış, eski bir  bağımlı olan Frankie Machine, eşiyle arasını düzeltip hayatında temiz bir sayfa açmak ve uyuşturucudan uzak durmak ister. Fakat onu gerçekten sevip destek olan Molly, Frankie’nin aklını fazlasıyla karıştıracaktır.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 1955

 9. 17 (Maria Full of Grace) Zerafet Dolu Maria


  Kolombiya’daki bir çiçek tarlasında çalışan, 17 yaşındaki Maria, çalıştırıldığı şartlara başkaldırarak işinden atılır. Halihazırda yoksul bir kız olan Maria’nın, ABD’ye kuryelik yapmaktan başka seçeneği yoktur. Konusu ve başarılı oyunculuklarla süslenen Zerafet Dolu Maria (Maria Full of Grace) da tüm zamanların en iyi filmlerden biri olmayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2004

 10. 16 Pusher


  1996 yapımı Pusher filmi, Mads Mikkelsen’in harikalar yarattığı hayranlık uyandıran bir yapımdı. Frank adında bir torbacının ve yardımcısı Tonny’nin yaşadıklarını anlatan bu Danimarka filmi, daha sonraları ise bir seri haline getirildi.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 1996

 11. 15 (Limitless) Limit Yok


  Bradley Cooper, Abbie Cornish ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaşmış oldukları 2011 yapımı Limit Yok (Limitless) filmi daha sonra ise dizi haline getirilmiştir. Çöküşte olan bir yazar olan Eddie Morra’nın eski eşinin kardeşinden almış olduğu bir NZT-48 adındaki uyarıcı hapla yükselişini ve başına gelen olayları anlatan etkileyici bir filmdir.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2011

 12. 14 (Blow) Beyaz Şeytan


  2001 yapımı bir biyografi filmi olan Beyaz Şeytan (Blow); Johnny Depp ve Penelope Cruz gibi usta oyuncuların yanı sıra Ted Demme,  Franka Potente, Ray Liotta ve Emma Roberts gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ünlü  baron George Jung’un hayatının anlatıldığı bu yapım, izleyenleri fazlasıyla etkilemeyi de başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2001

 13. 13 (Fear and Loathing in Las Vegas) Vegas’ta Korku ve Nefret


  Johnny Depp, Benicio del Toro ve Tobey Maguire üçlüsünün başrollerini paylaştıkları Vegas’ta Korku ve Nefret (Fear and Loathing in Las Vegas) filminde Cameron Diaz ve Gary Busey gibi başarılı isimler de yer alıyor. 60’larda yaşanan kötü olaylara aldırmadan, Amerikan Rüyası’nı yaşamak için Las Vegas’a doğru yol alan Portekizli gazeteci Raoul Duke ve avukatı Dr. Gonzo’nun eğlenceli maceralarını konu almaktadır.  

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1998

 14. 12 (Dazed and Confused) Genç ve Heyecanlı


  1993 yılının komedi türünde en iyi filmler arasında ilk sıralarda yer alan Genç ve Heyecanlı (Dazed and Confused); Matthew McConaughey, Ben Affleck, Jason London, Milla Jovovich gibi birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor. Bu ünlü isimlerin genç halleriyle karşılaşacağımız bu yapım; bir grup lise öğrencisinin veda partisi yapmak istemesiyle başlıyor. Önce evde yapmaya karar verdikleri bu partiyi açık alanda yapmak zorunda kalında olanlar oluyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1993

 15. 11 Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo


  David Bowie gibi efsanevi bir ismin de yer aldığı 1981 ABD – Almanya ortak yapımı Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo filmi de izleyicileri sarsmayı ve ağlatmayı başarıyor. 15 yaşında bağımlı bir hayat kadını olan Christiane’in, Kai Herrmann ve Horst Rieck adında iki muhabirle yapmış olduğu röportajı anlatan bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak gösteriliyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1981

 16. 10 (Oslo 31 August) Oslo 31 Ağustos


  Genç Danimarkalı yönetmen Joachim Trier’in varoluşçu felsefesini tamamıyla gözler önüne seren bu yapım, şehir dışında uyuşturucu rehabilitasyonuna katılan Anders’ın, tedavi sonrasında hayata uyum sağlayabilmek adına vermiş olduğu etkileyici mücadeleyi anlatmaktadır.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2011

