X Men Filmlerinin İzleniş ( İzleme ) Sıralaması – X Men Filmleri

8 min


165
88 shares, 165 points

X Men Filmleri Çıkış Sırası

 • X-Men (2000)
 • X-Men 2 (2003)
 • X-Men: The Last Stand (2006)
 • X-Men Origins: Wolverine (2009)
 • X-Men: First Class (2011)
 • The Wolverine (2013)
 • X-Men: Days of Future Past (2014)
 • Deadpool (2016)
 • X-Men: Apocalypse (2016)
 • Logan (2017)
 • Deadpool 2 (2018)
 • X-Men: Dark Phoenix (2019)
 • The New Mutants (2020)

Çıkış tarihleri yukarıdaki gibi olsa da izleniş sıralaması aşağıdaki liste sıralamasındaki gibidir.

X Men Serisi İzleme Sırası

1) X Men Origins: Wolverine

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 6,7

X-Men Başlangıç: Wolverine, Marvel Comics’in kurgusal karakteri Wolverine’den uyarlanan 2009 yapımı süper kahraman filmidir. Gavin Hood tarafından yönetilen filmin başrolünde Hugh Jackman rol almıştır. X-Men üçlemesine çekilen bir ön hikâye niteliğindedir. Şüphesiz X Men evreninin en popüler karakteri Wolverine’dir. İşte 2009 senesinde yayınlanan bu filmle Wolverine’in doğuşu ve mutasyonun nasıl gerçekleştiğini görüyoruz. Aynı zamanda Wolverine’in çocukluğuna ve aşk hayatına da baktığımız duygu dolu bir film X Men Origins. Filmin yönetmen koltuğunda Gavin Hood otururken çekimler Yeni Zelanda ve Avustralya’da yapılmıştır.

2) X Men: First Class

Yapım Yılı: 2011
IMDB Puanı: 7,8

X-Men: Birinci Sınıf, Marvel Comics’in süper kahraman çizgi romanlarından sinemaya uyarlanan Matthew Vaughn yönettiği 2011 yılında gösterime giren bilimkurgu filmdir. Eğer kronolojik sıraya göre X Men izlemek istiyorsanız izlemeniz gereken ikinci film X Men First Class’tır. Bunun sebebi ise bu filmde X Men evreninin çocukluğunu görüyor olmamız. Özellikle Magneto sevenler için Magneto’yu bol bol görmek gayet eğlenceli olacaktır.

3) X-Men

Yapım Yılı: 2000IMDB Puanı: 7,4

X-Men, orijinal olarak Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan ve Marvel Comics tarafından yayınlanan bir dizi çizgi romanda yer alan aynı adı taşıyan kurgusal süper kahraman ekibine dayanan bir Amerikan süper kahraman filmi serisidir. 20th Century Fox, karakterlerin film haklarını 1994’te aldı ve çok sayıda taslaktan sonra, 2000’de vizyona giren ilk filmi ve devamı X-Men 2’yi (2003) yönetmesi için Bryan Singer işe alındı. X-Men: Son Direniş (2006), Brett Ratner tarafından yönetildi. Dünya sinemasının X Men’le tanıştığı yani çıkan ilk X Men filmidir. Fakat filmin senaristleri ve yönetmeni serinin bu çapta ilerleyeceğini ve dünyayı etkisi altına alacağını düşünmemiş olacak ki hikayenin çekilen ilk filmini hikayenin başından değil de en heyecanlı hikayesi olan konulardan biriyle başlamayı uygun gördü.

4) X-Men 2

Yapım Yılı: 2003
IMDB Puanı: 7,5

X2, kurgusal karakter X-Men’den uyarlanmış bir 2003 yapımı süper kahraman filmi. X-Men film serisinin ikincisi olan filmin yönetmenliğini Bryan Singer yapmıştır. Kronolojik bir X Men izleme listesi istiyorsanız X Men’den sonra izleyeceğiniz film şüphesiz X Men 2’dir. Wolverine’in ön planda olduğu filmde Wolverine’in aşk hayatı da gözler önüne serilmektedir. Özellikle Cylops ve Jean’la arasında olan ilişkiler seyirciyi bir süper kahramanlık mutant filminden ziyade bir aşk üçgenine de hazırlar.

