Sonunu Asla Tahmin Edemeyeceğiniz 30 Sıra Dışı Film

8 min


147
71 shares, 147 points

Film karakteriyle kendinizi ortak bir kaderi paylaşıyormuş hissine kapılmak ister misiniz? Tahminlerin ötesinde bir beyin yakan özelliğe sahip bu filmleri sizler için araştırdık. Fantastik yolculuklar, umarsız maceralar ve çok daha fazlası! Keşfedilmeyi bekleyen gizemler, aklınızı zorlayacak semboller, gözünüzün önünden gitmeyecek sırlara sahip şekil ve sayılar. Hadi gelin bu filmleri geri sayım listemizle inceleyelim.

30) The Number 23 / 23 Numara IMDb Puanı: 6.4

Komedi filmlerinden alışkın olduğumu Jim Carrey, bu filmde oyunculuğunun diğer marifetlerini gösteriyor. 23 sayısını ileri düzeyde saplantı haline getiren karakterin konu alındığı film, etkileyici gizemi ile izleyicisini sürüklüyor.

29) The Da Vinci Code / Da Vinci Şifresi IMDb Puanı: 6.5

Ron Howard’ın yönetmenliği yaptığı film, Dan Brown’ın en çok satan romanından beyaz perdeye uyarlandı. Simge bilimi profesörü olan Langdon’un şifreler içerisinde ki mücadelesinin paradoksu sizleri yeteri kadar büyüleyecektir.

28) Fermat’s Room / Kapan IMDb Puanı: 6.7

Daha önce hiç tanışmışlıkları olmayan dört matematikçi, kimsenin çözemediği bir bulmaca için gizemli kişi tarafından davet alır. Hayatta kalabilmeleri için sorulan sorulara doğru ve belirlenen zaman diliminde cevap vermek zorundadırlar.

27) Enemy / Düşman IMDb Puanı: 6.8

Bolca gerilim ve sınırsız gizem denilince akıllara gelen Denis Villeneuve’nin bir baş yapıt daha. Filmin konusunu anlamanız için birden fazla kez seyretmeniz gerekebileceğini de şimdiden söylemeliyiz.

26)Traingle / Şeytan Üçgeni IMDb Puanı: 6.9

Yatlarıyla açıldıkları okyanusta oldukça kötü hava koşullarına maruz kalan bir grup, gizem dolu gemiye binmek zorunda kalır. Ve izleyicilere gerçeküstü performans göstererek detaylı bir düşünme hissini uyandırmaktadır.

25) Exam / Sınav IMDb Puanı: 6.9

Bir şirket çalıştırmak üzere en iyi personeli almak ister. Bunun için iş başvuru yapanları tek tek görüşme odasına alır. Tek bir soru soracaklarını ve doğru cevap verenin işe alınacağı söylerle. Fakat ortada sorulacak bir soru bulunmamaktadır. Filmin karakteriyle aynı adrenali yaşayacağınız film, kesinlikle izlenmesi gerekenler listenizde olmalıdır.

24) Stay / Gitme IMDb Puanı: 6.9

Henüz 21 yaşında olan genç yaşama veda etmek ve intihar etmek istemektedir. Ancak bu intihar kararının arkasında müthiş bir gizem bulunmaktadır.

23) National Treasure / Büyük Hazine IMDb Puanı: 6.9

Hazine haritasına sahip akıllı bir karakterin adrenalin dolu öyküsünü mutlaka seyretmelisiniz. Bol gizem, aksiyon ve adrenalin arayanlar için pişman olmayacağınız seçim diyebiliriz.

22) The Adjustment Bureau / Kader Ajanları IMDb Puanı: 7.1

Bir araya gelmek isteyen iki karakterin arasına özel güçler ve kaderlerini yöneten birileri giriyor. Bir arada olabilmeleri ise sadece kaderden kaçmak ve doğru yolu bulmaktan geçiyor. Bilimkurgu yazarı olan Dick’in öyküsünden esinlenen filmi tereddüt etmeden izleyebilirsiniz

21) El Metodo / Metot IMDb Puanı: 7.3

Kapitalizmi eleştiren gizemi ile Metor sizi etkileyebilir. Konusunu ise iş başvuru için mini bir testten başarıyla geçmek durumunda olan karakterlerin sırlarla dolu mücadelesi ele alınıyor.

