Tüm Zamanların En İyi 30 Animasyon Filmi

1 min


136
60 shares, 136 points
 1. 30 Tenten’in Maceraları


  Steven Spielberg tarafından yönetilen, Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Simon Pegg ve Nick Frost gibi başarılı isimlerin seslendirme sanatçısı olarak yer aldıkları Tenten’in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn), 3 boyutlu olarak bizleri yeniden çocukluğumuza götürecek.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2011

 2. 29 (Frozen) Karlar Ülkesi


  Özellikle de hem Idina Menzel’in hem de Demi Lovato’nun sesinden dinlemiş olduğumuz “Let It Go” şarkısıyla da büyük bir başarıya büyük bir başarıya ulaşan Karlar Ülkesi (Frozen), anyı zamanda da tüm zamanların en çok hasılat yapan animasyon filmleri arasında birinciliği elinde tutmaktadır. Etkileyici hikayesiyle izleyiciyi içine çeken Karlar Ülkesi de listemizde yerini alıyor.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2013

 3. 28 (Ice Age) Buz Devri


  Efsanevi kurgusal karakterler olan Sid, Manny ve Diego üçlüsünün ilk kez bir araya geldikleri Buz Devri (Ice Age), devam filmleriyle de halen daha büyük bir seyirci kitlesine ulaşmayı başarıyor. Ayrıca sakarlıklarıyla ünlü Scrat’in de dünyayı değiştirmeye başladığı 2002 yapımı Buz Devri de, 7den 70e kendini sevdirmeyi başarıyor. Yeni devam serileriyle  gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2002

 4. 27 Kung Fu Panda


  Hem Türkçe dublajında hem de orijinalinde birbirinden ünlü isimlerin sesleriyle hayat verdikleri Kung Fu Panda, devam filmleriyle de seyircileri büyülemeyi başarıyor. Kung Fu hayranı Po adında bir pandanın eğlenceli ve komik maceralarının konu alındığı film de listemizde en iyiler arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2008

 5. 26 (The Jungle Book) Ormanın Çocuğu


  Geçtiğimiz yıl etkileyici bir sinema filmi olarak karşımıza gelen Ormanın Çocuğu (The Jungle Book), yıllar önce vizyona girmiş ve bizleri büyülemeyi başarmıştı. Vahşi doğada büyüyen Mowgli, kurtlar tarafından büyütülmektedir. Fakat acımasız kaplan Shere Khan, bu çocuk için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle kurtların yanından ayrılıp, insanların bulunduğu bölgeye doğru yol alan Mowgli’nin yol boyunca karşılaştığı macera dolu anları konu almaktadır.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1967

 6. 25 (LEGO Movie) LEGO Filmi


  Chris Patt’ten Will Ferrell’a, Elizabeth Banks’ten Morgan Freeman’a kadar birçok ünlünün seslendirmiş olduğu kararkterle efsaneleşmeyi başaran LEGO Filmi (LEGO Movie), hayranlık uyandıran bir seri haline geldi. Aynı zamanda da BAFTA Ödülü’nü de kazanmayı başardı.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2014

 7. 24 (Big Hero 6) 6 Süper Kahraman


  2014 yılında vizyona giren ve 87. Akademi Ödülleri’nden En İyi Animasyon Film Oscar’ı ile ayrılan 6 Süper Kahraman (Big Hero 6), özellikle de konusuyla hayranlık uyandırmayı başarıyor. Savaş robotu yapıp dövüşlere katılan Hiro, üniversite de “ineklerin” bulunduğu teknoloji grubuna dahil olan abisinin ölümünden sonra, bu ekibi toplayarak yapmış oldukları kahramanlıkları konu alıyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2014

 8. 23 Shrek


  Peri masallarının adeta yeni baştan yazıldığı Shrek, Oscar ödülüne sahip en bilindik ve en sevilen filmlerden bir tanesidir. William Steig’in masalından uyarlanan bu yapım, bataklıkta bir başına yaşayan Shrek adında yeşil bir devin, kral tarafından ölüm kararı verilmesi ile başlar. Shrek ise bu kararı değiştirmek için Duloc Krallığı’na doğru yola çıkar ve böylelikle amansız bir macera başlamış olur.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2001

