Ruhsal Bunalımları Önümüze Seren En İyi 30 Psikolojik Film

1 min


157
81 shares, 157 points
 1. 30 (Split) Parçalanmış


  Türkiye’de 17 Şubat 2017 tarihinde vizyona giren 2016 yapımı Parçalanmış (Split); özellikle de James McAvoy’un başarılı performansıyla hayranlık uyandıran bir film haline geliyor. M. Night Shyamalan tarafından yönetilen bu gerilim filmi,  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin “Wendell” Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2016

 2. 29 (Irreversible) Dönüş Yok


  Yaklaşık 15 yıl önce vizyona giren ve izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başaran Dönüş Yok (Irreversible), gerilim ve dram türlerinin harmanından oluşan bir filmdir. Monica Bellucci, Vincent Cassel ve Albert Dupontel gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı bu filmin yönetmen koltuğunda ise Gaspar Noé oturuyor.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2002

 3. 28 (American Psycho) Amerikan Sapığı


  Christian Bale’in olağanüstü performansının yanı sıra senaryosunda da imzasının bulunduğu 2000 yapımı muhteşem bir gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Bale’in yanı sıra Jared Leto, Chloe Sevigny, Reese Witherspoon ve Willem Dafoe gibi oldukça başarılı oyuncuların da boy gösterdikleri Amerikan Sapığı (American Psycho) filminin yönetmen koltuğunda ise Mary Harron oturuyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2000

 4. 27 (The Butterfly Effect) Kelebek Etkisi


  Bilim kurgu türünün başarılı örneklerinden biri olan ve zamanda yolculuk olayını olağanüstü bir kurguyla işleyen 2004 yapımı Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) de etkileyici bir film olarak listemizde yer alıyor. Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz’dan oluşan kadrosunun yanı sıra çarpıcı senaryosuyla da şaşkınlık yaratıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2004

 5. 26 (Lost Highway) Kayıp Otoban


  Senaryosuyla beyin yakan ve David Lynch’in başarılı filmlerinden biri olan 97 yapımı Kayıp Otoban (Lost Highway); gizem türünün en başarılı örnekleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda da David Lynch’in karmaşık filmlerinden biri olarak da listemize adını yazdıran Kayıp Otoban; Patricia Arquette ve Bill Pullman gibi dönemin başarılı isimlerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ünlü rock yıldızı Marilyn Manson da konuk oyuncu olarak yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1997

 6. 25 (Saw) Testere


  Gelmiş geçmiş en iyi gerilim ve gizem filmlerinden biri ile listemize devam ediyoruz. 2004 yılında vizyona giren ve izleyicilerde bağımlılık yapan Testere (Saw), devam filmleriyle de sinema sektörünün efsanevi filmlerinden biri haline geldi. James Wan yönetiminde meydana getirilen bu yapım, en çok da ilk filmiyle hayranlık uyandırmayı başardı.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2004

 7. 24 (The Machinist) Makinist


  Neredeyse rol almış olduğu her filmle bizleri kendisine hayran bırakan ve sınır tanımayan bir oyuncu olan Christian Bale’ın başrollerinde yer aldığı, 2004 yapımı Makinist (The Machinist) her sahnesiyle sizleri de etkilemeyi başaracak. Gerilim ve dram türlerini benzersiz bir kurguyla işleyen bu Brad Anderson filmi de en iyilerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2004

 8. 23 (Das Experiment) Deney


  Stanford Hapishane Deneyi’ni konu alan 2001 yapımı olağanüstü bir Alman filmiyle listemize devam ediyoruz. Deney (Das Experiment) adıyla gösterime giren ve birçok sinema ödülünün de sahibi olan bu film de dram ve gerilim türlerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Oliver Hirschbiegel tarafından yönetilen bu film; Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Oliver Stokowski gibi başarılı oyuncukları da kadrosunda bulunduruyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2001

 9. 22 (The Game) Oyun


  Açlık Oyunları gibi filmlerin bu tarz yapımlar üzerine düşünülerek çıktığını düşünüyorum. Evet filmle çok benzerlikleri yok ama aynı olayda bağdaştıkları yerler de var. Filmde ne anlatılıyor derseniz, kahramanımıza bir oyun hazırlanır ve büyük ödül kazanacağı söylenir. İlk başta kucağa güzel gelen bu olay, oyun ilerledikçe hayat memat meselesine döner. 90’ların en önemli yönetmeni kabul edilen David Fincher’in objektifinden izlediğimiz filmde, Micheal Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger başrolleri paylaşıyorlar.

