Dövüş Konulu En İyi 25 Film

1 min


123
47 shares, 123 points
 1. 25 (The Karate Kid) Karateci Çocuk


  80’li yılların efsanevi filmlerinden bir tanesi olan Karateci Çocuk (The Karate Kid), 1984 yılında vizyona girmişti. Tüm zamanların en başarılı ve ikonik yapımlarından da biri olan bu film, John G. Avildsen tarafından yönetilmişti. Karate Kid; Ralph Macchio, Pat Morita, Elisabeth Shue ve William Zabka gibi dönemin ünlü isimlerini de bünyesinde barındırıyordu. Dövüş sahnelerinin dışında, eğitimleri ve replikleriyle de unutulmazlar arasında yer alan Karate Kid de en iyiler listemize adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 1984

 2. 24 (Red Dragon) Kızıl Ejder


  Şehirde kol gezen bir seri katil bulunmaktadır. İşlediği tüm cinayetlerde adeta imza niteliğinde bir ipucu bırakır. Tüm cesetlerde garip bir diş izi vardır. Bu durumdan oldukça rahatsız olan FBI, işinde son derece başarılı olan fakat emekliye ayrılan eski bir ajandan yardım ister. Brett Ratner’in objektifinden izlediğimiz filmde, Anthony Hopkins, Ralph Fiennes, Harvey Keitel ve Edward Norton gibi oyuncular yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,2

  Yapım Yılı: 2002

 3. 23 (Rush Hour) Bitirim İkili


  90’lı yılların sonlarına damgasını vuran Bitirim İkili (Rush Hour) serisi, ilk olarak Brett Ratner yönetmenliğinde, 1998 yılında vizyona girmişti. Sinema dünyasının yıllık kazancı en yüksek starlarından Jackie Chan ve Chris Tucker’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım, dönemin eğlenceli filmlerinden biri olmayı da başarmıştı. Daha sonra ise 2001 ve 2007 yıllarında devam filmleriyle izleyici karşısına çıkan Bitirim İkili, elbette ki Jackie Chan’in sıra dışı sahneleriyle seyircileri kendisine hayran bırakmıştı.

  IMDb Puanı: 7,0
  Yapım Yılı: 1998

 4. 22 (The Forbidden Kingdom) Yasak Krallık


  Filmin oyuncu kadrosu adeta Şampiyonalar Ligi gibi. Jet Li, Jackie Chan, Micheal Angarano ve Bingbing Li daha sadece bazıları. E yönetmenliği de Job Minkoff yapınca, filme diyecek bir şey bulmak zorlaşıyor. Filmde Amerikalı bir gencin, Antik Çin’e yaptığı yolculuğu izliyoruz. Amacı orada bulunan Maymun Kral’u kurtarmaktır. Çıktığı bu yol, ona eşlik edenler tarafından Kung-Fu eğitimi verilir ve hedefine ulaşmak için yakınlaşır…

  IMDb Puanı: 6,6

  Yapım Yılı: 2008

 5. 21 (The Hurricane) Onaltıncı Raund


  Hurricane lakaplı profesyonel bir boksör olan Rubin Carter’ın hem başarı hem de dram dolu yaşamını gözler önüne seren Onaltıncı Raund (The Hurricane); Denzel Washington, Vicellous Reon Shannon, Deborah Kara Unger, Liev Schreiber ve John Hannah’tan oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratıyor. Ayrıca 1999 yapımı bu etkileyici biyografi filminin yönetmen koltuğunda da Norman Jewison oturuyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1999

 6. 20 Creed: Efsanenin Doğuşu


  Sylvester Stallone tarafından canlandırılan ve efsanevi bir karakter haline gelen Rocky Balboa, bu kez karşımıza başarılı bir antrenör olarak çıkıyor. Rocky’nin hem en yakın arkadaşı hem de rakibi olan Apollo Creed’in oğlunun yardım isteğini geri çevirmez ve Adonis’in boksta yükselişine yardım eder. Ryan Coogler tarafından yönetilen ve 2015’in başarılı filmlerinden biri olan Creed: Efsanenin Doğuşu; Sylvester Stallone, Michael B. Jordan, Tessa Thompson ve Tony Bellew gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2015

 7. 19 (Huo Yuanjia) Korkusuz


  Çin Savaş Sanatları ustası Huo Yuanjia’nın gerçek hayat hikayesinin Ronny Yu tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan Korkusuz (Huo Yuanjia), 2006 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Jet Li’nin başrolde yer aldığı bu yapım; Sun Li, Nathan Jones, Shido Nakamura ve Collin Chou’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra, sahneleriyle de dönemin en başarılı filmlerinden bir tanesi olarak listemize adını yazdırdı.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2006