20) Cube / Küp IMDb Puanı 7.3

Uyandıklarında kendilerini bir küpün içinde bulan ve daha önce birbirlerini hiç tanımayan bir grup insan. Artık hayatta kalmak için akıllarını kullanmak ve yanlış seçimler yapmamak durumundadırlar.

19) Identy / Kimlik IMDb Puanı: 7.3

Tanışıklığı bulunmayan 10 kişi ıssız bir motelde bir araya gelmek zorunda kalırlar. Sırayla ölmeye başlayan olayları durdurmanın tek yolu, kendilerini bir araya getirmiş olan gizemi çözmektir.

18) Loft / Çatı Katı IMDb Puanı: 7.4

Evli olan beş erkek arkadaş eşlerini bir çatı katında metres olarak tutukları kadınlarla aldatmaktadırlar. Ancak girdikleri bu maceranın sonu istedikleri gibi olmaz. Çatı kadında ölü halde buldukları kadının kim tarafından katledildiği bilinmez. Bir an önce girdikleri çatı katından kurtulmaları gerekmektedir.

17) Predestination / Kader IMDb Puanı: 7.4

Beyin yakan filmler arasında Kader bir tık önde olabilir. Zaman kavramının alt üst edildiği filmde kimin neyin nesi olduğunu anlamak son derece güç olacaktır.

16) The Next Three Days / Kaçış Planı IMDb Puanı: 7.4

Suçsuz bir iftira ile eşini hapse tıkayan kişiyi bulmanın zorluğu. Üstüne bir de eşini hapishaneden nasıl çıkarabileceğine dair planlar. Bu gizem tüm bunları size soluksuz izlemenin kapısını ardına kadar açıyor.

15) Source Code / Yaşam Şifresi IMDb Puanı: 7.5

Bir yerdesiniz ama oraya nasıl gittiğinize dair tek fikriniz bulunmuyor. Üstelik çevrenizde bulunan insanları da tanımıyorsunuz. Kendinizden bile emin olmadığınız ama mutlaka sorularınıza yanıt aramak zorunda kaldığınız film. Tam bir bulmaca diyebiliriz!

14) Sherlock Holmes IMDb Puanı: 7.6

Filmin bir türlü çözemeyeceğiniz bulmacası, heyecanınızı ikiye katlayabilir. Ancak Holmes bu konuda sizi bekleyecek kadar yavaş değil. Harika bir paradoks filmi olan Holmes, pür dikkat seyredeceğiniz türden.

13) Zodiac IMDb Puanı: 7.7

Pek çok cinayet işleyen ama ardında tek bir delil dahi bırakmayan seri katil. Biriken ve bir türlü çözülemeyen cinayet dosyaları. Merak ve gerilimi bir arada hissedeceğiniz benzersiz film.

12) The Machinist / Makinist

Adam asmaca oyunu en sevdiğiniz bulmaca türünden mi? O zaman en doğru film Makinist olabilir. Çözmeniz gereken gizem için kendinizi karakter ile birlikte hareket etme isteğini dahi bulabilirsiniz. Bale’in müthiş performansı da seyir zevkinizi yükseltecektir.

11) Saw / Testere IMDb Puanı: 7.7

Jigsaw kurban olarak seçtiklerine hayatta kalmaları için oyunlar düzenler, Karakterlerin ise yapmaları gereken şey kendilerine verilen bulmacaları sorunsuzca çözmektir. Ölmek mi, hayatta kalmak mı? Her şey sizin elinizde!

10) The Game / Oyun IMDb Puanı: 7.8

Her şeyi yolunda giden bir adam doğum günü geldiğinde kontrolünde olan her şeyin raydan çıktığını fark eder. O andan sonra neye ve kime inanacağını bilemez. Yanıt bulması gereken pek çok soru bulunmaktadır.

