Aksiyonu Kalbinizde Yaşatacak En İyi 30 Soygun Filmi

1 min


148
71 shares, 148 points
 1. 30 (Italian Job) İtalyan İşi


  Gelmiş geçmiş en iyi hırsızlık filmlerinden olan Italian Job (İtalyan İşi); ilk olarak Michael Caine’in başrolünde oynamış olduğu 1969 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza çıktı. Sonrasında ise 2003 versiyonuyla da bir kez daha bizleri büyülemeyi başardı. Mark Wahlberg, Charlize Theron, Jason Statham ve Edward Norton gibi güçlü isimleri de kadrosunda barındıran 2003 yapımı İtalyan İşi mutlaka izlemeniz gereken en iyi filmler arasında yer alıyor. İtalya’nın “Lider” lakaplı hırsızı John Bridger, son bir büyük vurgun yapmaya karar verir ve kızı Stella’ya bu soygunun son işi olduğunu söyler. Stella, hırsızlığa çok uzak olsa da bir kasa uzmanı olarak son işinde babasını yalnız bırakmak istemez. Charlie Croker ise Bridger’in hem eski dostudur hem de profesyonel bir hırsızdır. Giriş uzmanı Steve, yakışıklı şoför Rob, patlatma uzmanı Sol Kulak ve teknolloji uzmanı Uykucu Lyle ile ekip tamamlanır. Böylece eğlenceli ve bol aksiyonlu İtalyan İşi de başlamış olur.

  IMDb Puanı: 7,0
  Yapım Yılı: 2003

 2. 29 (Three Kings) Üç Kral


  Mark Wahlberg, George Clooney ve Ice Cube üçlüsünün yer aldığı bu gişe rekortmeni film, Körfez Savaşı’nda görev yapan üç amerikan askerinin, paha biçilemez bir hazinenin arayışına düşmelerini konu alır. Irak’taki kaos ortamından yararlanarak bu hazineyi çalmaya karar veren bu üç asker, benzersiz bir savaş ve macera filminin temelini oluştururlar. 7,1’lik IMDb puanıyla karşımıza gelen Üç Kral, gelmiş geçmiş en iyi soygun filmleri arasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1999

 3. 28 (Fast Five) Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu


  Hızlı ve Öfkeli serisinin en etkileyici devam filmlerinden olan Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu), aksiyon türünün en iyi örneklerinden de bir tanesidir. 2011 yapımı bu olağanüstü film, Brian O’Conner (Paul Walker), Dominic Toretto (Vin Diesel) ve Mia Toretto’nun (Jordana Brewster) 100 milyon dolarlık büyük bir soygun planını gerçekleştirme çabalarını konu alıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2011

 4. 27 (Now You See Me) Sihirbazlar Çetesi


  Olağanüstü bir planın, akıllıca işlendiği Now You See Me (Sihirbazlar Çetesi), seyir zevki yüksek film önerilerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Bu 2013 yapımı başyapıt, eğlenceli sahneleri ve güçlü kadrosuyla da inanılması zor bir gişe başarısına imza atıyor. Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher ve Dave Franco’nun etkileyici performansıyla süslenen bu film 7,3’lük IMDb puanıyla listemizin 27. sırasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2013


 5. 26 (Point Break) Kırılma Noktası


  1991 yapımı bir başyapıt olarak karşımıza gelen Point Break (Kırılma Noktası); Keanu Reeves, Patrick Swayze, Gary Busey ve Lori Petty gibi usta isimleri bünyesinde barındırıyor. Aksiyon sinemasının nadir kadın yönetmenlerinden Kathryn Bigelow’un yönettiği bu etkileyici film, soygun sonrasında, şüphelenilen bir çete içerisindeki FBI ajanının yaşadıklarını anlatıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1991

 6. 25 (The Score) Komplo


  NYC adlı caz barı işleten Nick Wells öte yandan son derece yetkin bir hırsızdır. İki farklı hayata sahip olan bu adam artık hırsızlık işlerini bırakıp tüm zamanını caz kulübüne ayırıp sevgilisiyle evlenmeyi planlamaktadır. Ancak ortağı Max'ten aldığı teklif son derece cazip gelir. Son kez bir soyguna karışmayı kabul eden Nick Wells son derece değerli bir antik asayı ele geçirmeye çalışacaktır. Asa, ülkeye illegal yollarla sokulmaya çalışılırken teşhis edilmiş ve gümrük ofisinde koruma altına alınmıştır.
  Nick, gümrükte çalışan Jackie Teller ile iş birliği yaparak bu güzide parçayı elde etmeye çalışacaktır. Ancak ortada bir sorun vardır. Birbirlerini ilk kez gören bu iki insan birbirlerine nasıl güvenecektir?

