Sosyalizmi Konu Alan En İyi 25 Film

1 min


128
52 shares, 128 points
 1. 25 (Libertarias) Özgürlük


  1996 yılında izleyicilerle buluşan ve beğeni toplayan Özgürlük (Libertarias) filmi de en iyi sosyalist filmlerden biri olmayı başarıyor. Vicente Aranda yönetiminde karşımıza gelen bu film; 1930’lu yılların sonlarına doğru gerçekleşen İspanya İç Savaşı’nda yer alan kadınların hikayesini anlatıyor. Döneme ait acıları, direnişi, haykırışları, kahkahaları ve zafer marşlarını gözler önüne sererek hem seyircilerin hem de eleştirmenlerin kalplerini fetheden bu yapım, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden de bir tanesidir.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1996

 2. 24 Che Part 1


  26 Temmuz Hareketi’nin ve Küba Devrimi’nin öncü isimlerinden biri olmakla kalmayıp, sosyalist ve komünistlerin de örnek aldığı kişiliklerden biri olan Ernesto Che Guevara’nın hikayesiyle listemize devam ediyoruz. Che Part 1 ve Part 2; önceleri sosyalist bir doktor olan, sonrasında ise Fidel ve Raul Castro kardeşlerin Fulgencio Batista hükümetini devirmek için gerçekleştirdikleri hareketin simgesel komutanlarından biri haline gelen Che’nin, Bolivya’da hayata gözlerini yummasına kadar ki süreci anlatan bir film serisidir. Ayrıca katıldığı festivallerin her birinden de ödüllerle ayrılmıştır.

  IMDb Puanı: 7,2 – 6,9
  Yapım Yılı: 2008

 3. 23 (Sound of Noise) Yaşamın Ritmi


  Yaşamın Ritmi (Sound of Noise) adıyla 2011 yılında vizyona giren bu İsveç filmi, sosyalizmden daha çok anarşizmi ve müziği konu edinmektedir. İnsanları bazı şeylere mecbur kılan ve yaşamı tekdüze indiren bir düzene karşı verilen mücadeleyi anlatmaktadır. Bir yandan da sadece sessizlik isteyen bir komiserin hem klasik hem de gürültünün müziğiyle, kısacası müzikle olan derdini konu alıyor. İzleyenlerin yüzünü gülümsetmeyi başaran bu Ola Simonsson ve Johannes Stajarne Nilsson filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 2010

 4. 22 (Uprising) Ayaklanma


  Güçlü kadrosu ve senaryosuyla en iyiler arasına girmeyi başaran Ayaklanma (Uprising), 2001 yılında izleyicilerle buluştu. Ayrıca ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen bu Jon Avnet filmi; Jon Voight ve Donald Sutherland gibi usta iki ismin yanı sıra Leelee Sobieski, David Schwimmer, Hank Azaria ve Stephen Moyer gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Küçük bir alevle başlayıp, Nazi askerlerine kök söktüren Yahudi direniş hareketini konu alan bu yapım da izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 2001

 5. 21 (The Secret of Santa Vittoria) Kasabanın Sırrı


  Ciddi yapımları bir kenara bırakıp, Santa Vittoria’da gerçekleşen bir direniş hikayesinin eğlenceli bir dille sinemaya uyarlanmış haliyle listemize devam ediyoruz. Kasabanın Sırrı (The Secret of Santa Vittoria) adıyla 1969 yılında vizyona giren bu Stanley Kramer filmi; Robert Crichton eserinden ilham alınarak meydana getirilmiştir. Anthony Quinn, Anna Magnani, Virna Lisi, Hardy Krüger ve Giancarlo Giannini gibi daha birçok usta oyuncuyu da kadrosunda barındıran Kasabanın Sırrı filmi de mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan biri olmayı başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1969

 6. 20 (Reds) Kızıllar


  En bilindik sosyalist filmlerinden biri ile listemize devam ediyoruz. Kızıllar (Reds) adıyla 1981 yılında vizyona giren bu yapım, Warren Beatty’nin hem başrollerinde oynadığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu etkileyici filmlerden de bir tanesidir. 3 dalda Oscar Ödülü’nün yanı sıra Altın Küre ve BAFTA gibi daha birçok prestijli sinema ödüllerinin de sahibi olan bu film; Diane Keaton ve Jack Nicholson gibi usta isimleri de bünyesinde barındırıyor. Bu yapım da hem John Reed’in hem de Ekim Devrimi’nin hikayesini anlatıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1981

