Vampir Konulu En İyi 25 Film

1 min


121
45 shares, 121 points
 1. 25 (Stake Land) Vampir Cehennemi


  Medeniyetin yok olduğu bir dönemde yapayalnız kalan Martin’in hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı 2010 yapımı Stake Land, aslında bir serinin devam filmi olarak karşımıza çıkıyor. Nick Damici, Jim Mickle ve Connor Paolo gibi pek de fazla tanınmamış oyunculardan oluşan kadrosuyla bile beğeni toplayan bu yapım, başarılı korku filmlerinden Cadılar Bayramı’nın (Halloween) yıldızı Danielle Harris’i de bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 6,5
  Yapım Yılı: 2010

 2. 24 (Byzantium) Bir Vampir Hikayesi


  Şimdi ise mitoloji filmlerinin değişmez yıldızlarından Gemma Arterton’ın başrollerinde yer aldığı etkileyici bir filmle listemize devam ediyoruz. Moira Buffini eserinin Neil Jordan tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan filmimiz, 200 yıllık geçmişlerini saklayan iki kadının yeniden mazileriyle yüzleşme hikayelerini konu alıyor. 2012 yılının bu başarılı filminde; Arterton’ın yanı sıra Cennetimden Bakarken ve Göçebe filmlerinin yıldızı Saoirse Ronan da bulunuyor.

  IMDb Puanı: 6,5
  Yapım Yılı: 2012

 3. 23 (30 Days of Night) 30 Gün Gece


  Çizgi romandan uyarlanan ve kısa sürede sevilen filmlerden biri haline gelen 30 Gün Gece (30 Days of Night); Alaska’nın küçük bir kasabası, her kış 1 aylığına geceye bürünür. Elbette ki bu karanlık, gizemli olayları ve varlıkları da beraberinde getirir. 2007 yılında vizyona giren ve konusuyla merak uyandıran bu David Slade filmi; Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston ve Ben Foster’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor.

  IMDb Puanı: 6,6
  Yapım Yılı: 2007

 4. 22 (The Hunger) Açlık


  Uyuşturucu filmlerinden 1981 yapımı Christiane F. adındaki filmin de kadrosunu güçlendiren efsanevi isim David Bowie’nin başrollerinde oynadığı etkileyici bir yapımla daha zirveye doğru yolculuğumuz devam ediyoruz. 1983 yapımı bir Tony Scott filmi olan, kadrosunda ise Catherine Deneuve, Susan Sarandon ve Willem Dafoe gibi güçlü isimleri barındıran Açlık (The Hunger) da gelmiş geçmiş en iyilerden biri olmayı başarıyor.

 5. 21 Cronos


  Başarılı bir Meksika filmi olan 1993 yapımı Cronos ile listemize devam ediyoruz. Antika dükkanında çalışan Jesus, tamı tamına 450 yıldır var olan mekanik bir kapsül bulur. Bu ilginç icat, kullanıcısına gençlik ve sonsuz kuvvet bahşetmektedir. Elbette ki bu hediyenin bir de karşılığı vardır. Guillermo del Toro’nun hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu ilk film olan Cronos; Ron Pearlman, Federico Luppi ve Claudio Brook gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir toplamıştır.

  IMDb Puanı: 6,7
  Yapım Yılı: 1993

 6. 20 (Shadow of the Vampire) Vampirin Gölgesi


  Elias Merhige yönetiminde meydana getirilen bu film; yaklaşık 100 yıl önce vizyona giren Nosferatu filminin çekimi sırasında, Alman yönetmen F.W. Murnau’nun yaşamış olduğu olayları gözler önüne seriyor. Kurgu mu yoksa gerçek mi olduğu halen daha tartışılan bu olaylar 2000 yapımı filmle gün yüzüne çıkıyor. Bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunda ise Willem Dafoe, John Malkovich, Udo Kier ve Cary Elwes gibi güçlü isimler bulunuyor.

