Ganj Nehri Hakkında Bilmediğiniz 10 Bilgi

5 min


134
58 shares, 134 points

Halk arasında Ganga ismi ile alınan Ganj Nehri, Hindistan’ın kuzeyinden başlamaktadır. Bu şekilde Bangladeş’e kadar ulaşmaktadır. Nehrin uzunluğu ortalama 2.700 km’dir. Hindu innancına göre Ganj Nehri, kutsal sayılmaktadır. Her sene Hindistan’ın çevresindeki insanlar bu nehre akın etmektedir. Yine inançlara göre ise, Ganj Nehri’nin sularında yıkanmak, insanların günahlarının dökülmesini sağlar. Medya üzerinde yıllarda kirliliği ile ön plana çıkmaktadır. Bizler de bu noktada Ganj Nehri ile ilgili 10 bilgiyi sizlere derledik..

1) Ganj Nehri’nin Başlangıcı Himalayalardır.

Ganj Nehri, Himalaya’lardan başlamaktadır. Hindistan’a doğru gelmeye başlayan nehir yavaş yavaş kirliliğini göz önüne sermeye başlıyor. Yapılan araştırmalara göre nehir içerisinde gün içerisinde ortalama 1.5 milyon işlenmiş kanalizasyon atığı dökülmektedir.

2) Hinduizm İnancına Göre Nehir Kutsal Kabul Edilmektedir

Tanrıça Ganga’nın vücut bulmuş hali, Ganj Nehri’nde oluşmuştur. Nehir gittikçe yayılan bu inanca göre kutsal olarak kabul ediliyor. Bu inanç ise Hint mitolojisinden geliyor. Bu mitoloji içerisinde Hint kralı olan Bhagiratha’nın, Tanrı olan Lord Brahma’ya yalvarması sayesinde, cennetten dünyaya gönderilmektedir. Bu nehir son derece güçlü akmaktadır. Dünyaya indiği sırada her yeri yok etmek gücüne sahiptir. Kral ise bu duruma engel olmak amacıyla tanrı olan Shiva’dan yardım istemektedir. Shiva ise yardım etmek için saçlarını kullanacaktır. Bu şekilde nehir yeryüzüne sağ salim ulaşabilmektedir.

3) Dünyanın En Kalabalık Havzasına Sahiptir

400 milyon insanın kişisel atıkları, nehre dökülen endüstriyel maddelerle beraber nehir her geçen gün daha da fazla kirlenmektedir. İnsanlar yine de buna rağmen bu nehri kutsal kabul ederek nehir içerisinde yıkanmaya devam etmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, nehir suları içerisinde çok fazla miktarda metal ve zehirli kimyasal atıklar bulunmaktadır. Bu bölgede yaşayan insanların kansere yakalanma olanı, dünyadaki diğer insanlara göre çok daha fazladır.

4) Ganj Nehrinde 12 Yılda Bir Kumbh Mela Festivali 

Haridwar ismi, bir inanca göre Hari’ye çıkan kapı anlamına gelmektedir. Şehre inen ve yıkanmak amacıyla kullanılan bu merdivenlerde Vishnu’nun ayak izlerinin olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple de bu bölge son derece kutsal sayılmaktadır.  12 yılda bir bu bölgede festival düzenlenmektedir. Tarih ise Jüpiter, Ay ve Güneş’in konumuna göre hesaplanmaktadır. Festivalin kökenini ise, “Kumbh” adı verilen bir testi oluşturmaktadır. İnanca göre testi içerisinde 4 damla dünyaya düşer. Bu sebeple de bu bölgedeki insanlar bu festivali kutlar. Belirli günlerde yıkanan insanların günahları yok olacağına inanılmaktadır.

5) Bölgeye Atık Atılması Yasaklandı

Hindistan için bazı çevre davaları görülmeye başlandı. Mahkeme National Green Tribunal, geçen yıl nehrin 500 km’lik bölümünün hemen temizlenmesi gerektiğini savundu ve artık buraya atık atılmasını kati olarak yasakladı. Çıkartılan yasaya göre, nehri kirleten kişiler ortalama 775$ ceza ödemek durumunda kalacak. Bu karar çevrecileri sevindirdi. Ancak, belediye bunun için gerekli önlemleri almadığı için nehir her geçen gün daha da fazla kirlenmeye devam ediyor.

6) Hindistan’da Toplamda 1301 Kuş Türü Var

Yine, bölge içerisinde yapılan bir araştırmaya göre, nesli tükenen hayvanlardan biri olan Sterna Acuticauda ve İndian Sarus Crane kuşları, bu bölgede yaşamına devam ettiriyor.

7) Nehrin Havzasında 140 Balık ve 90 Amfibi Türü Bulunuyor

Hindistan’daki bu nehir, dünyadaki diğer nehirlere göre daha fazla tatlı su balığı barındırmaktadır. Bölgede yapılan araştırmalara göre çok nadir görüşen tatlı su köpek balığı olan Glyphis Gangeticus bu nehir içerisinde yaşamaktadır. Bu balığın yıl içerisindeki ölüm oranı %10’dur.

8) Organik Atıkları Çok Hızlı Bir Şekilde Çürütüyor

Yapılan araştırmalar sonucunda, Ganj Nehri’ne atılan atıklar, diğer nehirdeki atıklara göre %25 daha fazla hızlı bir şekilde çürümektedir. Yıllar boyunca bu nehre atılan kanalizasyon atıkları ve kimyasal zehirli atıklar nehri asidik değerini arttırmaktadır.

9) Nehir Sürekli Olarak Yön Değiştirmektedir

Hava şartları, doğal afetler ve toprak kaymalarından dolayı, 1990 yılından itibaren Ganj Nehri, 2,5 km yer değiştirmek zorunda kaldı. Giderek Bangladeş bölgesine doğru kayan nehir, muson yağmurları sebebiyle de çevredeki yerleşim yerleri zaman içerisinde yok oldu. Burada 250 kilometrekarelik alan içerisinde yaşamını devam ettiren kişiler 10 – 12 yıl arasında yer değişimi yapmak zorunda kalıyor.

10)Nehrin Kıyılarında Yaşayan Din Adamları, Nehri Ziyaret Edenlerin Kaydını Tutuyor

Ganj Nehri’nin kıyılarında yaşayan ve kendilerine Pandit diyen din adamları, bugüne kadar nehri ziyaret eden herkesin adını el yazılarıyla kaydediyor. Bu belgeler 20 jenerasyon öncesine dayanmaktadır.El yazısıyl hazırlanan bu belgelerde, kişiler kimlerle gelmiş? Neden gelmiş? Gibi bilgiler kaydediliyor.Aynı zamanda aile içerisinde meydana gelen ölüm ve doğum tarihleri gibi detaylarında bilgisi tutulmaktadır. İlgi çeken gelenek, pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.


Like it? Share with your friends!

134
58 shares, 134 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format