Netflix’in En İyi Tarih Dizileri

9 min


129
53 shares, 129 points

1) The Crown

Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 8,7

The Crown, Peter Morgan tarafından hazırlanan, Left Bank Pictures ve Netflix için Sony Pictures Television tarafından üretilen, tarihi bir televizyon dizisidir. Dizi, Kraliçe II. Elizabeth’in saltanat dönemini anlatan bir biyografi hikâyesidir.  Netflix’in en popüler tarihi dizilerinden olan The Crown, Claire Foy’un hayat verdiği Kraliçe II. Elizabeth dönemini anlatan bir drama. Kraliçe’nin erken yaşta tacını almasıyla dönemin monarşisine ve etrafında gelişen ve dünyayı etkileyen olaylara göz atıyoruz. Saraydaki rekabet ve ilişkilerin işlendiği yapımda John Lithgow Başbakan Winston Churchill, Matt Smith ise Kraliçe’nin eşi Prince Phillip rolünde. Dizi bize bu tarihi figürlerin insani yönlerini göstermekte oldukça başarılı. Yapım ve oyunuculukları açısından etkileyici olan dizi En İyi Drama dalında Altın Küre’nin sahibi ayrıca Claire Foy ve John Lithgow’a Emmy Ödülü kazandırdı. 2 sezonu yayınlanmış olan dizi 3. sezonu ile devam edecek.

2) Peaky Blinders

Yapım Yılı: 2013- Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,8

Peaky Blinders, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham, İngiltere’de faaliyet gösteren “Peaky Blinders” adlı çeteyi anlatan suç-drama konulu televizyon dizisidir. Senaryosunu Steven Knight, yapımcılığını ise Caryn Mandabach ve Tiger Aspect Yapımcılık üstlenmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiltere’nin Birmingham şehrindeki Peaky Blinders adlı suç çetesini ve çete başı Cillian Murphy’nin hayat verdiği Tommy Shelby’i konu alır. Shelby’nin bu mecrada yükselme arzusunu, Shelby ailesini, devletin çeteler ve koministlerle başa çıkmaya çalışmasını işleyen etkileyici bir suç-drama. Dizi 2. Sezonda oyuncu ekibine Tom Hardy’i de katarak izleyiciyi kendine çekiyor. Her sezonu 6 bölüm olan dizinin 4 sezonu yayınlanmış durumda.

3) Godless

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 8,3

Godless, Scott Frank tarafından yaratılan, yazılan ve yönetilen bir Amerikan Batı televizyon dizisidir. 1884’te geçen dizide, intikam peşinde koşan akıl hocasından kaçan genç bir kanun kaçağı, neredeyse tamamı kadınlarla dolu küçük bir New Mexico kasabasında kendini bulur. Vahşi batı temalı 7 bölümlük mini dizi, 1880’lerde ve trajik bir maden kazasından sonra nerdeyse sadece kadınların hayatta kaldığı La Belle kasabasında yer alır. Çetesine ihanet eden Roy Goode bu kasabaya sığınır fakat eski akıl hocası ve çete başı Frank Griffin onun peşindedir ve tüm batıya dehşet saçmaktadır. Vahşi batı temalı yapımlarda alışkın olmadığımız kadın dominant senaryosu, akıcı hikayesi ve etkileyici görselliği ile izlemeye değer bir yapım.

4) American Crime Story

Yapım Yılı: 2016-
IMDB Puanı: 8,5

American Crime Story, Scott Alexander ve Larry Karaszewski tarafından yaratılan ve yapımcılığı Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson ve Brad Falchuk tarafından üstlenilen televizyon dizisi. İlk bölümü FX kanalında 2 Şubat 2016 tarihinde yayınlandı. American Horror Story’nin yapımcısı Ryan Murphy’den yine bir antoloji serisi olan dizi her sezon Amerika’nın en meşhur suç hikayelerinden birini anlatıyor. İlk sezonu “The People v O.J. Simpson”, Ronald Goldman ve Nicole Brown Simpson’ın öldürülmesi ardından O.J. Simpson’ın cinayet davasını ve etrafında gelişen olayları işliyor. Dizi bu sezonuyla 20’den fazla adaylığıyla birlikte En İyi Mini Dizi ve Sarah Paulson, Courtney B. Vance, Sterling K. Brown’ın oyunculuk ödülleri dâhil toplam 9 Emmy aldı. İkinci sezonu “The Assassination of Gianni Versace”de ise dünyaca ünlü İtalyan moda tasarımcısı Gianni Versace’nin suikastını konu alıyor. Bu sezonda ise Penelope Cruz, Ricky Martin gibi büyük yıldızlar rol alıyor.