  IMDb Puanı: 6,9
  Yapım Yılı: 2000

 7. 19 (Underworld) Karanlıklar Ülkesi


  İlk olarak 2003 yılında, Len Wiseman yönetmenliğinde vizyona giren ve etkileyici bir film serisi haline gelen Karanlıklar Ülkesi (Underworld), son filmiyle 2016 yılında izleyici karşısına çıkmıştı. Vampirler ve kurtadamlar arasındaki amansız mücadeleyi, etkileyici görsel efektlerle gözler önüne seren ilk film, serinin en beğenilen yapımı olarak karşımıza gelmişti. Ayrıca Kate Beckinsale, Scott Speedman, Kevin Grevioux, Michael Sheen ve Bill Nighy gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

  IMDb Puanı: 7,0
  Yapım Yılı: 2003

 8. 18 (Near Dark) Karanlık Bastığında


  Gerilim, komedi ve korku türlerinin harmanından oluşan Karanlık Bastığında (Near Dark); sinema tarihinin Oscar kazanan ilk kadın yönetmeni Kathryn Bigelow’un ellerinde hayat bulmuştu. 1987 yılında izleyicilerle buluşan bu yapım, Caleb Colton adındaki genç bir çiftçinin yaşadıklarını gözler önüne sermektedir. Bill Paxton’ın yanı sıra Lance Henriksen ve Adrian Pasdar gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım da tüm zamanların en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,0
  Yapım Yılı: 1987

 9. 17 Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız


  Şimdi ise İran’ın kötülüklerle dolu Bad City kasabasında, suç ve suçlularla savaşan bir kadınla tanışıyoruz. Geceleri hayat kadınları ve uyuşturucu satıcılarından geçilmeyen bu suç kasabasında, tek başına dolaşan ve birer birer suçluları aylayan genç biri vardır. Yaşadığı kasabayı lanetlerinden arındırmak isteyen bu kişi, bir gün Arash adında bir gençle tanışır ve olaylar farklı bir boyut kazanır. Ana Lily Amirpour’un hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza geldiği Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night) filmi; How I Met Your Mother dizisinden hatırladığımız Marshall Manesh, Sheila Vand ve Arash Marandi gibi isimleri de oyuncu kadrosunda barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,0
  Yapım Yılı: 2014

 10. 16 (Fright Night) Komşum Bir Vampir


  2011 ve 2013 yıllarında yenilenen efsanevi bir Tom Holland filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 1985 yılında izleyicilerle buluşan film; Charley adındaki lise öğrencisinin yeni taşınan komşularının garip davranışlar sergilediklerini fark etmesiyle gelişen olayları konu alıyor. Filmin başrollerini ise Chris Sarandon, Roddy McDowall ve Stewart Stern üçlüsü paylaşıyor.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1985

 11. 15 (Blade) Bıçağın İki Yüzü


  Marvel’ın en sevilen çizgi roman kahramanlarından biri olan Blade, 1998 yılında Stephen Norrington imzalı etkileyici bir filmle izleyici karşısına çıkmıştı. Müzikleri, dövüş sahneleri ve efektleriyle beğeni toplayan Bıçağın İki Yüzü (Blade) adındaki bu film, daha sonra ise bir seri haline getirildi. Yarı vampir yarı insan olan ve “Gündüz Gezen” olarak adlandırılan Blade, annesinin öcünü alabilmek için ava başlar. Her devam filminde ise yeni insanlarla birlikte mücadelesini sürdürür. Vizyona girdiği ilk andan itibaren unutulmaz filmler arasına adını yazdıran bu yapım, özellikle de Wesley Snipes’ın olağanüstü performansıyla hayat bulmuştu.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1988

 12. 14 (Bakjwi) Kan Arzusu


  Her ülkeye uğrayan bu azılı katillerin yolu bu kez Güney Kore’ye düşüyor. 2009 yılında Kan Arzusu (Bakjwi) adıyla vizyona giren ve etkileyici Kore filmleri arasında yer alan bu yapım; romantizm ve korku türlerinin harmanından oluşuyor. Kim Ok-bin, Song Kang-Ho, Ha-kyun Shin, Kim Hae-sook ve Mercedes Cabral gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu film, çarpıcı konusuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 2009

