Usta Oyuncu Şener Şen’in En Başarılı 20 Filmi

Sinema ve tiyatro tarihinin en iyi oyuncularından olan Şener Şen....11 min


141

Sinema ve tiyatro tarihinin en iyi oyuncularından olan Şener Şen yaptığı oyunlarla ve çeşitli tiplemeleriyle herkesi kendine hayran bırakmış ve birçok filimde de yer alarak oyunculuğunun hakkını vermiştir. Gerek duygusal gerek aksiyon gerekse bizleri güldüren filmlerde yer almış ve adından sıklıkla bahsettirmiştir. Peki büyük ustayı ne kadar iyi tanıyoruz? Şener Şen Kimdir? Hangi filmlerde rol almıştır ve Şen Şen kaç yaşındadır?

Şener Şen Kimdir?

Şener Şen Kimdir?

Şener Şen; 1941 yılında Adana da dünyaya gözlerini açmıştır. Ali Şen (babası) gibi sinema sektöründe bulunmak isteyen Şener Şen, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oyunculuğa adım atmıştır. Tiyatrodan elde ettiği gelir fazla olmadığından sinema sektörüne de girmiştir. 5 yıl boyunca sadece yan rollerde figüran olarak yer almıştır. Başrol oyuncusu olarak ilk defa 1975 senesinde Hababam Sınıfı Filminde “Badi Ekrem” olarak izleyicilerinin karşısına çıkmıştır.

1) Hababam Sınıfı

Şener Şen Hababam Sınıfı

Tarihimizin en iyi unutulmaz filmleri arasında yer alan Hababam Sınıfı filminde Şener Şen’i “Badi Ekrem” rolüyle izledik. Beden eğitimi öğretmeni olarak oynadığı bu filmde hareketleri ve konuşmalarıyla bizleri güldürmüştür. Hababam Sınıfının haylazlığı yüzünden zor anlar yaşamış, kendini ifade ederken hep komik duruma düşmüş ve bizleri komedi tufanına sürüklemiştir.

2) Kibar Feyzo

Kibar Feyzo - Şener Şen Filmleri

Filmde köyün ağası rolünde oynayarak karşımıza çıkan usta oyuncu Şener Şen tüm köylüye senet yaparak kendine muhtaç bırakmış, Kemal Sunal ise bunlardan biridir. Gülo’su için ağayla senet yapan Feyzo borcunu ödeyemeyince maraba olarak da yanında çalışmıştır. Karşılıklı oynadıkları sahnelerde yaptıkları tiplemeler bizlere keyifli dakikalar yaşatmıştır.

3) Bizim Aile

Şener Şen Filmleri - Bizim Aile

Usta oyuncuların bir araya gelerek oynadığı bu filmde Yaşar ustanın üvey kızından dolayı damadı rolünde karşımıza çıkmıştır. Yaşar usta üç çocuğuyla ortada kalmış çocuklarına hem ana hem baba olmuştur. Günün birinde kendiyle aynı durumda olan Melek hanımla evlenmiştir. Melek hanımın kızıyla evlenme süreci ve sonrasında yaşanılan durumları duygusal yanlarıyla seyircilerine aktarmıştır.

4) Kabadayı

Kabadayı - Şener Şen Filmleri

Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Şener Şen’in üstlendiği bu film de kabadayı rolüyle karşımıza çıkmıştır. Ali Osman karakteri olarak kendine belirlediği racona göre ezikliklerin ve haksızlıklara uğrayanların yanın da durmuştur. Tüm camia da kendinden bu şekilde söz ettiren Ali Osman’ın karşısına, gençliğinin rehavetine katılan ve bu koltuğu devir almaya çalışan Devran ismindeki genç ile girdiği çekişmeli sürecin anlatıldığı bir filmdir.

5) Namuslu

Namuslu

Gözünü para hırsı bürümüş olan halkın içinde yaşayan Ali Rıza Bey namuslu bir vatandaş olarak gündelik yaşantısına devam etmektedir. Mesleği gereği sürekli paranın içinde olmasına rağmen kendini bozmadan orta standartlarda hayatına devam etmektedir. Ancak işyerinden yüklü paranın kaybolmasından sonra tüm gözler Ali Rıza Bey’e çevrilmiştir. Kendini namusluluğu ile ispat etmeye çalışırken, para hırsına kapılan insanların hırsız olarak gördükleri Ali Rıza Bey’e çok iyi davranmaları mizahi bir şekilde anlatılmaktadır.

