Zombileri Konu Alan En İyi 20 Film

1 min


128
51 shares, 128 points
 1. 20 (Resident Evil) Ölümcül Deney


  Kıyamet filmlerinin başarılı örneklerinden biri olan ve devam filmleriyle de izleyicilerin takdirini toplayan etkileyici bir zombi filmiyle ilk listemize devam ediyoruz. İlk olarak 2002 yılında vizyona giren Ölümcül Deney (Resident Evil), bir video oyunun başarılı bir şekilde sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. İlk filmin yanı sıra 5 devam filmiyle de hayranlık uyandıran bu yapım son olarak 2016 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Milla Jovovich’in başrollerinde efsaneleştiği bu yapım, halen daha en başarılı yapımlar arasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 6,7
  Yapım Yılı: 2002

 2. 19 Zombieland 2


  Gerilim ve korku yerine, içinde bolca komedi gördüğümüz Zombieland filminin devamı olan bu yapım, izleyicilere eğlenceli vakitler sunmayı başarıyor. Konu olarak ilk filmine benzer bir tema görsekte, her ne olursa olsun bu yapımımız beklentileri karşılıyor. Woody Garrelson, Emma Stone, Jesse Elsenberg ve Ablgall Breslin yeniden başrolleri paylaşıyorlar.

  IMDb Puanı: 6,8

  Yapım Yılı: 2019

 3. 18 (Warm Bodies) Sıcak Kalpler


  Görüp görebileceğiniz en farklı ve en eğlenceli yapımlardan bir tanesi olan 2013 yapımı Sıcak Kalpler (Warm Bodies), izleyicilerden de tam not almayı başarıyor. Jonathan Levine tarafından yönetilen bu filmde; Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Dave Franco, Analeigh Tipton ve John Malkovich gibi başarılı oyuncular da yer alıyor. Komedi, romantizm ve bir parça da korku türünü bünyesinde barındıran bu yapım; aşkın ve sevginin gücünü tamamıyla gözler önüne seriyor.

  IMDb Puanı: 6,9
  Yapım Yılı: 2013

 4. 17 Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı


  Avrupa sinemasını takip edenler Nazi zombilerin ortaya çıktığı 2009 yapımı Dead Snow filmini de iyi bilirler. Komedi korku türünün bu başarılı örneği, 2014 yılında vizyona giren Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı (Dead Snow 2) devam filmiyle daha da fazla beğeni toplamayı başardı. Yine Tommy Wirkola tarafından yönetilen bu Norveç filmi; bu kez ise ilk filmde hayatta kalmayı başaran Martin, devam filminde ise gözünü hastanede açar. Kopan kolunun yerinde ise Nazi zombisine ait bir kol vardır ve istemsiz bir şekilde hareket eder. Hastaneden kaçan Martin, bir grup Amerikalı avcısıyla karşılaşır ve macera başlar.   

  IMDb Puanı: 6,9
  Yapım Yılı: 2014

 5. 16 (World War Z) Dünyalar Savaşı Z


  Halihazırda en beğenilen felaket filmlerinden olan Dünyalar Savaşı Z (World War Z), devam filmiyle de adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor. Özellikle de Dünyalar Savaşı Z 2 filminin yönetmeni David Fincher olduktan sonra, bu devam filmine karşı olan beklentilerimiz de katlanarak arttı. 2013 yılında ilk olarak karşımıza gelen bu filmin yönetmen koltuğunda ise bir diğer başarılı isim olan Marc Foster oturuyordu. Güçlü oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz, David Morse ve Pierfrancesco Favino gibi isimler yer alıyordu.

  IMDb Puanı: 7,0
  Yapım Yılı: 2013

 6. 15 (28 Weeks Later) 28 Hafta Sonra


  Büyük bir başarıya ulaşan 28 Gün Sonra filminin ardından, 2007 yılında vizyona giren 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) da hayranlık uyandırmayı başarmıştı. En bilindik uyuşturucu filmlerinden Trainspotting’in Begbie’si Robert Carlyle’ın yanı sıra Rose Byrne ve Jeremy Renner gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çeken bu yapım; bilim kurgu ve korku türlerinin enfes bir şekilde harmanlanmış hali olarak karşımıza geliyor. İngiltere’de patlak veren Rage virüsü, nihayet kontrol altına alınmıştır. Londra’da yaşayan halk ise yeniden evlerine kavuşmaya başlamışlardır. Fakat tam tehlike geçti derken, sinsi Rage virüsü yeniden ortaya çıkacaktır.