 13. 13 Martin


  Neredeyse her türü bünyesinde barındıran 1977 yapımı Martin, sıra dışı konusuyla fark yaratan benzersiz bir film olarak karşımıza geliyor. Kan ihtiyacını karşılamak için insan öldürmek dışında başka bir vasfı olmayan ve niteliksiz biri olan Martin’in, kendisini dışlayan katolik büyük babasının evinde yaşadığı zorlukları konu ediniyor. George A. Romero’nun hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak karşımıza geldiği bu filmde; John Amplas ve Tom Savini gibi isimler de yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1977

 14. 12 (Let Me In) Kanıma Gir


  Son yılların başarılı felaket filmlerinden Canavar (Cloverfield) ile adını dünyaya duyuran Matt Reeves, bu kez başka bir filmle karşımıza geliyor. Aslında Gir Kanıma adındaki İsveç filminin yeniden uyarlanmış hali olan ve 2010 yılında vizyona giren Kanıma Gir (Let Me In); Chloe Grace Moretz, Kodi Smit-McPhee, Richard Jenkins, Dylan Minette ve Elias Koteas gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 2010

 15. 11 (The Monster Squad) Canavar Ekibi


  Filmlerin klasikleşmiş ismi olan Drakula’nın, Kurtadam ve Frankenstein gibi fantastik canavarlardan oluşan ekibiyle dünyayı ele geçirme planlarını konu alan 1987 yapımı Canavar Ekibi (The Monster Squad) filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Duncan Regehri Stephen Macht, Tom Noonan, Andre Gower ve Robby Kiger gibi isimler ise filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

  IMDb Puanı: 7,1
  Yapım Yılı: 1987

 16. 10 (From Dusk Till Dawn) Günbatımından Şafağa


  Pulp Fiction, Zincirsiz, Soysuzlar Çetesi, The Hateful Eight ve Kill Bill gibi filmlerin efsanevi yönetmeni Quentin Tarantinobu kez bir başrol oyuncusu olarak karşımıza geliyor. Robert Rodriguez tarafından yönetilen 1996 yapımı Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn), ayrıca George Clooney, Salma Hayek, Danny Trejo ve Tom Savini gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran benzersiz bir yapım olarak en iyiler arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,2
  Yapım Yılı: 1996

 17. 9 (The Lost Boys) Kayıp Çocuklar


  Joel Schumacher imzalı başarılı yapımlardan biri olan Kayıp Çocuklar (The Lost Boys), vizyona girmiş olduğu 1987 yılının en beğenilen gençlik filmlerinden bir tanesi olmayı başardı. Kendini avcı sanan bir çocuk, serserilerden oluşan motor çetesinde gördüğü bir kızın büyüsüne kapılan bir ağabey ve sorunlu iki çocuğuyla yaşam mücadelesi veren dul bir annenin hikayesini anlatan bu yapım tamamıyla hayranlık uyandırıyor. Filmin kadrosunda ise Sam Haim, Corey Feldman, Keifer Sutherland ve Dianne Wiest gibi isimler yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1987

 18. 8 (Dance of the Vampires) Vampirlerin Dansı


  En bilindik biyografi filmlerinden bir tanesi olan, Piyanist gibi bir başyapıta imza atan Roman Polanski’nin hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak karşımıza çıktığı kült bir filmle listemize devam ediyoruz. 1967 yılında vizyona giren yapım; 2014 yılında ise bir müzikal olarak sahnelenmiştir. Polanski’nin yanı sıra Sharon Tate, Jack MacGowran, Fredy Mayne ve Aldie Bass gibi oyuncuları da bünyesinde barındıran bu film de en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 1967