 9. 22 (Ratatouille) Ratatuy


  Aşçıların ve restoranların mutfaklarında görmek isteyecekleri en son şey bir faredir. Peki, bu fare aynı zamanda enfes tarifler üretebilen bir ustaysa? Oscar ödüllü olan Ratatuy (Ratatouille); çöpçü çocuk Linguini‘nin, bir fare ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda dünyaca ünlü bir şefe dönüşme hikayesini konu alıyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2007

 10. 21 (The Incredibles) İnanılmaz Aile


  2004 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanan İnanılmaz Aile (The Incredibles), emekliye ayrılmış süper kahramanların yeniden görev almalarını anlatıyor. Aradan geçen 15 yıl ile birlikte çocuklarını da ekibe dahil eden Bob ve eşi, yine dünyayı kötülüklerden kurtarmaya çalışacaktır.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2004

 11. 20 (Beauty and the Beast) Güzel ve Çirkin


  1991 yılında Walt Disney yapımı bir film olarak karşımıza gelmişti. Vizyona girmiş olduğu tarihten itibaren üç Altın Küre ve iki Oscar ödülünün de kazananı olan bu yapım, 2002 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1991

 12. 19 (Tenkü no Shiro Rapyuta) Gökteki Kale


  Laputa: Castle in the Sky adıyla da bilinen Gökteki Kale (Tenkü no Shiro Rapyuta); Hayao Miyazaki’nin en önemli başyapıtlarından bir tanesidir. 1986 yılında seyirciyle buluşan bu yapım, gizemli mavi bir taşa sahip olan Sheeta adında bir kızın aksiyon ve macera dolu hikayesini anlatmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1986

 13. 18 (Zootopia) Zootropolis: Hayvanlar Şehri

  5ec7fc6b55427f13b4e3e7bf.gif?fit=677%2C410&ssl=1

  Gişe rekorlarını altüst eden ve 2016 yılının en iyi filmleri arasına adını yazdıran Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia) ile listemize devam ediyoruz. Polis olma hayalleri kuran bir tavşanın, tarlasından ayrılıp metropole gitmesiyle başına gelmedik kalmaz. Başarılı olmak için mücadele eden tavşan Judy Hopps’un, dolandırıcılık sanatını icra eden tilki Nick ile yolları kesişir ve kendilerini inanılmaz bir maceranın içerisinde bulurlar. En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan Zootropolis de mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan bir tanesidir.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2016

 14. 17 (Kaze no Tani no Naushika) Rüzgarlı Vadi


  Hayao Miyazaki animeleri bizleri büyülemeye devam ediyorlar. 1984 yapımı kıyamet sonrasını anlatan bir anime olarak karşımıza gelen Rüzgarlı Vadi (Kaze no Tani no Naushika), seyircilerle buluştuğu andan bu yana birçok prestijli ödülün de kazananı olmuştur. Dünyadaki son büyük savaşın ardından, endüstri de çökmüş ve bu kıyametin ardından tamı tamına 1000 yıl geçmiştir. Çöllerin, böceklerin, zehirli bitkilerin hakim olduğu bu tehlikeli dünyada, insanların yaşaması neredeyse imkansız hale gelmiştir. Rüzgarlı Vadi’nin prensesi Nausicaa ise hem bu tehlikelerle hem de bir diğer krallıkla mücadele etmek zorunda kalır.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1984

 15. 16 Ejderhanı Nasıl Eğitirsin


  Fantastik ve macera türünüde içerinde bulacağınız Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon), bizlere biraz Vikingler çizgi filmini hatırlatıyor. Fakat içermiş olduğu birçok öğe ve konusu itibariyle bu yapımdan tamamıyla ayrılan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filmi, aksiyon ve macera dolu sahneleriyle de bizleri şaşkına uğratıyor