  IMDb Puanı: 7,0
  Yapım Yılı: 2007

 7. 14 (Planet Terror) Dehşet Gezegeni


  Kill Bill, Death Proof ve The Hatefull Eight gibi daha birçok kanlı filmin arkasında isim olan, Quentin Tarantino imzası taşıyan oldukça başarılı bir yapımla zirveye doğru yol alıyoruz. Dehşet Gezegeni (Planet Terror) adıyla 2007 yılında vizyona giren bu yapım, aslında Robert Rodriguez tarafından yazılıp yönetilmiştir. Tarantino’nun da hem ikinci yönetmen hem de tecavüzcü rolüyle yer aldığı bu yapım; Rose McGowan, Bruce Willis, Kurt Russell, Danny Trejo, Freddy Rodriguez, Marley Shelton ve Josh Brolin gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vuran yapımlardan bir tanesi olmuştur.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 2007

 8. 13 (I Am Legend) Ben Efsaneyim


  Gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan bir tanesi olarak gösterilen Ben Efsaneyim (I Am Legend), konusu ve görselleriyle izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başarıyor. Listemizde yer alan birçok yapım gibi 2007 yılında vizyona giren bu gerilim filmi, virüsten dolayı gerçekleşen kıyametin sonrasını  ve şehirde tek başına kaldığını düşünen bir bilim insanının bu virüse panzehir bulmak için göstermiş olduğu çabaları konu alıyor. Francis Lawrence yönetmenliğinde vizyona giren bu etkileyici yapım, Will Smith ve Alice Braga’nın başarılı performanslarıyla şekilleniyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 2007

 9. 12 (Re-Animator) Herbert West – Diriltici


  Stuart Gordon yönetmenliğinde vizyona giren ve bir korku filminden daha çok fantastik filmler arasında yer alan Herbert West – Diriltici (Re-Animator); dahiliğin ve deliliğin ince çizgisinde yürüyen bir bilim adamının, mezardan çıkardığı ölüleri, yeniden diriltmeye çalışmasını konu alıyor. Bu ölüleri diriltmeyi başardıktan sonra ise West, aslında bu yasa dışı çalışmalarıyla kendi sonunu da hazırlamış oluyor. H. P. Lovercraft eserinden uyarlanan bu yapımda Jeffrey Combs, Babara Crampton ve Bruce Abbott gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 1985

 10. 11 (Day of the Dead) Ölüm Günü


  Yaşayan Ölülerin Gecesi serisinin üçüncü filmi olarak, 1985 yılında izleyici karşısına çıkan Ölüm Günü (Day of the Dead) de usta yönetmen George A. Romero’nun imzasını taşıyor. Lori Cardille, Joseph Pilato, Terry Alexander ve Greg Nicotero’dan oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan bu film, zombilerin istilasına uğrayan kasaba halkının  ve askerlerin bu saldırılara karşı vermiş olduğu ölümcül savaşı konu ediniyor. Bu etkileyici yapım, bazı sahneleriyle ise izleyicilerin midesinin bulanmasına neden oluyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 1985

 11. 10 (Dellamorte Dellamore) Cemetery Man


  1994 yılında Michele Soavi’nin ellerinde hayat bulan zombi konulu etkileyici bir İtalyan filmiyle listemize devam ediyoruz. Mezarlık bekçiliği yapan ve yattıkları yerde rahat duramayıp ayaklanmaya çalışan huzursuz ölülerin de kellelerini uçuran Francesco’nun hikayesi anlatılıyor. Ayrıca filmin en unutulmaz sahnesinin arka planında ise Sezen Aksu’nun “Hadi Bakalım” şarkısı çalıyor. Bu etkileyici yapımın başrollerinde ise Anna Falchi, Rupert Everett, François Hadji-Lazaro ve Mickey Knox gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 1994

 12. 9 Ölüm Çığlığı (Rec)


  Efsaneleşmeyi başarmış, 2007 yapımı bir İspanyol korku filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. Jaume Balaguero’nun yönetmen koltuğunda oturduğu Ölüm Çığlığı (Rec) da uzun soluklu bir seri haline gelen filmlerden bir tanesidir. Manuela Velasco ve Pablo Rosso’nun başrollerini paylaştıkları ilk film ise bu serinin en dikkat çeken yapımıdır. Genç ve istekli bir gazetecinin, yangın ihbarı diye gittiği binada, zombilerle yaşamış olduğu zorlu dakikaları konu alan Ölüm Çığlığı (Rec) filmi de en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2007

 13. 8 (Train to Busan) Zombi Ekspresi


  2016 yılının en dikkat çeken Kore filmlerinden bir tanesi olan Zombi Ekspresi (Train to Busan), Yeon Sang-ho yönetmenliğinde karşımıza geliyor. Ma Dong-Seok, Choi Woo-shik, Kim Ui-Seog gibi güçlü isimlerin yanı sıra Kore dizilerinde de beğeniyle izlenen Gong Yoo, Jung Yoo-mi ve Shim Eun-kyun gibi ünlü isimler de filmin kadrosunda yer alıyorlar. Bir grup yolcunun Seul’den Busan’a doğru seyahat ettikleri sırada, zombi istilasıyla karşı karşıya kalmalarını ve hayatta kalma mücadelelerini konu alıyor. Aynı zamanda yılın en etkileyicileri arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2016

