Uzayı Konu Alan En İyi 25 Film

1 min


127
48 shares, 127 points
 1. 25 Üçüncü Türden Yakınlaşmalar


  Steven Spielberg imzalı bir diğer başarılı uzay filmiyle daha listemize devam ediyoruz. ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanılmasına karar verilen Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind) tüm zamanların en iyi uzay filmleri arasında yer alıyor. Richard Dreyfuss, François Traffaut, Bob Balaban, Melinda Dillon ve Teri Garr gibi isimler de bu 40 yıllık başarılı filmin başrol kadrosunu oluşturuyorlar.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1977

 2. 24 Apollo 13


  1970’lerde meydana gelen gerçek bir hikayenin dramatikleştirilmiş hali olan 1995 yapımı Apollo 13, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı başta olmak üzere, Akademi Ödülleri’ne damgasını vurmayı başarmıştı. Ayrıca dönemin En İyi Film Oscar’ına da aday olarak gösterilen bu Ron Howard filmi; Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton ve Ed Harris gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1995

 3. 23 (Gravity) Yerçekimi


  Özellikle de görselleriyle son yılların en iyi uzay filmlerinden biri olan Yerçekimi (Gravity), 2013 yılının en beğenilen Oscar ödüllü yapımları arasına da adını yazdırdı. Alfonso Cuaron’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu bilim kurgu gerilim filmi; Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topladı.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2013

 4. 22 (The Fifth Element) Beşinci Element


  Lucy, Leon, Nikita, Taken ve Taşıyıcı gibi aksiyon macera filmleri arasında yer alan daha birçok ünlü yapıma imza atan efsanevi Beşinci Element (The Fifth Element) filmiyle de takdir toplamayı başarmıştı. Milla Jovovich, Bruce Willis, Chris Tucker, Gary Oldman ve Ian Holm gibi usta oyuncuların oluşturduğu kadrosuyla da döneme damgasını vuran uzay filmlerinden biri haline gelmişti.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 1997

 5. 21 Avatar


  James Cameron’ın ustalık işi olan 2009 yapımı Avatar filmi, 2,8 milyar dolarlık hasılatıyla en çok izlenen yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor. Ayrıca milyar dolarlık gişe hasılatlı Hollywood filmleri arasında da ilk sırada bulunan Avatar, bütünüyle izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. Filmin kadrosunda ise Zoe Saldana, Sam Worthington, Stephen Lang, Sigourney Weaver ve Michelle Rodriguez gibi başarılı oyuncular bulunuyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2009

 6. 20 Gattaca


  Son derece heyecanlı geçen konuları ve filmde ki dünya sizi kendine çekmeyi başaracak. Teknolojinin son derece değişmesi ile süper insanlar oluşturulmaya başlanır. Bu insanlar sayeside normal kişilerin pek bir değeri kalmamaya başlar.

  IMDb Puanı: 7,8

  Yapım Yılı: 1997

 7. 19 Serenity


  Çok güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olmamasına rağmen, izleyiciden tam not almayı başarmış bir uzay filmiyle listemize devam ediyoruz. Firefly adlı televizyon dizisinin devam filmi olarak 2005 yılında vizyona giren Serenity; Joss Whedon tarafından yazılıp yönetilmişti. Nathan Fillon, Alan Tudyk ve Morena Baccarin ise bu filmin dikkat çeken isimleriydi.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2005

 8. 18 (Predator) Av


  Terminatör ve Gerçeğe Çağrı filmleri gibi unutulmaz bir Arnold Schwarzenegger filmi olan Av (Predator), ilk olarak 1987 yılında vizyona girmişti. Daha sonra bir seri haline gelen ve hatta 2004 yılında bir diğer efsanevi film Alien ile birleştirilen bu yapım, John McTieman yönetmenliğinde karşımıza gelmişti. Ayrıca Schwarzenegger’in yanı sıra Shane Black, Carl Weathers ve Kevin Peter Hall gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 1987

 9. 17 E.T. (Extra-Terrestrial)


  Listemize damgasını vuran Steven Spielberg’in en bilindik filmlerinden biri olan E.T. (Extra-Terrestrial), vizyona girdiği 1982 yılından itibaren efsaneleşmeyi başardı. Melissa Mathison tarafından yazılan E.T. filmi; Drew Barrymore, Henry Thomas, Dee Wallace, Robert McNaughton gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