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2001

 7. 24 Ronin


  De Niro’nun ve Jean Reno’nun devleştiği 98 yapımı Ronin filmi, eski CIA ajanı Sam ve eski bir paralı asker olan Vincent’in Fransa’da gizli bir görevde yollarının kesişmesini konu alıyor. İstihbaratçı ve paralı askerlerden oluşan bir grubun, gizli bilgilerin bulunduğu bir çantayı ele geçirmek için vermiş oldukları mücadeleyi anlatan Ronin, 7,3’lük IMDb puanıyla en iyiler arasında yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1998

 8. 23 (Matchstick Men) Üçkağıtçılar


  Nicolas Cage, Sam Rocwell ve Alison Lohman üçlüsünün yer aldığı Matchstick Men (Üçkağıtçılar), dram ve komedinin bir arada bulunduğu eşsiz yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor. Usta dolandırıcı Roy ve hırslı ortağı Frank’in kısa yoldan köşeye dönme hayallerinin yanı sıra çalkantılı yaşamlarının da konu edildiği Üçkağıtçılar filmi, 7,3’lük IMDb puanıyla da 2003 yılının en güzel hırsızlık filmleri arasına girmeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2003

 9. 22 (Good Time) Soygun


  Listemizde ki çoğu filmin aksini bu yapım, hırsızlık sonrasını anlatıyor. Büyük bir vurgun planı yapan acemi bir ekip, planı uygulamayı başarırlar. Fakat hemen sonrasında ekibin bir üyesi yakalanır ve oldukça zorlayıcı bir cezaevine gönderilir. Diğer ekip üyeleri ile bir şekilde onu kurtarmaya çalışacaktır. Benny Safdie, Buddy Duress ve Jeniffer Jason Leigh gibi isimlere, Alacakaranlık serisinden tanıdığımız Robert Pattinson eşlik ediyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise, Benny Safdie ve Josh Safdie ikilisi bulunuyor.

  IMDb Puanı: 7,4

  Yapım Yılı: 2017

 10. 21 Organize İşler


  Yıldızlarla donaıtlmış kadrosuyla 2005 yılının en çok izlenen yerli filmlerinden biri olan Organize İşler, uçamayan Supermen Samet’in (Tolga Çevik), tam hayattan vazgeçtiği anda Asım Noyan (Yılmaz Erdoğan) adında bir dolandırıcı çıkagelir. Ekibe dahil olan Samet, aşkı da Umut’da (Özgü Namal) bulur. Ancak Sayko Tugay, Pepe Silvio, Suskun Üzeyir, İzzet Ayna ve Altındiş Selahattin’den oluşan bu organize ekip, Müslüm Duralmaz (Cem Yılmaz) adında sert bir kayaya çarparlar.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2005

 11. 20 (The Town) Hırsızlar Şehri


  2010 yapımı olmasına rağmen unutulmaz filmler arasına adını yazdıran The Town (Hırsızlar Şehri); Mad Men dizisinin Don Draper’ı Jon Hamm, Blake Lively ve Jeremy Renner’ın yanı sıra Ben Affleck’in de hem başrolünde oynadığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu etkileyici başyapıtlardan bir tanesidir.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2010

 12. 19 (Run Lola Run) Koş Lola Koş


  Listemize girmeyi başaran Run Lola Run (Koş Lola Koş), hem Almanya’nın hem de sinema sektörünün en iyi soygun filmlerinden biri olmayı başarıyor. Franka Potente’nin başrolünde oynadığı 1998 yapımı suç ve dram filmi Run Lola Run, toplamda 18 ödülün de sahibi olarak, izlenmesi gereken en iyi film önerilerinden bir tanesi haline geliyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1998

 13. 18 (Inside Man) İçerideki Adam


  Clive Owen, Denzel Washington ve Jodie Foster gibi güçlü isimlerin adeta devleştiği Inside Man (İçerideki Adam), akılalmaz bir soygun planıyla seyircileri şok etmeyi başarıyor. 2006 yılında vizyona girmesine rağmen halen daha severek izlenilen bir başyapıt olan İçerideki adam, IMDb’den de 7,7 puan alarak, bu başarısını taçlandırıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2006

 14. 17 (Baby Driver) Tam Gaz


  Filme geçmeden önce şunu söyleyelim, kullanılan müzikler sizi kendine hayran bırakacak. Aynı zamanda bol aksiyonlu araba sahneleri Hızlı ve Öfkeli kadar iyi. Filmden kısaca bahsetmek gerekirse; son derece keyif alacağınız film, oldukça genç olan Baby’nin, soyguncuların şoförlüğünü yapmasını anlatıyor. Edgar Wright’nin senaryo ve yönetmenliğini üstlendiği filmde, Ansel Elgort başrolü üstleniyor.