 14. 7 (Braindead) Yaşayan Ölü


  Tüm zamanların en iyi seri filmleri arasına adını yazdıran Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinin de yönetmeni olan Peter Jackson’ın hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza çıktığı benzersiz bir korku komedi filmiyle listemize devam ediyoruz. Ayrıca Tim Balme, Diana Penalver, Elizabeth Moody ve Ian Watkin gibi isimleri de bünyesinde barındıran Yaşayan Ölü (Braindead), döneme göre kalitesiyle fark yaratarak 1992 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 1992

 15. 6 (28 Days Later) 28 Gün Sonra


  Alex Garland tarafından yazılan ve İngiliz yapımı olağanüstü bir gerilim filmi olan 28 Gün Sonra (28 Days Later), Danny Boyle’ın usta yönetimiyle hayat buluyor. Konusuyla diğer yapımlara göre fark yaratan ve öncü bir kült film olan 28 Gün Sonra; Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brandan Gleeson ve Christopher Eccleston gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da 2002 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesi haline geliyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2002

 16. 5 Zombieland


  Alışılmışın dışında bir konuya sahip olan eğlenceli bir absürt komedi filmiyle ilk beş içerisine girmiş bulunuyoruz. Ruben Fleischer tarafından yönetilen ve 2009 yılının en sevilen filmlerinden biri haline gelen Zombieland; Emma Stone, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Abigail Breslin ve Bill Murray’den oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırıyor. Zombiler tarafından ele geçirilmiş bir dünyada hayatta kalmaya çalışan insanların zorlu ve bir o kadar da eğlenceli hikayesini konu alıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2009

 17. 4 (Night of the Living Dead) Yaşayan Ölülerin Gecesi


  George A. Romero’nun başyapıt niteliği taşıyan kült korku filmi Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead), vizyona girmiş olduğu 1968 yılına ve sonrasına damgasını vuran bir yapım olmayı başardı. Kendiden sonra gelen bu kategorideki filmlere de ışık tutan bu etkileyici yapım; Judith O’Dea, Duane Jones, Karl Hardman ve Marilyn Eastman gibi dönemin başarılı oyuncularından oluşan kadrosuyla da fark yarattı. Bu Romero filmi aslında 1990 yılında yeniden çekilmiş olsa da orijinal hali her zaman için en iyiler arasında yer almayı başardı.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 1968

 18. 3 (Dawn of the Dead) Zombi


  Aslında 2004 yılında Zack Snyder tarafından yeniden çekilen Ölülerin Şafağı filmi de en az orijinal hali, Zombi (Dawn of the Dead) kadar büyük bir başarıya ulaştı. Fakat bu tarz filmlerin usta yönetmeni George A. Romero imzalı Dawn of the Dead, gerek konusu gerekse döneme göre oldukça kaliteli efektleriyle şaşkınlık yaratmayı başarmış bir başyapıttı. Yaşayan Ölüler serisinin de ikinci filmi olan Dawn of the Dead, 1978 yılında vizyona giren orijinal haliyle halen daha izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 1978

 19. 2 (Shaun of the Dead) Zombilerin Şafağı


  İngiliz sinemasının muhteşem ikilisi Simon Pegg ve Nick Frost, tadı damağımızda kalan başarılı bir senaryoyla karşımıza geliyorlar. Edgar Wright tarafından yönetilen Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead); hayatı çıkmaza giren Shaun’un yaşamış olduğu kasabanın zombiler tarafından istila edilmesiyle birlikte, kahramanlık mertebesine yükselişini konu alıyor. Ayrıca bu başarılı filmde; Kate Ashfield, Dylan Moran, Lucy Davis, Bill Nighy ve Martin Freeman gibi usta oyuncular da rol alıyorlar.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2004

 20. 1 Perimetro Cero


  Öncelikle şunu söyleyelim, Perimetro Cero IMDb puanı bu kadar yüksek olması gereken bir film değil. Filmde ki makyajlar ve görüntü yönetmeninin çıkardığı işler de kaliteli diyemem. Peki neden bu filmi listeye koyduk? Tamamen amatörlüğünden. Bir askeri ekibin, zombilere karşı gelmeye çalışmasını anlatan bu yapım, sizi kendine çekmeyi başarıyor ve film bittiğinde iyidi diyorsunuz. Francisco Santana Trujillo’nun yönetmenliği üstlendiği yapımda, Leonardo Santana, Juan Suarez ve Borja Doreste gibi isimler yer alıyor. 

  IMDb Puanı: 8,5

  Yapım Yılı: 2017


Like it? Share with your friends!

128
51 shares, 128 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
2
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format