Dramı İçinizde Yaşatacak En İyi 30 Film

1 min


138
60 shares, 138 points
 1. 30 İki Dil Bir Bavul


  Belgesel niteliğinde bir film olan 2008 yapımı İki Dil Bir Bavul, gerçekliğiyle izleyicileri fazlasıyla derinden etkilemeyi başarmıştır. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir köy okuluna atanan genç bir öğretmen ve Türkçe bilmeyen Kürt öğrencileri…

  Elbette ki tek sorun bu değil. Kalem, defter, tahtası olmayan, kısacası aslında var olmayan bir okul. Emre öğretmenin, Rojda’nın, Zülküf’ün, Vehip’in kendisini oynadığı ya da oynamadığı gerçek bir film olan İki Dil Bir Bavul, her şeye sahip olup da yine de halinden şikayetçi olanlar için geliyor.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2008

 2. 29 Yeşil Sokak Holiganları


  Harward’dan atılan ve Londra’ya taşınan başrolümüz holiganlıkla tanışıyor. Hatta tanışmakla kalmayıp dibine kadar yaşıyor. Yaşanan birçok kötü amaçlı olaylar ve senaryonun ilerleyişi insanlara birçok konuda gerçekleri göstermeyi hedefliyor. Ülkemizde fanatikliğin ve holiganlığın yoğun olarak yaşandığı kitlelere kesinlikle bu filmi izlemelerini tavsiye ederiz. Lexi Alexander’in senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği filmde, Elijah Wood, Claire Forlani ve Charlie Hunnam gibi oyuncular yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,5

  Yapım Yılı: 2005

 3. 28 Mucize


  Yine gerçek bir hikayeye dayanan, son yılların etkileyici filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Mert Turak’ın olağanüstü performansıyla harikalar yarattığı, Talat Bulut’un ise usta oyunculuğuyla izleyicileri bir kez daha büyülediği 2015 yapımı Mucize filmi, Mahsun Kırmızıgül yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştı. Ali Sürmeli, Meral Çetinkaya, Erol Demiröz, Cezmi Baskın, Şenay Gürler, Büşra Pekin ve Erdem Yener gibi daha birçok başarılı ismin de yer aldığı kadrosuyla da oldukça ses getiren bu film, bazı sahneleriyle izleyicileri gözyaşlarına boğmayı başarmıştı.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2015

 4. 27 Ağır Roman


  Metin Kaçan’ın 1990 yılında yayınlanan kitabı Ağır Roman, 1997 yılında usta yönetmen Mustafa Altıoklar tarafından beyaz perdeye uyarlanmış ve tüm zamanların en etkileyici Türk filmlerinden bir tanesi haline gelmişti. Ertunç Şenkay’ın ise görüntü yönetmeni olarak görev aldığı bu sarsıcı yapım; Müjde Ar, Savaş Dinçel, Okan Bayülgen, Küçük İskender, Burak Sergen, Aysel Gürel, Sevda Ferdağ ve Zafer Algöz gibi ustalardan oluşan bir oyuncu kadrosuna da sahipti. Kolera Sokağı’nın hayata rağmen, hayatta kalmayı başaran sakinlerini konu alan bu film de replikleri ve karakterleriyle izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Ayrıca Cem Karaca imzalı Resimdeki Gözyaşları şarkısı da adeta bu filmle özdeşleşmiştir.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 1997

 5. 26 Uçurtmayı Vurmasınlar


  Bir Tunç Başaran filmi olan ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olan Uçurtmayı Vurmasınlar da dramın başrollerinde oynadığı etkileyici yapımlardan bir tanesidir. Yer yer sıcaklığıyla yüzünüzü güldürecek bu yapım, küçük Barış’ın gözünden kadınlar hapishanesinde yaşananları izleyicilerle buluşturuyor.