 7. 19 (Quelmada) İsyan


  1700’lü yılların son demlerinde gerçekleşen Haiti Devrimi’ni konu alan etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. Tam olarak bir sosyalist filmi olmasa da ayaklanmayı ve başarıyla sonuçlanan bir devrimi konu almaktadır. Devrimin lideri Toussaint L’Ouverture’un hayatından ilham alinarak meydana getirilen bu Gillo Pontecorvo filmi, 1969 yılında vizyona girmiştir. Başrollerinde ise Marlon Brando gibi bir usta yer almaktadır.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 1969

 8. 18 Lenin: Sosyalizmin Kızıl Şafağı


  Şimdi ise Türk yapımı bir belgesel ile listemize devam ediyoruz. Devrimden Sonra filminin de yönetmenliğini yapan Mustafa Kenan Aybastı bu kez yönetmen koltuğunu Onur Doğan ile paylaşıyor. 2012 yapımı etkileyici bir belgesel olarak karşımıza gelen Lenin: Sosyalizmin Kızıl Şafağı; Çar II. Nikolay’ın devrildiği ve Beyaz Ordu’nun Kızıl Ordu tarafından yenilgiye uğratıldığı Ekim Devrimi’ni ve devrimin lideri Vladimir Lenin’in hayatı anlatılıyor. 87 dakikalık bu belgesel Metin Çulhanoğlu ve Kemal Okuyan gibi önemli isimlerin anlatımıyla şekilleniyor.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2012

 9. 17 (The Baader Meinhof Complex) Bir Terör Filmi


  En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olan Bir Terör Filmi (The Baader Meinhof Complex); Baader Meinhoff Çetesi olarak da bilinen Kızıl Ordu fraksiyonu ve Batı Alman Marksist örgütünün hikayesini konu almaktadır. Baader-Meinhoff Mitosu’nu yıkacağı söylenen bu Uli Edel filmi, Stefan Aust eserinden uyarlanmıştır. Run Lola Run filminin de başrol oyuncularından olan Moritz Bleibtreu ve usta oyuncu Bruno Ganz’ın yanı sıra Martina Gedeck, Johanna Wokalek, Nadja Uhl ve Alexandra Maria Lara gibi başarılı oyuncular da kadroda yer almaktadır.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2008

 10. 16 (Oktyabr) Ekim


  Potemkin Zırhlısı filminin de yönetmeni olan Sergey Ayzenştayn’ın, Grigori Aleksandrov ile yönetmen koltuğunu paylaştıkları 1928 yapımı Ekim (Oktyabr) filmi; belgesel tadında 1917 yılında gerçekleşen Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’ni anlatan bir yapımdır. Amerikalı sosyalist yazar John Reed’in eserlerinden de yararlanılarak çekilen bu sessiz film; Eduard Tisse, Boris Livanov ve Nikolai Podvoisky gibi oyuncuların yanı sıra devrime katılan gerçek işçileri de oyuncu kadrosunda barındırmaktadır.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 1927

 11. 15 (The Educators) Eğitmenler


  Elveda Lenin filminin de yıldızı Daniel Brühl’ün, Julia Jentsch ve Stipe Erceg ile başrollerini paylaştığı Eğitmenler (The Edukators) filmi de en iyi sosyalist filmlerinden bir tanesidir. Ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen Eğitmenler’in yönetmenliğini ise Hans Weingartner üstlenmiştir. 2004 yılında vizyona giren bu yapım; dünya düzenini değiştirmeyi hayal eden üç isyankar gencin etkileyici hikayesini anlatıyor. “Eğitmenler” adını verdikleri yaratıcı ve şiddet içermeyen eylemlerle, zenginlerin fakirlerle arasındaki uçurumu algılamalarını sağlamaya çalışan bu gençlerin izleyicileri ters köşeye yatıran eğlenceli hikayesini konu ediniyor.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2004

 12. 14 (The Wind That Shakes the Barley) Özgürlük Rüzgarı


  Genellikle işçi sınıfını anlatan Marksist bir yönetmen olan Ken Loach’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Özgürlük Rüzgarı (The Wind That Shakes the Barley) filmi; İrlanda Bağımsızlık ve İç Savaşı’nı anlatıyor. “The Wind That Shakes the Barley” adındaki şarkıdan esinlenilerek yaratılan bu 2006 yapımı film, Altın Palmiye başta olmak üzere dönemin birçok festivalinden de ödülle ayrılmayı başarmıştır. Cillian Murphy, Liam Cunningham ve Padaic Delaney’in başrollerini paylaştıkları bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. 