  IMDb Puanı: 7,8

  Yapım Yılı: 1997

 10. 21 (Awakenings) Uyanışlar


  Oliver Sacks tarafından yazılmış otobiyografiden uyarlanan 1990 yapımı Uyanışlar (Awakenings) filminin yönetmen koltuğunda Penny Marshall otururken, başrollerinde ise Robin Williams ve Robert De Niro ikilisi yer alıyor. Ayrıca En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere toplamda 3 Dalda Akademi Ödülü’nün de sahibi olan Uyanışlar da en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 1990

 11. 20 (Misery) Ölüm Kitabı


  1990 yılının unutulmaz bir diğer filmi olan ve Stephen King romanından uyarlanan Ölüm Kitabı (Misery); Kathy Bates’e de eşsiz performansından dolayı En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırıyor. Rob Reiner tarafından yönetilen bu etkileyici film, hem konusu hem de şaşkınlık yaratan sahneleriyle en iyi filmlerden biri olarak karşımıza geliyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 1990

 12. 19 (Black Swan) Siyah Kuğu


  Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel ve Wionna Ryder gibi isimlerden oluşan olağanüstü bir oyuncu kadrosuna sahip olan Siyah Kuğu (Black Swan), 2010 yılının en iyi filmlerinden de biri olmayı başarmıştı. Darren Aronofsky imzalı bu Oscar ödüllü film de gizem ve gerilim türünün de en iyilerindendir.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2010

 13. 18 (Mulholland Drive) Mulholland Çıkmazı


  Gizem ve suç öğelerini bir arada işleyen ve benzersiz bir David Lynch filmi olan Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive), 2001 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Cannes başta olmak üzere film festivallerinin birçoğundan ödülle dönmeyi başaran bu güzel film; Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2001

 14. 17 (Gone Girl) Kayıp Kız


  Hırsızlar Şehri, Can Dostum gibi filmlerden aşina olduğumuz Ben Affleck ve başrolü paylaşan Rosamun Pike, Neil Patrick Harris müthiş bir iş çıkarmışlar. Filmin yönetmen koltuğunda ise David Fincher yer alıyor. Görüntü yönetmeni filmi adeta sanat eserine dönüştürmüş. Filmi bu kadar övdük, artık gerisini siz düşünün. Filmin konusunu anlatmak yerine empati yapmanızı istiyoruz. Yıl dönümünüzde eşiniz esrarengiz bir şekilde kayboyor, yaşıyor mu yoksa öldü mü bilmiyorsunuz. Polisler de eşinizi bulmayı başaramıyor. Bu kadar kötü bir durumun içerisindeyken polis bu durumu sizin yaptığınızdan şüpheleniyor. Siz olsaydınız ne yapardınız?

  IMDb Puanı: 8,1

  Yapım Yılı: 2014

 15. 16 (The Sixth Sense) Altıncı His


  Dram ve gerilimin eksik olmadığı, efsanevi bir film olan Altıncı His (The Sixth Sense) bütünüyle izleyicileri büyülemeyi başarıyor. M. Night Shyamalan’ın imzasını taşıyan bu yapım, ayrıca IMDb Top 250 listesine de adını yazdırıyor. Bruce Willis ve Haley Joel Osment’ın da başarılı oyunculuklarıyla şekillenen bu 99 yapımı psikolojik film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1999

 16. 15 (Shutter Island) Zindan Adası


  2010 yapımı Zindan Adası (Shutter Island) filminde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dennis Lehane romanının Martin Scorsese tarafından beyazperdeye uyarlanmasıyla meydana gelen bu etkileyici yapım; Leonardo DiCaprio’nun yanı sıra Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer’ın da üstün performanslarıyla etkileyici bir psikolojik film haline geliyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 2010

 17. 14 (Stalker) İz Sürücü


  Unutulmaz Andrey Tarkovski filmlerinden biri olan ve 1979 yılında izleyicilerle buluşan İz Sürücü (Stalker), bilim kurgunun ötesinde bir filmdir. Bugüne kadar meydana getirilmiş en başarılı filmler arasında yer alan İz Sürücü, Boris Strugatsky’nin romanından uyarlanmıştır.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1979

 18. 13 (A Beautiful Mind) Akıl Oyunları


  Tüm zamanların en başarılı biyografi filmleri arasında gösterilen 2001 yapımı Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Russel Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany ve Christopher Plummer gibi oldukça güçlü isimlerin de bulunduğu kadrosuyla 4 dalda Oscar’ın da kazananı oluyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2001

 19. 12 (Jagten) Onur Savaşı


  Mads Mikkelsen’in başrollerinde oynadığı 2012 yapımı Onur Savaşı (Jagten) da ödüllü filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Tohmas Vinterberg’in hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı bu çarpıcı film de dram türünün oldukça başarılı örneklerinden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 2012

 20. 11 (Vertigo) Ölüm Korkusu


  Arka Pencere yönetmeni Alfred Hitchcock’un başka bir kült filmi olan Ölüm Korkusu (Vertigo), adeta bir baş yapıt niteliğinde. Bu filmi sevmemizin en büyük nedeni, izleyiciye bir filmden daha fazlasını sunması. Filmin sonunda insanın isterse neler yapabileceği vurgulanıyor. Filmde ise, dedektif olan başrolümüz bir kovalamaca sırasında ortağını kaybeder. Ortağının ölüm nedeni ise binadan düşmesidir ve o günden sonra kahramanımızda yükseklik korkusu başlar. İlk zamanlar çokta zor olmayan bu korku, gün geçtikçe ölüm korkusuna dönüşür ve dedektiflikten emekli olur…