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 2010

 16. 15 Mary ve Max


  Ödüllere doymayan bir senaryoyla daha listemize devam ediyoruz. 2009’un bağımsız filmlerinden olan Mary ve Max (Mary and Max); Avustralya’nın yoksul bir mahallesinde yaşayan ve sorumsuz bir ailede yetişen 8 yaşındaki Mary’nin,  44 yaşındaki problemli ve obez Max ile mektup arkadaşı olmasını konu edinir.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 2009

 17. 14 (Finding Nemo) Kayıp Balık Nemo


  Geçtiğimiz yıllarda Kayıp Balık Dori (Finding Dory) adındaki devam filmiyle karşımıza gelen Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo),  Pixar’ın 5. filmi olarak En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanmayı başarmıştır. Sualtı dünyasının güzellikler ve tehlikelerle dolu bir yer olduğunu gözler önüne seren bu yapım; Nemo adında küçük bir Palyaço Balığı’nın dalgıçlar tarafından yaşadığı sulardan kaçırılmasını konu edinmektedir.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 2003

 18. 13 (Inside Out) Ters Yüz


  En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan bir diğer benzersiz yapım olan Ters Yüz (Inside Out), özgün senaryosu ve hayatla bağdaşan konusu itibariyle izleyicilerden de tam not almayı başarmıştı. Riley adında genç bir kızın zihninde bulunan Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti’den oluşan temel duyguların, Ridley’nin yaşantısını düzeltmek adına vermiş oldukları mücadeleyi konu alan bu yapım da daha şimdiden adını efsaneler arasına yazdırmayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2015

 19. 12 (Tonari no Totoro) Komşum Totoro


  Yine bir Miyazaki şaheseri olan Komşum Totoro (Tonari no Totoro) da en iyi Japon filmleri arasına adını yazdırıyor. 1988 yapımı etkileyici bir anime olarak karşımıza gelen Komşum Totoro; iki kız kardeşin ve orman ruhlarının arasındaki etkileyici ilişkiyi konu edinmektedir.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1988

 20. 11 (Hauru no Ugoku Shiro) Yürüyen Şato


  Hayao Miyazaki’nin bir diğer başyapıtı olan 2004 yapımı Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro), son 15 yılın en iyi animeleri arasında ilk sıralarda yer almayı başarıyor. Hiçbir suçu olmadığı halde Kötülükler Cadısı’nın gazabına uğrayan genç kız Sophie, yaşlı bir kadın haline getirilir. Bu büyünün etkisinden kurtulmak isteyen Sophie ise yardım edebilecek birinin arayışına düşer.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2004

 21. 10 (Up) Yukarı Bak


  Hikayesiyle içimizi ısıtan Yukarı Bak (Up), her yaştan insanın ilgisini ve beğenisini kazanmaya devam ediyor. 82. Akademi Ödülleri töreninden En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği Oscar’ları ile ayrılan Yukarı Bak; eşi Ellie hayata gözlerini yumduktan sonra iyice içekapanık ve huysuz bir yaşlı adama dönüşmesini, sonrasında ise gerçek bir izci olma hayali kuran Russell ile tanışmasının ardından hayallerine yeniden yelken açmasını anlatıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2009

 22. 9 Wall-E


  2008 yılının en başarılı, tüm zamanların ise en iyilerinden biri olan Wall-E; insanlar tarafından terk edilen bir dünyada, görevine tam gaz devam eden sevimli mi sevimli bir robotun, keşif için gönderilen Eve adında başka bir robota karşı beslemiş olduğu aşkı konu alıyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 2008

 23. 8 (Toy Story 3) Oyuncak Hikayesi 3


  Listemizde ki diğer filmlere göre, en çok gişe hasılatı elde eden filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3), 1995 yılından bu yana devam eden Oyuncak Hikayesi serisinin en çok izlenen devam filmidir. Serinin ilk filminde küçük bir çocuk olan Andy’nin büyümesi ve üniversiteye hazırlanmasıyla birlikte, oyuncaklar artık onun için tarih olmuştur. Yeniden Andy’nin yanında olmak ve onunla oynamak isteyen Woody ve Buzz ikilisinin diğer oyuncaklarla birlikte yaşamış oldukları macera anlatılıyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 2003