 10. 16 Uzay Yolu (Star Trek) Serisi


  Halihazırda eski serileriyle efsaneleşen Uzay Yolu’nun yeni serisini listemize dahil etmeye karar verdik. Bu efsanevi serisinin yeni filmleri ilk olarak 2009 yılında J. J. Abrams yönetmenliğinde vizyona girdi. Gene Roddenberry eserinden uyarlanan bu yeni seri; Chris Pine, Zachary Quinto, Anton Yelchin, Zoe Saldana, Karl Urban ve John Cho’dan oluşan kemik kadrosunun yanı sıra Eric Bana, Benedict Cumberbatch, Idris Elba ve Sofia Boutella gibi isimler de konuk oyuncu olarak merak uyandırdılar.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2009

 11. 15 (Edge of Tomorrow) Yarının Sınırında


  Şimdi ise Hiroshi Sakurazaka’nın “All You Need Is Kill” adlı eserinden uyarlanmış, etkileyici ve yeni bir yapımla zirveye doğru yaklaşıyoruz. Konusuyla şaşkınlık yaratan Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow), 2014 yılının en beğenilen aksiyon bilim kurgu filmlerinden de bir tanesiydi. Doug Liman tarafından yönetilen bu yapım; Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton ve Brendan Gleeson’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da izleyicileri kendisine hayran bıraktı.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2014

 12. 14 (Moon) Ay


  Fantastik filmler arasında yer alan Warcraft ve Yaşam Şifresi gibi yapımlara da imza atan Duncan Jones’un ilk uzun metrajlı filmiyle listemize devam ediyoruz. Sam Rockwell, Kevin Spacey ve Kaya Scodelario gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla, kısıtlı bütçesine rağmen takdir toplayan 2009 yapımı Ay (Moon) da en iyi uzay filmleri arasına adını yazdırıyor. 

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2009

 13. 13 (Arrival) Geliş


  Ted Chiang’in, “Story of Your Life” adlı eserinden uyarlanan 2016 yapımı Geliş (Arrival) filmi, kısıtlı bir alanda ve az sayıda oyuncuyla çekilmesine rağmen, izleyicilerden tam not almayı başarmıştı. Özellikle de konusuyla dikkatleri üzerine çeken bu yapım; Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2016

 14. 12 (District 9) Yasak Bölge 9


  Belki de uzaylı konulu görüp görebileceğiniz en farklı filmlerden biri ile listemize devam ediyoruz. Uzaylıların sığınmacı olarak dünyaya yerleştikleri 2009 yapımı Yasak Bölge 9 (District 9), bilim kurgu filmlerini sevenlerin de sevmeyenlerin de beğenisini kazanmıştı. Neil Blomkamp’in yönetmenliğinde, 30 milyon dolarlık bütçeyle vizyona giren bu yapım özellikle de Sharlto Copley’nin başarılı performansıyla bizleri etkilediği bir yapım olmuştu.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2009

 15. 11 (Planet of the Apes) Maymunlar Cehennemi


  Yeni seride deneyler sırasında maymunların evrimleşerek kontrolü ellerine almaları anlatılıyordu. Fakat asıl adı Maymunlar Gezegeni olan 1968 yapımı Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), maymunların, insanlar gibi yaşamış oldukları farklı bir gezegeni konu ediniyordu. “La Planete des Singes” romanından uyarlanan bu Franklin Schaffner filmi, görsellerinin yanı sıra Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter, Linda Harrison ve Maurice Evans’tan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamıştı.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1968

 16. 10 (Avengers) Yenilmezler


  Marvel Comics’in en sevilen süper kahramanlarının oluşturduğu Yenilmezler (Avengers) ekibinin ilk kez bir araya geldiği bu yapım, beklentilerin fazlasını izleyicilere sunmuştu. Iron Man, Kaptan Amerika, Kara Dul, Thor, Hulk, Hawkeye, Jarvis, Loki ve daha birçok ünlü kahramandan oluşan bu ekibin, Dünya’yı uzaylılardan korumak için vermiş oldukları etkileyici mücadele gözler önüne serilmişti. Joss Whedon tarafından yönetilen ve daha sonra bir seri haline gelen bu yapım; Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Samuel L. Jackson, Paul Bettany ve Tom Hiddleston gibi ünlüler karmasından oluşan oyuncu kadrosuyla da beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2012