5) Versailles

Yapım Yılı: 2015-2018
IMDB Puanı: 8,0

Versailles, 16 Kasım 2015’te Fransa’da Canal+’da ve Kanada’da Super Channel’da, Mayıs 2016’da BBC’de prömiyeri yapılan, XIV. Louis döneminde Versay Sarayı’nın inşası sırasında geçen bir Fransız tarihi kurgu draması Canal+ orijinal televizyon dizisidir. Fransız yapımı dizi, 1667’de Fransa kralı XIV. Louis’in oldukça ihtişamlı bir saray olan Versailles’i inşa ettirmesiyle başlar. Fakat saray içinde karmaşık politikalar, ilişkiler ve entrikaları da beraberinde getirir. Louis ise babasının intikamını almak istemektedir.

6) Las Chicas del Cable (Cable Girls)

Yapım Yılı: 2017-
IMDB Puanı: 7,8

Kablo Kızları, Nisan 2017’de yayınlanan ve Temmuz 2020’de sona eren bir İspanyol dönemi drama televizyon dizisidir. 1920’lerin sonlarında, Ana Fernández, Nadia de Santiago, Blanca Suárez ve Maggie Civantos’u canlandırıyor. Sekiz bölümden oluşan ilk sezon, 28 Nisan 2017’de dünya çapında Netflix’te yayınlandı. 1928, Madrid’de geçen İspanyol yapım 4 kadının bir telekomünikasyon şirketinde operatör olarak işe alınmalarıyla başlıyor. Zamanın zorluğunda “çalışan kadın”lar bağımsızlıklarını kazanmaya çalışıyorlar ve bu süreçte dost oluyorlar. Dizi kadın haklarına ve iletişim teknolojisinin gelişimine de değiniyor.

7) The Last Kingdom

Yapım Yılı: 2015
IMDB Puanı: 8,4

The Last Kingdom Türkçe: Son Krallık; İngiliz, tarihi televizyon dizisi. Bernard Cornwell’in Savaş Lordu Yıllıkları kitap serisinden uyarlanmıştır. Dizi ilk 10 Ekim 2015 tarihinde yayınlandı. Kasım sonuyla birlikte ilk sezonun finali yapıldı. Uzun süre ara veren dizinin 2017 tarihinde döneceği düşünülmektedir.  Viking istilasına karşı İngiltere’deki son kalan krallık Wessex’ten ismini alan dizi Bernard Cornwell’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. 9. yüzyılda Anglo-Sakson ve Vikingler arasındaki savaşları konu alan yapımda Kral Alfred bu son krallığı savunmaya devam ederken Vikingler tarafından büyütülmüş fakat Sakson doğmuş Uthred de bir yandan taht için tehdit oluşturur.

8) Marco Polo

Yapım Yılı: 2014-2016
IMDB Puanı: 8,1

Marco Polo, Marco Polo’nun, Moğol İmparatoru ve Kağan’ı olan Kubilay Han’ın sarayında yaşadığı ilk yıllardan esinlenmiş Amerika yapımı drama web televizyon serisidir.  Bütçesinin epey büyük olduğu bilinen yapımın Yaratıcısı John Fusco’dur. Moğol İmparatoru Kubilay Han’ın yanında yer alan meşhur gezgin Marco Polo’nun maceralarını anlatan Amerikan yapımda Orta Asya’daki bu görkemli dünyaya adım atıyoruz. Dizi 2 sezon olarak toplam 20 bölümüyle bize keyifli bir hikâye sunuyor.