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2006

 13. 13 Danton


  Festivallerin ödül avcısı, 1983 yapımı Danton filmiyle listemize devam ediyoruz. Andzej Wajda tarafından yönetilen bu yapım; Gerard Depardieu, Wojciech Pszoniak, Patrice Chereau ve Anna Alvaro gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vurmayı başarmıştı. Fransız Devrimi’nin öncülerinden Georges Jacques Danton’un hayatının ve idam edilişinin konu edilidiği bu yapım da başarısıyla göz dolduruyor.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 1983

 14. 12 (La Faute a Fidel) Fidel’in Yüzünden


  Bizleri 1970’lerin Paris’ine götüren Fidel’in Yüzünden (La Faute a Fidel) filmi Julie Gavras yönetmenliğinde 2006 yılında izleyicilerle buluştu. Özellikle de başrollerde yer alan küçük oyuncu Nina Kervel-Bey’in olağanüstü performansıyla izleyicileri büyülemeyi başardığı bu yapımda Stefano Accorsi ve Julie Depardieu gibi başarılı oyuncular da yer alıyor. Henüz 7 yaşında komünizmle tanışan Anna’nın ailesiyle birlikte aşırı derecede konforlu bir hayat sürerken bir anda komün yaşama geçişlerini ve ailesinin başına gelen bu olayın suçlusunun Fidel Castro olarak gördüğü etkileyici bir yapımdır.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2006


 15. 11 (Hunger) Açlık


  Steve McQueen tarafından Bobby Sands’in gerçek hikayesinden uyarlanan ve ödüllere doymayan Açlık (Hunger) filmi de listemizin bonusları arasında yer alıyor. Michael Fassbender, Liam Cunningham, Stuart Graham ve Liam McMahon gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da göz dolduruyor. Ayrıca hikayesiyle de izleyicileri sarsmayı başarıyor. Sands’in ölüm orucuna girmesinden itibaren yaşamış olduğu kısa sürecin konu edildiği bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2008

 16. 10 (Land and Freedom) Ülke ve Özgürlük


  Bir diğer bilindik sosyalist filmlerinden biri olan 1995 yapımı Ülke ve Özgürlük (Land and Freedom) de Ken Loach başyapıtlarından bir tanesidir. Senaristliğini ise Jim Allen’ın üstlendiği bu yapım; İspanya İç Savaşı’na katılmaya karar veren komünist bir İngiliz gencin hikayesinin yanı sıra Marksizm, Stalinzm ve anarşizm arasındaki farkı da etkileyici bir şekilde gözler önüne sermektedir. Bu 1995 yapımı film ayrıca Ian Hart ve Rosana Pastor gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1995

 17. 9 (Goodbye Lenin) Elveda Lenin


  Ödüllere doymayan etkileyici bir filmle daha listemizi süslemeye devam ediyoruz. 2003 yılının en başarılı yapımları arasına adını yazdıran Elveda Lenin (Goodbye Lenin), özellikle de senaryosuyla beğeni toplamayı başarmıştır. Wolfgang Becker’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Daniel Brühl, Katrin Sass, Çulpan Hamatova ve Maria Simon gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor. Doğu Almanya’nın yıkılışından sonra sosyalizm inancı taşıyan bireylerin hayallerini yitirmesini konu alan bu film, katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılıyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2003

 18. 8 (Der Tunnel) Tünel


  Berlin Duvarı temalı çarpıcı yapımlardan biri olan Tünel (Der Tunnel), akıcı bir kurguya sahiptir. Duvar örüldükten sonra bu bölgede yaşayan insanların 145 metrelik bir tünel kazarak Doğu ve Batı Almanya arasında geçişlerini konu alıyor. Roland Suso Richter’ın yönetmen, Johannes W. Betz’in ise senarist koltuğunda oturduğu bu yapım da ödüllü bir film olarak karşımıza geliyor. Ayrıca Heino Ferch, Sebastian Koch, Nicolette Krebitz, Alexandra Maria Lara ve Mehmet Kurtuluş gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2001

 19. 7 (The Motorcycle Diaries) Motosiklet Günlüğü


  Paramparça Aşklar ve Köpekler filminin de yıldız ismi olan Gael Garcia Bernal’in, Che Guevara’nın gençliğini canlandırdığı ödüllü bir film olan Motosiklet Günlüğü (The Motorcycle Diaries) ile listemize devam ediyoruz. Doktor Guevara’nın arkadaşı Alberto Granado ile çıkmış oldukları motosiklet yolculuğunda tutmuş olduğu günlüklerin sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. Walter Salles tarafından yönetilen ve bünyesinde Rodrigo de la Serna, Mia Maestro gibi güçlü oyuncuları da barındıran bu yapım, ayrıca Ernesto’nun ideolojisinin oluşum nedenlerini de etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2004