  IMDb Puanı: 8,4

  Yapım Yılı: 1989

 6. 25 (The Boy in the Striped Pyjamas) Çizgili Pijamalı Çocuk


  2008 yılında vizyona giren ve en iyiler listelerinin vazgeçilmezlerinden olan Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas) filmi özellikle finaliyle izleyicileri hüzne boğuyor. II. Dünya Savaşı’ndaki toplama kamplarında iki çocuğun dostluğunu konu alan bu yapım, başarılı oyunculardan oluşan kadrosu ve senaryosuyla unutulmazlarınız arasına adını yazdıracak.

  IMDb Puanı: 7,8

  Yapım Yılı: 2008

 7. 24 (The Notebook) Not Defteri


  Sarılarak ağlayacağınız bir omuz ve bir kutu mendille izlemeniz gereken en dokunaklı ve en duygusal aşk filmlerinden biri olan Not Defteri (The Notebook) ile listemize devam ediyoruz. Elbette ki bu filmin kültürümüze yakın olması bazılarınızı pek de fazla etkileyemeyebilir. Fakat bazılarınızın boğazını düğümleyecek ve gözyaşlarına boğacak başarılı yapımlardandır.

  IMDb Puanı: 7,8

  Yapım Yılı: 2004

 8. 23 (Blood Diamond) Kanlı Elmas


  Emperyalizmin beraberinde getirmiş olduğu yıkımı cesurca gözler önüne seren Kanlı Elmas (Blood Diamond); izleyicilerin de beğenisini kazanmayı başarıyor. Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly, Arnold Vosloo ve Michael Sheen’in yer aldığı bu ödüllü filminin yönetmen koltuğunda ise Edward Zwick oturuyor.

  IMDb Puanı: 8,0

  Yapım Yılı: 2006

 9. 22 Cinderella Man


  Özellikle de erkeklerin duygularına hakim olamayacakları, olağanüstü bir gerçek hikaye ile listemize devam ediyoruz. James J. Braddock adında bir baba, eş ve yokluklar içerisinden gelen bir boks efsanesinin yaşamış olduğu zorlukları konu alan Cinderella Man; Russell Crowe, Renee Zellwger ve Paul Giamatti’nin başarılı performanslarıyla da adını en iyiler arasına yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,0

  Yapım Yılı: 2015


 10. 21 (Big Fish) Büyük Balık


  Tim Burton’ın en renkli başyapıtı olan Büyük Balık (Big Fish), masal tadında etkileyici bir dram filmidir. Daniel Wallace’ın romanından uyarlanan bu duygusal film, boğazınızda koca bir düğüm oluşturacak. Büyük Balık filmi; usta oyuncu Albert Finney’nin muhteşem performansının yanı sıra Ewan McGregor ve Helena Bonham Carter’ın da başarılı oyunculuklarıyla şekilleniyor.

  IMDb Puanı: 8,0

  Yapım Yılı: 2003

 11. 20 (The Pursuit of Happyness) Umudunu Kaybetme


  İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba –oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

  IMDb Puanı: 8,0

  Yapım Yılı: 2006

 12. 19 (Das Leben der Anderen) Başkalarının Hayatı


  Başkalarının Hayatı, Alman sinemasının son döneminin en önemli filmlerinden biri olarak kabul görmüştür. Film iktidarın meşrutiyetini devam ettirebilmek için ülke genelinde kurduğu istihbarat servisini ve bu birim içerisinde önemli bir pozisyonda çalışan ve Bakan tarafından bir sanatçıyı takip etme görevine atanan Yüzbaşı Gerd Wiesler’in karşılaştığı oyunları konu edinir. Wiesler, gözetlediği tiyatro yazarının rejime karşı gelmediğini, şüpheli herhangi bir harekette bulunmadığını görür ve bu görevin altında başka bir amaç yattığını fark eder. Yazarın hayatına her gün daha bir fazla giren Wiesler, zamanla yazara kendisinin bile fark etmediği yardımlarda bulunur; böylece aralarında gizli bir dostluk kurulur.

  IMDb Puanı: 8,4

  Yapım Yılı: 2006

 13. 18 (Good Will Hunting) Can Dostum


  Can Dostum'da Will Hunting genel iq’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır. Son derece etkileyici bir başarı öyküsüne odaklanan film, bu başarılı senaryosunu Akademi Ödülleri’nde kazandığı Oscar heykeliyle taçlandırmıştı.