9) Alias Grace

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,8

Alias Grace, Margaret Atwood’un aynı adlı 1996 romanına dayanan Mary Harron’un yönettiği ve Sarah Polley tarafından yazılan dram türünde Kanada yapımı 6 bölümlük bir televizyon mini dizisidir.  Margaret Atwood’un gerçek bir olaydan esinlenilmiş romanından uyarlama olan mini dizi 19. yüzyılda, Kanada’da yer almaktadır. İki cinayetten sorumlu tutulan Grace Marks cinayet gününü hatırlamamaktadır. Ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir fakat gerçekten suçlu olup olmadığını anlamak için Grace bir psikiyatr ile görüştürülür.

10) Frontier

Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 7,3

Frontier, Rob Blackie ve Peter Blackie tarafından ortak olarak yaratılan ve 17. yüzyıl Kanada / Rupert’s Land’de 1763 ve 1779 yılları arasında Kuzey Amerika kürk ticaretini kronikleştiren Kanadalı tarihi bir dizi televizyon dizisidir. , kanalın ilk orijinal komut dosyası komisyonu ve Netflix. Game of Thrones ve artık Aquaman’dan yakından tanıdığımız Jason Momoa bu yapımda Declan Harp rolünde. 18. yüzyılda Kuzey Amerika’da yer alan dizide kürk ticaretinde üstünlük sağlamaya çalışan birkaç grubun hikayesi anlatılıyor. 6’şar bölüm olarak 3 sezonu yayınlanmış dizinin bol aksiyon sevenler için ideal olduğu kesin.

11) A Young Doctor’s Notebook

Yapım Yılı: 2012-2013

IMDb Puanı: 7,9

A Young Doctor’s Notebook Mikhail Bulgakov’un eserlerinden uyarlanan bir İngiliz kara komedi televizyon dizisidir. Dizi, 1917 yılında tıp fakültesinden yeni mezun olan bir doktorun başından geçen olayları anlatmaktadır. Baş rollerinde Jon Hamm ve Daniel Radcliffe oynamaktadır. Başrollerinde Daniel Radcliffe ve John Hamm’in yer aldığı dizi, 1900’lerin başındaki Vladimir Bomgard isimli bir doktorun köyde mesleğini yaparken yaşadığı maceraları konu alır. Dizi, Mikhail Bulgakov’un hikayelerinden uyarlanmıştır. Doktor Bomgard, bu ıssız köyde tedaviyi reddeden eski kafalı hastalar ile mücadele ederek mesleğini icra etmeye çalışır.

12) The Borgias

Yapım Yılı: 2011-2013

IMDb Puanı: 7,9

 The Borgias, İrlanda, Kanada ortak yapımı olan 2011-2013 yılları arasında yayınlanan tarihi-drama televizyon dizisidir. The Borgias, izleyicileri Rönesans’ın doğduğu İtalya’da keyifli bir gezintiye çıkarıyor. 1492 yılında geçen dizi, burada büyük bir nüfuza sahip olan Borgia ailesinin iktidar için giriştiği tehlikeli oyunları anlatıyor. Ailenin baş üyesi Rodrigo Borgia papalık tahtına çıkarak Hıristiyan dünyasının kaderini değiştirecek kararlar alıyor.

13) The Terror

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 8,0

The Terror, bir Amerikan korku drama antolojisi televizyon dizisidir. Dizi, adını Dan Simmons’ın ilk sezonunun temelini oluşturan 2007 tarihli romanından alıyor. AMC’de 25 Mart 2018’de gösterime girdi. Kitapla veya ilk sezonla hiçbir ilgisi olmayan ve Infamy altyazılı ikinci sezon, 12 Ağustos 2019’da gösterime girdi. The Terror, Dan Simmons’ın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Dizide Kraliyet donanması, 1847 yılında Northwest Passage’ı bulmaya çalışır. Bu tehlikeli yolculuk, kraliyet için büyük kayıplara neden olur.

