Hapishaneyi Konu Alan En İyi 25 Film

1 min


131
53 shares, 131 points
 1. 25 (Escape from Alcatraz) Alcatraz’dan Kaçış


  1979 yılının efsanevi yapımlarından biri olan Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz) da en iyi hapishaneden kaçış filmleri arasında yer alıyor. J. Campbell Bruce’un aynı adlı romanının Don Siegel tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu başarılı film; western yapımlarının yıldızı Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom ve Fred Ward gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1979

 2. 24 (Brute Force) Kaba Güç


  Şimdi de 1947 yılının en iyi kara filmlerinden biri olan Kaba Güç (Brute Force) ile listemize devam ediyoruz. Ülkemizde ayrıca Vahşi Kuvvet adıyla da bilinen bu yapım da Robert Patterson’ın eserinden uyarlanmıştır. En iyi hapishane filmleri arasına adını yazdıran Kaba Güç filminin yönetmen koltuğunda Jules Dassin otururken, başrollerinde ise Burt Lancester yer alıyor.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 1947

 3. 23 (Celda 211) Hücre 211


  2009 yılında vizyona giren ve Goya En İyi Film Ödülü’nün sahibi olan Hücre 211 (Celda 211), Daniel Monzon yönetimiyle karşımıza geliyor. Luis Tosar ve Alberto Ammann’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım özellikle de sıra dışı konusuyla izleyicileri kendisine hayran bırakıyor.

  Tavandan kafasına düşen bir parçanın etkisiyle bayılan bir gardiyan, arkadaşları tarafından hapishanenin boş olan 211 numaralı hücresine götürülür. Fakat bu gardiyan uyandığında kendisini isyan çıkarmış mahkumların içerisinde bulur. Hayatta kalmak için mahkum gibi davranmaktan başka şansı yoktur.

  IMDb Puanı: 7,6
  Yapım Yılı: 2009

 4. 22 (Das Experiment) Deney


  Sürpriz sonlu en iyi ters köşe filmler arasında yer alan Who am I ile birlikte en başarılı Alman yapımlarından biri olan Deney (Das Experiment), 2001 yılına damga vurmuştu. Çöküş ve İstila filmlerinin de yönetmeni Oliver Hirschbiegel tarafından çekilen bu yapım; Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Oliver Stokowski gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra sarsıcı konusuyla da etkileyici bir hapishane filmi olmayı başarmıştı.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2001

 5. 21 (O Brother, Where Art Thou?) Neredesin be Birader?


  Homeros’un Odysseia destanından uyarlanan 2000 yapımı Neredesin be Birader? (O Brother, Where Art Thou?) filmi, Coen Kardeşler’in imzasını taşıyor. Bir komedi filmi olarak karşımıza çıkan bu etkileyici yapım; George Clooney, Tim Blake Nelson, John Turturro, John Goodman ve Holly Hunter gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla bizleri 1930’lu yıllara götürüyor.

  IMDb Puanı: 7,7
  Yapım Yılı: 2000

 6. 20 (Birdman of Alcatraz) Alkatraz Kuşçusu


  En bilindik hapishane filmlerinden biri olan Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz), başrolünde Brad Pitt’in yer alacağı belirtilen Alkatraz Delisi (Madman of Alcatraz) filmiyle 2003 yılında yeniden çekilecekti. Fakat bu proje gerçekleşmedi. Thomas E. Gaddis kitabından uyarlanan 1962 versiyonu ise Burt Lancaster’ın efsanevi performansıyla izleyicileri büyülemeyi başardığı unutulmaz bir film olmaya devam ediyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 1962

 7. 19 (Down by Law) İçerdekiler


  Hayat Güzeldir filmiyle efsaneleşen Roberto Benigni ve Nicoletta Braschi ikilisinin yanı sıra Tom Waits ve John Lurie gibi usta isimleri de bünyesinde barındıran 1986 yapımı İçerdekiler (Down by Law) de en iyi hapisten kaçış filmleri arasında yer alıyor. Bu güzel yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini ise Jim Jarmusch üstleniyor.

  IMDb Puanı: 7,8
  Yapım Yılı: 1986

 8. 18 (Un Prophete) Yeraltı Peygamberi (Şiddetle Önerilir !!!)


  Almanya sinemasını bir kenara bırakıp, çarpıcı bir Fransız filmiyle listemize devam ediyoruz. Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül ile ayrılan Yeraltı Peygamberi (Un Prophete); Fransa’da hapse mahkum edilen bir Arap gencin, mahpusluk yıllarında hayatının tamamıyla değişmesini ve bir mafya patronuna dönüşmesini konu alıyor. Filmin başrollerinde ise Tahar Rahim ve Niels Arestrup bulunuyor.