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 1997

 14. 17 (A Beautiful Mind) Akıl Oyunları


  Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçi olan John Nash'in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash azandığı bir bursla Princeton Üniversitesi'nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir. Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü'ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash'in gerçek hayat hikayesine odaklanan 'Akıl Oyunları', iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle başarısını kanıtlamıştı.

  IMDb Puanı: 8,2

  Yapım Yılı: 2001

 15. 16 (Requiem for a Dream) Bir Rüya İçin Ağıt


  Bir Rüya İçin Ağıt, Hubert Selby’nin romanından uyarlanmıştır. Uyuşturucu bağımlısı bir genç, televizyon bağımlısı annesi ve aralarında günden güne yükselen bir uçurum... Uyuşturucu batağı içerisindeki Harry’nin hayattaki tek amacı daha fazla uyuşturucuyken; umutsuz annesini hayata bağlayan tek şey en sevdiği yarışma programıdır. Bir gün bu yarışmaya katılmaya hak kazandığında tek derdi, ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek olacaktır. Yaşlı ve mutsuz kadın zayıflama hapları kullanmaya başlar... Bu trajik hikaye, ‘Black Swan’, ‘The Wrestler’, ‘Pi’ ve The Fountain gibi kült filmlere imza atmış Darren Aronofsky tarafından yönetilmiş; özellikle de Clint Mansell tarafından yapılan müzikleriyle hafızalara kazınmıştır.

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 2000

 16. 15 (Nuovo Cinema Paradiso) Cennet Sineması


  Cennet Sineması'nda Salvatore, yerel bir film göstericisi olan Alfred ile tanıştığı dönemde henüz genç bir oğlandır. Sinemayı tanıdıkça sevmeye; Alfredo’ya da orada kendisine bir iş bulması için yalvarmaktadır. En sonunda Alfredo, onu asistan film gösterici yapar. Salvatore yeni işiyle birlikte kurduğu hayal dünyasına ilk adımını atmış olur. Sinemaya olan aşkı ve Alfredo’ya karşı duyduğu sevgisi, günden güne büyüyecektir. İtalyan sinemasının çıkardığı en değerli yapıtlardan biri olarak kabul edilen Cennet Sineması, İtalya’nın büyük yönetmenlerinden Guiseppe Tornatore’nin en önemli eserlerinden bir tanesi.

  IMDb Puanı: 8,5

  Yapım Yılı: 1988

 17. 14 (Dead Poets Society) Ölü Ozanlar Derneği


  En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanarak kalitesini taçlandırmayı başaran bir diğer etkileyici yapımla daha listemize devam ediyoruz. Şimdilerin aranan oyuncularının ve 2014 yılında hayata gözlerini yuman Robin Williams’ın gençlik hallerinin yer aldığı 1989 yapımı Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) filmi de en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,1

  Yapım Yılı: 1989

 18. 13 (Hotel Rwanda) Hotel Ruanda


  Ruanda Soykırımı’nın çarpıcı bir şekilde gözler önüne serildiği Hotel Ruanda (Hotel Rwanda) filmi ilk olarak 2004 yılında vizyona girdi ve döneme damgasını vuran yapımlardan biri olmayı başardı. Terry George’un yönetmenliğini üstlendiği bu film; Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix ve Nick Nolte’nin başarılı performanslarıyla da çok daha etkileyici bir yapım haline geliyor.

  IMDb Puanı: 8,1

  Yapım Yılı: 2004

 19. 12 (Hachi: A Dog’s Tale) Hachiko


  2009 yılında vizyona giren yine bir gerçek hikaye ile listemize devam ediyoruz. Bir insan ve bir köpeğin ebedi dostluğunu olağanüstü bir şekilde gözler önüne sererek hayranlık uyandıran Hachiko (Hachi: A Dog’s Tale) filminin başrolünde ise Richard Gere yer alıyor. Bu arada yapımda yer alan Akita cinsi sevimli dostumuzun bizleri gözyaşlarına boğan etkileyici performansını da es geçmeyelim.