14) The Tudors

Yapım Yılı: 2007-2010

IMDb Puanı: 8,1

The Tudors, İngiltere’de 1 Nisan 2007 ve 10 Haziran 2010 tarihleri arasında yayınlanan İngiltere ve Kanada ortak yapımı bir tarihî dramadır. Dizi, İngiltere Kralı VIII. Henry’nin hayatını, iktidarını, altı evliliğini, İngiltere Kilise Reformunu ve çalkantılı İngiltere sarayını anlatmaktadır.  En popüler tarih dizilerinden olan The Tudors, İngiltere’nin ünlü figürlerinden VII. Henry’i konu alır. İnatçılığı ve cesareti ile nam salan Henry, en büyük aşkı Anne Boleyn’i kaybettikten sonra tahtın geleceği için endişelenmeye başlıyor. Erkek çocuk sahibi olmayı kafaya takan Henry, sarayın güzel kadınlarından Jane Seymour ile tutkulu bir aşka yelken açıyor.

15) Vikings

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,5

Vikings, tarihsel drama türünde bir Kanada-İrlanda ortak yapımı televizyon dizisi. Yazarlığını ve yapımcılığını Michael Hirst’in yaptığı dizi History kanalında yayınlanmaktadır. ABD ve Kanada’da 3 Mart 2013 günü yayına başlamıştır.  Ekranların uzun soluklu dizilerinden Vikings, İskandinav tarihinin en gösterişli zamanı olan 8. yüzyıla odaklanıyor. Bu yüzyılda yaşayan Lothbrok ailesi, kendisini tehlikeli bir savaşın ortasında buluyor. Dizi, savaşçılığıyla bilinen Viking’lerin kültürünü ihtişamlı bir şekilde gözler önüne serer.

16) Reign

Yapım Yılı: 2013-2017

IMDb Puanı: 7,5

Reign yeni çağ dönemini konu olarak işleyen bir televizyon dizisidir. Dizi 1. Sezonunda Fransa Kral Veliahtı ve İskoçya Kraliçesi arasındaki aşkı ve evlenme çabasını anlatmaktadır. Aynı zamanda da İskoçya Kraliçesi Mary ve İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth arasındaki rekabet ilişkisi de dizide ileriki sezonlarda anlatılmaktadır. Bir saray etrikansını anlatan Reign’de, olayların merkezinde Kraliçe Mary yer almaktadır. 15 yaşındayken Fransa’ya gelen Mary, nişanlısı Prens Francis ve en yakın 3 arkadaşı ile sarayda zorlu günler yaşamaya başlar.

17) Outlander

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,4

Outlander, yazar Diana Gabaldon’un aynı ada sahip tarihi zaman yolculuğu kitabı dizisine dayanan bir televizyon dizisidir. Ronald D. Moore tarafından geliştirilen ve Starz için Sony Pictures Television ve Left Bank Pictures tarafından üretilen programın prömiyeri 9 Ağustos 2014’te yapıldı. İzleyene tarihi bir romantizm sunan Outlander, savaş hemşiresi Claire Randall’ın zamanlara yayılan gizemli öyküsünü konu alır. 1945 yılında yaşayan Claire, kendini bir anda 1743 yılının İskoçya’sında bulur. Burada kendisine talip olan savaşçı Jamie ile evlenir. Ancak geldiği yıl olan 1945’teki kocasına karşı da hisleri devam etmektedir.

18) Rise of Empires: Ottoman

Yapım Yılı: 2020

IMDb Puanı: 8,0

Rise of Empires: Ottoman, 24 Ocak 2020 tarihinde altı bölümlük tek sezonun yayınlandığı, yönetmen koltuğuna Emre Şahin’in oturduğu, senaryosu Kelly McPherson tarafından kaleme alınan, tarih ve kurgu türündeki Netflix’in Türk orijinal belgesel dizisi. Fatih Sultan Mehmet rolünü genç oyuncu Cem Yüğüt Üzümoğlu’nun canlandırdığı dizi, İstanbul’un fethini konu alır. Tarih boyunca birçok kez kuşatılan şehir, Osmanlı sultanı II. Mehmet tarafından 1453 yılında fethedilir. Fethin ardındaki zorlu süreç ve Bizans’la Osmanlı arasındaki güç savaşı dizi boyunca bolca işlenmektedir.


Like it? Share with your friends!

129
53 shares, 129 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
2
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format