5) X-Men: The Last Stand

Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 6,7

X-Men: Son Direniş, Marvel Comics’in süper kahraman çizgi romanlarından X-Men serisinin üçüncü devam filmidir. Film, Superman Returns filminin de yönetmeni olan Brett Ratner tarafından yönetilmiştir. Senaryosu ise Simon Kinberg ile Zak Penn tarafından yazılmıştır. 2006 senesinde piyasaya sürülen X Men The Last Stand filminde bizleri halkla iç içe olan bir mutant filmi bekliyor desek yalan olmaz. Mutasyona uğradıklarından itibaren hep normale dönmek isteyen ve insan hayatının özlemini çeken mutantların bir ilaç yardımıyla tekrar insan olabileceğini anlatan filmde birçok mutantın insan olmak istemesi fakat bu uğurda Profesör X ile Magneto’nun ters düşmesi heyecan ve gerilimle dolu anlatılır seyirciye.

6) The Wolverine

Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 6,7

The Wolverine, Marvel Comics’in Wolverine isimli karakterinin ABD-Avustralya 2013 yılı ortak yapımı filmidir.  X-Men evreninin en hayal kırıklığına maruz bırakan filmlerinden biri desek şüphesiz yanlış söylemiş olmayız. The Wolverine hikaye olarak her ne kadar birçok filmden sonra olsa da olmasa da olur desek şüphesiz hiç de hata etmiş olmayız. X Men evreninin en sevilen ve en bilindik karakteri olmasından ötürü kendisi için bir film daha çekilen Wolverine bu sefer İkinci Dünya Savaşı esnasında tanıştığı bir Japon arkadaşının kendisinden yardım istemesi sebebiyle Japonya’ya gider ve karakterin başına burada gelen olaylar anlatılır.

7) X-Men: Days of Future Past

Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 8

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek, Bryan Singer’ın yönetmenliğini yaptığı Mayıs 2014’te vizyona girmiş olan fantastik filmdir. Ünlü Marvel çizgi romanı X-Men’den uyarlanan 7.filmdir. Bryan Singer’ın yönetmenliğini yaptığı 3. X-Men filmidir. Süper kahraman filmleri her ne kadar IMDB üzerinde düşük puanlar alsa da X Men serisi farklı bir film türüymüşçesine IMDB Puanlarında hep yüksek notlar alır. Days Of Future Past’da 8 puan alan bir başyapıttır desek yanlış olmaz. Filmde mutantların tehlikeye düşmesi ve kendilerine karşı bağışıklık kazanmış robotlarla savaştıkları için fazlasıyla güçsüz duruma düşmelerinden ötürü Wolverine’in geçmişe dönüşünü seyrediyoruz. Geçmişe dönerek geleceği düzeltmeyi amaçlayan karakterin içerisinde yer aldığı film X Men filmlerinin en iyilerinden biri desek şüphesiz yanlış olmaz. Yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı film ülkemizde “X-Men: Geçmiş Günler Gelecek” ismiyle vizyona girdi.

8) X-Men: Apocalypse

Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 7

X-Men:Apocalypse 2016’da vizyona giren amerikan fantastik filmidir. Marvel çizgi romanlarındaki karakterlerden oluşmaktadır. 2014’te vizyona giren X-Men: Geçmiş Günler Gelecek Filminin devam filmi ve X-Men serisinin 8. filmi olma özelliğini taşımaktadır. Filmde uykusundan uyanışına şahit olduğumuz ve dünyayı yok etme derdinde olan Apocalypse’in X Men ekibiyle savaşmasına şahitlik ederiz. Film diğer X Men filmleri kadar konu olarak zengin olmasa da barındığı aksiyon ve bir çırpıda izlenebilecek kadar heyecanlı olmasından ötürü seyirciye film zevkini doyasıya yaşatıyor desek yalan söylemiş olmayız herhalde.

9) Deadpool

Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 8

Deadpool, Tim Miller’ın yönetmenliğini yaptığı, 2016 Amerikan yapımı aksiyon-komedi türündeki süper kahraman filmidir. Ünlü Marvel çizgi roman karakteri Deadpool’dan uyarlanmıştır. X-Men film serisinin altıncı yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda başrol Ryan Reynolds’ın yanı sıra, Morena Baccarin, Ed Skrein, T.J.  Koskoca Marvel evreni bir karaktere bürünseydi şüphesiz o Deadpool olurdu. Hem barındırdığı mizahi özellikler, hem yenilmezliği hem de her şeyi dalga konusu yapması Deadpool’u en sevilen süper kahramanlardan biri yaptı hiç şüphesiz. Süper kahraman filmi sevmeyen biri bile olsanız Deadpool’u açıp keyifle izleyebilirsiniz. Öyle bir filmdir işte. Wade Wilson karakterinin Deadpool’a evriliş aşaması ve evrildikten sonraki hayatını anlatan film müzikleriyle de adeta bir başyapıt.

