Hacker Konulu En İyi 20 Film

1 min


122
45 shares, 122 points
 1. 20 (The Fifth Estate) Wikileaks: Beşinci Kuvvet


  Benedict Cumberbatch ve Daniel Brühl gibi bilindik isimlerin yanı sıra Alicia Vikander, Dan Stevens, Carice Van Houten ve David Thevlis gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda bulunduran Wikileaks: Beşinci Kuvvet (The Fifth Estate), gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir. Avustralyalı bilgisayar programı ve bir hacktivist olan Wikileaks editörü Julian Assange’ın gerçek hayatının anlatıldığı Wikileaks: Beşinci Kuvvet, mutlaka izlenmesi gereken en iyi hacker filmlerinden bir tanesidir.

  IMDb Puanı: 6,2
  Yapım Yılı: 2013

 2. 19 Bilgisayar Korsanları (Hackers)


  1995 yılına damga vuran bir diğer hacker filmiyle listemize devam ediyoruz. Jonny Lee Miller, Angelina Jolie, Jessy Bradford, Matthew Lillard ve Laurence Mason’ın başrollerini paylaştıkları Bilgisayar Korsanları (Hackers) filmi dönemin etkileyici yapımlarından biri olarak karşımıza geliyor. Yazmış olduğu virüs programı nedeniyle ABD Gizli Servisi tarafından tutuklanarak, en az 18 yaşına kadar bilgisayar kullanması yasaklanan bir gencin hikayesi konu alınıyor. Yıllar geçtikten sonra bilgisayarına kavuşan bu genç ve ekibi, bir bilgisayar virüsü ile karşılaşırlar. Virüsü durdurmaya uğraşan bu ekip, hem diğer bilgisayar korsanının hem de Gizli Servis’in hedefi olacaktır.

  IMDb Puanı: 6,3
  Yapım Yılı: 1995

 3. 18 Takedown


  Tarihin ilk bilgisayar korsanlarından olan Kevin Mitnick’in gerçek hayat hikayesini anlatan Sanal Korsan (Track Down), gelmiş geçmiş en iyi hacker filmlerinden biridir. Şimdilerde “whitehat (beyaz şapkalı)” olarak bilinen ve bu konuda danışmanlık yapan Mitnick; Fujitsu, Motorola ve Nokia başta olmak üzere birçok bilindik şirketin ağlarına izinsiz olarak girmeyi başarmıştır. Ayrıca FBI’ın En Çok Arananlar listesine de adını yazdıran Mitnick; “Sanal Dünya’nın Kayıp Çocuğu” olarak nam salmıştır. Sanal Korsan filmi de bu ünlü ismin hayatından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanmıştır.

  IMDb Puanı: 6,3
  Yapım Yılı: 2000

 4. 17 (Transcendence) Evrim


  Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman, Paul Bettany, Kate Mara, Cillian Murphy ve Cole Hauser gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Evrim (Transcendence), aslında tam olarak bir hacker filmi değil. Ancak kendisini süper bilgisayara entegre eden çılgın doktor Will Caster, terörist grupların bilgi ağlarını hackleyerek gerçekleşecek olan eylemlerin haberlerini önceden vermeye başlar. Fakat daha sonra işler çıkılmaz bir hal alır.

  IMDb Puanı: 6,3
  Yapım Yılı: 2014
  Film İçeriği: Hacker konusunun işlendiği bölümler var 

 5. 16 (Swordfish) Kod Adı: Kılıçbalığı


  Halle Berry, John Travolta, Hugh Jackman, Don Cheadle ve Vinnie Jones gibi başarılı ve ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla birçok prestijli ödülün sahibi olan Kod Adı: Kılıçbalığı (Swordfish); en iyi hacker filmlerinden bir tanesidir. Amerikan derin devletini anlatan bu yapım, 2001 yılına damga vurmayı başarmıştır.