6) Çiçek Abbas

Çiçek Abbas - Şener Şen Filmleri

Dolandırıcı ve sahtekâr bir minibüs şoförü olan Şakir rolündeki Şener Şen, muavini olan çiçek Abbas’ın kendi minibüsünü almasıyla rekabet savaşına girmiştir. Çiçek Abbas ise Şakir’in tam tersi dürüst, iyimser ve saf bir kişiliktir. İkisinin de aynı kıza sevdalanması aralarındaki çekişmeyi daha da fazlalaştırmıştır. Şakir’in her türlü düzenbazlığına karşı çiçek Abbas, dürüstlüğü ve zekâsıyla onu alt etmiştir.

7) Neşeli Günler

Neşeli Günler

Neşeli günler filminde bu sefer karşımıza ziya rolüyle çıkan Şener Şen, Kazım efendinin kardeşidir. Kazım ve saadet hanım 6 çocuğuyla beraber yaşarken turşu kavgası yüzünden ayrılmış ve çocukları paylaşıp evlerini ayırmıştır. Her iki tarafı idare eden ziya yaşanmayan anıları çocuklara yaşanmış gibi anlatmasıyla aklımızda kalmıştır. Birbirinden habersiz büyüyen çocukların talihsiz bir kavga sonucunda tanışmasına vesile olmuştur.

8) Gülen Gözler

Yaşar Usta, (Münir Özkul) karısı Nezaket (Adile Naşit) ve beş yetişkin kızı ile İstanbul’da yaşar. Yaşar Usta, erkek çocuğu olur beklentisiyle tüm kızlarına erkek ismi vermiştir. Kalabalık ailesinin geçimini sağlamak için çok çalışmakta, cimriliği ve hilekarlığı ile zengin olmuş eski arkadaşı Yunus’un (Nejat Gürçen) inşaatları için doğramacılık yapmaktadır. Kızlarının gönül ilişkilerinin hareketliliğinden habersiz bir şekilde, onlara münasip kısmetler bulmak ister. Büyük kızı Fikret’e (Ayşen Gruda) âşık olan Vecihi (Şener Şen) sürekli olarak kapısını aşındırsa da kızını ona vermemekte direnir. Hikmet (Sevda Aktolga) ise evin alt katındaki marangozhanede çalışan Dursun (Halit Akçatepe) ve Ahmet’in (Ahmet Arıman) gözdesidir; bütün vaktini onlara oyunlar oynayarak geçirir. En düşkün olduğu kızı İsmet (Müjde Ar) Yunus’un oğlu Temel (Mahmut Hekimoğlu) ile evlenir; fakat Temel babası tarafından onaylanmayan bu evlilik nedeniyle evlatlıktan reddedilir. Yapılan düğünün tüm parası fakir Yaşar Usta’ya kalır.

9) Davaro

Almanya’ya çalışmaya giden Memo, istediği parayı kazanıp köyüne döner ve sözlüsü Cano’yla evlenmek ister. Memolar’ın kan davalı oldukları Sülo da hapisten çıkarak karısı Ayşo’nun yanına gelir. Bunu duyan Hamo, düğünü durdurur ve oğlu Memo’nun, Sülo’yu öldürmesini ister. Ancak, Memo buna pek yanaşmaz. Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo’ya bir teklifte bulunur. Memo’nun kendisini öldürmemesi durumunda köyden uzaklaşacağını söyler. Evlenmek için başka çaresi kalmayan Memo, Sülo’nun planını kabul eder ve köy meydanında Sülo’yu yalandan vurur. Köy halkı da bu numaraya inanır. Daha sonra dağdaki bir eşkıyanın yanında tekrar karşılaşan Memo ve Sülo yine birbirine düşer. Eşkıyanın altınlarını gören Sülo’nun iştahı kabarır ve şehirde kalmaktan vazgeçer.