9) Mr. Nobody / Bay Hiç Kimse IMDb Puanı: 7.9

117 yaşında olan Nemo… Yıl ise 2092’dir. Ölümün pençesinde olan Nemo çocukluğuna gider ve bir peronda olduğunu anımsar. Artık bir karar vermek zorundadır. Babasının yanında mı kalmalı, yoksa trene binip annesiyle mi gitmelidir? Her verdiği karar pek çok sorunun doğmasına neden olacaktır.

8) Prisoners / Tutsak IMDb Puanı: 8.1

Bir süre önce kaybolan kızları bilgi eksikliğinden dolayı polisler bile bulamadı. Ancak yetersiz ip uçlarına karşı gelmek ve kızları bulmak için aklını kullanmak yeterli. Tabi bunun içinde soru işaretlerine doğru yanıt vermek gerekiyor. Bir kere de farkına varamayacağınız detaylar için bir kez daha seyretmenizi şiddetle öneriyoruz.

7) Dannie Darko / Karanlık Yolculuk IMDb Puanı: 8.1

Dünyanın yok olmasına kalan zaman sayılı. Sadece 28 gün 6 saat 42 dakika ve 12 saniye. Peki, bu gerçek mi, yoksa şizofren bir gizemin ürünü mü?

6) Shutter Island / Zindan Adası IMDb Puanı: 8.1

Zindan adasına davet edilen dedektif, aradığını mı yoksa kaybettiği benliğini mi bulacaktır? Başarılı bir Lenoardo DiCaprio performansına şimdiden hazırlanın.

5) Memento / Akıl Defteri IMDb Puanı: 8.5

Karısına tecavüz eden kişiyi bulmak için hayatını adayan bir eş. Üstelik bunu yapan kişi hafıza kaybı yaşayan bir adam. Emin olun bu soruyu çözmek hiç de kolay olmayacak.

4) The Prestige / Prestij IMDb Puanı: 8.5

Sihirbazların bizi ikna edebilmeleri mümkün. Ancak iki sihirbaz birbirlerini kandırmak isterse ne mi olur? O zaman buyurun Prestij’in akıl tutulması yaşatan macerasına!

3) Indiana Jones Serisi( 4 Film) IMDb Ortalama Puanı: 8.2

Indiana Jones, arkeologluk yapmaktadır. Her defasında bambaşka maceraların içerisinde kendisini bulması seriyi bir solukta izlemek için yeterlidir.

2) The Usual Suspects / Olağan Şüpheliler IMDb Puanı: 8.6

Adı Keyser Söze olan, üstüne bir de Türk olan mafya liderini bulabilir misiniz? Dikkat edin! Tam buldum derken kendinizi bambaşka bir senaryonun içinde bulabilirsiniz. Bazı sahnelerini defalarca geri alıp seyretmenizin gerekeceği kadar dikkat etmeniz gereken başyapıtlardan diyebiliriz.

1) Inception / Başlangıç IMDb Puanı: 8.8

Sayısız gerilim filmimin altında imzası olan Christopher Nolan yine marifetini göstermiş diyebiliriz. Yaşanılanların rüyamı ya da gerçek mi olup olmadığını anlayabilirim diyor musunuz? O zaman sizde hemen bu eşsiz filmi açıp izlemelisiniz. Size gerçek dünyanın hangisi olduğunu sorgulatacak, sınır tanımayan hayal gücüyle hayretler içerisine düşürecek seçenek diyebiliriz. Yeteri kadar zeki olduğunuzu düşünüyorsanız o halde buyurun seyretmeye!

JOKER : İnterstellar / Yıldızlararası IMDb Puanı: 8.6

Yıldızlararası'nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper'un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir… Christopher Nolan'ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve yönetmenliğini sırtladığı filmin yıldız oyunculardan oluşan oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine gibi isimler yer alıyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne'nun evrendeki 'Solucan Delikleri' teorisinden ilham alıyor.


Like it? Share with your friends!

147
71 shares, 147 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format