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 1958

 21. 10 (Taxi Driver) Taksi Şoförü


  Robert De Niro’nun adeta kanatlandığı, Martin Scorsese’nin hem yönetmen hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı, Jodie Foster, Cybill Shepherd ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların bulunduğu efsanevi Taksi Şoförü (Taxi Driver) de yıllar geçmesine rağmen en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 1976

 22. 9 (A Clockwork Orange) Otomatik Portakal


  Senaryosu ve oyuncu kadrasuyla, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alan Otomatik Portakal, birçok farklı türü içinde barındırması nedeniyle bu listeye de girmeyi başarıyor. 1971 yapımı olmasına rağmen filmde kullanılan çekim teknikleri, günümüz yapımlarına ışık tutan cinste. Son derece belalı takılan bir çete, her akşam birçok iğrenç suç işlerler. Yıllarca böyle devam eden süreçte bir gün Alex cezaevine alınır. İşlediği suçlar nedeniyle burada uzun süre, zorlu bir dönem yaşayacaktır. Fakat hapishane yönetimi bir deneye tabi tutulursa, cezasının hafifleyeceğini söyler ve bu testi yaparlar…

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 1971

 23. 8 (Requiem for a Dream) Bir Rüya için Ağıt


  1978 yılına ait Hubert Selby Jr. romanından sinemaya uyarlanan Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream); Darren Aronofsky imzalı başyapıtlardan da bir tanesidir. Özellikle de duygusal ya da uyuşturucu içerikli haberlerde kullanılan Lux Aeterna şarkısının yanı sıra Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wayans’tan oluşan kadrosuyla da döneme damga vurmayı başarmıştır.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 2000

 24. 7 (The Shining) Cinnet


  Efsanevi gerilim filmlerinden biri olan ve 1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining); sinema tarihine damgasını vuran başyapıtlardan da bir tanesidir. Jack Nicholson’ın unutulmaz performansıyla şekillenen bu yapım; Shelly Duvall, Danny Lloyd ve Joe Turkel gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Stanley Kubrick’in de yönetmenliğini üstlendiği Cinnet filmi de en iyi psikolojik filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 1980

 25. 6 (Memento) Akıl Defteri


  Elbette ki unutulmaz yapımlar arasında yer alan Akıl Defteri (Memento) filminin bulunmadığı bir film listesi düşünülemezdi. 2000 yılında izleyicilerle buluşan bu Christopher Nolan filmi; Guy Pearce’in etkileyici performansının yanı sıra Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano’nun da destekleriyle başarılı bir yapım haline geliyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 2000

 26. 5 (Oldboy) İhtiyar Delikanlı


  Yapılabilecek her film listesinde ilk sıralara adını yazdıran İhtiyar Delikanlı (Oldboy); bugüne kadar ki en başarılı Kore filmlerinden bir tanesidir. Gerek konusu gerekse oyunculuklarıyla, vizyona girmesinin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen seyircileri kendisine hayran bırakmayı başaran bu Park Chan-Wook eseri de en iyi filmler arasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 2003

 27. 4 (Se7en) Yedi


  Gizem ve gerilim türünün olağanüstü örneklerinden biri olan; Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Yedi (Se7en) filmi de, 20 yılı aşkın süredir izleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Ayrıca David Fincher’ın yönetmen koltuğunda oturması da bu filmin en iyilerden biri haline gelmesine neden oluyor.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 1995

 28. 3 (The Silence of the Lambs) Kuzuların Sessizliği


  Bir diğer efsanevi yapımla daha listemize devam ediyoruz. Gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan ve 1991 yılına damgasını vuran Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs); 5 dalda Oscar kazanan olağanüstü bir film olarak karşımıza geliyor. Thomas Harris romanının Jonathan Demme tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Kuzuların Sessizliği; Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın büyüleyici performanslarıyla da izleyicileri hayran bıraktıkları bir yapım olmayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 1991

 29. 2 (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) Guguk Kuşu


  Jack Nicholson’ın başrollerinde oynadığı bir diğer efsanevi film olan 1981 yapımı Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) da gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor. Ayrıca Louise Fletcher ve Danny DeVito gibi usta oyuncuların da bulunduğu kadrosuyla 5 dalda Oscar ödülünün de sahibi oluyor.

  IMDb Puanı: 8,7
  Yapım Yılı: 1975

 30. 1 (Fight Club) Dövüş Kulübü


  1999 yılında gösterime girmesine rağmen, etkileyici senaryosu ve güçlü oyuncu kadrosuyla kült filmler arasına adını yazdıran Dövüş Kulübü (Fight Club); dönemin Oscar ödüllerini Amerikan Güzeli filmine kaptırmış olsa da gönüllerin Oscar’ını kazanmayı başarıyor. David Fincher tarafından yönetilen bu etkileyici yapım; Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter ve Jared Leto gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırarak dikkatleri üzerine çekiyor.

  IMDb Puanı: 8,8
  Yapım Yılı: 1999


Like it? Share with your friends!

157
81 shares, 157 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format