Finans Dünyasını Konu Alan En İyi 25 Film

1 min


138
61 shares, 138 points
 1. 25 (Other People’s Money) Başkalarının Parası


  Bir dolandırıcının aşık olma hikayesini konu alan filmde, dev isimler bir araya gelmiştir. Batmak üzere olan şirketlerin üzerine konan şirket avcısı, son olarak bir aile şirketine konmaya çalışır. Şirketin sahibi, avukat kızından yardım ister. Şirket avcısı ise kızı görür görmez aşık olur ve hikaye başlar.

  Yapım Yılı: 1991

  IMDb Puanı: 6,2

 2. 24 (Wall Street: Money Never Sleeps) Borsa: Para Asla Uyumaz


  1987 yılında Wall Street’te tanıdığımız Gorgon Gekko, 2010 yılında tekrar karşımıza çıktı. Wall Street’i yeniden beyaz perdeye taşıyan Oliver Stone, film ile Broker Gordon Gekko’yu, sinema tarihinin en büyük anti karakterlerinden biri yapar. Aldığı sert kararlara, kural tanımaz tavrına ve hafızalardan silinmeyen Gekko’ya yeniden yer veren filmdir.

  Yapım Yılı: 2010

  IMDb Puanı: 6,2

 3. 23 The Last Day of Lehman Brothers


  BBC Two ve BBC HD kanallarıyla 2009 yılında yayınlanan İngiliz televizyon dizisi olarak gösterilmiştir. Londra’da çekilen film, Craig Warner tarafından kaleme alınmıştır. Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers’ın çöküşünün birinci yıldönümünde gösterime girmiştir. Yatırım bankasının 6 ay süren çalkantılı günlerini konu almaktadır.

  Yapım Yılı: 2009

  IMDb Puanı: 6,2

 4. 22 (Rogue Trader) Büyük Kumar


  İngiltere’nin en eski ve en büyük bankalarından birini tek başına iflasa sürükleyen Nick Leeson’ın hikayesidir. Bearings isimli bankanın hesap uzmanı olan Leeson, çeşitli problemlerin giderilmesi için Jakarta’ya gönderilir. Leeson gönderildiği yerde iyi bir izlenim bırakır ve Singapur’da ticaret birim yöneticisi olur. İlk başta tüccarların birinden kaynaklı kayıpları kapatmak için kumar oynar ve daha sonra başkalarının paralarıyla da oynamaya başlar. Meşhur finansal çöküş yaşanan kadar bu şekilde devam eder.

  Yapım Yılı: 1999

  IMDb Puanı: 6,4

 5. 21 (The Bank) Banka: Kelebek Etkisi


  Jim Doyle isimli matematik dehasının, borsa çöküşlerini önceden bulabilen bir program tasarlamasını konu alan bir filmdir. Bir tarafta CentaBank CEO’su Simon O’Reilly vardır ve bankanın tepkisini almaya başlar. Simon bu tepkilerden kurulmanın yolunu Jim’de bulur ve birlikte çalışmayı teklif eder. Jim’in geliştirdiği program sayesinde bir sonraki borsa çöküşüne göz diken CentaBank, ekonomi tanrısı olmak için heyecanla bekler. Ama göründüğü gibi gitmeyen şeyler gelişir.

  Yapım Yılı: 2001

  IMDb Puanı: 6,5

 6. 20 (Arbitrage) Entrika


  Richard Gere’nin başrolü oynadığı filmde, hedge fon yöneticisi olan Robert Miller’in fonu satıp servetine servet katmayı amaçlaması anlatılmaktadır. Yaptığı planlar sonucunda fonu satar; ama atladığı nokta fonun muhasebesinde yapılan usulsüzlüklerdir. Miller’in metresi de bir kazada öldükten sonra işler iyice yolundan çıkar.

  Yapım Yılı: 2012

  IMDb Puanı: 6,6

 7. 19 (The Company Men) Şirket Adamları


  Ben Affleck, Kevin Costner gibi isimlerin yer aldığı filmde, ekonomik durgunluk döneminde önce şirketleri sonrada aile düzenleri bozulan iş adamları konu alınmaktadır. İş dünyasındaki hiyerarşik sistemi gösteren film, durgunluk döneminde bazılarının yıkılırken, bazılarının nasıl zenginleştiğini konu almaktadır.

  Yapım Yılı: 2010

  IMDb Puanı: 6,7

 8. 18 Floored


  Chicago piyasası işlemlerinin yürütülmesini ve piyasa insanlarını konu almaktadır. Belgeselde özellikle elektronik işlemlere geçilmesinin ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasının Chicago borsa tacirlerini nasıl tehdit ettiği üzerinde durulmaktadır. Ayrıca 2009 ABD finansal krizine de ışık tutmaktadır.