10) Logan

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 8,1

Logan: Wolverine, James Mangold tarafından yönetilen ve Marvel Comics’in kurgusal karakteri Wolverine’den uyarlanan 2017 yapımı Amerikan süper kahraman filmi. X-Men film serisinin onuncu ve Wolverine karakterinin üçüncü ve son filmi olarak tasarlandı.  Bir veda filmi… Öylesine duygusal ki bir karaktere bağlanmanın ne kadar yanlış olduğunu hatırlatıyor bize adeta. 10 yıldan fazladır gördüğümüz ve alıştığımız bir karakter, X Men evreninin en popüler karakteri Wolverine’in vedasını anlatan film fragmanındaki Johnny Cash – Hurt müziğiyle bile insanları adeta büyülüyor. Filmde Logan’ın, hayatının son dönemlerindeki Profesör X ve yeni tanıştığı kızıyla yaşadıklarını seyretmenin yanı sıra Hugh Jackman’lı Wolverine’e de veda ediyoruz.

11) Deadpool 2

Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,8

Deadpool 2; Marvel evreninden Deadpool adlı karakterin 18 Mayıs 2018’de çıkan, ikinci Amerikan komedi – süper kahraman filmidir. Önceki Deadpool filminde olduğu gibi karakteri ve başrolü Ryan Reynolds canlandırdı. Deadpool’un devamı için planlar orijinal filmin yayınlanmasından önce başladı ve Şubat 2016’da onaylandı.  Deadpool filmini izledikten sonra Deadpool 2 yi hemen açmak isteyeceksiniz büyük ihtimalle. Mizah açısından besleyici olan film Wade Wilson’ın başına gelenlerin devamını anlatıyor. Fakat bizim size tavsiyemiz Logan’ı izledikten sonra izlemeniz. Hatta fragmanları da çok eğlenceli olan bu serinin fragmanlarını da izlemenizi öneririz.

12) X-Men: Dark Phoenix

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 5,8

X-Men: Dark Phoenix, Marvel Comics’in X-Men karakterlerinden uyarlanan ve 20th Century Fox tarafından dağıtılan ABD yapımı süper kahraman filmi. X-Men film serisinin on üçüncü ve yeni bir X-Men üçlemesinin başlangıç filmi olacaktır.  Simon Kinberg’ün yönettiği X-Men: Dark Phoenix, çekim aşamasındaki aksilikler nedeniyle istenen başarıyı elde edemeyen X-Men filmi. Gişede büyük bir hüsrana uğrayan ve 5,8 IMDb puanı ile beklenenin hayli altında kalan filmin, izleyiciyle buluşması da oldukça sancılı oldu. Filmin sonunu beğenmeyen Kinberg, mevcut sekansı çöpe atarak yeni bir sonla tekrar sete girdi. Bu ikinci çekim, zaten yüksek bütçeyle çekilen filmin toplamda 200 milyon dolar harcamasına neden oldu. Kinberg’ün son dakika müdahalesine rağmen film izleyenlerde hayal kırıklığı yarattı. Dark Phoenix, X-Men ekibinin en potansiyel vaat eden karakteri Jean Grey’in kişisel draması üzerine kurulu. Sophir Turner’ın canlandırdığı karakter, filmin başında kozmik bir fırtınaya maruz kalır ve bu kazayla birlikte Jean’in içine tehlikeli bir güç kaynağı girer. Jean, kazadan sonra kontrolden çıkarak tehlikeli birine dönüşür. Çevresine sürekli zarar veren Jean’e, akıl hocası ve dostu Profesör Xavier yardıma koşar. Aksiyonu ile tatmin eden film, yetersiz karakter derinliği sebebiyle sınıfta kalmıştır.

13) The New Mutants

Yapım Yılı: 2020

Yeni Mutantlar, Marvel Comics’in aynı adlı süper kahraman takımından uyarlanan ve 20th Century Fox tarafından dağıtılan ABD yapımı süper kahraman filmi. X-Men film serisinin on birinci filmi olacaktır. X-Men serisinin son halkası olan The New Mutant, Dünya’nın her yerinde vizyona girmedi. Ülkemiz, filmi göremeyen talihsiz ülkelerden biri. The New Mutants ile seri genç ve dinamik bir kadroya geçiş yapıyor. Başrolde, Game of Thrones ile tanınan gen ç oyuncu Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Henry Zaga ve Blu Hunt yer alıyor. Dünya’nın farklı yerlerinden gelen 5 mutanta hayat veren oyuncular, film boyunca kendilerini ve yeteneklerini keşfetmeye çalışıyor. Filme dair ilk yorumlar oldukça olumlu. Temennimiz, beyaz perdede yıldızı bir türlü parlayamayan X-Men serisinin bu genç kadro ile şeytanın bacağını kırması.


Like it? Share with your friends!

165
88 shares, 165 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format