 8. 18 (The Raid) Baskın


  2011 yılının ve tüm zamanların en başarılı aksiyon filmlerinden biri olarak gösterilen Baskım (The Raid), Gareth Huw Evans tarafından yazılıp yönetilmişti. Iko Uwais’in Rama karakteriyle başrollerinde yer aldığı bu yapım, özel bir timin uyuşturucu tüccarını yakalamak için baskın düzenledikleri binanın her katında ayrı bir suçluyla vermiş oldukları mücadele konu ediliyor. Konusu ve çekim teknikleriyle beğeni toplayan bu yapım, 2014 yılında da devam filmiyle izleyici karşısına çıkmıştı.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2011

 9. 17 (The Last Samurai) Son Samuray


  Yönetmenliğini Edward Zwick’in üstlendiği Son Samuray (The Last Samurai) filmi, 2003 yılında büyük beğeni toplamıştı. Son olarak uzay filmlerinden Yarının Sınırında ile izleyici karşısına çıkan Tom Cruise’un başrollerinde yer alıyor. Ayrıca Son Samuray filminde; Ken Watanabe, Hiroyuki Sanada ve Koyuki gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyordu. 1870’lerin Japonya’sında geçen bu film hem modern savaş yöntemlerini hem de samuray kültürünü gözler önüne seriyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2003

 10. 16 (Enter the Dragon) Ejderin Üç Fedaisi


  Ejder Kalesi olarak da bilinen 1973 yapımı Ejderin Üç Fedaisi (Enter the Dragon); Bruce Lee, Jim Kelly, John Saxon, Bolo Yeung ve Robert Wall gibi ustaların yanı sıra Jackie Chan’in de figüran olarak boy gösterdiği olağanüstü filmlerden bir tanesiydi. Robert Clouse tarafından yönetilen bu etkileyici film; Bruce Lee’nin hayata veda ettiği Ölüm Oyunu’nun ilk filmidir

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 1973

 11. 15 Kung Fu Hustle


  Stephen Chow’un hem yönetmen hem senarist hem de başrollerinde yer aldığı 2004 yapımı Kung Fu Hustle eğlenceli bir film olarak listemize adını yazdırıyor. Yuen Wah, Leung Siu-Lung, Yuen Qiu ve Huang Shengyi gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı Kung Fu Hustle filmi, bol aksiyonun yanı sıra gülmek isteyenlerin de tercih edebilecekleri bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2004

 12. 14 (Wo hu chang long) Kaplan ve Ejderha


  Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan 2000 yapımı Kaplan ve Ejderha (Wo hu chang long) filminin yönetmen koltuğunda, son yılların en başarılı fantastik filmleri arasında yer alan Life of Pi’nin de yönetmeni Ang Lee oturuyor. Michelle Yeoh, Zhang Ziyi, Chow Yun-fat ve Chang Chen gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratan Kaplan ve Ejderha da en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2000

 13. 13 (The Fighter) Dövüşçü


  Yine gerçek bir yaşam öyküsüyle listemize devam ediyoruz. David O. Russell tarafından yönetilen ve 2010 yılında vizyona giren Dövüşçü (The Fighter), özellikle de usta oyunculardan oluşan kadrosuyla döneme damgasını vurmayı başarmıştı. Christian Bale’in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını, Melissa Leo’nun ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını aldıkları bu yapım; Mark Whalberg ve Amy Adams gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2010

 14. 12 (The Wrestler) Şampiyon


  Siyah Kuğu, Bir Rüya için Ağıt, Jackie, Diptekiler gibi olağanüstü başyapıtların yanı sıra Kaynak ve Pi gibi beyin yakan filmler ile de tanıdığımız Darren Aronofsky, bu kez karşımıza benzersiz bir filmle çıkıyor. 2008 yapımı Şampiyon (The Wrestler) filmi; Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Mark Margolis ve Todd Barry’den oluşan kadrosuyla da övgülerin odak noktası haline geliyor.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2008

 15. 11 (Hero) Kahraman


  Jet Li, Donnie Yen, Zhang Ziyi, Tony Leung Chiu Wai ve Maggie Cheung gibi birbirinden başarılı isimlerin başrollerini paylaştıkları Kahraman (Hero) filmi, 2002 yılında izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Zhang Yimou tarafından yönetilen bu etkileyici yapım, Eski Çin İmparatorluğu’nda yaşanan sıra dışı bir zaferin hikayesi konu alınıyor.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2002

 16. 10 Cinderella Man


  Yokluklarla dolu bir yaşamın içerisinde adeta küllerinden yeniden doğan, Cinderella Man lakaplı ünlü boksör James J. Braddock’un hikayesinin anlatıldığı bu 2005 yapımı film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Benzersiz bir film olmasının yanı sıran dram filmleri arasına da adını yazdıran Cinderella Man’in yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor. Russell Crowe, Renee Zellweger ve Paul Giamatti gibi güçlü oyuncular ise bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyorlar.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2005

 17. 9 Ip Man


  Başlangıçta 20 Temmuz 1973 tarihinde hayata gözlerini yuman Bruce Lee’nin akıl hocası olarak tanıdığımız, Yip Man, 2008 yapımı Ip Man filmiyle izleyicilerle buluştu. Wilson Yip tarafından yönetilen ve en iyi biyografi filmleri arasında yer almayı başaran bu yapım, özellikle de bol aksiyonlu sahneleriyle aklımızı başımızdan almıştı. Ayrıca Donnie Yen, Lynn Hung, Siu-Wong Fan, Hiroyuki Ikeuchi ve Simon Yam gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2008