 20. 11 (12 Years A Slave) 12 Yıllık Esaret


  Steve McQueen’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım, dönemin Oscar ödüllerini silip süpürmeyi ve sinema tarihine damgasını vurmayı başardı. Lupita Nyong’o, Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Brad Pitt ve Benedict Cumberbatch gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan 12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave); kölelik ile insanlığın geldiği son noktayı içimizi acıtacak şekilde gözler önüne seriyor.

  IMDb Puanı: 8,1

  Yapım Yılı: 2013

 21. 10 (Time of the Gypsies) Çingeneler Zamanı


  İçten ve etkileyici bir Emir Kusturica filmi olan Çingeneler Zamanı (Time of the Gypsies) da yaklaşık 30 yıldır efsaneler arasında yer alıyor. Kusturica’nın Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldığı bu film, Sırp yönetmenin dünya çapında da tanınmasını sağlamıştır. Ayrıca Çingenece çekilen ilk film unvanına da sahip olan bu yapım, müzikleri ve senaryosuyla etkileyici bir duygusal film olarak karşımıza geliyor.

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 1988

 22. 9 (Children of Heaven) Cennetin Çocukları


  Yine bir Mecid Mecidi filmi ve yine İran sinemasının çarpıcı bir başyapıtı ile karşınızdayız. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday olarak gösterilen Cennetin Çocukları (Children of Heaven); özellikle de kardeşlerin bağlarını güçlendirebilecek ve daha da büyük etkiler yaratabilecek olağanüstü bir filmdir.

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 1997

 23. 8 Eşkıya


  Yaklaşık 35 yıl önce hapse atılan bir grup eşkıya arasında sadece 1 kişi hayatta kalır. Özgürlüğe kavuşmasının hemen ardından köyüne döner. Burada hapse girmesine neden olan kişinin en yakın arkadaşı olduğunu öğrenir ve bu arkadaşını bulmak için yollara düşer.Türk sinemasının en unutulmaz yapımlarından Eşkıya’da, Şener Şen’in muhteşem oyunculuğu sizi kendine hayran bıraktıracak.

  IMDb Puanı: 8,3

  Yapım Yılı: 1996

 24. 7 (Braveheart) Cesur Yürek


 25. 6 Babam ve Oğlum


 26. 5 Titanic


  Tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasında yıllardır ilk sıralarda yer alan Titanik (Titanic), gerçek bir felaketi başarılı bir işleyiş ve oyunculuklarla gözler önüne seriyor. 1997 yılında, birçok benzersiz filme imza atan James Cameron’ın yönetmenliğinde vizyona giren Titanik; Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ikilisinin de oyunculuklarıyla devleştiği yapımlardan bir tanesiydi. Ayrıca bu yapım Celine Dion imzalı My Hear Will Go On şarkısıyla da izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazanmıştı.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 1997

 27. 4 (La Vita e Bella) Hayat Güzeldir


 28. 3 (Schindler's List) Schindler'in Listesi


  Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

  IMDb Puanı: 8,9
  Yapım Yılı: 1993

 29. 2 (The Green Mile) Yeşil Yol


  Unutulma yapımlardan biri olan ve replikleriyle izleyicileri gözyaşlarına boğmayı başaran 1999 yapımı Yeşil Yol (The Green Mile) da döneme damgasını vuran filmlerden bir tanesiydi. Stephen King romanının Frank Darabont tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Yeşil Yol; Michael Clarke Duncan, Tom Hanks, Doug Hutchinson, David Morse ve Sam Rockwell gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarmıştı.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 1999

 30. 1 (The Shawshank Redemption) Esaretin Bedeli


  Efsanevi bir başyapıt olan, fakat gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasında yer alan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), 1994 yılında vizyona girmiş, sonrasında ise efsaneleşmeyi başarmıştı. Frank Darabont imzalı bu benzersiz yapım da Stephen King romanından uyarlanmıştı. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin adeta devleştikleri Esaretin Bedeli de en iyi hapishane filmleri arasında ilk sırada yer alıyor. 

  IMDb Puanı: 9,3
  Yapım Yılı: 1994


Like it? Share with your friends!

138
60 shares, 138 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
2
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format