  IMDb Puanı: 7,6

  Yapım Yılı: 2017

 15. 16 (Ocean’s Eleven) Ocean’s 11


  İlk olarak Lewis Milestone yönetmenliğinde 1960 yapımı olarak karşımıza gelen Ocean’s Eleven, 2001 versiyonuyla da bizleri kendisine hayran bıraktı. Dev oyuncu kadrosuyla şaşkınlık yaratan bu yapım, en iyi soygun filmleri denilince akla gelen ilk örneklerdendir. Hapisten çıkan Danny Ocean’ın 11 kişilik bir ekip toplayarak Vegas’ın en büyük kumarhanelerden birini soyma planlarını anlatıyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 2001

 16. 15 (Nueve Reinas) Dokuz Kraliçe


  Arjantin yapımı dram, suç ve polisiye türünde etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Nueve Reinas (Dokuz Kraliçe); iki büyük dolandırıcının iş biriliğini anlatıyor. Ricardo Darin, Gaston Pauls ve ünlü şarkıcı Leticia Bredice gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandıran Nueve Reinas (Dokuz Kraliçe), 7,9’luk IMDb puanıyla mutlaka izlenmesi gereken senaryolardan biri olarak listemizi süslüyor.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2000

 17. 14 (Dog Day Afternoon) Köpeklerin Günü


  1975 yapımı efsanevi bir Hollywood filmi olan ve En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı başta olmak üzere 8 ödüllü bir başyapıt olan Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü), 1972 yılında John Wojtowicz ve Salvatore Naturile tarafından gerçekleştirilen Brooklyn banka soygunundan esinlenilerek sinemaya uyarlanmış etkileyici bir filmdir.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1975

 18. 13 (Special Chabbis) Special 26


  Çete ile aynı IMDb puanına sahip olan Bolywood filmi Special 26, 2013 yılında vizyona girmişti. Müzikleriyle de izleyicilerin beğenisini kazanan bu güzel film, gerçek bir hikayeyi etkileyici bir şekilde seyircilerle buluşturuyor. Dört hırsızın hayatının anlatıldığı bu soygun filmi, listemizde de ilk 15 film arasına girmeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 2013

 19. 12 (Catch Me If You Can) Sıkıysa Yakala


  2002 yılında vizyona giren ve Frank Abagnale Jr. adındaki dolandırıcının gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), özellikle de Tom Hanks’in ve Leonardo DiCaprio’nun olağanüstü uyumu ile BAFTA ve Film Eleştirmenleri gibi daha birçok ödülün de sahibi olmuştu. Ayrıca Steven Spielberg’in de ellerinde hayat bulan bu yapım, en iyi  önerilerden biri olarak lisemizde yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 2002

 20. 11 Casino


  De Niro, Pesci ve Sharon Stone üçlüsünün Oscar’a aday olduğu, Altın Küre Ödülleri’ni ise kazanmayı başardıkları Casino da 1995 yılının en iyi soygun filmlerinden bir tanesidir. 8,2’lik IMDb puanına sahip olan Casino, Amerikan – Fransız ortak yapımı bir roman uyarlaması olarak karşımıza geliyor. Ayrıca ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin de başyapıtları arasında yer alan Casino, listemizde de en iyiler içerisine girmeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1995

 21. 10 Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana


  Jason Statham, Vinnie Jones ve Jason Flemyng gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla 1998’in en iyi suç ve gerilim filmlerinden olan Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana),  kardeş gibi büyümüş dört kumarbazın hikayesini anlatıyor. Ayrıca en iyi soygun ve hırsızlık filmleri listemizde de ilk sıralarda yer alana bu yapım, 8,2’lik IMDb puanıyla da dikkat çekiyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1998

 22. 9 (Heat) Büyük Hesaplaşma


  1995 yapımı unutulmaz yapımlar arasında yer alan Heat (Büyük Hesaplaşma); Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Natalie Portman ve Ashley Judd gibi saymakla bitmeyen güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip. Kurnaz bir çetenin sok kez gerçekleştirecekleri soygunun hikayesini anlatan Büyük Kapışma, suç ve aksiyon türlerini bünyesinde barındıran kült filmlerden bir tanesidir.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1995