 24. 7 Coco


  Bu kategoride izleyeceğiniz en iyi filmlerden biri Coco’nun yapımını Pixar üstleniyor. İçinde bolca Meksika kültürü bulacaksınız. Müzisyen olmak isteyen kahramanımızın ailesi müzikten nefret etmektedir. Her şeye rağmen müziği bırakmak istemeyen karakterimiz, ölmüş olan ünlü bir sanatçının gitarını çalmak için mezarına gider. Yaptığı yanlış bir hareketten dolayı ölüler diyarına hapsolur…

  IMDb Puanı: 8,4

  Yapım Yılı: 2017


 25. 6 Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde


  Bu zamana kadar ki en iyi Spiderman filmi diyebiliriz. Vizyona girdiği tarihten itibaren çok konuşulan ve övgüler yağan bu yapımı izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Komedi, drama ve aksiyonu içinde barındıran senaryosu, size birçok farklı duyguyu aynı anda yaşatacak. Bu arada filmde paralel evrenden dolayı birçok Spiderman’i bir arada izliyoruz.

  IMDb Puanı: 8,4

  Yapım Yılı: 2018

 26. 5 (Mononoke Hime) Prenses Mononoke


  Son yılların en iyi animeleri arasında yer alan Prenses Mononoke (Mononoke Hime) de Hayao Miyazaki imzası taşımaktadır. “Mononoke” aslında bir isim değil, Japoncada ruhlar ve canavarlar için kullanılan kelimelerdendir. Aşitaka ve kurt kızı San’ın, orman hayvanlarını kurtarmak için vermiş oldukları mücadeleyi anlatmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 1997

 27. 4 (Kimi no na wa) Senin Adın


  Makato Shinkai’nin ellerinde hayat bulan fantastik drama türündeki bu yapım da son 5 yılın en iyi animeleri arasına adını yazdırmayı başarıyor. Ayrıca Your Name adıyla da bilinen bu Japon animesi; iki gencin görmüş oldukları rüyalardaki sırrı konu alıyor. Dramın yanı sıra romantizm türünü de bünyesinde barındıran bu anime de izleyicilerde hayranlık uyandırıyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 2016

 28. 3 (Hotaru no Haka) Ateşböceklerinin Mezarı


  Bu kez Isao Takahata tarafından meydana getirilen filmi listemizde görüyoruz. Akiyuki Nosaka’nın II. Dünya Savaşı sırasında açlıktan ölen kardeşinden özür dilemek adına kaleme almış olduğu bir otobiyografiden ilham alınan Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka); gelmiş geçmiş en sarsıcı görsel filmdir.

  IMDb Puanı: 8,5
  Yapım Yılı: 1988

 29. 2 (The Lion King) Aslan Kral


  1994 yılında vizyona giren ve ben dahil dönemin çocuklarının hayranlıkla izledikleri bir yapım haline gelen Oscar ödüllü Aslan Kral (The Lion King), tüm zamanların en iyileri listesinde zirveyi paylaşan yapımlardan bir tanesidir. Şarkılarıyla da oldukça beğeni kazanan bu yapım, halen daha sevilerek izlenmektedir.

  IMDb Puanı: 8,5
  Yapım Yılı: 1994

 30. 1 (Sen to Chihiro no Kamikakushi) Ruhların Kaçışı


  Hayao Miyazaki’nin bugüne kadar ki en çok konuşulan filmlerinden olan Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi), 2003 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını da kazanmayı başarıyor. IMDb puanına göre de listemizin birincisi olarak karşımıza gelen Ruhların Kaçışı; Chihiro kasabasından ayrılıp yeni bir yere yerleşen 10 yaşındaki küçük bir kızın, yeni kasabada ruhların konaklamış olduğu bir yapıya ziyaretiyle başlayan etkileyici bir yapımdır.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 2001


Like it? Share with your friends!

136
60 shares, 136 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
2
Sinirli
Keyifli Keyifli
5
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
1
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format