10) Züğürt Ağa

Türkiye’de feodalizmin çöküşünü konu alan filmde Şener Şen Haraptar köyünün ağasıdır. Yağmur yağmaması ve kuraklığın başlaması üzerine köylüler ağanın ürünlerini çalıp satar ve İstanbul’a kaçarlar. Ağa da topraklarını satarak, İstanbul’a göç eder. Fakat şehir yaşamına ayak uyduramayan ağa elinde, avucunda ne varsa yiyip tüketir. Karısı da evi terk eder. Sonunda onu yalnız bırakmayan Kiraz ile yaşamaya başlar ve en iyi bildiği iş olan çiğ köfte yapma işine başlar.

11) Banker Bilo

Maho (Şener Şen), Köylüsü Bilo’yu (İlyas Salman) ve yöreden birçok kişiyi Almanya’ya götürmek vaadiyle paralarını alır. Ancak onları Almanya’ya değil, İstanbul’a götürmektedir. Kamyon kasasında yapılan yolculuktan sonra Bilo ve İbo (Nizam Ergüden) Almanya’ya değil de İstanbul’a geldiklerini öğrenirler ancak iki arkadaş birbirini kaybeder. Bilo çok namusludur, bu yüzdende her zaman kaybeden taraf olmaktadır. Bilo’nun yolları Maho ile Tekrar kesişir, o zaman Maho ile hesaplaşma zamanı gelmiştir. En sonunda Maho’nun tüm malvarlığı fabrikaları ve eski karısı artık Bilo’nun olmuştur. Bilo artık zengindir ve Bankerdir.

12) Süt Kardeşler

Yıllardır kimsenin sahip olamadığı konağın sahibi Melek hanım, sütoğlu Şaban sanıp da Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı eve alır. Fakat sinirli abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtır. Konağa gerçek Şaban ve gerçek Bayram’ın gelmesiyle işler karışır. Bayram’ın kardeşi Bihter’e aşık olan Şaban onun peşinde dolanır. Bayram’ın babasının eve Gulyabani adında bir canavar sokmasıyla işler iyice karışır. Olayı çözen Şaban, damat Bayram ve emir eri olan Ramazan madalya alır.

13) Şabanoğlu Şaban

Askerde kumandanı Hüsamettin’i sürekli yaralayan ve türlü sakarlıklar yapan Şaban ile askerlikten sonra bir eğlence yerinde birlikte çalgıcılık yaptığı asker arkadaşı Ramazan, çalıştıkları yerde kanto yapan Nigar’a aşık olurlar. Sivil hayatta bir polis olan Hüsamettin ve teşkilatının aylardır yakalayamadığı Kadırgalı Eşref’i tesadüfen yakalayıp Hüsamettin’in kayınpederi olan Nazır Paşa’nın gizli polisi olurlar. Nazır Paşa onlara kızkardeşinin kaybolan elmasını bulma görevi verecektir.

14) Tosun Paşa

Olay örgüsü 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Mısır Eyaleti’inde geçmektedir. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri, İskenderiye’nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Vadinin kime ait olduğuna devlet görevlileri de karar veremezler. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadi’yi ele geçirmek için İskenderiye’nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey (Mete Sezer)’in kızı Leyla’yı (Müjde Ar) almak için kıyasıya bir mücadeleye girerler. Daver Bey, Leyla’yı Seferoğulları’na vermeye karar verir. Bu durumda Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağı olan Şaban’ı (Kemal Sunal) Kahire sarayının en hatırı sayılır ve heybetli paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Tosun Paşa kılığındaki Şaban, Tellioğlu Ailesinin en büyük oğlu Lütfü’nün (Şener Şen) yakın arkadaşı gibi davranıp, Yeşil Vadi ve Daver Bey’in kızı Leyla’yı Tellioğulları’na kazandıracağına, Leyla’ya kendisi aşık olur ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Sonuçta işler Arap saçına döner ve en sonunda hakiki Tosun Paşa, Kahire sarayından çıkar, gelir. Gerçek Tosun Paşa (Oktar Durukan), Yeşil Vadiye el koyar ve Daver Bey’in kızını da alır. Neticede bu olaydan ötürü kellelerini bile zor kurtaran Tellioğulları, hayatta kaldıklarına bile şükreder bir hale gelirler. Herkesin gözünde suçlu Şaban olur. Halbuki Lütfü kendi kazdığı kuyuya düşmüş, esas Tosun Paşa’nın varlığını bir an için unutmuştur.