 17. 9 (Traffic) Trafik


  Oscar ödüllü etkileyici bir suç filmiyle listemize devam ediyoruz. Benicio del Toro, Michael Douglas, Katherine Zeta-Jones, Dennis Quaid ve Don Cheadle gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Trafik (Traffic), uyuşturucuya dur demek isteyen kahramanların hikayesini anlatıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2000

 18. 8 (The French Connection) Kanunun Kuvveti


  1971 yapımı Kanunun Kuvveti (The French Connection) filminin başrollerinde Gene Hackman, Roy Scheinder, Fernando Ray ve Tony Lo Bianco gibi usta isimler yer alıyor. Ayrıca dönemin Oscar ödüllerini de silip süpüren Kanunun Kuvveti, romandan uyarlanmış konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 1971

 19. 7 (True Romance) Çılgın Romantik


  Senaryosunu Quentin Taranino ve Roger Avary’nin yazdığı, Tony Scott’ın yönettiği Çılgın Romantik (True Romance) filmiyle listemize devam ediyoruz. Başrollerinde Christian Slater ve Patricia Arquette’nin yer aldığı, Val Kilmer, Gary Oldman, Brad Pitt ve Christopher Walken gibi isimlerin de yardımcı oyuncu kadrosunda bulundu bu romantik suç ve komedi filmi de izleyicileri büyülemeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 1993

 20. 6 Trainspotting


  2017 yılında devam filmiyle karşımıza gelecek olan 1996 yapımı Trainspotting, Danny Boyle’ın en başarılı filmlerinden bir tanesidir. Çoğu ülkede uyuşturucuya özendirdiği konusunda tartışmaların odak noktası haline gelen bu yapım, Mark ve arkadaşlarının bağımlılıklarını konu almaktadır.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1996

 21. 5 (The Wolf of Wall Street) Para Avcısı


  Konusu direkt olarak işlenmemiş olsa da neredeyse her sahnesinde kokaine yer verilen Para Avcısı (Wolf of Wall Street) de eğlenceli bir biyografi filmi olarak karşımıza geliyor. Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jonah Hill ve Margot Robbie gibi isimlerin başrollerinde yer aldıkları bu yapım, Jordan Belfort’un gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2013

 22. 4 (Scarface) Yaralı Yüz


  1983 yapımı Yaralı Yüz (Scarface) filmi; adeta Al Pacino’nun devleştiği yapımlardan bir tanesidir. Küba göçmeni Tony Montana’nın suç dünyasındaki yükselişini ve doymak bilmeyen yapısını anlatan bu etkileyici film, IMDb Top 250 listesinde de 112. sıraya adını yazdırmıştır.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 1983

 23. 3 (Requiem for a Dream) Bir Rüya için Ağıt


  Şimdi ise efsanevi bir filmle listemize devam ediyoruz. 2000 yılında vizyona giren ve kısa sürede unutulmaz efsane filmler arasına adını yazdıran Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream) filmi; Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wayans gibi başarılı oyuncuların etkileyici performanslarıyla hayat bulmuştu. Tamamıyla bağımlılıkları konu alan bu yapım; bağımlı bir genç ve televizyon bağımlısı bir annenin kabusla sonlanan yaşamlarını anlatıyor.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 2000

 24. 2 (City of God) Tanrı Kent


  Brezilya ve Fransa ortak yapımı olağanüstü bir film olarak 2002 yılında vizyona giren Tanrı Kent (City of God), roman ve gerçek olayların harmanından oluşuyor. Bir gecekondu semtinde gerçekleşen suç olaylarını konu alan bu yapım sinema dünyasının da gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 2002

 25. 1 (Pulp Fiction) Ucuz Roman


  Bir diğer efsanevi filmle listemizi sonlandırıyoruz. Quentin Tarantino’nun başyapıtlarından biri olan Ucuz Roman (Pulp Fiction); John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis, Tim Roth ve Amanda Plummer gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da efsaneler arasına girmeyi başarıyor. Her türlü suçun konu edildiği Ucuz Roman, ayrıca en iyi filmler arasında da ilk sıralara adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,9
  Yapım Yılı: 1994


Like it? Share with your friends!

129
57 shares, 129 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
1
Korktum
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Başarılı Başarılı
2
Başarılı
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
2
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format