 18. 8 Kill Bill


  En bilindik Quentin Tarantino filmlerinden biri olan Kill Bill, unutulmaz sahneleriyle de birçok prestijli ödülün kazananı oluyor. İlk olarak 2003 daha sonra ise 2004 yılında iki film olarak vizyona giren Kill Bill; Uma Thurman, David Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah ve Michael Madsen gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğenilen filmlerden bir tanesi haline geliyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 2003

 19. 7 Rocky


  Hem Sylvester Stallone gibi usta bir oyuncunun yıldızının parladığı hem de Rocky efsanesinin doğduğu bu film, John G. Avildsen yönetmenliğinde 1976 yılında vizyona girdi. Akabinde ise 6 devam filmiyle seyirci karşısına çıkan Rocky, antrenman ve dövüş sahnelerinin yanı sıra replikleriyle de unutulmaz yapımlardan bir tanesi haline geldi. Ayrıca Talia Shire, Carl Weathers, Burt Young gibi oyuncular da bu filmin kadrosunu güçlendirmeyi başardılar.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1976


 20. 6 (Million Dollar Baby) Milyonluk Bebek


  Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak gösterilen ve En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere toplamda 4 dalda Oscar Ödülü kazanan 2004 yapımı Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby); Clint Eastwood hem yönetmen hem bestekar hem de başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı enfes filmlerden bir tanesiydi. Ayrıca Hillary Swank ve Morgan Freeman gibi güçlü isimler de olağanüstü oyunculuk performanslarıyla izleyicileri büyülemişlerdi.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 2004

 21. 5 (Warrior) Büyük Dövüş


  Özellikle de Tom Hardy ve Nick Nolte’nin olağanüstü oyunculuklarıyla şekillendirdikleri Joel Edgerton, Jennifer Morrison ve Frank Grillo’nun da oyuncu kadrosunu daha da güçlendirdikleri 2011 yapımı Büyük Dövüş (Warrior) filmi de en iyilerden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Gavin O’Connor tarafından yönetilen bu yapım, neredeyse her sahnesiyle izleyicilerin gönüllerine taht kurmayı da başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2011

 22. 4 (Raging Bull) Kızgın Boğa


  Bu kez Jake LaMotta’nın gerçek yaşam hikayesine konuk oluyoruz. Thelma Schoonmaker’ın En İyi Film Kurgusu, Robert De Niro’nun ise En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı 1980 yapımı Kızgın Boğa (Raging Bull) filminin yönetmen koltuğunda ise Martin Scorsese oturuyor. Ayrıca Scorsese’nin Barbizon Stagehand rolüyle de karşımıza çıktığı bu yapımda; Joe Pesci, Cathy Moriarty ve Frank Vincent gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1980

 23. 3 Dangal


  Şimdi ise en yeni Aamir Khan filmlerinden biriyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 2016 yılının en iyi dövüş filmlerinden olan Dangal da bir gerçek hikaye uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Nitesh Tiwari tarafından yönetilen bu film, Hintli güreşçi Mahavir Singh Phogat ile olimpiyatçı kızları Geeta ve Babita’nın hikayesini konu ediniyor. Filmde Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra ve Sakshi Tanwar gibi isimler de yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 2016

 24. 2 (Undisputed) Yenilmez Serisi


  Namalup dünya ağırsiklet boks şampiyonu George Chambers (IceMan), tecavüz suşundan tutuklanarak hapse atılır.. Girdiği hapsanede ise, yenilgi yüzü görmemiş bir şampiyon bulunmaktadır, Fakat bu şampiyon hapsaneler arası turnuvalarda efsaneye dönüşmüş olan, yasal dünyada gayriresmi şampiyon olarak adlandırılan Monroe Hutchens (Wesley Snipes) dir..Bu iki yenilmez şampiyonun bulunduğu hapsanede, mafyanın ve devletin en stratejik noktalarında sıkı bağlantıları olan, yaşlı bir boks hastası bulunmaktadır.. Bu yüzyılın boks maçını organize etmek ve iki şampiyonu ringe çıkarmak için gerekli adımların atılması yönünde emir verir..Artık iki yenilmez arenaya çıkmak için hazırdır...

  Yapım Yılı: 2002

 25. 1 (The Fight Club) Dövüş Kulübü


  Efsanevi yapımlardan biri olan ve bütünüyle gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak adını sinema tarihine yazdıran 1999 yapımı Dövüş Kulübü (The Fight Club) ile listemizi sonlandırıyoruz. Chuck Palahniuk eserinin, usta yönetmen David Fincher tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan Dövüş Kulübü; Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın olağanüstü oyunculuklarıyla şekilleniyor.  

  IMDb Puanı: 8,8
  Yapım Yılı: 1999


Like it? Share with your friends!

123
47 shares, 123 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format