15) Çöpçüler Kralı

Zabıta amiri, görevinin verdiği yetkileri zorlayarak esnafın ve çöpçünün üzerinde büyük bir baskı kurar. Aynı mahallede oturan Hacer ise temizlikçilik yapmaktadır. Hacer’e âşık olan zabıta amiri, annesinin tepkisiyle karşılaşır. Mahallenin çöpçüsü Apti de Hacer’e âşıktır, ama parası yoktur. Bir gün yanlışlıkla girdiği bir gazino, kötü şansını bir anda değiştirir.

16) Av Mevsimi

Tecrübesi, sezgileri ve takipçiliğiyle tüm teşkilatın “Avcı” olarak nitelediği Ferman (Şener Şen) ile yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren “Deli” İdris (Cem Yılmaz) cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu, sessiz sakin Hasan (Okan Yalabık) ise bu ikiliye sonradan dahil olan acemi bir polistir. Acemi olması sebebiyle “çömez” lakabı takılmıştır. Öldürülen genç bir kız onları uyuşturucu taciri Asit ile, Türkiye’nin en zengin adamlarından Battal Çolakzade ile (Çetin Tekindor), kızın ağabeyleri Abbas, Vakkas ve daha birçok farklı insanla karşı karşıya getirecektir.

17) Şalvar Davası

Elif kocasının ölümü ardından, yaşadığı köye döner fakat köydeki tüm kadınlar başta köy ağası olmak üzere tüm erkeklerin zulmü altındadır ve ellerinden hiçbir şey gelmez. Elif kadınları erkeklerin en büyük zaafı olan yatak odası konusunda bilinçlendirir ve örgütler. kadınlar kendilerine baskı kuran erkekleri yataklarına almayarak yola getirme mücadelesine girerler.
Yönetmenliğini Kartal Tibet’in üstlendiği filmin senaryosu Başar Sabuncu’ya aitken, başroller Müjde Ar ve Şener Şen’in.

18) Gönül Yarası

Bütün hayatını Anadolu’nun ücra köşelerinde öğrencilerine adamış, bunun uğruna karısı ve çocuklarından bile vazgeçmiş bir öğretmen Nazım (Şener Şen). Psikopat kocasından kaçıp, kızıyla birlikte İstanbul’a yerleşen ve bir pavyonda çalışan türkücü Dünya (Meltem Cumbul). Eski karısı Dünya’ya takıntılı bir aşkla bağlı, gözü kara, sevdası için dünyayı yakacak kadar çılgın bir adam: Halil (Timuçin Esen). Nazım Bey, Anadolu’da öğretmenlik yapmaktadır. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşir ve emekli maaşının bağlanmasını beklerken arkadaşı Takoz’un (Sümer Tilmaç) taksisinde çalışmaya başlar. Dünya ise pavyonda çalışan ve eski kocası Halil ile başı belada olan zor durumda bir kadındır. Bir gün, Nazım’ın taksisine bindiğinde her ikisinin de hayatı değişir. Nazım, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar. Bir gün Dünya’nın eski kocası pavyonu basınca, Nazım, Dünya ve küçük kızına sahip çıkar.

19) Eşkiya

35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran (Şener Şen). Baran’ın uzun mahkûmiyetinin ardından Viranşehir Cezaevi’nden çıkmasıyla başlayan film doğduğu toprakların artık baraj suları altında olduğunu öğrenmesiyle devam eder. Köyde karşılaştığı Ceren Ana (Zübeyde Erden) ona, 35 yıllık yokluğunda yaşananları anlatır. Geçmişindekilerin peşine düşmeye niyetli olan Baran Ceren Ana’nın tavsiyelerine rağmen yola düşer. Kendisini jandarmaya ihbar ederek yakalanmasına neden olan Mustafa’dan (Kemal İnci) yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşı Berfo’nun (Kamran Usluer) ihaneti neden olmuştur. Berfo Eşkıya’nın altınlarına el koyarak Eşkıya’nın çocukluk aşkı Keje’yi de (Sermin Hürmeriç) babasından satın alıp İstanbul’a kaçmıştır. Vicdan azabı çeken Mustafa kendini Baran’ın infazına hazırlamıştır, ama Eşkıya çoktan Keje’nin peşine düşmüştür.

19) Muhsin Bey

Film; prensiplerine bağlı eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının basit macerası olarak başlayıp, Muhsin Bey’in yaşam ve onur mücadelesine dönüşen olayları konu almaktadır.

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

141
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın