İliklerinize Kadar Korkacağınız En İyi 30 Korku Filmi

1 min


151
74 shares, 151 points
 1. 30 Dabbe: Cin Çarpması


  Yine Hasan Karacadağ filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Dabbe serisinin en beğenilen ve en sevilen devam filmlerinden olan Dabbe 4: Cin Çarpması da adından anlaşılacağı üzere El-Cin ile benzer olgulara odaklanıyor. Filmin kadrosunda ise Cansu Kurgun, Irmak Örnek, Murat Özgen, Sultan Köroğlu Kılıç, Elçin Atamgüç ve Sabriye Günüç gibi oyuncular yer alıyor.

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2013

 2. 29 Siccin 3: Cürmü Aşk


  Alper Mestçi yönetiminde 2016 yılının en başarılı filmleri arasında adını yazdıran Siccin 3: Cürmü Aşk, tek başınıza izlememeniz gereken yapımlardan bir tanesidir. Sevdiği kadını geri kazanmak uğruna yapılan bir hatanın akla hayale sığmayacak kadar korkutucu anlara neden olmasını ve sonrasında gelişen gerilim dolu olayları konu alıyor.

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2016


 3. 28 (Insidious) Ruhlar Bölgesi


  2010 yılının bir diğer başarılı senaryosuyla ürpermeye devam ediyoruz. Patrick Wilson, Rose Byrne ve Ty Simkins üçlüsünün etkileyici performansıyla tüm zamanların en iyilerinden biri olmayı başaran Ruhlar Bölgesi (Insidious), konusu ve görselleriyle de izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2010

 4. 27 (Sinister) Lanet


  Gerilim ve gizem türlerinin harmanından oluşan 2012 yapımı Lanet (Sinister); Ethan Hawke, Nicholas King, Juliet Rylance ve James Ronsone gibi ünlü isimleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Paranormal Activity filminin yapımcıları tarafından oluşturulan ve The Exorcism of Emily Rose filminin yönetmeni Scott Derrickson tarafından yönetilen bu film de sizleri fazlasıyla etkileyecek gibi görünüyor.

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2012

 5. 26 (The Babadook) Karabasan


  Birçok prestijli ödülün sahibi olan Karabasan (The Babadook) filmini izledikten sonra kolay kolay kendinize gelemeyebilirsiniz. Yakın dönemlerde vizyona giren Oculus filmini de bu yapımdan sonra izleyebilirsiniz. Eşini kaybetmiş yalnız bir anne ve sorunlu bir çocuk olan Samuel’in korku dolu hikayesini konu ediniyor. Her şey rastlantısal bir şekilde bulunan Mister Babadook adlı masal kitabının okunmasıyla başlıyor.

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2012

 6. 25 (Orphan) Evdeki Düşman


  Çocuk oyuncu Isabelle Fuhrman’ın olağanüstü bir oyunculuk sergilemiş olduğu Evdeki Düşman (Orphan) filmi; Vera Farmiga, Peter Sarsgaard ve Jimmy Bennet gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Doğmamış çocuklarının ölümünden sonra evlat edinmeye karar veren ve Esther adında bir çocuğu evlat edinen Coleman ailesinin başına gelenleri konu alan Evdeki Düşman filminin yapımcılığını ise Leonardo DiCaprio üstleniyor.

  IMDb Puanı: 6,9
  Yapım Yılı: 2009

 7. 24 (The Ring) Halka


  1990’lı yıllarda vizyona giren Japon yapımı Ringu filminin Amerikan sinemasına uyarlanmış hali olan Halka (The Ring); özellikle de Samara karakteriyle efsaneleşmeyi başarmıştı. Naomi Watts’ın da başrolünde yer aldığı bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi psikolojik yapımlardan bir tanesi.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 2002

 8. 23 (It) O


  Efsane 2017 yılında çok daha korkunç bir şekilde geri dönüyor. Belki de birçok insanın palyaçolardan nefret etmesinin sebebi ilk olarak 1990 yılında sinemaya uyarlanan Stephen King romanından kaynaklanabilir. 22. Dehşet Sokağı

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2017

 9. 22 (El Orfanato) Yetimhane


  2000’li yılların en iyilerinden olan Yetimhane (El Orfanato), İspanya – Meksika ortak yapımı bir başyapıt olarak karşımıza geliyor. Bir zamanlar kendisinin de içerisinde yaşadığı yetimhaneyi satın alan Laura ve eşi Carlos, 7 yaşında engelli bir çocuğu da evlat edinerek, yetimhanede yaşamaya karar verirler. Fakat bu kasvetli binanın geçmişi çifti rahatsız etmekte kararlıdır.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 2004

 10. 21 (A Nightmare on Elm Street) Elm Sokağı Kabusu


  Robert Englund gibi bir ustanın başrolünde oynadığı ve Johnny Depp gibi ünlü bir oyuncunun yıldızının parladığı efsanevi bir yapım olan Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) ile listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1984 yılında vizyona giren ve sonrasında en iyiler listesine girmeyi başaran Elm Sokağı Kabusu, Freddy Kruger karakteriyle özdeşleşmiştir.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 1984

 11. 20 (A Quiet Place) Sessiz Bir Yer


  Oldukça sessiz bir kasabada, sakin bir hayat yaşayan ailemiz hiçbir şekilde konuşmamaktadır. Oldukça sessiz bir hayat süren ailemiz, çocukların oda lambasını düşürmesi üzerine ilginç olaylar ile karşılaşırlar. Kesinlikle yüksek sesle izlemenizi tavsiye ederim. John Krasinki’nin başrol ve yönetmenliği üstlendiği filmde, Emily Blunt ve Millicent Simmonds eşlik ediyor. 

  IMDb Puanı: 7,5

  Yapım Yılı: 2018

 12. 19 (The Conjuring) Korku Seansı


  Vera Farmiga, Patrick Wilson ve Ron Livingston gibi isimleri bünyesinde barındıran 2013 yapımı Korku Seansı (The Conjuring); ilginç hikayesiyle listemizde yerini alıyor. 20 milyon dolarlık bütçesini gişede 15’e katlayarak 318 milyon dolarlık hasılat kazanmayı başaran Korku Seansı, gerçek hikayeden uyarlanmıştır.

  IMDb Puanı: 7,5
  Yapım Yılı: 2013

 13. 18 (Others) Diğerleri


  Nicole Kidman’ın başrollerinde oynadığı, Alejandro Amenabar yönetimindeki Diğerleri (Others), konusu itibariyle de hayranlık uyandırıyor. II. Dünya Savaşı’nda eşini kaybetmiş, iki çocuk annesi olan Grace, büyük bir malikanede hayatını sürdürmektedir. Hizmetçi ilanı veren Grace’in kapısına üç kişi gelir. Grace hiç düşünmeden bu üçlüyü işe alır. Kadının küçük kızı ise bu sırada evin içerisinde bir çocukla arkadaşlık ettiğini söylemektedir. Grace başlarda inanmamış olsa da sisle birlikte gelen tehlike, korku dolu anların yaşanmasına neden olacaktır.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2001

 14. 17 Aynalar (Mirrors)


  Kiefer Sutherland, Paula Patton ve Amy Smart gibi ünlü isimlerin bulunduğu Aynalar (Mirrors) filmini izledikten sonra tabiri caizse aynalara küsebilirsiniz. 2008 yılında vizyona giren bu yapım; eski bir polisin, yangın faciasının yaşandığı bir evde gece bekçiliği yapmasıyla başlıyor. Her şeyin yanıp kül olduğu bu binada sadece aynalar sağlam kalmıştır. Felaketin ardından kalan bu aynalar, başka bir felakete neden olacaklardır.

  IMDb Puanı: 6,2
  Yapım Yılı: 2008

 15. 16 Dabbe: Zehr-i Cin


  2014 yapımı Dabbe: Zehr-i Cin filmi, özellikle de içermiş olduğu dini öğelerle korkuyu daha da yüksek dozda izleyicilerle buluşturuyor. Sadece ilk üç günde bile 133 binden fazla seyirciye ulaşan Dabbe: Zehr-i Cin, 2010’lu yılların da beğenilen yapımlarından biri olarak karşımıza geliyor.

  IMDb Puanı: 6,1
  Yapım Yılı: 2014

 16. 15 Musallat


  Şimdi ise Türk sinemasının bir diğer usta yönetmeni Alper Mestçi’nin en beğenilen filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. 15 yaş sınırıyla 2007 yılında izleyicilerle buluşan Musallat, genellikle genç oyunculardan oluşan kadrosuyla beğeni toplamıştı. Burak Özçivit’in yer aldığı ilk sinema filmi olan Musallat; Biğkem Karavus, Kurtuluş Şakirağaoğlu ve Selma Kutluğ gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

  IMDb Puanı: 6,1
  Yapım Yılı: 2007

 17. 14 (The Rite) Ayin


  Yaşanmış bir olaydan esinlenen film, tartışmalı şeytan çıkarma ayinin ve kendi inancı hakkında şüphe etmesine rağmen şeytan çıkarma ayinlerini incelemesi için Vatikan'a gönderilen ilahiyat fakültesi öğrencisi Michael Kovak'ın (Colin O'Donoghue) hikayesini anlatıyor. Şüpheciliği bir zihne sahip olan Michael, ele geçirilme vakalarının arkasında şeytanı değil, psikiyatrik öğeleri aramak konusunda rahiplere meydan okur. Falat alışılmamış yöntemler uygulaması ve yaptığı binlerce şeytan çıkarma ayiniyle tanınan Peder Lucas'ın (Anthony Hopkins) yanına gönderildiğinde, Michael'ın şüpheciliği kaybolmaya başlar. Peder Lucas'ın bile yeteneklerinin yetmediği bir vakayla karşılaştığında, açıklayamadığı veya denetleyemediği bir olaya ve inandığı her şeyi sorgulamasına neden olacak kadar korkutucu ve şiddetli bir kötülüğe tanık olur.

  IMDb Puanı: 6,1
  Yapım Yılı: 2007

 18. 13 Annabelle


  John Form, oyuncak bebek koleksiyonu yapan hamile eşi Mia için yeni bir oyuncağı gözüne kestirir. Beyaz gelinlik giydirilmiş, eşine zor rastlanır bu antika oyuncak bebek Mia için kusursuz bir hediye olacaktır. Mia beklediği gibi hediyesi Annabelle'i görünce mutlu olur, ancak bu güzel anlar çok uzun sürmez. Form ailesinin evi bir gece evleri sapkın bir tarikat tarafından basılır ve ciddi bir saldırıya uğrarlar. Saldırganlar uzaklaşırlar ancak hiçbir şey çözülmüş değildir. Zira ailenin hiç tahmin edemeyeceği bir kötü ruhu evde bırakmışlardır.
  Annabelle, yönetmenliğini James Wan'ın üstlendiği Korku Seansı filminin öncesini konu alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda, ağırlıklı olarak televizyon piyasasına yönelik işleriyle tanınan ve Dead Silence filminden bu yana James Wan'ın projelerinde görüntü yönetmenliği yapan John R. Leonetti oturuyor. 

 19. 12 (Lights Out) Işıklar Sönünce


  David F. Sandberg'in 2013 yılı imzalı kısa filminden bu kez uzun metraj olarak beyazperdeye uyarladığı film ailesine dadanan bir doğaüstü varlığın gizemini çözmeye çalışan Rebecca'yı temel alıyor. Rebecca küçük kardeşini kurtarabilmek için bu gizemli varlığı yok etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor. Filmin başrolünü Point Break'in Samsara'sı olan güzel yıldız Teresa Palmer üstleniyor.

  IMDb Puanı: 6,3
  Yapım Yılı: 2016

 20. 11 Siccin 5


  Siccin 5, yıllar önce yapılan ayin sonrası hayatları kabusa dönen ailenin hikayesini anlatıyor. Hale, ailesiyle birlikte Nevşehir'deki tarihi bir evde yaşayan 12 yaşındaki genç bir kızdır. Değişik görünümü ve tuhaf davranışları sebebiyle insanlarla pek iletişim kuramayan Hale, yaşadığı eski ve ürkütücü evi de annesi, akli dengesi bozulmakta olan babaannesi ve halası Azra'yla paylaşmaktadır. Hale'nin babası daha o doğmadan ortadan kaybolmuş ve ondan bir daha hiç haber alınamamıştır. Ancak Hale'nin bir gece gördüğü korkunç kabus tüm dengeleri değiştirecektir. Hale rüyasında, hiç görmediği babasının onu eski ve tekinsiz bir eve çağırdığını görür. Babasının bahsettiği ev ise Hale'nin dedesinin Karain Köyü'ndeki eski evidir. Bu ev yıllar önce yasak bir ayinin gerçekleştirildiği yerdir. Bu kabustan sonra Hale ürkütücü bir şekilde değişmeye başlar. Genç kızın karakterindeki değişimler bütün ev halkı için korkutucu bir hal almaktadır. Acak genç kızın bu değişiminden en çok zarar görenler ise Azra ve Azra'nın erkek arkadaşı Selim olacaktır... Siccin filminin beşinci devam halkası olan yapımın yönetmenliğini bir kez daha Alper Mestçi üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Rüya Önal, Merve Ateş, Özgür Hacıer, Ece Koroğlu, Ece Edibe Baykal, Pınar Gülkapan gibi isimler yer alıyor.

  IMDb Puanı: 5.8
  Yapım Yılı: 2018

 21. 10 (The Uninvited) Davetsiz


  Anna, acılar içinde yaşamını sürdürmeye çalışan bir gençtir. Annesinin çok kısa bir zaman önce ölerek yaşattığı travmayı kolay atlatamamıştır. Bu beklenmedik ve trajik kayıptan sonra hastanede geçirdiği süreç sonrası evine döner. Yaşadığı dertler tam azalırken babasının annesinin hemşiresi Rachel ile nişanlandığını öğrenince tekrar depresyona girecektir. Anna, o gece annesinin hayaleti tarafından ziyaret edilir ve Rachel’in yapmak istedikleri için annesi onu uyarır. Bunun üzerine Anna ve kız kardeşi babalarını aslında nişanlısının göründüğü gibi olmadığına inandırmaya çalışırlar. Bu durum artık üvey anne ve üvey kızlar arasında ölümcül bir çatışmaya dönmüştür. Halka ve Şüphe’nin yapımcılarının son filmi olan The Uninvited, Kim Jee-Woon ’un 2003 yapımı Kore korku filminden uyarlanmıştır.

  IMDb Puanı: 6,3
  Yapım Yılı: 2009

 22. 9 Üç Harfliler: Beddua


  Üç Harfliler serisinin yeni halkası olan Beddua’da lise arkadaşı olan 4 genç kızın yaşadıkları anlatılıyor. Liseden arkadaş olan Melek, Burcu, Eda ve Ayla aradan geçen yıllara rağmen birbirinden kopmamıştır. Hayatta birlikte yol alan arkadaşlar acı tatlı her anlarında birbirlerinin yanındadır. Hepsi yaşantısını yoluna koymuş, mutlu bir yaşam sürmektedir. Ta ki hayatlarına Havel girene kadar. Havel, şaman olan bir kadındır. Bir gece Melek, Burcu, Eda ve Ayla tesadüf eseri Havel ile karşılaşır. Arkadaşların hayatı Havel ile tanıştıktan sonra adeta cehenneme döner. Kimin tarafından edildiği belli olmayan beddua ile hayatları kabusa dönen kızlar başlarına gelenlerle yüzleşmek zorundadır. Yönetmen koltuğunda Musallat, Siccin, Üç Harfliler serilerinin yönetmeni olan Alper Mestçi’nin oturduğu, başrollerine Beyzanur Mete, Esma Soysal, Şerife Ünsal ve Gizem Takma'yı yerleştiren korku filminde Nural Erkol, Vural Ceylan, Nurdan Tünay Kekeç, Aydın Erek, Uğur Sidar Acar ve Yavuz Çetin de yer alıyor. Senaryosunun da Mestçi’ye ait olduğu filmin görüntü yönetmenliğini Eren Nayir üstlenirken, müzikler de ise Reşit Gözdamla’nın imzası var.

  IMDb Puanı: 6,8
  Yapım Yılı: 2018

 23. 8 (Drag Me to Hell) Kara Büyü


  Senaryosu klişelere dayanıyor gibi gözükse de Amerika Box Office'te kısa zamanda 3. sırada yerini almak gibi bir başarıya ulaşan Kara Büyü'de sıradan bir banka memuru olan Christine Brown'ın dehşet dolu serüvenleri anlatılıyor. Bankada her zaman gördüğü işleri yapıp mesaisini doldurmaya çalışan kahramanımız, iblis ruhlu bir müşteriye rastlayacaktır. Bu şeytanın elçisi müşterisi tarafından doğaüstü güçler kullanılarak lanetlenince Christine adeta kendini bir cehennem çukurunda bulur. Christine, ruhunu kurtarmak için çabalarken şeytani güçler onu kırılma noktasına doğru itecektir. 2009 Cannes Film Festivali’nde yarışan film, korkuseverlerin ilgi ve dikkatini her daim çekebilecek bir yapım olarak benzerlerinden bir adım öne çıkıyor.

  IMDb Puanı: 6,5
  Yapım Yılı: 2009

 24. 7 (Saw) Testere


  İlk olarak 2004 yılında vizyona giren ve sonrasında ise bir efsane haline gelen Testere (Saw), gelmiş geçmiş en iyi korku gerilim filmleri arasında yer alıyor. Psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biri olan Testere, son olarak 2010 yılında adrenalin seviyemizi arttırmayı başarmıştı.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2004

 25. 6 Şeytan (The Exorcist)


  Türk versiyonuyla da karşımıza gelen 1973 yapımı Şeytan (The Exorcist) filmi, etkileyici sahnelerinin dışında sette yaşanan tuhaf olaylarla da dikkat çekmeyi başardı. Şeytan filminin çekimlerinde; iki kez set yanmış olup, ışık ve görüntü asistanı ölmüş, figüranlar kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Linda Blair ise kolunu kırmıştır.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1973

 26. 5 (The Sixth Sense) Altıncı His


  Bruce Willis ve Haley Joel Osment ikilisinin harikalar yarattıkları Altıncı His (The Sixth Sense), en iyi psikolojik filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Ölülerle konuşabildiğini ve onları görebildiğini iddia eden bir çocuk ile aynı durumda olan bir psikologun hikayesini konu alan Altıncı His, birçok prestijli ödülün de kazananı olmuştur. Aynı zamanda da “Ölü insanlar görüyorum (I see dead people)” repliği de filmle birlikte efsaneleşmeyi başarmıştır.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1999

 27. 4 (The Thing) Şey


  1951 ve 2011’deki versiyonlarına oranla oldukça büyük bir başarıya imza atan 1982 yapımı Şey (The Thing), bilim kurgu türünün en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Kurt Russell’ın başrolünde oynadığı bu film de John Carpenter imzası taşıyor. Donmuş bir uzaylı canavarın yeniden canlandırılmasını ve sonrasında bilimsel araştırma yapılan istasyona sızarak buradaki herkesi öldürmesini konu alıyor. Daha sonra ise olayı araştırmaya gelen ekibin yaratığın gazabına uğramasıyla gerilim dolu anları etkileyici bir şekilde izleyicilerle paylaşıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1982 

 28. 3 (The Shining) Cinnet


  Stanley Kubrick yönetiminde 1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining), adrenalin seviyenizi yükseltecek, nefessiz izlemenize neden olacak bir gerilim filmidir. Stephen King’in bir başka eserinin sinemaya uyarlanmış hali olan Cinnet, usta oyuncu Jack Nicholson’ın da olağanüstü performansıyla efsanevi bir film haline gelmiştir.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 1980

 29. 2 (Alien) Yaratık


  Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda, Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm ve Tom Skerritt gibi oyuncuların da başrollerini paylaştıkları 1979 yapımı Yaratık (Alien), bilim kurgu türünde ürpertici  filmlerin en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Özellikle de görsel efektleriyle dikkat çeken ve Oscar ödülünü elde etmeyi başaran bu yapımın 2017 yapımı Alien: Covenant adındaki devam filmi de fazlasıyla hayranlık uyandıracak gibi görünüyor.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 1979

 30. 1 (Psycho) Sapık


  Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından biri olan Sapık (Psycho), 1960 yılında vizyona girmesine rağmen, simgesel sahneleriyle efsaneleşmeyi başarmıştır. Psikozlu bir katilin konu edildiği bu benzersiz filmin başrollerini ise Anthony Perkins, Janet Leigth, John Gavin ve Vera Miles gibi usta isimler paylaşıyor.

  IMDb Puanı: 8,5
  Yapım Yılı: 1960


Like it? Share with your friends!

151
74 shares, 151 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
2
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
1
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format