 23. 8 (Rififi) İnsan ve Para


  İşte gerçek bir klasik filmle daha karşınızdayız. 1955 Fransız yapımı efsanevi bir film olan Rififi (İnsan ve Para), ilk olarak Cannes Film Festivali’nde dünyayı ayağa kaldırmayı başardı. Ekim 1956 tarihinde de Türkiye’deki sinemaseverlerin gönüllerine taht kuran Rififi, Paris’in ortasında, kelimenin tam anlamıyla imkansız bir soygun çabasını anlatmaktadır.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1955

 24. 7 (Die Hard) Zor Ölüm


  Yaklaşık 30 yıl önce gösterime giren ve unutulmaz aksiyon filmlerinden biri haline gelen Die Hard (Zor Ölüm), ayrıca en iyi yılbaşı filmleri arasında da yer almaktadır. Serinin ilk filmi olan 1988 yapımı Zor Ölüm; Bruce Willis’in yanı sıra geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Alan Rickman’ın da yıldızının parladığı bir başyapıt olarak listemizde 8. sırada bulunmaktadır. 

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1988

 25. 6 (Reservoir Dogs) Rezervuar Köpekleri  Başka bir kült filmle daha zirveye doğru yaklaşıyoruz. Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun ilk filmi olan ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına adını yazdıran Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri), birçok ünlü ismin de yıldızının parlamasını sağlamıştır. Karmaşık anlatım tarzı, anlamsız diyalogları, kanın su olup aktığı aksiyon sahneleri ile sinema tarihine damga vurmayı başarmıştır.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 1992

 26. 5 (The Sting) Belalılar


  Robert Redford, Paul Newman ve Robert Shaw gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla 1973 yılının en iyi dolandırıcılık filmleri arasında yer alan The Sting (Belalılar), ülkemizde ise 1983 yılında vizyona girdi. Tabiri caizse dönemin Oscar Ödülleri’ni silip süpüren bu olağanüstü film, dram ve aksiyonu bir arada seyretmek isteyenler için ideal bir film önerisi olabilir.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 1973

 27. 4 (Bicycle Thieves) Bisiklet Hırsızları


 28. 3 (Snatch) Kapışma


  Brad Pitt, Jason Statham, Benicio Del Toro, Vinnie Jones ve daha birçok ünlü isimden oluşan bu eğlenceli senaryonun, kesinlikle beklentilerinizi karşılayacağından emin olabilirsiniz. Türk lakabıyla Statham’ın ve Mickey O’Neil adında İrlandalı bir çingeneyi canlandıran Brad Pitt’in akıllara zarar performanslarıyla şekillenen bu güzel film, 8,3’lük IMDb puanıyla da listemizde ilk beş arasına girmeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 2000

 29. 2 (Usual Suspects) Olağan Şüpheliler


  Benim de en sevdiğim yapımlardan biri olan Usual Suspects (Olağan Şüpheliler), hem 1995 yılının hem de sinema tarihinin en güzel filmlerinden bir tanesidir. Sürpriz sonuyla seyircileri şaşkına çeviren Olağan Şüpheliler; Kevin Spacey, Benicio Del Toro, Stephen Baldwin, Gabriel Byrne ve Kevin Pollak başta olmak üzere daha birçok başarılı ismi de bünyesinde barındırıyor. Hem kazanmış olduğu Oscar Ödülleri ile hem de 8,6’lık IMDb puanıyla da en iyi filmler arasında yer alan Olağan Şüpheliler, kurgusal Türk suç lideri Kayzer Söze’nin gizemini eğlenceli bir dille gözler önüne sermektedir.

  IMDb Puanı: 8,5
  Yapım Yılı: 1995

 30. 1 (Inception) Başlangıç


  Güçlü kadrosu ve akıllara durgunluk veren senaryosuyla Christopher Nolan’ın en iyi filmleri arasında yer alan Inception (Başlangıç); DiCaprio, Gordon-Levitt, Tom Hardy, Ellen Page ve Marion Cotillard gibi daha birçok ünlü ismin de etkileyici oyunculuklarıyla en iyi soygun filmleri listemizde ilk sıraya adını yazdırmayı başarmıştır. Ayrıca son 25 yılın en iyi filmleri arasında da gösterilen Inception, 4 Oscar Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

  IMDb Puanı: 8,8
  Yapım Yılı: 2010


Like it? Share with your friends!

148
71 shares, 148 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
4
Başarılı
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Keyifli Keyifli
4
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format