 19. 7 (Only Lovers Left Alive) Sadece Aşıklar Hayatta Kalır


  Gerçek anlamda “ölümsüz aşkı” ve bu aşkı yaşayan iki depresif bir karakterin hayatını konu alan 2013 yapımı Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive), olağanüstü bir film olarak karşımıza geliyor. Jim Jarmusch tarafından yazılıp yönetilen bu film, güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor. Filmin başrollerini Tom Hiddleston ve Tilda Swinton ikilisi paylaşırken; Mia Wasikowska, John Hurt, Anton Yelchin ve Jeffrey Wright gibi başarılı oyuncular da kadroda yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,3
  Yapım Yılı: 2013

 20. 6 (Horror of Dracula) Dracula’nın Dehşeti


  Hafızalara kazınan savaş sahneleri ile efsaneleşmiş bir film serisi olan Yüzüklerin Efendisi’nin Saruman’ı, Christopher Lee’nin Drakula, Star Wars serisinin General Tarkin’in ise Van Helsing olarak izleyicilerle buluştuğu etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. 1958 yılının başarılı yapımlarından biri olan Dracula’nın Dehşeti (Horror of Dracula), İngiliz Hammer yapım şirketi tarafından meydana getirilen Drakula serisinin de ilk filmidir. Bu filmin yönetmenliğini ise Terence Fisher üstlenmiştir.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 1958

 21. 5 Dracula


  Efsanevi Baba (Godfather) serisinin yönetmeni Francis Ford Coppola imzalı bir başyapıtla ilk beş içerisine girmiş bulunuyoruz. Bram Stoker’ın kısa hikayesinden uyarlanan 1992 yapımı Dracula, dev isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da tüm zamanların en iyilerden biri olmayı başarıyor. Gary Oldman’ın Drakula olarak izleyici karşısına çıktığı bu filmde; Winona Ryder, Keanu Reeves ve Anthony Hopkins gibi usta oyuncular da yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,4
  Yapım Yılı: 1992

 22. 4 (Interview with the Vampire) Vampirle Görüşme


  Güçlü kadrosuyla fark yaratan, uyarlama bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Anne Rice romanının Neil Jordan tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan, 1994 yapımı film de oyuncularıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Filmin başrollerinde ise Tom Cruise, Brad Pitt, Kristen Dunst, Antonio Banderas ve Christian Slater gibi birbirinden güçlü isimler yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1994

 23. 3 (What We Do in the Shadows) Aylak Vampirler


  Tüm dünyayı karış karış gezen vampirler, Yeni Zelanda’da ise komedi türünde karşımıza çıkıyorlar. Gündelik yaşamlarını ve normal insanlardan farklı olmayan sorunlarını konu alan 2014 yapımı film, bu hikayelere de farklı bir boyut kazandırıyor. Taika Waititi ve Jemaine Clement ikilisinin hem yazıp hem yönetip hem de başrollerini paylaştıkları bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2014

 24. 2 (Lat den ratte komma in) Gir Kanıma


  2008 yapımı en iyi İsveç filmlerinden biri olmayı başaran Gir Kanıma (Lat den ratte komma in), John Ajvide Lindqvist’in aynı adı taşıyan romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Thomas Alfredson’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu film, Lina Leandersson’un ustalara taş çıkaran performansıyla başarılı bir yapım haline gelmiştir. En iyi film olarak listemizde ilk sırada yer alan Gir Kanıma; Kare Hadebrant, Per Ragnar ve Ika Nord gibi oyuncuları da bünyesinde barındırmaktadır.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2008

 25. 1 Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi


  Başyapıt niteliği taşıyan ve benzersiz bir Alman filmi olan 1922 yapımı Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi ile zirveye doğru yaklaşıyoruz. Korku türünün sayılı klasiklerinden biri olarak karşımıza gelen ve listemizde yer alan birçok yapım gibi Bram Stoker’in kısa hikayesinden uyarlanan bu filmin yönetmen koltuğunda ise F.W. Murnau oturuyor. Max Schreck, Greta Schröder, Gustav von Wangenheim gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarıyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1922


Like it? Share with your friends!

121
45 shares, 121 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
0
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format