  IMDb Puanı: 6,5
  Yapım Yılı: 2001
  Film İçeriği:  Hacker konusunun işlendiği sahneler var 

 6. 15 (Nerve) Oyun


  Okurlarımızın tüm beklentilerini karşılayacak olan Oyun (Nerve); Emma Roberts ve Dave Franco gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor. “Şişe Çevirmece” olarak da bilinen “Doğruluk mu, Cesaret mi?” oyunun sanal gerçeklik versiyonu olan Nerve, aslında bu oyunun sadece cesaret kısmından oluşmaktadır. Lise öğrencisi Vee ise bu oyuna katılmaya karar verir. Başlarda oldukça eğlenceli bir oyun olan Nerve, sonradan oyunun izleyenleri tarafından manipüle edilir ve gerilim dolu anlar başlamış olur.

  IMDb Puanı: 6,5
  Yapım Yılı: 2016
  Film İçeriği: Hacker konusunun işlendiği sahneler var 

 7. 14 (Eagle Eye) Kartal Göz


  Shia LaBeouf ve Michelle Monaghan ikilisinin başrollerini paylaştığı Kartal Göz (Eagle Eye) adındaki bu film; aslında Adım Adım Komplo (Echelon Conspiracy) ile oldukça benzer bir senaryoya sahip. Hiç tanımadıkları bir kadın tarafından rehin alınan Jerry ve Rachel, suikast düzenleyecek bir terör örgütü tarafından kaçırıldıklarını anlayıp, iş birliği yaparak kaçmaya çalışırlar. Sonrasında ise bu terör örgütünün aslında devletin Eagle Eye projesi olduğu anlaşılır.

  IMDb Puanı: 6,6
  Yapım Yılı: 2008
  Film İçeriği: Hacker konusunun geçtiği sahneler var 

 8. 13 (Cyberbully) Siber Zorbalık


  Game of Thrones dizisinde Arya Stark karakterini canlandıran başarılı oyuncu Maisie Williams’ın başrolünde oynadığı Siber Zorbalık (Cyberbully), 2015 yılının başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Olayların sadece bir oda içerisinde geçmesine rağmen, gizem ve gerilimi sonuna kadar yaşattığı Siber Zorbalık; tabiri caizse “ibretlik” bir filmdir. Sosyal medyanın adeta elimiz ayağımız olduğu şu günlerde, genç bir kızın hesapları bir internet korsanı tarafından çalınıyor. Ayrıca bu kişi; elinde genç kızın özel fotoğraflarının bulunduğu belirtir ve kıza şantaj yaparak vermiş olduğu emirleri yerine getirmesini ister.

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2015

 9. 12 (Sneakers) Şifreciler


  Robert Redford, River Phoenix, Sidney Poiter, Ben Kingsley ve Dan Aykroyd gibi usta isimleri bünyesinde barındıran Şifreciler (Sneakers), 1992 yılının en iyi hacker filmleri arasında yer alıyor. Güvenlik sistemlerinde uzmanlaşmış bir gruba, hükümet görevlileri tarafından şantaj yapılır ve bu gruptan siyah bir kutuyu bulmaları istenir. Martin Bishop’ın liderliğini yaptığı bu ekip, siyah kutuyu bulduklarında hem şaşırır hem de telaşa kapılırlar. Çünkü bu kutu; dünya üzerindeki bütün şifreleri kırabilecek bir mekanizmadır.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1992

 10. 11 (Hard Candy) Lolipop


  2005 yılının en iyi gerilim filmleri arasında yer alan Lolipop (Hard Candy) filmi listemizde yerini alıyor. Ellen Page ve Patrick Wilson ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu etkileyici yapım, internet ortamında karşılaşabileceğiniz tehlikelerin farkına varmanızı sağlıyor. İnternet merkezli bir arkadaşlık sitesinden sohbet eden 32 yaşındaki Jeff ve 14 yaşında bir genç kız olan Hayley, buluşmaya karar verirler. Yaşına rağmen Jeff ile flört ederek evine giden Hayley’in aslında sistemin ve yasaların onu korumadığını savunarak, kaba kuvvet kullanıp asayişi sağlamak isteyen (vigilante) bir kız olduğu ortaya çıkar. Jeff’in içkisine ilaç atan Hayley, sonrasında çeşitli işkenceler uygular.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 2005
  Film İçeriği: Hacker konusunun geçtiği sahneler var 

 11. 10 (WarGames) Savaş Oyunları


  Matthew Broderick’in yıldızının parladığı yapımlardan biri olan Savaş Oyunları (WarGames), tüm zamanların en başarılı yapımının ta kendisidir. 1983 yapımı bu etkileyici film; genç bir hacker olan David Lightman’ın neredeyse 3. Dünya Savaşı’nı başlatacak bir girişimde bulunmasını konu alıyor. Sevgilisini etkilemek adına oyun yapımcısının sistemini ele geçireyim derken, Amerikan Savunma Bakanlığı’nı hackleyen David, nükleer savaş durumunda yaşanabilecek olayları hesaplayan önemli bir simülasyonu ele geçirir. Sonrasında ise bunun bir oyun olduğunu sanan David, neredeyse III. Dünya Savaşı’nı başlatmak üzeredir.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1983

 12. 9 (Live Free or Die Hard) Zor Ölüm 4


  Halihazırda en iyi aksiyon filmleri arasında bulunan Zor Ölüm serisinin dördüncü filmiyle listemize devam ediyoruz. 2007 yapımı olan bu film, baş karakter John McClane’in tamamıyla tepetaklak olmuş hayatıyla başlıyor. Polislikten emekli olan ve görevine bir güvenlik şirketinde bilgisayar korsanlarını takip eden bir memur olarak çalışan McClane, yine belayı üzerine çekmeyi başarır. Tam aradığı kişileri yakalayıp, merkeze götürdüğü sırada, çok daha büyük bir çete ile karşılaşır. Ülkedeki aktif yaşamı durdurmak adına bütün sistemler çökertilir. Bu çeteyi durdurmak adına genç hacker Matt Foster da McClane’e yardım edecektir.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 2007
  Film İçeriği: Hacker konusunun geçtiği sahneler var 

 13. 8 23


  Alman bir hack grubunun gerçek hikayesinden ilham alınan 23 filminde; 1980’lerin sonlarında Karl Koch adında bir yetim, ailesinden kalan mirasını bir daireye ve bilgisayara yatırır. İlk iş R.A. Wilson’ın en sevdiği romanı olan “Illuminatus” eserinde bulunan komplo teorilerini araştırmak için forum sitelerine dadanır. Fakat çok geçmeden hem kendisi hem de yakın arkadaşı David, hükümet ve askeri bilgisayarlara sızmaya başlarlar. Sonrasında ise Karl, tanıdığı Pepe’nin bilgisayarına erişerek, hesabında sakladığı paraları çalar ve Doğu Berlin’e doğru kaçarak, KGB ile iletişime geçmeye çalışır.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1998

 14. 7 Snowden


  Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in gerçek hikayesinin anlatıldığı bu film, şüphesiz listemizin en beğenilenlerinden bir tanesi. ABD’nin “güvenlik” olarak tanımladığı gizli izleme programı, Snowden sayesinde gün yüzüne çıkarılıyor. E-postalardan sosyal medya hesaplarına, mesajlardan bilgisayar kameralarına kadar istediği her şeye erişebilen ABD hükümetinin gizli izleme programını 2013 yılında ifşa eden Snowden’in hayatını konu alan bu etkileyici filmin başrollerinde ise birçok başarılı oyuncu yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2016

 15. 6 Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi


  Aslında bir belgesel olan Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi (We Are Legion: The Story of the Hacktivists); dünyaca ünlü Anonymous’un kuruluşuna ve Christopher Pole’ün 4chan sitesini yarattığı dönemlere bizleri götürüyor. Yazarlar, Anonymous üyeleri, akademisyenler gibi birçok insanla gerçekleştirilen röportajların bulunduğu bu belgesel; Tom Cruise’un Scientology videosunda başarıya ulaşan ve Arap Bahar’ıyla akılalmaz bir işe imza atıp, hükümetlerin kabusu haline gelen Anonymous ekibini anlatıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2012

 16. 5 (Enemy Of State) Devlet Düşmanı


  Etkileyici bir Tony Scott filmi olan, başrollerinde ise Will Smith, Gene Hackman ve Jon Voight gibi başarılı isimleri barındıran Devlet Düşmanı (Enemy Of State) ile listemize devam ediyoruz. ABD hükümetinde gerçekleşen bir cinayet, çok fazla tanınmamış bir beyaz yaka korsanı tarafından kaydedilir. Olaylara tanıklık etmesinden dolayı, amansız bir kovalamaca başlar. Kahramanımız, bu koşuşturmanın sonucunda ise cinayet kaydını, olayla hiçbir ilgisi olmayan bir avukatın çantasına bırakır. Fakat bu olaydan kısa bir süre sonra hayatını yitirir. Sonrasında bu kaydın peşine düşen istihbarat servisi, CD’nin avukat Robert Dean’in eline geçtiğini öğrenir ve rotayı avukata çevirir.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1998
  Film İçeriği: Hacker konusunun geçtiği sahneler var

 17. 4 (Disconnect) Sanal Hayatlar


  Jason Bateman, Alexander Skarsgard, Paula Patton ve Andrea Riseborough gibi birbirinden ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da en iyiler arasında yer alan Sanal Hayatlar (Disconnect) filmiyle listemize devam ediyoruz. İletişim teknolojilerinin gelişmesi, insanlar arasındaki bağların da kopmasına neden olmuştur. Ayrıca bu teknolojiler içerisinde pek de güvenli bir ortam olmayan internet, sırlarınızın da bir anda etrafınızdaki insanlarla paylaşılmasına neden olabilir. Ailesine vakit ayıramayan iş kolik bir avukatın, sırları internet üzerinden ifşa edilmiş bir çiftin, internette zorbalık yapan çocuğunu eğitmeye çalışan eski bir polisin ve kariyer hedefiyle gözü hiçbir şeyi görmeyen bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesini konu alan Sanal Hayatlar, internet tehlikesini konu alan yapımlar deyince başı çekenlerden.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2012

 18. 3 (Who Am I) Ben Kimim


  Gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan Ben Kimin (Who Am I); vizyona girmiş olduğu tarihten bu yana izleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. 2014 yılında vizyona giren bu yapım; Berlin’deki bir grup hackerın yaşadıklarına odaklanıyor. Genç ve asosyal bir bilgisayar kurdu olan Benjamin, yeteneğini CLAY adındaki bir grupla daha da geliştirir ve ünlü biri olan Max’in dikkatini bir şekilde çekmeyi başarır. Ancak Alman Gizli Servisi’ne ve Europol’e konuşan diğerlerinin kimliklerini de açığa çıkarmış ve onları Max’in hedefi haline getirmiştir.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2014

 19. 2 (The Imitation Game) Enigma


  Belki de tarihi değiştiren en önemli hacklerden biri, ünlü matematik dehası Alan Turing tarafından gerçekleştirilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma adındaki bir şifre makinesi, karşı devletlere büyük bir zorluk çıkarıyordu. Ancak Turing ve ekibi gecelerini gündüzlerine katarak Enigma’nın şifresini çözdüler. Böylece II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirmeyi başardılar. Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong ve Charles Dance gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla fark yaratan Enigma (The Imitation Game) filmi de Turing’in başarısını ve sonrasında yaşamış olduğu acı sonu anlatıyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2014

 20. 1 The Matrix


  Hemen hemen her film listesinde ilk sıralara adını yazdıran bir başyapıtla listemizi sonlandırıyoruz. 1999 yapımı Matrix, gündüzleri yazılım mühendisi geceleri ise Neo lakaplı bir hacker olan Thomas Anderson’ın yaşamış olduğu dünyanın aslında bir simülasyondan ibaret olduğunu anlatan distopik bir filmdir. Filmin oyuncuları, çekim teknikleri ve birçok özelliği günümüz yapımlarına ışık tutmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,7
  Yapım Yılı: 1999
  Film İçeriği: Hacker konusunun geçtiği sahneler var 


Like it? Share with your friends!

122
45 shares, 122 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
2
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Artist Artist
1
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format