  Yapım Yılı: 2009

  IMDb Puanı: 6,7

 9. 17 (Boiler Room) Kazan Dairesi


  Yapım Yılı: 2000

  IMDb Puanı: 7,0

  Vin Diesel, Ben Affleck gibi dev isimlerin yer aldığı bir diğer borsa filmidir. Seth Davis isimli karakter, kendine ait ufak bir kumarhaneyi işletmektedir. Hayatını bu şekilde sürdüren Davis, kural tanımayan bir borsa şirketinde çalışmak için teklif alır. Teklif ile kısa sürede daha çok para kazanmaya başlar. Elde ettiği başarının arkasında ise ne olduğunu bilmez. Borsacı ve pazarlamacıların büyük beğeniyle izleyeceği bir filmdir.

 10. 16 (Margin Call) Oyunun Sonu


  Kevin Spacey, Demi Moore gibi büyük isimlerin rol aldığı film, nefes kesici bir hikayeye sahiptir. Lehman Brothers’a gönderme yapan bir yatırım bankasının bir gecede yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Konut balonundan sonra yaşanan mortgage krizinin nasıl ortaya çıktığını, paranın toplam çıkarlarından dana önce olduğu anlatılmaktadır.

  Yapım Yılı: 2011

  IMDb Puanı: 7,1

 11. 15 Wall Street Simyacıları


  Wall Street’te çalışan quantitative analistlerle ilgili bir belgeseldir. Wall Street’in çöküşünü konu alır ve küresel finans sisteminin merkezinde yer alan matematik dehalarının, bilgisayar programcılarının yarattığı sistemi anlatır.

  Yapım Yılı: 2010

  IMDb Puanı: 7,1

 12. 14 (Barbarians at the Gate) Kapıdaki Barbarlar


  Herkesin büyük vurgunlar yaptığı, 80’li yılları konu alan bir filmdir. Her fırsatı serveti için kullanan J.R. Nabisco’nun CEO’su Ross Johnson, şirketin tüm hisselerini satın alarak sahibi olmaya çalışır. Hisseleri almak için yaptığı girişimleri konu alan, ihalelerin ve şirketler arasındaki gelgitlerin hikayesi anlatılmaktadır.

  Yapım Yılı: 1993

  IMDb Puanı: 7,2

 13. 13 Gafla


  Listemizin ilk ve tek Hint filmi ile karşınızdayız. Vizyona girdikten sonra, Üçüncü Kıbrıs Uluslararası Film Festivali, En İyi Senaryo ve Afrodit Madalyonu gibi ödüller kazanmayı da başardı. Konusuna değinmek gerekirse, 1992 yılında Hindistan ekonomisini sarsan olayları konu alıyor. Listemize göz atanların beklentisini karşılayacak bir yapım.

  Yapım Yılı: 2006

  IMDb Puanı: 7,2

 14. 12 (Too Big To Fail) Büyük Başarısızlık


  2008 yılında ABD’de başlayarak tüm dünyaya yayılan ekonomik krize sebep olan olayları konu alan film, kriz sürecinde büyük şirketlerde yaşanan sıkıntıları anlatıyor. Amerikan hükümetinin ekonomik sistemi ve kendisini kurtarmak için nasıl çabaladıkları anlatılmaktadır.

  Yapım Yılı: 2011

  IMDb Puanı: 7,3

 15. 11 (Wall Street) Borsa


  İşletme bankeri Bud Fox, açgözlü bir Wall Street çalışanı olan Gordon Gekko’nun cazibesine kapılır. Para hırsı ile satın alma konusunda birçok düzmeceye katılır. Gekko, Fox’u kanatları altına alır ve şirket avcısını en üst seviyeye taşımak için vicdansızca taktikler öğretir. Girilen son düzmece ise Fox’un ailesini ve akrabalarını kapsar.

  Yapım Yılı: 1987

  IMDb Puanı: 7,4

 16. 10 (Trading Places) Takas


  Eddie Murphy, Dan Aykroyd gibi isimlerin yer aldığı film, birbirine zıt iki insanın hayatını konu almaktadır. Açgözlü zengin Duke Kardeşler ve doğuştan kaybeden Valentine ile bilgiç Winthorpe arasında geçen eğlenceli bir filmdir. Philadelphia’da başarılı bir emtia brokerı olan Duke Kardeşler, sıt karakterler olan bu kişileri bir araya getirir ve eğlence başlar.

  Yapım Yılı: 1983

  IMDb Puanı: 7,5

 17. 9 (American Psycho) Amerikan Sapığı


  Başrolde Christian Bale’in oynadığı film tarihin en beğenilen filmlerindendir. Rahatsız edici ve çarpıcı olarak tanımlanmaktadır. Bret Easton Ellis’in Amerikan Sapığı romanından uyarlanmıştır ve genç bir Wall Street zengininin işlediği cinayetleri, tüketim kültürünün bireyse yarattığı yabancılaşmayı konu almaktadır.