 20. 6 (The Killing Fields) Ölüm Tanrıları


  Sydney Schanberg otobiyografik romanından uyarlanan ve 3 dalda Oscar ödülü kazanmış bir yapım olarak listemizde yer alan Ölüm Tanrıları (The Killing Fields); BAFTA başta olmak üzere birçok festivalden de ödüllerle ayrılmıştır. Roland Joffe yönetiminde 1984 yılında vizyona giren bu film; Sam Waterston, Haing S. Ngro, John Malkovich ve Julian Sands gibi güçlü isimleri de kadrosunda barındırıyor. Kamboçya İç Savaşı’nda görevlendirilen New York Times muhabiri Syney Schanberg’in yaşamış olduğu zorlukları konu almaktadır.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 1984

 21. 5 (Bronenosets Potyomkin) Potemkin Zırhlısı


  Sergey Ayzenştayn’ın ellerinde hayat bulan bir diğer eski sessiz filmle daha zirveye doğru yaklaşıyoruz. 1925 Sovyetler Birliği yapımı olan Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potyomkin); Ekim Devrimi’nin provası niteliğinde 1917’de gerçekleşen Potemkin Zırhlısı Ayaklanması’nı konu almaktadır. Devrim propagandası filmi olarak ısmarlanan bu yapım 1958 Belçika Dünya Fuarı’nda tüm zamanların en büyük filmi olarak da gösterilmiştir.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1925

 22. 4 (A Zori Zdes Tikhie) Sakindi Oranın Şafakları


  1972 yapımı bir savaş filmi olan Sakindi Oranın Şafakları (A Zori Zdes Tikhie) da Sovyetler Birliği’nin başarılı yapımlarından bir tanesidir. Stanislav Rostotsky tarafından yazılıp yönetilen bu film; II. Dünya Savaşı sırasında Karelia bölgesinde konuşlanan Rus askerlerinin, kendilerinden sayıca üstün olan Alman askerleri ile vermiş oldukları mücadele anlatılmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1972

 23. 3 The Revolution Will Not Be Televised Devrim Televizyonda Olmayacak


  İki İrlandalı yönetmenin, başka bir belgesel çekmek için gittikleri Venezuella’da, Hugo Chavez’e karşı ABD destekli güçlerce gerçekleştirilmeye çalışılan tesadüfi bir kalkışma belgeselinin en iyiler arasında yer alabileceğiniz kim bilebilirdi ki? Devrim Televizyondan Yayınlanmayacak (The Revolution Will Not Be Televised) adıyla 2003 yılında yayınlanan bu yapımın başrolünde Hugo Chavez yer alırken, yönetmenliğini ise Donnacha O’Briain ve Kim Bartley üstleniyor.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 2003

 24. 2 Ölümsüz (Z)


  Bir roman uyarlaması olan Ölümsüz (Z), 1969 yapımı olmasına rağmen hala adından sıkça bahsettiriyor. Vizyona girdiği tarihte Cannes Festivali’nde ödül kazanmıştır. Fransız yapımı filmimizin senaristi ve yapımcıları herhangi bir olayı konu almadığını iddia etse de, apaçık ortadadır ki Yunanistan’da gerçekleşen milletvekili cinayetini konu alıyor. Costa-Gavras’ın objektifinden izlediğimiz yapımda, Yves Montand, Jean-Louis Tringnant ve Irene Papas başrolleri üstlenmişlerdir.

  IMDb Puanı: 8,3 Yapım Yılı: 1969

 25. 1 (Modern Times) Modern Zamanlar


  Tüm zamanların en başarılı, en simgesel ve en cesur sanatçılarından biri olan Charlie Chaplin, 1936 yapımı Modern Zamanlar (Modern Times) filmiyle de farkını ortaya çıkarıyor. Ayrıca Asri Zamanlar adıyla da bilinen bu film; bozulan ekonominin yanı sıra zorlu çalışma şartlarını ve artan işsizlik konusunu da eleştirel bir dille gözler önüne seriyor. “Komünizm propagandası” yaptığı gerekçesiyle bazı ülkelerde de yasaklanan bu film, daha sonra Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmiştir.

  IMDb Puanı: 8,5
  Yapım Yılı: 1936


Like it? Share with your friends!

128
52 shares, 128 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format