 17. 9 (Guardians of the Galaxy) Galaksinin Koruyucuları


  Bir diğer Marvel Comics harikası olan ve beklentilerin çok çok üzerinde bir yapım olarak seri film haline getirilen 2014 yapımı Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) ile listemize devam ediyoruz. James Gunn yönetmenliğiyle hayat bulan bu seri, görselleri ve eğlenceli anlatımıyla da beğeni toplamayı başarmıştı. Ayrıca Chris Pratt, Vin Diesel, Zoe Saldana, Bradley Cooper, Dave Bautista ve Karen Gillian gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2014

 18. 8 G.O.R.A. Serisi


  Şimdilerde G.O.R.A. sersinin devam filmi, Arif V 216 hakkında detaylar belli olmaya başladı. Cem Yılmaz tarafından yazılan ve Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde 2004 yılında vizyona giren GORA, son 20 yılın en eğlenceli Türk filmleri arasına da adını yazdırdı. Ayrıca Cem Yılmaz, Ozan Güven, Rasim Öztekin, Özkan Uğur, Erdal Tosun, Şafak Sezer ve Özge Özberk gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da en çok izlenenlerden biri haline geldi.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2004

 19. 7 (The Martian) Marslı


  Tüm zamanların en iyi bilim kurgu kitapları arasında yer alan Andy Weir romanı Marslı (The Martian), 2015 yılında beyazperdeye uyarlandı ve en beğenilen uzay filmlerinden biri haline geldi. Ridley Scott yönetmenliğinde vizyona giren bu yapım, görsellerinin yanı sıra Matt Damon, Jessica Chastain ve Chiwetel Ejiofor’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmayı başardı.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2015

 20. 6 Solaris


  Bir diğer roman uyarlaması olan Solaris de listemize adını yazdırıyor. Stanislaw Lem eserinin, ünlü ve başarılı yönetmen Andrey Tarkovski tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu yapım, konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor. Filmin başrollerinde ise Natalya Bondarçuk, Donatas Banionis ve Anatoly Solonitsyn gibi isimler yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1972

 21. 5 (Blade Runner) Bıçak Sırtı


  6 Ekim 2017’de Bıçak Sırtı 2 (Blade Runner 2049) adındaki devam filmiyle yeniden izleyicileri büyülemeyi hedefleyen 1982 yapımı Bıçak Sırtı (Blade Runner), türünün öncülerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Yine Philip K. Dick’in önemli eserlerinden birinin Ridley Scott tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu yapım da Harrison Ford, Sean Young ve Daryl Hannah gibi güçlü oyuncuları kadrosunda barındırıyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1982

 22. 4 (2001: A Space Odyssey) 2001: Bir Uzay Destanı


  Günümüzün en iyi filmlerine öncülük yapan 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey), 1968 yılında gösterime girmişti. Unutulmaz filmler arasında yer alan birçok yapımın da yönetmeni olan Stanley Kubrick imzalı bu film; Arthur C. Clarke başta olmak üzere, Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 1968

 23. 3 (Alien) Yaratık


  Neredeyse 40 yıllık bir seri olan ve 2017 yılında yeni filmiyle fırtınalar estirmesi beklenen bir diğer filmle listemizin sonuna doğru geliyoruz. Ridley Scott başyapıtlarından Yaratık (Alien), 1979 yılında gösterime giren ilk filmiyle ulaşılması zor bir başarıya imza atmıştı. Daha sonra bu yapım bir film serisi haline gelmiş olsa da devam filmleri orijinalinin yerini tutamadı. Fakat 2017 yılında vizyona girmesi beklenen Alien: Covenant, serinin bir diğer başarılı filmi olabilir.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 1979

 24. 2 Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisi


  İlk gösterim tarihinin üzerinden uzun yıllar geçmiş olsa da hem devam filmleri hem de orijinal serisiyle efsaneleşmeyi başaran Yıldız Savaşları (Star Wars) serisi sekizinci filmi Star Wars 8: The Last Jedi ile de 2017 yılına damga vurmaya hazırlanıyor. Bu George Lucas eseri ayrıca Clone Wars ve Rebels adlı animasyon serileriyle de beğeni toplamayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 1977

 25. 1 (Interstellar) Yıldızlararası


  Gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında ilk sıralarda gösterilen 2014 yapımı Yıldızlararası (Interstellar), daha şimdiden efsaneler arasına adını yazdırıyor. Christopher Nolan imzalı bu Oscar ödüllü yapım, beyin yakan konusunun dışında; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ve Michael Caine gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 2014


Like it? Share with your friends!

127
48 shares, 127 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format