  Yapım Yılı: 2000

  IMDb Puanı: 7,6

 18. 8 (Moneyball) Kazanma Sanatı


  Ekonomide uygulanan oyuncu seçiminin istatistiksel yöntemlerle, spor dünyasını nasıl değiştireceğinden bahsedilmektedir. Oakland Athletics isimli beysbol takımının yöneticiliğini yapan Brad Pitt başrolü oynuyor. Pitt’in Yale mezunu Peter Brand ile istatistiksel testlerle takımı nasıl düzene soktuğunu konu alan bir filmdir.

  Yapım Yılı: 2011

  IMDb Puanı: 7,6

 19. 7 Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri


  Fortune gazetecilerinden olan Bethany McLean ve Peter Elkind tarafından, Amerikan tarihinin en büyük iş skandallarından birini ele almaktadır. 2003 yılında en çok satanlar listesinde yer alan kitabın belgeselidir. Enron şirketinin 2001 yılındaki büyük çöküşü ve bazı üst düzey yöneticilerin ceza davaları incelenmektedir.

  Yapım Yılı: 2005

  IMDb Puanı: 7,6

 20. 6 (Glengarry Glen Ross) Amerikalılar


  1984 yılında yapılan Pulitzer Ödülü ve Tony Ödülü’nü alan oyunun David Mamet tarafından filme uyarlanmış halidir. Birkaç gayrimenkul satıcısının hayatını kurumsal ofiste bir hafta içinde motive etmek için eğitmen gönderilmesini konu almaktadır. Birçok ödül alan filmde, Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Ed Harris, Kevin Spacey gibi isimler yer almaktadır.

  Yapım Yılı: 1992

  IMDb Puanı: 7,7

 21. 5 (The Big Short) Büyük Açık


  Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell gibi dünyaca ünlü başarılı oyuncuların yer aldığı Büyük Açık (The Big Short), son dönemlerin en başarılı borsa konulu filmlerinden bir tanesi. Ayrıca 4 dalda Altın Küre ödülünde aday olarak gösterilmeyi başarmıştı.

  Bir romandan uyarlanan filmimiz, dünya ekonomisinin çökmesini önceden anlayan 4 arkadaşı anlatıyor. Bu 4 arkadaş paralarını mantıklı kullanarak ya batacaklardır ya da acayip zengin olacaklardır…

  Yapım Yılı: 2015
  IMDB Puanı: 7.8

 22. 4 (Inside Job) İç İşler


  2008 yılında ABD’de başlayan küresel finansal krizin nedenlerini anlatan bir belgeseldir. Ülkemizde de sevilerek izlenen bir belgesel olmuştur. 2011 yılında Oscar En İyi Belgesel Ödülü’nü almıştır. Cesur bir şekilde, finansal çöküşün getirdiği büyük yıkım gözler önüne serilmiştir. Cebi dolanlar ile boşalanların hikayesini anlatmaktadır.

  Yapım Yılı: 2010

  IMDb Puanı: 8,2

 23. 3 (The Wolf of Wall Street) Para Avcısı


  2014 yılının en çok ses getiren filmidir. Birçok oyun alan filmin başrolünde, Leonardo DiCaprio, dolandırıcı Jordan Belfort’u canlandırmaktadır. Jordan Belfort, genç ve hırslı bir adamken, nasıl bir dolandırıcıya dönüştüğü, edindiği serveti ve sonrasında nasıl bedel ödediğini gözler önüne sermektedir.

  Yapım Yılı: 2013

  IMDb Puanı: 8,2

 24. 2 Para, Güç ve Wall Street


  2008 yılı finansal çöküşünü konu alan diğer bir belgeseldir. 2012 yılının Nisan ayında 4 bölüm şeklinde yayınlanmıştır. Alınan önemli kararları, kaçırılan fırsatları ve dünyada milyonlarca insanın kaderini etkileyen hükümet ile Wall Street arasındaki ortaklığı konu almaktadır.

  Yapım Yılı: 2012

  IMDb Puanı: 8,3

 25. 1 (It’s A Wonderful Life) Şahane Hayat


  İflas etmiş ve çaresiz kalmış bir iş adamını, intiharın eşiğinden döndüren bir melek, ona hiç yaşamamış olsaydı dünyanın neye benzeyeceğini gösterir. Hikaye akıcılığı ile dönemine damga vurmuştur.

  Yapım Yılı: 1946

  IMDb Puanı: 8,6


Like it? Share with your friends!

138
61 shares, 138 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format