  IMDb Puanı: 7,9
  Yapım Yılı: 2009

 9. 17 Blood in Blood out (Bound by Honor)


  1993 yılında vizyona giren Blood in Blood out ya da Bound by Honor adıyla bilinen bu filmin yönetmen koltuğunda Taylor Hackford oturuyor. Miklo Velka, Cruz Candelaria ve Paco Aguilar adında üç gencin çete savaşlarının sonucunda hapis ve askerlikle sonuçlanan hikayeleri konu ediliyor. Ross Thomas’ın kitabından uyarlanan bu yapımın başrollerinde ise Benjamin Bratt, Damian Chapa ve Jesse Borrego yer alıyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1993

 10. 16 (Escape Plan) Kaçış Planı


  Dünyanın en önemli güvenlik uzmanlarından biri olan Ray Breslin, işinde son derece tanınan bir güvenlik tasarımcısıdır. Kendi tasarlayıp inşa ettiği üst düzey korumalı hapishanenin konuklarından biri ise kendisi olur. Kendi tasarladığı hapishanede şimdilerde mahkum olarak yer alan Ray, yüksek güvenlik engellerini bir bir aşarak firar etmeyi planlamaktadır. Bu yolda hapishanenin en saygı duyulan mahkumlarından olan gizemli Emil ile anlaşır. Emil'in tek derdi arkadaşlarına zarar gelmemesi, hapishane şartlarının mümkün mertebe insancıl olmasıdır. Ancak Ray'in planları bambaşkadır...
  1408 ve Evil filmlerinin yönetmeni Mikael Håfström'ün yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini usta oyuncular Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone paylaşıyor. İkiliye The Passion of the Christ ve The Thin Red Line filmlerinin başrollerinden tanıdığımız Jim Caviezel eşlik ediyor.

  IMDb Puanı: 6,7
  Yapım Yılı: 2014

 11. 15 (Papillon) Kelebek


  Gelmiş geçmiş en iyi hapisten kaçış filmlerinden biri olan 1973 yapımı Kelebek (Papillon), gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Franklin J. Schaffner’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin başrollerini ise Steve McQueen ve Dustin Hoffman ikilisi paylaşıyor. Ayrıca Victor Jory, Don Gordon ve Ratna Assan gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir topluyor.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1973

 12. 14 (Przesluchanie) Sorgulama


  Polonya sinemasının çarpıcı örneklerinden bir tanesiyle en iyi hapishane filmleri listesine devam ediyoruz. Ryszard Bugajski’nin belki de tek önemli filmi olan Sorgulama (Przesluchanie), Interrogation adıyla da biliniyor. Krystyna Janda, Janusz Gajos ve Agnieszka Holland gibi isimler de bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

  IMDb Puanı: 8,0
  Yapım Yılı: 1989

 13. 13 (In the Name of the Father) Babam İçin


  Oscar ödüllü Daniel Day-Lewis’in oyunculuğuyla devleştiği efsanevi filmlerden biri olan 1993 yapımı Babam İçin (In the Name of the Father); Pete Postlethwaite, Emma Thompson, John Lynch ve Tom Wilkinson gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Jim Sheridan tarafından yönetilen bu etkileyici yapım da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1993

 14. 12 Duvar


  En başarılı Yılmaz Güney filmlerinden biri olan ve Cannes Film Festival’ine damgasını vuran 1983 yapımı Duvar filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışında, filmdeki tüm oyuncular ilk kez kamera karşısına geçmelerine rağmen, hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin takdirini toplamayı başarmışlardır. Fransa’da çekilen bu film; Güney’in 1976 senesinde Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukluevi’nde hapis yattığı sırada, çocuklar koğuşunda başlayıp, tüm cezaevine yayılan isyanı etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1983

 15. 11 (Cool Hand Luke) Parmaklıklar Arkasında


  Stuart Rosenberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu 1967 yapımı Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke) filmi, usta aktör George Kennedy’ye de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Paul Newman’ın ise başrolünde yer aldığı bu yapımda Dennis Hooper ve Harry Dean Stanton gibi başarılı isimler de bulunuyordu.

  IMDb Puanı: 8,1
  Yapım Yılı: 1967

 16. 10 (The Great Escape) Büyük Firar


  60’lı yıllara damgasını vuran ve II. Dünya Savaşı’nda Alman esir kamplarından kaçmaya çalışan subayların gerçek hikayelerinin anlatıldığı Büyük Firar (The Great Escape); Paul Brickhill romanından uyarlanmıştır. John Sturges’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Steve McQueen, James Garner ve Charles Bronson’ın yanı sıra en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan Jurassic Park’ın yaratıcısını canlandıran Richard Attenborough gibi başarılı ve usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1963

 17. 9 Pardon


  Usta oyuncu Ferhan Şensoy ve Mert Baykal ikilisinin ellerinde hayat bulan 2005 yapımı Pardon filmi, komedi dram türlerinin harmanından oluşan benzersiz yerli filmlerden de bir tanesiydi. Özellikle de replikleriyle de efsaneleşmeyi başaran bu yapım; Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Zeki Alasya, Sermiyan Midyat, Ali Çatalbaş, Bülent Kayabaş ve Erol Günaydın gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2005

 18. 8 (Miracle in Cell No. 7) Hücre 7 Mucizesi


  En iyi Kore filmleri arasında yer alan Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7), etkileyici konusuyla izleyicileri dakikalarca ağlatmayı ve hüzne boğmayı başarıyor. Lee Hwan-kyung’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım, Seung-yong Ryoo, Park Shin-hye ve Kal So-won’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da 2013 yılının en beğenilen filmleri arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 2013

 19. 7 Prangalı Hapishane Kaçağıyım


  Efsanelerle listemizin zirvesine doğru yaklaşıyoruz. Howard J. Green ve Brown Holmes ikilisinin yazdığı, Mervyn LeRoy’un ise yönetmen koltuğunda oturduğu Prangalı Hapishane Kaçağıyım (I am a Fugitive from a Chain Gang) filmi 1932 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Paul Muni, Glenda Farrell, Helen Vinson ve Preston Foster gibi başarılı isimler ise bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyordu.

  IMDb Puanı: 8,2
  Yapım Yılı: 1932

 20. 6 (A Man Escaped) Bir İdam Mahkumu Kaçtı


  Robert Bresson tarafından yazılıp yönetilen Bir İdam Mahkumu Kaçtı (A Man Escaped) filmi, 1956 yılına damgasını vuran yapımlardan bir tanesiydi. En iyi hapishaneden kaçış filmleri arasına da adını yazdıran bu yapım, François Leterrier ve Charles Le Clainche ikilisinin olağanüstü oyunculuklarıyla çok daha etkileyici bir film haline gelmişti.

  IMDb Puanı: 8,3
  Yapım Yılı: 1956

 21. 5 Uçurtmayı Vurmasınlar


  Bir diğer başarılı yerli film olan Uçurtmayı Vurmasınlar da 80’lerin sonlarına damga vurmayı başarmıştı. Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukluevi’nin kadınlar koğuşunda çekilen bu Tunç Başaran filmi, Feride Çiçekoğlu’nun eserinden uyarlanmıştı. 1989 yılının Kasım ayında vizyona giren bu film; Nur Sürer, Ozan Bilen, Füsun Demirel, Meral Çetinkaya, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar, Özlem Savaş, Ayla Arslancan, Ayben Erman ve Sabriye Kara gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni toplamıştı.

  IMDb Puanı: 8,4
  Yapım Yılı: 1989

 22. 4 (American History X) Geçmişin Gölgesinde


  David McKenna tarafından yazılan ve Tony Kaye yönetimiyle etkileyici bir film haline gelen 1998 yapımı Geçmişin Gölgesinde (American History X), konusuyla izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Edward Norton, Edward Furlong ve Beverly D’Angelo’nun başrollerinde yer aldıkları bu yapım, gişede de bütçesini ikiye katlayarak, efsanevi filmler arasına adını yazdırmıştı.

  IMDb Puanı: 8,5
  Yapım Yılı: 1998

 23. 3 (Le Trou) Delik


  60’larla zirveye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Her sahnesiyle gerilimi iliklerinize kadar hissettirecek bir Jacques Becker filmi olan Delik (Le Trou), 1960 yılında vizyona girmişti. Michel Constantin, Jean Keraudy, Philippe Leroy, Marc Michel ve Raymond Meunier gibi ustalardan oluşan kadrosuyla da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

  IMDb Puanı: 8,5
  Yapım Yılı: 1960

 24. 2 (The Green Mile) Yeşil Yol


  Unutulma yapımlardan biri olan ve replikleriyle izleyicileri gözyaşlarına boğmayı başaran 1999 yapımı Yeşil Yol (The Green Mile) da döneme damgasını vuran filmlerden bir tanesiydi. Stephen King romanının Frank Darabont tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Yeşil Yol; Michael Clarke Duncan, Tom Hanks, Doug Hutchinson, David Morse ve Sam Rockwell gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarmıştı.

  IMDb Puanı: 8,6
  Yapım Yılı: 1999

 25. 1 (The Shawshank Redemption) Esaretin Bedeli


  Efsanevi bir başyapıt olan, fakat gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasında yer alan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), 1994 yılında vizyona girmiş, sonrasında ise efsaneleşmeyi başarmıştı. Frank Darabont imzalı bu benzersiz yapım da Stephen King romanından uyarlanmıştı. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin adeta devleştikleri Esaretin Bedeli de en iyi hapishane filmleri arasında ilk sırada yer alıyor.

  IMDb Puanı: 9,3
  Yapım Yılı: 1994


Like it? Share with your friends!

131
53 shares, 131 points

What's Your Reaction?

Korktum Korktum
0
Korktum
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Keyifli Keyifli
4
Keyifli
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Artist Artist
1
Artist
Listeland

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format